17 Temmuz 2023, YENGEÇ Burcu’nda YENİAY; Konfor Alanı Krizleri!

Hope Gangloff
Resim: Hope Gangloff

17 Temmuz 2023, YENGEÇ Burcu’nda YENİAY; Konfor Alanı Krizleri!

17 Temmuz 2023 günü, İstanbul’a göre 21:32’de YENİAY adını verdiğimiz AY – Güneş kavuşumu tam halini alıyor. YENİAY haritasını yorumlarken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • AY ve Güneş Yengeç Burcu’nun 23 derecesinde ve haritanın 6’ıncı evinde kavuşuyorlar.
 • Koç – Terazi aksına henüz geçmiş olan AY Düğümleri, Oğlak’ta retro olan Pluto ile T-Kare görünümdeler. Pluto ile karşıt duran YENİAY’ı da içine alan bir Büyük Dörtgen oluşuyor.
 • Haritanın Yükselen Noktası 15 derece Kova. Kova’nın yöneticisi Uranüs, Lilith ile kare konumda ve YENİAY’a 60 derece açı yapıyor.

MEALİ;

Bizi alıştığımız ya da tercih ettiğimiz konfor alanlarından dışarı çıkmaya zorlayan bir YENİAY yaşıyoruz! Aidiyetler, aile ilişkileri, ev hayatı, günlük rutinler, çalışma düzeni, hizmet aldığımız kişiler, hizmet verme koşullarımız, bedenimizle ilgili alışkanlıklarımız gibi alanlarda ERTELENMİŞ ne kadar ZARURİ değiim varsa, bu YENİAY’da önümüze düşer.

Sevimsiz ve gergin bir olayla, bize SALDIRI ya da TEHDİT gibi gelen bir ani değişiklikle artık ”eskisi gibi” yapamayacağımızı idrak ederiz.

 • Ayrılmamız gereken ama bir türlü bırakamadığımız mekanlarda, değiştiremediğimiz düzenlerde sıkıntı tavan yapabilir.
 • Artık yürümediği belli olan ama güvenlik kaygısıyla tutunduğumuz işlerde, çalışma şekilleri ya da ortamlarında, huzurumuzu iyice kaçıran sorunlar doğabilir.
 • Bizim evimizde, hayat düzenimizde ya da işimizde yardım aldığımız, hizmet aldığımız, destek aldığımız kişiler ya da kurumlar varsa, onları değiştirmemiz, başka mecralara yönelmemiz ya da onlarla ilişkimizi gözden geçirmemiz gerektiği ortaya çıkabilir.
 • Aile bağlarımızla, ebeveynlerimizle ilgili kökleşmiş sorunlarda bir dönüm noktasına gelinebilir.
 • Alışkanlık ya da güven kaygısı ile devam ettirdiğimiz ”bizi hayatta tutuan bir göbek bağı ıolduğunu sandığımız” ilişkilerin bizim için güvenli olmadığı ve artık onlara tutnmaya çalışmamızın anlamlı olmadığı ortaya çıkabilir.
 • Sağlığımızla ya da bedenimizle ilgili yaşadığımız bir soruna radikal bir çözüm getirmemiz gerektiğini idrak edebiliriz ya da bu konuda bir dönüm noktasına gelinebilir.

İnsan konfor alanını sever… Hayatımızda belli rollere yerleşen insanların, bize güven ve düzen veren tanımların, konumların, kendimize göre çekip çevirdiğimiz ya da işleyişine alıştığımız mekanların KALICI olmasını isteriz. Kontrol edebildiğimiz ve içinde sürekli beslenebildiğimiz bir düzenin peşindedir insan… Neden derseniz öyle yetiştiriliriz de ondan! Öyle öğütlenir bize kuşaklar boyu. O yüzden de bir insan hayatımızdaki rolünü değiştirmeye meylettiğinde önce kendimiz adına bir burukluk, bir kaygı kaplar içimizi…  Bizi fazla geliştirmiyor olsa da ya da bizim artık o konumda çevremize katabileceğimiz bir şey kalmasa da, yaptığımız işi, üstlendiğimiz rolü, takındığımız ünvanı bırakmak istemez bir yanımız… Zira o tanım bizim güvenli sığınağımız, hayattan beklediklerimizi almayı hak ettiğimize işaret eden bir faaliyet alanı, bir saygınlık garantisi olmuştur. Daha iyisi, daha ilginci ya da denememişi için sıcak koltuğumuzdan kalkmak bizi içten içe tedirgin eder.

Oysa rahat ve alışkanlık kadar evrimi durduran bir şey yoktur hayatta! Biyolojik varlıklar olarak geliştirdiğimiz nitelikleri pekiştirmek ve verimli kullanmayı öğrenmek için bir süre belirli bir zeminde kalabilmeye ihtiyaç duyarız… Ancak gelişme devam etsin, gölgede kalan, başat hale gelemeyen niteliklerimiz de bilensin ve kullanıma girsin ya da bambaşka özellikler oluşmaya başlasın istiyorsak, bizi rahatımızdan eden, strese sokan, ittire kaktıra öğrenmeye teşvik eden değişimler şarttır.

İnsan konforu hayatta kalma garantisi olarak ister! Oysa hayatta kalmamızın asıl garantisi değişime ayak uydurmaktır! Konfora gömülmek miskin miskin ölümü beklemek gibi bir şeydir. Ama insan bunu görmez.

Bir hal vuku bulduysa, bir kapı arkamızdan kapandıysa, iklim değiştiyse, rutin bozulduysa, içimizdeki evrilmek isteyen CAN bize HAYDİ demektedir. Değişimi kabul edip içinde buna uyumlanmak için ortaya çıkartman gereken yanı bul ve onu iyi çalışan bir kas haline getir…Değişimi tatsız ve çileli hale getiren bizim direncimizdir. Direnmek yerine kabul, uzlaşma ve çaba sürecine geçtiğimizde, direnmek için kullandığımız gücü YAŞAMAK için kullanmaya başlarız.

Ayakta ve hayatta kalmak, yoldan keyif almak için ihtiyaç duyduğumuz her şey ama her şey ÖZ’ümüzde mevcuttur ve hayat bize bunu keşfetmek sürekli imkanlar sunar. O yüzden bırakın çıkanlar çıksın hayatınızdan… Renkler, kokular, görünümler değişsin… Ama ben hep yeniden başlayıp her şeyi istediğim hale getirmek için düzenimi sıfırdan mı kuracağım diye korkmayın. Bırakın bazen de hayat sizi istediği hale getirsin. Hayatın elleri bize bazen sert gelse de aslında şefkatlidir. O bize göremediğimiz bizi gösterip bulamadığımız yolları ve çözümleri buldurmak için uğraşan gayretli bir öğretmendir.

KALSIN diye değil olsun diye emek verin hayata… Siz de akın geçin ve sevginizi ekin dokunduğunuz yerlere. Geleni kucaklama arzumuz hayatla ve insanlarla bir ve birlikte olmamızı kolaylaştırsın. Gününüz ve ömrünüz sevgi ve huzurla dolu olsun.

BURÇLARA GÖRE YORUMLAR AŞAĞIDA! Ama bir müziğimiz olmasın mı 🙂

KOÇ ya da YÜKSELEN KOÇ : Evinizin, sığındığınız düzenin, özel hayatınızın sizin alıştığınız ya da istediğiniz gibi akmayabileceğini fark edeceğiniz bir zaman olabilir. Almayı reddettiğiniz sorumluluklar varsa, siz üzerinizde baskı ve sıkıntı oluştursa dahi sırf kolayınıza geldiği için belirli bir düzene sığınıyorsanız, bunun artık sandığınız kadar rahat ya da güvenli olmadığına dair işaretle alabilirsiniz. Yükünüzü taşıyan insanların yükünü sırtlamanız gerekebilir.

BOĞA ya da YÜKSELEN BOĞA : Sığındığınız bir düşünce şeklini, bir davranış biçimini, alıştığınız çevreyi ve iletişim kurma şeklini, rahatınıza gelen tavırları bırakmanız gerektiğini gösteren bir zaman olabilir. Planlarınızın ya da inançlarınızın sandığınız gibi sonuçlar vermediğini görerek,  bazı tavır ve tutumlarınızı güncellemeniz gerektiğini idrak edebilirsiniz.

İKİZLER ya da YÜKSELEN İKİZLER : İş düzeniniz, para kazanma şekliniz ya da yeteneklerinizi değerlendirme biçiminiz üzerinde düşünüp değişikliklere gitme zamanınız gelmiş olabilir. Alıştığınız şekilde davranarak, para ya da fırsat kaybettiğinizi, düzen sandığınız şeyin sizi beslemediğini kabul ederseniz yeni çözümler bulmanız için adım atabilirsiniz.

YENGEÇ ya da YÜKSELEN YENGEÇ : Her şeyin bildiğiniz, alıştığınız, size göre rahat, size göre kolay olmasını istediğiniz ya da size güvenli gelen ilişki modellerine sığındığınız için sorun yaşadığınızı bu YENİAY’da görmeniz mümkün. Rahat bazen iğneli fıçıdır. Alışkanlık sizi geri çeken ve tüketen bir şeydir. Kendinizden huzursuz, kendinizden memnuniyetsiz ya da başkalarının insafına mahkum hissetmek istemiyorsanız, duruşunuzu değiştirmeniz lazım.

ASLAN ya da YÜKSELEN ASLAN : Bu YENİAY’da kendinizi çaresiz, eli kolu bağlı hissedebilirsiniz. Bir çalışma, bir iş tıkanabilir, zira benimsenen tutum verimsiz olabilir. Tıkanmış bir alan, büyük bir temizlik harekatı gerekebilir. Size bağımlı olan ya da yardım etmeye, korumaya çalıştığınız birilerini için yapabileceğiniz bir şey olmadığını görebilirsiniz. Ya da siz destek almaya çalıştığınız kişilerden hiç bir yardım göremediğinizi, kendinizi birilerinin insafına ya da becerisine bırakarak sadece zarar gördüğünüzü fark edebilir, kolları sıvamanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

BAŞAK ya da YÜKSELEN BAŞAK : Alıştığınız, kendinizi güvende hissettiğiniz ama sizi sandığınız gibi beslemeyen, hayatınızı idame ettirmenize hizmet etmeyen bir çevreye sıkışıp kalmış olduğunuzu idrak edeceğiniz bir zaman… Hep bildiğiniz, tanıdığınız kişilerle iletişim kurarak hayatın size yeni yollar açmasını, gelişmeyi bekleyemezsiniz. Siz kendinize yeni fırsatlar, yeni açılımlar yaratmadığınız sürece, içine gömüldüğünüz ortamla birlikte bir alana tıkanıp kalır ve atıllaşırsınız. Çevreden gelen tehditler ya da beklenmedik sorunlar karşısında çaresiz kalmak yerine tutum değiştirip daha atak ve cesur olmanız için de uyarılar alabilirsiniz.

TERAZİ ya da YÜKSELEN TERAZİ : İnisiyatif almamanın ya da sadece size kolay ve tanıdık gelen şeyleri yapmakla yetinmenin sizin için bir tehdite dönüşmeye başladığını fark edeceğiniz bir YENİAY bu… Ya da çok geri çekildiğiniz, tavır belirlemekten kaçındığınız için istemediğiniz sorumluluklar üzerinize kalıyor ve baskı giderek artıyor olabilir. Sizin sorumluluk almaya dair bakışınız ve tutumunuz değişirse, hayatınız da değişir.

AKREP ya da YÜKSELEN AKREP : Epeydir güncellenmemiş planlara, hayata dair artık sizi beslemeyen ve geliştirmeyen bir bakış açısına, sadece sizi güvende tutmaya ve ataletinizi devam ettirmenize yönelik beklentilere sığındığınızı ve bunların sizi zora soktuğunu göreceğiniz bir YENİAY! Bakış açınız sizi atalete sürüklüyor… Hareket alanınızı yitiriyorsunuz. İnsanların tepkisini çekmeniz, ani çatışmalar ve kopuşlar yaşamanız ya da çevreniz tarafından hareket alanınızın kısıtlandığına şahit olmanız da mümkün. Bakışınızı ve beklentilerinizi değiştirin, hayatınız değişsin.

YAY ya da YÜKSELEN YAY : Alıştığınız her şey değişiyor desem yeridir… Özgür çocuk krizde! Ben alır başımı giderim… Beni kimse tutamaz… Alışkanlık tu kakadır… Falan filan… Ama değişim gerçekten başlayınca evdeki eski sandalyeniz, bozuk musluğunuz bile tatlı gelmeye başlar 🙂 Çoktandır ertelediğiniz bir değişimi yaptığınız bir dönemdesiniz. Geri dönüp bakmayın. Hayatınızı, bedeninizi, finans durumunuzu sağlıklı hale getirmek için, radikal çözümlere başvurmak zorunda olduğunuz bir dönem.

OĞLAK ya da YÜKSELEN OĞLAK : Hayatınızda size eşlik etmesini, destek olmasını beklediğiniz birilerinin beceriksizliği, yetersizliği, sorumluluk almaması gibi nedenlerle sorun yaşayabilirsiniz. İlişkiler, ortaklıklar ya da uzmanlığına güven duyduğunuz insanlar bekleneni vermeyebilir. Sizin için güvenli ve doyurucu olmayan işbirliklerine ve ilişkilere sığınmaya çalıştığınızı, zira alışkanlıklarınızdan vazgeçemediğinizi görebilirsiniz.

KOVA ya da YÜKSELEN KOVA : Gündelik alışkanlıklarınızın sizi sandığınız kadar güvende tutmadığını göreceğiniz bir zaman. Tanıdık ve güvenli yerler, benimsediğiniz düzen size göre rahat olsa da artık verimli ya da sürdürülebilir olmayacaktır. İş yapma şeklinizi değiştirmeniz gerekebilir. Hizmet aldığınız insanlar, altınızda çalışanlar, güvenmek ve kendinizi bırakmak istediğiniz kişiler sandığınız kadar yeterli veya sağlam olmayabilirler. ”Ben bunu hep böyle yaparım ama…” demeyi bırakın!

BALIK ya da YÜKSELEN BALIK : Aşk hayatınızda ya da size heyecan veren işler, projeler, yeni başlangıçlarda içine kapanık, savunmacı ya da fazlasıyla alışkanlıklarınıza bağlı davranıyor olabilirsiniz. Kendinizi güvende tutma gayretiniz, yanlış işlere ve ilişkilere amin demeye devam etmenize ya da kalbinizi, enerjinizi tam olarak ortaya koyup cesaretle yaşamanıza engel olabilir. Çocuğunuz varsa onunla ilişkinizde de  pasif agresif davranmamaya ya da aşırı korumacı olup onları işlevsiz bırakmamaya dikkat edin.

4 Adet Yorum

 1. Adviye Kutman

  Varolun sevgili Juno ❤️

 2. Tuba

  Cok güzel yazmissiniz, elinize saglik! Ve tesekkürler!

 3. Pınar Özsezgin

  her zamanki gibi “hmmm demek ondan böyleymişim” ifadesiyle okudum. Seviliyorsunuz Juno❤

 4. buket utma

  çok teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: