26 Mayıs 2021, YAY Burcu’nda AY Tutulması – AKIL TUTULMASI!

Daniel Mackie
Resim: Daniel Mackie

26 Mayıs 2021, YAY Burcu’nda AY Tutulması – AKIL TUTULMASI!

26 Mayıs 2021 günü, İstanbul’a göre 14:14 itibariyle, DOLUNAY adını verdiğimiz Güneş – AY karşıtlığı tam halini alıyor. Bu DOLUNAY’a bir de AY TUTULMASI eşlik ediyor. Tutulma haritasını yorumlarken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

  • Güneş İkizler Burcu’nun 5 derecesinde ve haritanın 9’uncu evinde.
  • AY Yay Burcu’nun 5 derecesinde ve haritanın 3’üncü evinde.
  • Yay’ın yöneticisi Jüpiter Balık Burcu’nda ve Güneş ve AY’a T-Kare yapıyor.
  • Güneş’in girdiği İkizler’in yöneticisi olan Merkür, aynı zamanda Başak Burcu olan Yükselen Noktası’nın da yöneticisi konumunda ve haritanın MC noktasına yerleşiyor. Bu açıdan da  çok fazla önem taşıyor. Birkaç gün içinde gölge durumundan çıkıp durağan ve retro konuma da geçmeye hazırlandığını unutmamak gerekiyor.
  • Merkür, Venüs ile kavuşum halinde. Neptün bu kavuşuma DC noktasından kare açı yapıyor. Neptün’ün Pluto ve Lilith ile ılımlı açılarda olması da dikkat çekiyor.

MEALİ;

Türkiye haritasını 6-12 aksında etkileyen bu tutulmanın Yükselen Noktası, Türkiye’nin Juno’su ile kavuşuyor. Merkür ise natal AY ile kavuşum halinde. Geçmişten bugüne gereken ciddiyetle ele alınmamış ya da enformasyon karmaşası içine gömülmüş konular Temmuz başına kadar ortaya dökülmeye devam eder. Arka planda yönetim kadrolarında değişikliğe neden olacak görüşmeler ve yeni bir lider belirleme girişimleri devam ediyor. Alttan alta kaynayıp duran kanalizasyonun şimdi ortaya dökülmüş olması, 6 ay içerisinde netleşecek olan önemli gelişmelerin zeminini hazırlıyor.

Sosyal düzlemde çok ciddi şeyler olup bitiyor etrafımızda… Ama bütün bunları çekirdek çitleyerek, prime time dizi izler modda seyretmeye yatkın olduğumuz bir dönemdeyiz. Ortada çok fazla konuşma, çok fazla hareket, çok hızlı geçişler ve fazla yükselmiş duygular var… Enformasyon bolluğu, adeta verileri uç uca ekleyip büyük resmin çıkartmamıza engel oluyor. Ağır konular laf kalabalığına sarılıp dürüm gibi yutturuluyor. Arka planda çok daha ciddi bir senaryo işliyor ama biz bunu kakara kikiri yapmaktan göremez haldeyiz.

Bireysel düzlemde içinden geçtiğimiz sürece bir tür AKIL TUTULMASI desek büyütmüş olmayız. En çok dikkat etmemiz gereken konu, baş edemeyeceğimizi düşündüğümüz için kaçtığımız problemlerin, dönüp dolaşıp daha büyük sorunlara yol açması ihtimali…

Bir yanımız her şeyi dramatize edip abartılı bir duygusallıkla ele alırken, öbür yanımız hiç bir şeyin ciddiyetini idrak eder gibi görünmüyor. Sorunu somuta indirmekte zorluk çekiyoruz. Elle tutulur şeyler yapmak veya hayatımızda olan biteni mantıklı bir şekilde gözleyip akıl  yürütmek yerine, eğlenceye ve aksiyona hasret kalmış bünyemizi tatile çıkartmanın derdindeyiz. Vahim olaylara laylaylom yaklaşıyor, kaldıramayacağımızı düşündüğümüz sorunlara ”rakı yanında meze muamelesi” yapıyor ama enine boyuna düşünmekten kaçıyor olabiliriz. Ancak geçmişte fazla hafife alarak gözardı ettiğimiz ya da şimdi gereğince ciddiye almaktan kaçındığımız konular Haziran ayı ve sonrasında farklı veçheleriyle tekrar önümüze dökülebilir!

Bazılarımız kangren halini almış gibi görünen konulara mesafe alıp farklı bir gözle bakmayı, yaşadıkları tıkanıklığa kaygı ve kontrol arzusu ile değil, zeka ve manevra kaabiliyetine dayalı yaratıcı çözümlerle yaklaşmayı deneyebilirler. Belki de bu dönemi en iyi değerlendirme yolu böyle bir yaklaşım olacaktır. Ancak bu süreçte içimize doğacak ilhamlı çözümlerin işe yaraması için, müsriflikten, boş konuşmalarla vakit kaybetmekten, havailikten ve gerçeklerden uzağa düşen bir iyimserlikten, kendimizi kandırmaktan ya da canımızın inanmak istediği tatlı yalanlara kanmaktan kaçınmak önemlidir.

Velhasılı, 2021’in ikinci yarısı çokça toz duman, laf salatası, pek de ciddi bir yere varmayan çıkışlar ile geçer… Olan bitenin içinde aklı selim kalmayı, izlemeyi ve gözlemeyi ama hızlı sonuçlara gitmemeyi, gereksiz ataklar yapmak yerine küçük akıllıca hareketlerle günü kurtarmayı, aşırı duygusal kararlar almamayı becerenler, bu süreçten karlı ya da en azından hasarsız çıkarlar. Kendini fazla kaptırıp lunaparka düşmüş çocuk gibi her söylenene atlayan, her gördüğüne yamulanların ”Nooldu abicim şimdi yaa… Nereye vardık biz?” diye bitirecekleri bir dönem olabilir.

Önümüzdeki altı aylık süreçte BURÇ ve YÜKSELEN BURÇ’a göre gündem oluşturabilecek konulara gelince;

KOÇ veya Yükselen KOÇ: Çok fazla fikir, çok büyük hayaller ama yeterince sağlam bir zemine oturmayan hareketler var hayatınızda… Özellikle iletişimle ilgili alanlarda çalışan KOÇ’lar arkası gelmeyecek projelere kendilerini kaptırmamaya dikkat etsinler. Hayal gücünüzü çalıştırın. Ama bunu etrafınıza ilişkin gözlemler ve kendinize dair bir içgörü ile birleştirin. Geçmişte üzerinde çok konuşulmuş ama bir yere varılamamış projeler yeniden gündeme gelebilir. Yanyana olduğunuz kişilerin hoş ve boş davranma ihtimalini atlamayın! Somut maddi önceliklerinizi hafife almayın. Belirli bir konumu muhafaza etmek için hoşlanmadığınız bir yönetim anlayışına tahammül etmeniz gereken bir süreç olabilir. Üzerinizde fazla sorumluluk baskısı olabilir. İşinizi iyi yapmaya ama hiç bir şeyi iktidar mücadelesine dönüştürmemeye maksimum özen gösterin.

BOĞA veya Yükselen BOĞA: Ne zamandır söylüyorum; Boğalar hiç bu kadar sıradışı şeylerle uğraşıp, elle tutulur olmayan işlere hiç bu kadar ilgi göstermediler! Karşınıza yeni iş imkanları çıkabilir. Aslını astarını incelemeden fazla gaza gelmeyin. Bu aralar canınız sehayate çıkmak ya da bazı eğitimler almak isteyebilir. Diğer planlarınızla uyumlandırmayı becerirseniz sorun yok ama önceliklerinizi karıştırma ihtimaliniz biraz yüksek. Bir de yapmayı düşündüğünüz şeyin harcayacağınız paraya değip değmeyeceğini iyi düşünün. Etki altında kalmaya, etrafınızda olan bitene fazlaca takılmaya ya da birilerinin oluşturduğu türbülansın içine çekilmeye müsait olabilirsiniz. Herkesin sizi çektiği yere gitmeyin. Size verdikleri sözleri tutamayan ya da boş gündem oluşturmaya meraklı insanlara dikkat edin. Karar veremiyorsanız kendinize zaman verin.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER: İhtimaller içinde kaybolmuş bir çocuk gibi geçireceksiniz bu dönemi… Fikirler, hayaller, planlar havalarda uçuşacak. Eğleneceğiniz, yükseleceğiniz, laylaylom edeceğiniz kesin! Ama biraz sorumsuz, biraz pervasız, ya da hangi işin ucundan tutuacağını şaşırmış bir halde olmanız da mümkün. İşbirliği teklifleri artabilir. Yoğun iletişim gerektiren işler yapıyorsanız görüştüğünüz kişi sayısı ve bu kişilerin sizden beklentileri artabilir. Bu arada aşk hayatınız da hareketlenebilir. Siz bir yandan bu ilgi ve talepten hoşlanırken, bir yandan da kendi kafanızın içine kaçıp ıvır zıvır şeylerle oyalanmak istiyor olabilirsiniz 🙂 Hayatınızda neyi yarım bıraktığınızı ya da hangi konulara gidip gidip takıldığınızı düşünmenizde ve hep tekrar ettiğiniz hatalara düşmemenizde fayda var! Kendini önemli hissetmek için önünüze çıkan her şeyle ilgilenmekle, önemli işlere vakit ayırmak arasında çok ciddi bir fark var…

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ: Yoğun bir gündelik hayat koşuşturması içinde olacaksınız. Planlarınızı başkalarına göre yapmanız ya da başkalarından kaynaklanan süreçler nedeniyle kendi gündeminizi değiştirmeniz gereken durumlar olabilir. Dışarıdan kendinizi bu akışa kaptırmış gibi yaşasanız da iç dünyanızın çok daha aksiyonlu olacağı bir zaman… Kendinizi çok farklı bir gözden görebilir, psikolojik kurgularınızla yüzleşebilirsiniz. Bastırdığınız özlemler, az kullandığınız yetenekleriniz, ertelediğiniz hayaller sizi içten içe meşgul edebilir. Yaratıcılığınızı neden bu kadar ihmal ettiğinizi düşünebilir, kendinizi daha hareketli ve üretken olmak konusunda neden geri çektiğinizi anlayabilirsiniz. Sorumluluklarınızla kendinize yönelik hevesleriniz arasında makul bir denge kurmanız, kendinizi çok ihmal etmeden yaşamayı öğrenmeniz ya da içimdeki çocuğu şımartayım derken asıl meseleleri ihmal etmemeniz gerekecektir.

ASLAN veya Yükselen ASLAN: Oooo tam size göre olayların içine düşeceksiniz. Popüler insanlar, hareketli ortamlar, bol kahkaha, bol gevezelik… Ama günün sonunda ortada kalan bir tutam yıldız tozu 🙂 Eğleneyim ya da gündemi kaçırmayayım, hiç bir şeyciklerden geri kalmayayım derken hayatınızın merkezinde duran olayları kaçırmamaya, kendinizi kaybetmemeye dikkat edin. Ortamda bir aşk arzusu, bir flörtleşme enerjisi de mevcut! Tadını çıkartın… Ama eğer geçmişten gelen birileri yeni bir hediye paketi sunuyorsa size, bunun içinden çok da farklı şeylerin çıkmasını beklemeyin. Kendinizi boş gaza getirmeyin. Biraz keyfini çıkartayım derken sorunlu alanları gözardı edip acı verici bir deneyime kapı açmayın. Yepisyeni bir ilişki çalıyorsa kapınızı, o zaman da geçmişten bu yana düştüğünüz tuzaklara, duygusal türbülanslara aynı sersemlikte düşmemeye özen gösterin. Eğer gündemde bir yatırım teklifi varsa, bir takım borç harç işlerine ya da spekülatif oyunlara girecekseniz, çok aşırı dikkat edin! Antin kuntin şeylere heves edip, elinizdekini çarçur etmeyin. Eğer borçlarınız varsa, üstüne yenilerini koymamaya dikkat edin.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK: Ay aman bir yoğun planlar, bir hareketli konuşma görüşme trafiği var ki sormayın gitsin… Yine de size güven vermeyen, altı boş gelen ya da sizi asıl odaklanmak istediğiniz alandan uzaklaştıran bir gündeme dolanıyor olmanız mümkün. Haziran ayı içinde geçmişte üfürükten laleler rengine bürünmüş bir konu tekrar gündeminize gelebilir. Bu defa sizi loloya getirmelerine müsade etmeyin. Somut planlar, net aksiyonlar görmedikçe fazla harekete geçmeyin. Yılın sonuna kadar hayatınızı istediğiniz tarzda bir düzene sokamamak sizi çok rahatsız edebilir. Ortaklıklarınız, kontratlarınız, evlilik gibi bağlarınız veya bağlılık içeren duygusal ilişkileriniz konusunda var olan problemleri hafife almayın. Duygusal hayatınızda geçici ve yüzeysel ataklar yapıp günü kurtarmak ya da boş hayallerle oyalanmak yerine, ne hissettiğiniz ve ne istediğiniz konusunda kendinize dürüst olun. Daha empatik davranmaya, duruma başka bir gözle bakmaya, kendinizi gerçekten açmaya ve diğerlerini gerçekten anlamaya özen gösterin.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ: Kendinizi yoğun bir yazışma görüşme hatta seyahat trafiği içinde bulabilirsiniz. İletişim, eğitim, uzak mesafeli işler, sözel veya bir şekilde yaratıcılık gerektiren üretimler gibi alanlarda çalışan Teraziler bu aralar çok hareketli olabilirler. Sosyal becerilerinizi, insanların neye ihtiyacı olduğunu anlama ve bundan kendinize iş çıkartma yeteneğinizi çok güzel kullanabileceğiniz bir zaman. Geçmişte fazla ihmalkar davrandığınız sekteye uğrayan ya da bir şekilde yerine oturmamış olan bazı planlar, Haziran itibariyle yeniden gündeme gelebilir. Gündelik hayatınızda çıkışsız hissettiğiniz konulara kalıcı çözümler getirmek istiyorsanız, sadece kafayı dağıtmak için her gördüğünüz yere atlamayın. Yaratıcı ve yapıcı olun ama lütfen sadece göz doldurup, laf kalabalığı yapıp, elle tutulur bir şey yapmama huyunuza teslim olmayın! Ya da size böyle yaklaşan kişilere dikkat edin.

AKREP veya Yükselen AKREP: Bir iş teklifi alabilir ya da yapacağınız gündelik görüşmeler sırasında siz kendinize bir gelir kaynağı icat etmenin yolunu bulabilirsiniz. Yeteneklerinizi değerlendirmek, saygınlığınızı arttırmak, çevreniz üzerindeki etkinizi kullanmak ya da çevrenizi size fayda sağlayacak şekilde kullanmak gibi arzularınız olabilir. Yanlış hesapların Bağdat’tan dönmemesi için abartılı planlardan uzak durun. Sizi fazla gaza getiren kişilere paye vermeyin ve siz de kimseyi gaza getirmeyin. Geçmişten beri sorun olan bir borç, bir mahkeme ya da ortaklı bir mal konusu yeniden gündem oluşturabilir. Bu konuda toz ve gaz bulutu içine girmekten kaçının. 2021 sonuna kadar kaynaklarınızı iyi değerlendirmeye, elinizde olanları çarçur etmemeye, ne yapmak ve nasıl yapmak konularında net değilseniz, temkinli davranmaya özen gösterin.

YAY veya Yükselen YAY: Etrafınız çok kalabalık, kafanız çok yoğun, siz çok duygusalsınız! Konu ister iş olsun ister aşk… Karşınızdaki insanlar çok değişken, durum çok belirsiz, zemin de biraz güvensiz. Siz de aksi gibi bir an önce güven ve kalıcılık sağlayacak bir şeyler yapmanın peşindesiniz. Haziran ayı geçmişte havada kalmış meselelere yaratıcı çözümler getirmek için şahane bir zaman olabilir. Ama sizin enerjinizi abuk sabuk şeylere dağıtmamanız, ya da ne yaptığı belli olmayan insanlara kapılmamanız şart! Gerginliğinizi, güvensizliğinizi dağıtmak için, boş işler ve insanlarla uğraşmayın. Göz doldurup gönül doldurmayan ya da somut fayda sağlamayan ilişkilere bulanmayın. Eğer elle tutulur işler yapmak istiyorsanız, varsın olsun diye yürüttüğünüz bazı ortaklıkları veya duygusal ilişkileri başka bir gözle görmeyi ve farklı bir stratejiyle ele almayı, gerekiyorsa onlardan uzak durmayı becermeniz gereken bir zaman.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK: Görünürde şamata gırgır bir dönem geçirmeniz mümkün. Hoş ve boş işler, gündelik yaşamınızı renkli ve keyifli hale getiren girişimler var. Hayatınıza bir gençlik enerjisi,  bir tazelenme arzusu hakim olabilir. Yaratıcılık içeren projelerinizi rafa kaldırdıysanız, Haziran’da bunları masanın üstüne çıkartıp toparlayabilirsiniz. Öte yandan dışa yansımayan bir duygusal yoğunluk, kendi kendinize konuşup durduğunuz ama dışa dökmediğiniz derin meseleler, durgun sular derin akar misali haller içindesiniz. Gündelik hayatı sürdürmek için yapmanız gereken şeyler olmasa, kopup uzaklara gitmek, inzivaya çekilmek, öylece oturup kalmak, sadece hayal kurmak ya da psikolojik derinliklerde dolanmak size çok daha cazip gelebilir. Melankoli ve amaçsız coşku dalgaları arasında uçlara savrulmayın 🙂 En iyisi içinizde keşfettiklerinizi, gündelik hayat içerisinde görülür hale getirecek işler icat edin. Yeteneklerinizi ve sezgilerinizi kullanacağınız yaratıcı ve işe yarar bir şeyler yapın.

KOVA veya Yükselen KOVA: Çok antin kuntin işler peşindesiniz 🙂 Havalı çevreler, hareketli ortamlar, sizi yükselten iletişimler filan var ortada… Daha önce de söyledim, yine söylüyorum; Siz bu aralar o tuhaf kafanızdan para getirecek bir takım proceler çıkartacaksınız! Aslında maddi başarı ya da saygınlıkla ilgili kaygılarınız giderek artıyor… Bunları baskılamak ya da abuk sabuk aksiyonlarla  kendinizi oyalamak yerine, somut ve tutarlı işlere enerjinizi akıtın. Haziran ayı üzerinde çok konuşulup tam olarak bir yere varılmamış konularda yeni belirsizlikler getirebilir. Aksaklıkların nerede olduğu anlaşılabilir ve bunlara yaratıcı çözümler üretmek gerekebilir. Büyük beklentiler, yüksek uçuşlar ve sert düşüşler yerine, serinkanlı ve çözüm odaklı tavırları tercih edin. Aşk hayatınızda ıvır zıvır aksiyonlardan uzak durun. Eski defterleri karıştırmayı bırakın. Saçmaladığınız işler olduysa, ortalığı temizleyin.

BALIK veya Yükselen BALIK: Hem yoğun bir bunalım ve çıkışsızlık hissi hem de bir tuhaf açılma ve rahatlama gayreti içindesiniz! Bazı problemlerle ilgili çözümsüz olan şeyleri olduğu gibi kabul etme ve hayatınızı akışta kalarak devam ettirme kafasına gelmiş görünüyorsunuz. Çok fazla sorumluluğunuz ya da yapmak istediğiniz çok fazla iş var. Ama siz üstüne kat çıkacak somut ve güvenli bir zemin bulamamaktan çekiniyorsunuz. Belki de hayatınızda temel bazı eksiklikler veya belirsizlikler var ve siz bunlara takılmaktan önünüzdeki işlere odaklanamıyorsunuz. Her şeyi birden istemeyi ve kaldıramayacağınız kadar çok şeyi kucaklamayı bırakın 🙂 Çok antin kuntin birşeyler yapmayı düşünüp sonra da bunları nasıl somut hale getireceğinizi bilmediğiniz için hiç bir şey yapmamak ya da abuk sabuk bir şeylerle oyalanıp günü geçirmek gibi eğilimlere savrulmayın. Siz elinizden gelmeyenleri önünüze engel yapmaktan vazgeçin. Ama elinizden gelenleri iyi yapın 🙂

1 Comment

  1. Cengiz Hüseyin

    Yalnız varya, juno keramet sahibi gibi ŞeYler yazıyor, sanki insanın içini görüyor, yüreklerin dilinden anlıyor bu kesin 🙂

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: