19 Mayıs 2023, BOĞA Burcu’nda YENİAY; Güvende Kalmak İçin Alışkanlıktan Vazgeçmek…

Hugo Puzzioli
Resim: Hugo Puzzioli

19 Mayıs 2023, BOĞA Burcu’nda YENİAY; Güvende Kalmak İçin Alışkanlıktan Vazgeçmek…

19 Mayıs 2023 günü, İstanbul’a göre 18:54’de YENİAY adını verdiğimiz Güneş – AY kavuşumutam halini alıyor. YENİAY haritasını yorumlarken aşağıdaki bileşenleri dikkate alıyorum;

 • AY ve Güneş, Boğa Burcu’nun 28 derecesinde ve haritanın 7’inci evinde kavuşum halindeler. ALGOL sabit yıldızı bu kavuşuma eşlik etmekte.
 • Boğa’nın yöneticisi olan Venüs 13 derece Yengeç Burcu’nda ve SIRIUS sabit yıldızı ile kavuşum halinde. Yükselen Noktası ileüçgen açı içinde.
 • Yükselen 13 derece Akrep.
 • Akrep’in yöneticisi Pluto 0 derece Kova’da retro konumda, Yengeç’teki Mars ile karşıt ve Boağ’ya geçen Jüpiter’den T-Kare alıyor.

MEALİ;

Sosyal düzlemdeki etkilerine baktığımızda;

 • Venüs-Sirius kavuşumunun Türkiye haritasındaki Pluto ile kavuştuğunu, yani bu YENİAY’ın ülkenin geleceği açısından önemli olacak kişilerin yükselişine şahitlik edeceğini söyleyebiliriz.
 • YENİAY 7’inci evde ama Türkiye haritasının 12’inci evine etki ediyor. Bu günlerde içeriği ve getirileri tam olarak halka yansıtılmayan, arka planı ön yüzünden daha derin olan işbirlikleri, anlaşmalar, uzlaşmalar yapılabilir. Öte yandan bazı işbirlikleri çözülebilir, bazı destekler geri çekilebilir ya da birlik gibi görünen yanyana duruşların arkalarındaki asıl niyetler ortaya çıkabilir.
 • Bir dönemin kapanışı, bir tükeniş ya da tamamlanma enerjisi ülkeye hakim olabilir. Önümüzdeki 2 Haziran DOLUNAY’ına kadar belirsizlik, çıkışsızlık hisleri, dibi görüp yüzeye çıkmak için cansiperane bir gayret gösterme ihtiyacı devam edebilir.

YENİAY’ın ALGOL sabit yıldızı ile kavuşumda olması bu yıldızın acılı sonlar ve yıkımlarla ilişkilendirilen doğası nedeniyle kimileri için olumsuz bir gösterge gibi algılanabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ALGOL – Güneş kavuşumu etkisi taşıyan 19 Mayıs bu toprakların tarihinde beklenmedik bir yıkım ve yeniden yapılanma için atılmış bir adımın başlangıcı, büyük bir gücün açığa çıkışı olmuştur! KELLE KOLTUKTA ATILMIŞ bir adımdır 19 Mayıs… Uzun ve sancılı bir ölüme razı olmaktansa, belki ölüme gidecek bir yola çıkmayı göze almaktır. 19 Mayıs belirli bir amaç için uzlaşması mümkün görünmeyen kesimlerin yanyana gelerek bu topraklarda yeni bir başlangıç şansına kapı açmış olmalarının simgesidir. Olağanüstü durumlar sıradışı çözümler, gerekli kılabilir. Alışılmış davranışlar ve düşünce kalıpları yıkılıp, farklı riskler bir süre için göze alınabilir. Bu YENİAY da ülke açısından böyle bir başlangıca vesile olabilir.

Mars – Pluto karşıtlığı, Kuzey Ay Düğümü ve Jüpiter kavuşumu ve Güney AY Düğümü arasındaki büyük kare, kadersel çatışmaların tepe noktaya tırmandığına ve yeni bir dengenin kaçınılmaz olduğuna işaret etmektedir. Yengeçteki Mars’ın temsil ettiği tutucu, savunmacı, kaçınmacı ve manipülatif tavır ile Pluto’nun temsil ettiği kaçınılmaz – fakat retro olduğu için – ertelenmiş zemin değişimi arasındaki güç çatışması, Jüpiter ve Kuzey Düğümü ile kaçınılmaz bir şekilde sona gitmektedir. Çıkışın yakalanması için ”Venüs Yengeç’in temsil ettiği” muhafazakar zeminlerde uzlaşmalar olması beklenir!

Bireysel düzlemde;

Maddi ve duygusal olarak güvende kalma ihtiyacımızın çok yüksek olduğu bir süreçten geçiyoruz. Ancak güvenliği alıştığımız yerlerde ve bildiğimiz insanlarla yanyana kalmakta görüyor, bize tanıdık geleni korumaya alıp bilmediğimiz, denemediğimiz zeminlere şüpheyle yaklaşıyor olabiliriz.

Tutuculuk, tanıdık olana tutunmak hatta yapışıp kalmak, adım atamamak, BOĞA’nın zayıf yanlarıdır. Değerli ve önemli olanı seçmek ve onu hayatta tutmak için ne gerekirse onu yapmak ise güçlü yanı…

Eğer güvenli yollar ve yanyana yürünecek sağlam yoldaşlar arıyorsak, değerlerimize ve önceliklerimize iyice bakmamız, seçimlerimizi de buna göre yapmamız gereken bir zamandayız! Mutlaka korunması gereken değerlerin ne olduğuna neyi gözden çıkartmamak gerektiğine karar vermeden, sadece alışkanlık ile davranmak, bu süreçte bizi çok daha büyük kayıplara uğratabilir! Eğer değişimi göze alamadığımız için alıştığımız yerde kalıyor sonra da yanyana olduğumuz kişileri ya da zeminleri suçlamak,  durumumuzdan sorumlu tutmak gibi bir ”sinsi savunma” moduna geçiyorsak, bu bizim seçimlerimizin sorumluluğunu almadığımızı gösterir.

Gökyüzü, zor, tehditkar hatta mantıksız ve imkansız görüneni bile deneyecek kadar cesur ama bir o kadar da kararlı ve güçlü olunması gereken bir zamana işaret etmektedir. Zira değişim ertelendikçe zorluğu artmaktadır. Bazen alıştığımız bir zeminde yaşanacak zor ve uzun bir ölüme razı olmaktansa uçuruma da düşme tehlikesi içeren ama bizi yeni bir yaşama götürecek bir geçişi göze almak gerekir.

Bu YENİAY’da

 • Vazgeçemediğiniz şey rahatınız ve alışkanlıklarınız değil değerleriniz olsun.
 • Neyi korumak için neyi gözden çıkartabileceğinize karar verin ve bunu neden yaptığınızı çok iyi bilin!
 • Kimseyi boşuna harcamayın, kimseyi kolayınıza geldiği için satmayın ya da suçlamayın ama kimseyi de alışkanlıktan ya da kaygıdan yanınızda tutmayın.
 • Yükünüzü kimseye taşıtmaya kalkmayın ya da kimsenin yükünü anlamsızca sırtlamayın.
 • Yalnızlık korkunuzu merhametli bir yürek ya da anlamsız bir güven gibi kılıfların içine saklamayın.
 • Hayatınızın sorumluluğunu alın. Kendinize suç ortakları, işbirlikçiler ya da sığınılacak kucaklar değil, aynı amaç için yanyana yürüyeceğiniz yol arkadaşları bulun.

KOÇ ya da Yükselen KOÇ: Bazı anlaşmalar, uzlaşmalar, işbirlikleri yaparak işinizi, saygınlığınızı, gelirinizi ya da üretkenliğinizi arttırmak isteyebilirsiniz. Ortaya koyduğunuzun ne olduğunu ve beklediğiniz faydanın gerçek bir karşılığı olup olmadığını çok iyi kontrol edin.

BOĞA ya da Yükselen BOĞA: Hiç bir şeyden vazgeçemediğiniz için hiç birşey kazanamıyor olma ihtimaliniz var. Ya da belirli bir konumu, bir tanımı elde tutmak için çok daha büyük bir zarara giriyor olabilirsiniz. Neyi tutmak için neyi feda edeceğinize çok iyi düşünerek karar verin. Size yardım ediyormuş gibi görünenlere çok dikkat edin.

İKİZLER ya da Yükselen İKİZLER: Bazı işbirlikleri, yol arkadaşlıkları sizi tüketiyor. Çıkmazlara sığınmaya çalışmayın. İğneli fıçılarda güvenlik aramayın. Bir yere varmayan işbirlikleri ve anlaşmaları bitirmekten korkmayın.

YENGEÇ ya da Yükselen YENGEÇ: Size yapılan teklifler ve açılan kapılara cesaretle bakın. Çok güvenilir görünenleri iyi araştırın. Hiç bir şeyin ve hiç kimsenin büyüsüne kapılmayın. Her teklife atlamak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Ama pimpirikli ve kaygılı olduğunuz için hareket edemez hale de gelmeyin.

ASLAN ya da Yükselen ASLAN: İş hayatınızdaki işbirlikleriniz ve kontratlarınız konusunda kesin tercihler yapma zamanı… Sizi yükseltecekmiş gibi görünen ama bir yere vardırmayanlara son vermeyi bilin. Güvenli veya tanıdık olmasa da size yeni bir atak yapma imkanı verenleri de temkinli bir şekilde dikkate alın. Evlilik ve ayrılık kararlarını da önceliklerinizi çok iyi değerlendirerek verin.

BAŞAK ya da Yükselen BAŞAK: Kangren haline gelmiş belirsizlikler, bir türlü bir yere varmayan planlar filan ufkunuzu bulandırmış. Karar almaktan halat kesmekten bu kadar korkmayın. Sarmaşığa dolanmış anlaşmazlıklarınızı ve hukuki sorunlarınızı özgüvenli bir tutumla bitirin. Yanyana yürüyemeyeceğiniz insanlarla vakit kaybetmeyin.

TERAZİ ya da Yükselen TERAZİ: Bir uzlaşma zemini, bir ortaklık, bir işbirliği bitiyor ya da içerik değiştiriyor. Buna direnmeyin ve bundan korkmayın. Çekimser ve teslimiyetçi değil, kararlı ve açık yürekli olun. İnsan korkudan her gün öleceğine bir gün ölümü göze alıp yeniden doğmanın yolunu bulur. Mahkemeli işlerinizde de kararlı ve uyanık olun.

AKREP ya da Yükselen AKREP: Gidebileceğiniz yere kadar kör topal gidip, Ya Sev Ya Terk Et yol ayrımına gelmişsiniz gibi duruyor… Ne istediğinizi bilmeniz, bir seçim yapmanız çok önemli. Yoksa başkalarının çekelediği bir yolda bahanelerle oyalanır durursunuz. Eğer konu geçmişten gelen ilişkiler, işbirlikleri, davalar değil ise önünüze yeni çıkacak olan ihtimallere de net bir yaklaşım geliştirmeniz, bakalım bakalım neler mümkün gevşekliğinde davranmamanız yerinde olur.

YAY ya da Yükselen YAY: Görev icabı sırtınıza yük olan bazı işbirliklerine ya isteyerek omuz vermeniz ya da her şeyi göze alarak yolvermeniz gerekiyor. Görevinizin ne olduğunu iyi tanımlarsanız, seçiminizi de buna göre yaparsınız. Kararsızlık, mızmızlık ve başkalarını sorumlu tutmak sizi hiç bir yere götürmez.

OĞLAK ya da Yükselen OĞLAK: Size heyecan veren, haz veren ya da tutku duymanıza neden olan konularda yeni karşılaşmalar, teklifler, birleşmeler yaşanabilir. Kolayınıza geldiği için değil gerçekten anlamlı bir kapı açtığı için alın insanları hayatınıza… Kendinizi iyi veya güvende hissetmek adına yaptığınız şeylerin büyük mutsuzluklar veya hayalkırıklıklarına vesile olabileceğini sakın unutmayın.

KOVA ya da Yükselen KOVA: İşbirlikleri, kontratlar, kişiler ya da mekanlarla  ilgili aidiyetlerde yol ayrımlarına gelmişsiniz. Taşınma, evlenme, ayrılma, kopma, uzaklaşma gibi tercihler kapınızda. Kararlarınızı korku ile değil önceliklerinizi iyi hesaplayarak verin.

BALIK ya da Yükselen BALIK: Sözlerinizin vardığı yere iyi bakın… Etrafınızda duran insanları iyi inceleyin… Size verilen sözleri iyice tartın, öyle cevap verin… Hiç bir şeyi laf olsun diye yapmayın. Attığınız adımların, verdiğiniz sözlerin, yanyana durduğunuz insanların sizi aşağı çekebileceğini fark edin. Gerçek önceliklerinize uymayan ya da samimi olmayan yakınlıklardan uzak durun.

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: