JÜPİTER KOÇ BURCU’nda 10 Mayıs 2022 – 16 Mayıs 2023; Komutanların Zamanı…

Unknown Artist
Resim: Unknown Artist

JÜPİTER KOÇ BURCU’nda 10 Mayıs 2022 – 16 Mayıs 2023; Komutanların Zamanı…

Jüpiter 10 Mayıs 2022 itibariyle Balık Burcu’nu terk edip, ateşli ve aksiyon düşkünü Koç Burcu’na giriyor. Koç’taki seyahati ilginç bir şekilde ”retro” gölgesinde başlıyor ve biraz zigzaglı gidiyor;

 • Jüpiter’in ihtişamlı bir süzülüşle 29 Temmuz’a kadar Koç Burcu’nda ilerlediğini göreceğiz.
 • 29 Temmuz’da retro konuma geçiyor ve Koç’ta geri gitmeye başlıyor. 24 kasım 2022’ye kadar retro devam ediyor.
 • 28 Ekim – 20 Aralık sürecinde bir minik Balık episodumuz olacak.
  • 28 Ekim 2022’de Balık Burcu’nda geçiyor. 24 Kasım 2022’ye kadar 28 derece Balık’a gelene dek geriliyor.
  • 24 Kasım – 20 Aralık 2022 arasında Balık’ta ileri hareketini sürdürüyor.
 • 20 Aralık 2022 itibariyle yeniden Koç’a geçiyor. 20 Aralık 2022 – 16 Mayıs 2023 arasında Koç’ta dursuz duraksız ilerliyor. Ardından da Boğa Burcu’na geçiyor.

Jüpiter girdiği burcun özelliklerini BÜYÜTÜR! Koç’taki yolculuğu sırasında da bu burca dair olumlu ve olumsuz niteliklerin hayatımıza etki ettiği bir süreçten geçmemiz beklenir.

Fikirleri ve inançları aksiyona geçirmek, bir davanın savunuculuğunu ya da bir akımın önderliğini yapmak, cüretkar ve iddialı davranmak, kendine yol çizerken genel geçer yargılara ve uygulamalara paye vermemek, çatışmadan kaçınmamak, Jüpiter’in Koç’taki seyri ile örtüşen niteliklerdir.

Dolayısıyla önümüzdeki bir sene içerisinde dünyada;

 • Bu güne dek cesaret edilmemiş yatırımları yapan,
 • Teknolojinin gündelik kullanımında çığır açacak ürünleri piyasaya süren,
 • Yeni filizlenen düşünce akımlarına liderlik eden,
 • Kimsenin aşmaya kalkmadığı sınırları bireysel olarak zorlayan,
 • Unutulmayacak rekorlara imza atan,

kişiler ortaya çıkabilir.

Siyasette, ekonomide, sanayide, LİDERLİK ANLAYIŞI değişebilir. Pluto’nun da Kova’ya geçmesiyle birlkte, mutlak bir haklılık ve sorgulanmayan bir güç timsali gibi davranan liderler yerine, insani anlamda daha iletişime açık ve tevazu sahibi davranan, meşruiyetini bir amaca adanmış olmaktan almaya çalışan ve önderlik ettikleri kişileri de güçlü ve yaratıcı olmaya teşvik eden kişiler ön plana çıkabilir.

Ancak Koç’un çatışmacı karakteri nedeniyle, ”Nerede Duracağını Bilmemek” ve ”Her Şeye Hakkı Olduğunu Zannetmek” bu nedenle de ”Yolunda İlerlerken Neyi Yıktığına Aldırmamak” gibi enerjiler de yükselebilir. Dünyada var olan bazı politik, ekonomik ve askeri gerilimlerin tırmanması, diplomatik çözümlerin tıkanmasına neden olan bir üslup kullanılması, kitlelerin bazı ”davalar” etrafında kamplaşmaya teşvik edilmesi gibi eğilimler görülebilir.

30 Mayıs’ta, bir İkizler Yeniayı ve Merkür’ün Boğa’da retro olduğu bir süreç ile de bir arada seyredecek ve Lilith ile kare açıda meydana gelecek olan Mars – jüpiter kavuşumunun, dünyada politik ve askeri düzlemde sert olayları tetikleme ihtimali vardır. Türkiye’nin de dünya barışını bozabilecek böyle bir gerilimden etkilenmesi mümkündür. Ya da Mayıs sonuna doğru ülke yönetimini ilgilendiren iç gerilimlerin yaşanması söz konusu olabilir.

Bireysel Düzlemde;

Jüpiter’in Koç’taki seyri hepimizi hayatımızın sürücü koltuğuna oturmaya çağırmaktadır. Balık’tayken bizi gözlemci olmaya, derinleşmeye, kendimizi sorgulamaya, bilinçli bir tevekkül ile belirsizliğe bağlı bir durağanlık arasında salınmaya meylettiren ”’içe dönük” enerjinin yerini, Koç’un bilgi ve düşüncelerimizi aksiyona çevirmemiz için bizi adeta zorlayan ateşi sarmaktadır.

Önümüzdeki 1 yıl içinde üzerinde çalışacağımız temalar nelerdir derseniz;

 • Mükemmel biri olmayabiliriz. Eksiklerimiz ve engellerimiz olabilir. Ancak bu kendimizi küçümsememizi, geri çekilmemizi, yapabileceğimiz şeylerden de geri durmamızı gerektirmez. Kendimizi var etmek için bir adım atma cesaretini göstermedikçe, kim olduğumuzu görmemiz ve ortaya koymamız mümkün değildir.
 • Harika planlar yapmış, çok çeşitli uzmanlıklar biriktirmiş, bir çok konuda kendimizi geliştirmiş olabiliriz. Ancak hayata hazır olmak mümkün değildir. Ve hiç kimse çıkıp bize ”Evet artık adım atabilirsin ve başarın garantidir!” diyemez. Biz elimizde olan becerileri hayat içinde sınayıp, eksik ve hatalı yanlarımızı saptayıp, kendimizi geliştirmeye devam etmekle yükümlüyüz.
 • Kaybettiğimiz bir çok şey olabilir. Ancak kaybetmek gibi iyi bir öğretmen yoktur. Geçmişte sahip olduğumuz nitelikler ve koşullara öykünerek ve özlem duyarak ya da bunların yokluğundan dolayı acı, utanç, bedbinlik gibi hisler besleyerek, geleceğe ulaşamayız. Geleceğin bizim için barındırdığı ”taze ve zamanın ruhuna uygun” olasılıklara erişebilmek için, silkinip harekete geçmek zorundayız.
 • Keşfetmekten ve denemekten korkmamalıyız. Cesaret, delice bir ataklık ya da yıkıcı bir gözükaralık olmak zorunda değildir! Bilinç, doğru zamanlama, gayret, dirayet, gerçekleri görmekten ve yeni durumlara göre tavır almaktan kaçınmamak – yani kendini kandırmamak – gibi niteliklerle desteklendiğinde, cesaret kanatlarımızın altındaki rüzgar olur. Kaygılarımızın arkasına saklanmayı ve her şeyin ayağımıza gelmesini beklemeyi bırakmaklıyız.

Hepimiz kendi menkıbemizi – kahramanlık öykümüzü – gerçekleştirmekten sorumluyuz! Ve bu öykü tamamen bize özel nitelikler çerçevesinde şekillenmelidir. Zira kimse bir başkasına öykünerek ve yaratılışındaki temel nüveleri inkara giderek, kendi ”en iyisine” ulaşamaz. İnsan ancak kendi gücünün ne olduğunu bularak ve bunu en verimli şekilde kullanarak kendisini gerçekleştirir ve etrafına faydalı olur.

Sizi güçlü yapan nedir? Zor durumda kalınca, hayatta kalma mücadelesi vermeniz gerektiğinde, atak yapmak istediğinizde, fark yaratmaya çalışırken, hangi özelliğinizi kullanıyorsunuz? Cesaret, Fiziksel Dayanıklılık, Basiret, Sabır, Zeka, Kıvraklık, Duyarlılık, Yaratıcılık, Özgüven, Çalışkanlık, Özen, İletişim Kurma ve Uzlaşma Becerisi, Analiz ve Çözüm Yeteneği, Vizyonerlik, Dirayet, Sıradışı Düşünmek, Sezgi, İlham… Bu niteliklerin hepsini aynı bünyede barındırmak mümkün değildir. Yani insanı güçlü kılan, farklı niteliklerin bir bileşkesidir ve bu bileşke kişiye özeldir.

Peki o nitelikler bileşkesini kendi kahramanlık destanımızı yazarken kullandığımız bir Excalibur haline getiren nedir?

Efsaneye göre Excalibur, hırsla ve başkalarıyla mücadele ederek kazanılan bir kılıç değildir. Sahip olunan erdemler nedeniyle hak edilen ve sadece hak edenin eline alıp kullanabildiği bir araçtır. Öyleyse anahtar kavram ERDEM sahibi olmaktır. Koç ”güçlü olmak” ise Jüpiter ”manevi korumadır” ve manevi koruma ile gelen gücün tek şartı erdemini muhafaza etmektir.

Erdemli İnsan, samimiyetle sever, yaratılmış herşeye saygı duyar, merhamet ve adaletin dengesini bulmaya ve dürüstlüğünü korumaya çalışır. Erdemsiz güç zulüm yayan bir kılıca dönüşür. Sahibine geçici zaferler kazandırsa da, önce manevi sonra da maddi ya da fiziksel olarak çöküşünü getirir.

Excalibur’umuzu elimize aldığımız, kendi hikayemizi yazmak için yola çıktığımız, kendi ”en iyimizi” keşfetmek ve ortaya koymak için çaba gösterdiğimiz bir yıl olsun. Şefkat, adalet, dirayet, insaf bizimle olsun ki Yaratan’ın inayeti bizi hiç terk etmesin.

BURÇLARA GÖRE YORUMLAR aşağıda… Ben bu etkilerin özellikle retro süreci bitip normal akışın başlayacağı 2023 yılında daha net görüleceğini düşünüyorum. 2022 yılında düşünceler ve denemeler, retro sürecinde ilk deneyimlerden alınan derslerin elden geçirilmesi ve 2023 yılında sonuç getiren gelişmeler yaşanabilir.

Ama şimdi müzik… Şöyle babalar gibi bir cesaret melodisi gelsin; Lion King – Circle of Life 🙂 hoş bir cover

 

KOÇ veya Yükselen KOÇ : Sizin için gölgelerden sıyrılıp kendinizi bulma zamanı… Chiron Koç’a girdiğinden beri yaralarınızı yalayıp kendinizi toparlamaya çalışıyorsunuz. Artık mutlak güç diye bir şeyin olmadığını öğrenmiş olmanız lazım. Yaralı bir savaşçının daha olgun, deneyimli, basiretli ve becerikli olduğunu da 🙂 Eski hatalarınızdan aldığınız dersler ve son yılların getirdiği bilgelikle çok güzel başlangıçlar yapacağınız bir yıl. Çocuksu ya da düşüncesiz ataklar değil, hazımlı, özenli ama kararlı girişimler yaparsanız, bu sene şan ve şeref size ait olabilir. Gidin ve kendi ”en iyinizi” hayata geçirin. Zorluklarla karşılaştığınızda ise başkalarıyla değil önce kendinizle mücadele edin.

BOĞA veya Yükselen BOĞA : Diğer burçları kasine sizin için içe çekilme yılı… Kendinizle savaşıp kendinizle yenişeceksiniz. Sabit fikirlilik ve kaybetme korkusundan bu süreçte kurtulmazsanız hiç kurtulamayabilirsiniz. ”Hayır bence bunun mutlaka böyle olması lazım!” dediğiniz şeylerin birer meydan okumaya dönüştüğü bir yıl geçireceksiniz. Burcunuzdaki Uranüs sizi zaten 2018’den beri değişmeye zorluyor. Önümüzdeki bir yıl içinde son birkaç yılın muhasebesini yapacaksınız. Olgunlaşmanın zamanı kontrol etmeye çalışmak değil, zamanla birlikte akmaya çalışmak olduğunu fark ettiğiniz kadar kendinizle barışık ve huzurlu olacaksınız.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER : İş ve kariyer onularında kendinizi geliştirmeye çalıştığınız bir yılın ardından yepyeni fırsatlara da kucak açmak isteyeceğiniz, belki bir tık daha serbest uçuşa geçeceğiniz bir dönem sizi bekliyor. Kurduğunuz hayalleri, yaptığınız yatırımları ve kendinizde gördüğünüz yetenekleri hayat içerisinde uygulamaya koyma ve sonuç alma imkanınız olacak. Kontrollü riskler alın. Her şeyi biliyormuş gibi davranmayın! Yaşayacaklarınızın içindeki yeni ve özgün olanı görmeye, ayrıştırmaya ve gereğince davranmaya dikkat edin. Etrafınızda olup biten her şeyi bir savaş alanı, size yönelik bir saldırı olarak algılamayın. Siz kimseden daha kırılgan ya da saldırıya açık değilsiniz.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ : Asıl iktidarın ”insanın kendi üzerinde kurduğu kontrol sistemi ve dirayet” olduğunu fark edeceğiniz bir yıl sizi bekliyor. Sorumluluk alacaksınız. Hem iş hayatı hem özel hayat içerisinde geri çekilmenize izin vermeyen, size yeni tanımlar ve konumlar ekleyen bir zaman olacak. Ebeveynlerinizle ya da ebeveynlik kavramıyla iligi çözümlenmesi gereken meseleleri de süreçte ele alabilirsiniz. Duyarlılığınızı ve güvenli sınırlar oluşturma becerinizi, konfor alanınızı mükemmelleştirmek adına ziyan etmeyi bir yana bırakın. Niteliklerinizi kendi gücünüzü keşfetmek, zorluklarla baş etme yeteneğinizi bilemek, korunan ve kurtarılan değil, eline aldığı her şeyi derleyip toparlayan insan olmak için kullanın.

ASLAN veya Yükselen ASLAN : Yeni hayat vizyonları, yeni planlar sizden hareket bekliyor. Tam anlamıyla düşündüklerinizi hayata geçirme zamanındasınız. Taşınmak ya da çok yolculuk yapmak için de uygun bir dönem. Eğitim alanında ilerlemek, yeni bilgiler kazanarak kendi ufkunuzu genişletmek ya da bildiklerinizle başkalarının gelişimine katkıda bulunmak da bu dönemde üzerinde durmanız gereken bir seçenek. İnanç ve düşünce dünyanızla ilgili devrim niteliğinde açılımlar da yaşayabilirsiniz. Sabit fikirli ya da beklentili olmayın. Almaya, öğrenmeye, düşünmeye ve hayata bambaşka bir yerden bakmaya açık olursanız, bu süreçten çok fayda göreceksiniz.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK : Değişim, dönüşüm, yıkım ve yeniden yapılanma, hesap kapatma, temizlenme dönemi… Fiziksel, maddi, duygusal ve manevi anlamda bir dipten temizlik yaşamanız pek mümkün. Mal mülk konularında alım satımlar, sahip olduğunuz işler ya da mekanlarla ilgili düzenlemeler, yeniden yapılandırmalar ve tamiratlar gündeminize gelebilir. Borç harç, alacak verecek konularında da çok aktif olabilirsiniz. Yatırım ve yapılandırma işleriniz için borçlar almanız da geçmiş borçlarınızı kapatmanız da mümkün. Duygusal hayatınızda her zamankinden daha arzulu ve cüretkar hissedebilirsiniz. Bazılarınız için kaçınılmaz olan kayıplar yaşamak söz konusu olabilir. Düzeltmek, iyileştirmek için uğraştığınız hiç bir şeye fazla tutunmayın.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ : Anlaşmalar, kontratlar, uzlaşmalar, alışverişlerden karşılıklı fayda görmeler yılı… Yani tam sizin ortamınız 🙂 Aşkta veya işte ya da hepsinde çok önemli yakınlaşmalar yaşanabilir. Bitmesi gereken gönül ve iş ortaklıkları da bu süreçte bir hesaplaşma ve ayrışmaya doğru gidebilir. Hayırlıdır direnmeyin! Duygusal ya da maddi anlamda bağ kurduğunuz insanları FAZLA gözünüzde büyütmeyin, onların hayatınızın kumandanı ya da kaptanı haline getirmeyin. Siz de kendinizi onlara ispat etmek için aşırı gövde gösterileri yapmaya, ilişkileri dolaylı olarak yönetmeye veya vazgeçilmez olmak için imkansızı başarmaya kalkmayın.

AKREP veya Yükselen AKREP : Hayatınızı, işinizi, gücünüzü belki de sağlığınızı düzene sokacağınız, ”ben böyle yaşamak istiyorum” tanımınıza dahil olan her şeyi mükemmelleştimek için uğraşacağınız bir yıl. İş kurabilir ya da yaptığınız işte uzmanlaşıp ilerleme sağlayabilirsiniz. Farklı bir hayat modeline geçmek, gündelik rutinlerinizde değişime gitmek de söz konusu olabilir. Bu süreci üstesinden gelinmesi gereken bir savaş gibi değil, kararlı bir biçimde yaptığınız uzun bir yolculuk gibi ele alırsanız yıpranmaz ve keyfini çıkartırsınız. Birilerine hizmet verdiğiniz ya da hayatınızı kolaylaştırmak için birilerinden hizmet aldığınız bir dönem de olabilir. Üstlerinizle de altlarınızla da iktidar mücadelesine girmemeye dikkat edin.

YAY veya Yükselen YAY : Yesss yani Evettt! Heyecanlı bir dönem sizi bekliyor. Yeni başlangıçlar için atağa kalkabilir, alıştığınız alanları, tanımları, güvenli zeminleri ya da fiziksel anlamda yerleştiğiniz mekanları arkanızda bırakıp, cesur ve deneysel olmak isteyebilirsiniz. Size heyecan veren girişimler yapmanız, yaratıcılığına imkan vermeniz, daha önce girmeye cesaret edemediğiniz alanlarda  atağa kalkmanız mümkündür. Aşk hayatınız hareketlenebilir… Pardon siz sözkonusu olunca bu alev alabilir anlamına da gelir 🙂 Ama ortalığı – mümkün olduğunca – savaş alanına çevirmeyin. Çocuk sahibi olmak isteyen Yay’lar bu dönemde hamile kalabilir. Hepsinden öte bu süreç sizin için enerjinizi tazelediğiniz, sevgi ve mutluluktan ne anladığınızı da yeniden tanımladığınız bir dönem olabilir.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK : Aidiyetler, güvenlik alanları, aile ilişkileri, yaşadığınız mekanlar ya da size ait olan düzen gibi konularda, güzel  açılımlar getirecek bir zaman… Özel hayatınızla ilgili önemli kararlar alabilirsiniz. Ailesiyle yaşayan Oğlak’lar kendi evlerine çıkmak ya da kendi özerkliklerini ilan etmek isteyebilirler. Aile içinde daha fazla sorumluluk almanız – büyümeniz ve almaktan vermeye geçmeniz – gereken bir zaman da olabilir. Bazılarınız evlenebilir, yeni bir düzen kurabilir ya da fiziksel olarak yeni bir mekan edinebilirler. Kendinize ait bir iş yapmaya başlamanız da mümkündür. Özel hayatınızı ihmal ettiyseniz geliştirin ve genişleyin. Alışkanlıklarına saplanıp kalmayın. Aidiyetleri bir savaş alanına çevirmeyin ve güvenlik kaygısıyla aşırı kontrolcü olmaktan kaçının.

KOVA veya Yükselen KOVA : Sosyalleşeceğiniz, çevrenizi genişleteceğiniz, yeni insanlarla yakınlaşacağınız ya da bulunduğunuz çevredeki etkinliğinizi arttıracağınız bir dönem sizi bekliyor. Eğitim alan biriyseniz gayretiniz ve başarınız artabilir. Eğitim veren biriyseniz de aktiviteniz çok artabilir. Aynı şekilde iletişim, satış, pazarlama gibi konularda çalışan Kovalar için çok verimli bir dönem olabilir. Kendinizi güçlü ve etkili bir şekilde ortaya koymak, kabul ettirmek isteyebilirsiniz. Bunu yaparken kavgacı, yıkıcı, uzlaşmaz olmamaya özen gösterin. Önceliklerinizden ödün vermeyin ama kimseye alan açmadığınız için yalnızlaşmamaya ve düşmanlar edinmemeye de dikkat edin.

BALIK veya Yükselen BALIK : Kendi değerinizi hem keşfedeceğiniz hem de başkalarına göstereceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Maddi olarak da yansımalarını göreceğiniz başarılara imza atabilirsiniz. Çekimser ve tutuk olmayın. Cesaretinizi toplayın ve enerjinizi odaklayın. Öncelik belirlemeyi başkalarına bırakmayın, tercihlerinizi siz belirleyin. Fırsatların ayağınıza gelmesini beklemeyin, siz aday olun, talep edin, hatta mücadele edin. Yetersizlik korkuları, anlaşılmama kaygıları gibi bugüne dek sizi durdurmuş olan engellerin sizde bıraktığı etkileri bir yana itin ve YENİ bir sürece girdiğinizi idrak edin. Eğer ”en iyinizi” keşfetmeye ve ona inanmaya siz hazırsanız, dünyanın da bunu kabul etmeye hazır olduğuna ve hatta size ihtiyaç olduğuna inanın.

3 Adet Yorum

 1. nergis

  ♡♡♡ ♡♡♡ ♡♡♡ gibi devam ediyor.

 2. Özge

  Yükselen boğayım ay akrep güneş balık 🙂 boğaya göre içe yolculuk balık ve akrebe göre değişim öz güven ve atak hareket 🙂 hangisini esas alacağım?

 3. Kamuran

  Evdeki herkese uyuyor burçları. Nasıl da uyuyor! O ayrı.. bir de güzel anlatıyorsunuz ki juno…

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: