28 Ocak 2021, ASLAN Burcu’ndaki DOLUNAY’ın Burçlar Etkisi

moncada

28 Ocak 2021, ASLAN Burcu’ndaki DOLUNAY’ın Burçlar Etkisi

Resim: Joseph Moncada

KOÇ veya Yükselen KOÇ : Sİzde abartılı bir girizgah yapma, kendinizi ispat etmek için fazla uğraşma güdüsü uyandıran şeylere bu aralar dikkat edin. Gücünüzü, maddi imkanlarınızı ya da yeteneklerinizi aşan bir projeye sırf zayıf ve yetersiz görünmemek adına kalkışmayın. Size bir meydan okuma gibi gelen aşk ilişkilerinden uzak durun. Özellikle size kendinizi değersiz hissettiren insanları elde etmeye, bu şekilde kendinize önemli olduğunuzu kanıtlamaya filan asla kalkmayın 🙂 Kendi değerinizi, özelliklerinizi ve sınırlarınızı siz bilmezseniz, başkaları tarafından kullanılmanız ya da güçsüz bir konuma düşürülmeniz çok kolay olacak… Zira bu gücü kendinizden alıp onlara veren sizsiniz.

BOĞA veya Yükselen BOĞA : Aile ilişkileriniz biraz sorunlu olabilir. Ebeveynleriniz ya da aidiyet hisettiğiniz kişiler karşısında zayıf ve yetersiz görünmemek adına, gereksiz ataklar yapmaya kalkabilirsiniz. Yakınlarınız ya da amirleriniz size kendinizi ne yaparsanız yapın onların beklentilerine uygun olamıyormuşsunuz gibi hissettirebilirler. Birilerinin saygısını ya da onayını kazanma kaygısı ya da böyle beklentilere maruz kalma fikrinin sizde uyandırdığı tepki ile davranmayın! Kendinizi ya da etrafınızı yakıp yıkmayın. Güçlü, yeterli ve becerikli olduğunuz alanlara odaklanın ve yapmanız gerekenleri iyi yapın. Kendinizi takdir edin, fark yaratmaktan korkmayın ve popüler değil yararlı olmaya özen gösterin.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER : Bu aralar birileriyle karşılaştırılmak konusunda çok hassas olabilirsiniz. Kardeş kıskançlığınız depreşebilir 🙂 Hayatta geldiğiniz konumu, benzeriniz veya denginiz olarak gördüğünüz kişilere göre yargılamaya kalkabilirsiniz. ”Kaybeden” olma kaygınız tetiklenebilir. Etrafınızdaki insanlar arasında dikkat çekmek, ön plana çıkmak için fazla atak, gururlu ve gösterişli davranabilirsiniz. Başkalarına göre önde veya onların klasmanında iyi olmayı bir yana bırakın. Sizi farklı kılan yeteneklere, düşünce biçimlerine, hayat görüşlerine odaklanın. Ortalamadan farklı davranmış olmanın sizi zaman zaman zora düşürdüğünü düşünüp kendinize kızmayın. Merkezinizi koruyun. Amaçlarınızı ve yolunuzu gözden geçirin ve eğer gerekiyorsa yeni kararlar alın.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ : Bu aralar hayat sizi zorluyor ve siz yeterli, güçlü, becerikli olmayı çok dert ediyorsunuz. Ben genelde Yengeç’lere azcık popoşunuzu kaldırın filan derim :))) Ama bu defa ezberi bozup ”yetebildiğiniz yere aday olun, üzerinize vazife olmayan sorunları da siz çözmek zorundaymışsınz gibi hissetmeyin” diyeceğim! Bu aralar her şey olduğu kadar olacak… Mükemmelliyetçiliğinizden, yüksek standartlarınızdan, olmazsa olmazlarınızdan fedakarlık edecek, pratik çözümlere odaklı davranacak, herkese kim olduğunuzu ispat etmeyi filan bir yana bırakacaksınız. Bizi değerli yapan şey eşsiz, kusursuz ve her daim yeterli olmamız değil, çabamız ve samimiyetimizdir. İçinizdeki zeki, kıvrak ve pratik insanı ortaya çıkartın. Sandığınızdan ve olmaya çalıştığınızdan çok farklı bir şekilde güçlü olabildiğinizi göreceksiniz.

ASLAN veya Yükselen ASLAN : Bu aralar ilişkilerle sınanıyorsunuz. İş ortaklıklarınızdan, duygusal bağlarınıza kadar tüm uzun süreli ilişkilerinizde, güçlü, güvenilir ve tercih edilir olmak için kullandığınız yöntemlere kuşku ile yaklaşma zamanınız geldi! Kırılmamak istiyorsanız, kırılgan olduğunuzu idrak ve kabul edin. Taşımanız gerekmeyen yükleri üzerinize almayın. Denemediğiniz bakış açıları ve tutumları deneyin ve aslında ne kadar olağanüstü bir rahatlığa kavuştuğunuzu deneyimleyin. Bağları ne pahasına olursa olsun tutmaya ve korumaya çalışmanın insana kendini kaybettirdiğini fark ettiğinizde, içinizden geldiği gibi davranmanın büyüsünü keşfedeceksiniz. O zaman siz de özgür olacak, etrafınızdakileri de özgür bıracak ve ilişkilerinizin doğallıkla şekillenemsine izin vereceksiniz. Aile bağlarınızda bazı değişimler oluyorsa, bunları da büyümenizin doğal bir parçası olarak görüm.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK : Kendinizi beceriksiz ve yetersiz hissetmeye çok müsait olduğunuz bir süreçtesiniz. İnsanlardan istediğiniz tepkileri alamadığınız ya da iletişim kurmakta güçlük çektiğiniz konular olabilir… Yaptığınız cömertlik, gösterdiğiniz iyi niyet, sergilediğiniz çaba gözardı ediliyor gibi hissedebilirsiniz. Kendinizi iyi ve güçlü göstermek adına, gölgelere saklandığınızı, gerçek duygularınızı, kaygılarınızı, ihtiyaçlarınızı ifade etmek yerine kuyruğu dik tutmaya odaklandığınızı fark edin. Belki de ters tepkiler almanızın nedeni sizin de olduğunuzdan daha sert ve müdanasız görünmeye çalışıyor olmanızdır. Eleştirilmekten, kabul görmemekten korkmak, sizi bir kirpi gibi dikenli ve savunmacı yapmasın. Rutinlere, alışılmış tavırlara, ezberlenmiş çözümlere tutunmayı bırakın. Hayatınıza ve alışkanlıklarınıza bugüne dek hiç bakmadığınız bir gözle bakın ve aslında daha farklı, daha özgür, daha açık ve kaygısız bir tavıra sizin de ihtiyacınız olduğunu fark edin. Kendinizi olduğunuz gibi kabul eder ve severseniz insanlara da daha iyi ifade edebilirsiniz.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ : Size çok tehditkar gelen bir meydan okuma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hayatınızın bazı alanlarında bıçak sırtı kararlar almanız gerekebilir. Aşk hayatınızda, iş yatırımlarınızda veya sağlığınızla ilgili konularda her şeyi kazanmak ya da kaybetmek üzerine bir oyuna girmiş gibi hissetmeniz mümkündür. Öncelikle kayıp ve kazancı ya da zorlukları gözünüzde büyütmeyi bırakın. Hayatın kontrol edemeyeceğimiz geçişleri vardır. Biz o geçişlerde ”afilli” görünmek yerine elimizden geleni zeki ve yaratıcı bir şekilde yapmaya odaklanırsak, kaygı denizinden süzülerek geçeriz. Merak etmeyin hiç bir şey o kadar kötü olmayacak. Ya da en kötü sandığınız şey bile sizin bir şekilde hayrınıza sonuçlanacak. Gururla, kibirle veya havalı görünmekle uğraşmazsanız, daha yaratıcı çözümler üretebildiğinizi göreceksiniz.

AKREP veya Yükselen AKREP : Çekişmeli bir süreçten geçiyorsunuz. Eşiniz, ortaklarınız, ya da rakipleriniz ile aranızdaki sürtüşmeler tavan yapmış olabilir. Mahkemeli bir konu ya da bir haksızlığa uğrama ihtimali sizi fazlasıyla gerebilir. Bir boşanma, bir kontratı değiştirme ya da bir tür hesaplaşma sürecinden geçmeniz mümkündür. İnsanlara ”kim olduğunuzu göstermek” ile uğraşmayı bırakın. Siz güvende ve huzurlu kalmak için nasıl çözümler üretebileceğinize odaklanın. Eğer gurur ve gösteriş derdine düşerseniz, intikam almaya filan kalkarsanız daha çok kan kaybedersiniz. Onun yerine akıllı ve pratik davranan taraf olun. O zaman size meydan okuyanlar, üstten alanlar karşısında, uzun vadede kazanan ve kendisiyle gurur duyan siz olabilirsiniz.

YAY veya Yükselen YAY : Hayatınızdan çok memnun ve olduğunuz halde pek huzurlu değilsiniz. Ya bir türlü düzen kuramamış olmak sizi rahatsız ediyor ya da siz hayal ettiğiniz şeyler bir türlü olmadığı için kendi kendinizi sinir ediyorsunuz 🙂 Hep yüksekten uçmak, uzun atlamak, rekor kırmak ve sürekli birilerine ne kadar şaane olduğunuzu ispat etmek zorunda değilsiniz. İçinde bulunduğunuz duruma yaratıcı ve yeni olasılıkları keşfetmeye hazır gözlerle bakmayı becerirseniz, kendinizi sinir etmenizi gerektirecek bir şey olmadığını anlarsınız. İş planlarınız istediğiniz gibi gitmiyorsa beklentilerinizi makul seviyeye çekmek ve kimsenin aklına gelmeyecek çözümler üretmek için harika bir zamandasınız. Sağlığınızı da ihmal etmeyin…

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK : İçinizdeki çocuk huzursuz… Kaybetme ve zarar görme korkuları depreşmiş! Yersiz bir meydan okumaya girmiş, sizi endişelendiren bir duygusal ilişkinin orta yerine düşmüş olabilirsiniz. Her şeyle baş etmeye, herkese ne kadar güçlü ve yeterli olduğunuz göstermeye çalışmayın. Sİz kendi değerinizi, kendi önceliklerinizi, kendi tercihlerinizi fark etmeye ve onları hayata geçirmeye odaklanın. Siz kaygısız ve rahat olun ve bırakın hayat sizinle aksın. Elinizde olanları koruma, kaybetmeme, hiç bir şeyi değiştirmeme gibi dertlere takılmayı bırakırsanız, işte de aşkta da yaratıcı olacak, elinizi kolunuzu bağlayan gerksiz yüklerden sıyrılacaksınız. Çocuk sahibi olmak konusunda sorun yaşayan Oğlakların bu ara çok kasmaması iyi olur! Performans göstermeyi bırkaıp doğaya güvenin 🙂

KOVA veya Yükselen KOVA : Belki bir ortaklık kuruyor, belki evleniyor, belki taşınıyor, belki boşanıyor, belki de sadece hayatınızda var olan düzeni korumaya çalışıyorsunuz. Ama ortam karışık ve kimsenin aklı başında değil! Tutunmaya alıştığınız insanlar, zeminler ve güvenlik alanları, size istediğiniz huzuru sağlamıyor. İşte veya aşka bağlı olduğunuz insanlar sizden gösterişli, cömert, ya da genel geçer kurallara uygun bir şeyler bekliyorlar. Siz ise beklentileri karşılamak ile kendiniz gibi davranmak arasında gidip geliyorsunuz. Tavsiyem aşırı uçlara savrulmaktan kaçınmanızdır! Yani ne radikallik bayrağını açıp herkesi kendinizden uzaklaştırın, ne de sizi bunaltacak geleneksel tavırları sırf beklenti bu olduğu için benimseyin. Siz siz olun ve zeminlere ya da insanlara değil dürüst ve içten olmanın sihrine güvenin.

BALIK veya Yükselen BALIK : Kendinizi biraz boşlukta hissediyor olabilirsiniz. İçinizde yepyeni hayaller, proceler, arzular filan var… Ama ne siz tam istediğiniz şeyleri yapabiliyorsunuz ne de etrafınızdakiler size fazla imkan sağlıyorlar. Gerilimli diyalogların ortasında kalmış ve kendinizi içtenlikle ifade etmekten ya da asıl yapmak istediklerinize odaklanmaktan mahrum bırakılmış da olabilirsiniz. Lütfen insanlara ne kadar olağanüstü bir kahraman olduğunuzu ispat etmeye, herkese büyük insanlık dersleri vermeye filan kalkmayın. Başkalarına bir şeyler göstermek yerine içinizde tomurcuklanan olasılıkları büyütmeye, kendinize çıkış kapıları bulmaya odaklanın. Bir ay sonra daha farklı bir perspektife ve daha geniş bir hareket alanına sahip olacaksınız. Şimdilik sabır…

5 Comments

  1. 🙂 Yükselen balık olarak okudum önce, sonra koç, yine harikasınız. Sonsuz teşekkurler.

  2. Tosun

    Sanki çocuklarıma yol ve yön gösterdiniz. Onların bilmesi gerekli her şey. İnanmadıkları için okumuyorlar.😔yine çok yerinde eşsiz bir rehbersiniz, sağolunuz.

  3. Junom emeklerine saglik, yuregimi ferahlattin yine, var ol, bin yasa 💜💜💜

  4. Bu kadar olur 🙂 Ne hissediyorsam onu olduğu gibi yazmanız.. Sizi seviyoruz. Sevgiler.

  5. Emrah Eflanili

    👏👏👏

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: