SATÜRN – JÜPİTER KARESİ … Umut ve Cesaret’in Yetersizlik Korkusuyla Sınavı ;)

af9b42c900ce3a2be3559c1b50b2571f

SATÜRN – JÜPİTER KARESİ … Umut ve Cesaret’in Yetersizlik Korkusuyla Sınavı ;)

Satürn Baba’nın retrosu bitti!

Ancak hala geri vitese takıp döndüğü Akrep Burcu’nda ve Eylül ortasına kadar Yay’ın ”başlangıçlara gebe” sularına girmeyecek. Bizi Akrep’in dönüştürücü ikliminde biraz daha demleyecek 😉

3 Ağustos itibariyle, Satürn’ün Jüpiter’e ve yine (neredeyse) Eylül ortasına kadar retroda kalacak olan Venüs’e karesi tam halde. Ve 4 Ağustos’ta bir de Pluto – Jüpiter 150’lik açı yaşanacak göklerde…

Bundan biz fanilerin payına düşen nedir derseniz;

Aslan’daki Jüpiter – Venüs kavuşumu, ”krallara layık” bir hayat sürmeyi hatırlatır 🙂  Ancak krallara layık yaşamak için krallara layık bir yürekle ve dirayetle davranmak gerekir…

Jüpiter-Venüs kavuşumu, Aslanın Yüreği dediğimiz Regulus sabit yıldızı ile de neredeyse kavuşum sayılabilecek bir yakınlıktadır. Regulus’un mesajı ”her şeye rağmen asil ve adil” olabilmek, yani aslında ”Rab’den Olma Bilinci” ile davranabilmektir!

Bu bilinç, krallara layık yaşamak hakkındaki yanılsamalarımız Satürn tarafından sınanıp, Pluto tarafından dönüştürülmedikçe, yerine oturmaz :)))

”Ne krallara layığı be…. SÜRÜNÜYORUZ!” diyenleri duyar gibiyim :)))

Ne var ki, süründüğünü düşünüp acı çeken nefstir! Umduğunu bulamamaktan korktuğunda dahi YÜCELİĞİNİ MUHAFAZA EDEN ise, bize emanet edilmiş olan RUH.

Satürn’ün retro olduğu devrede, yüreğimizde filizlenen beklentilerin o kadar da kolay hayata geçirilemediğine şahit olup, gama, kasavete, kaygıya ve hatta umutsuzluğa batmış olabiliriz.Bu duygular bizi HEP AMA HEP aşağı çekmiş olan taş arabalarıdır!

Ancak şimdi Satürn retrodan çıktı. Şimdi zaman, geçmişin tanıdık kaygılarından sıyrılıp, ileri gitmemize engel olan tutumları ve alışkanlıkları bir gayretle sırtımızdan atma zamanıdır.

Eylül ortasına kadar, yelkenlerimizi rüzgar şişirmese de, biz küreklere asılacağız!

Yengeçteki Mars’ın, Satürn ve Lilith ile yaptığı açılar, ”Bunun İmkansız Olduğunu” düşünerek, içimize kaçma arzumuzu bir daha hatırlatmış olabilir :)))

Bu noktada, gerçekleşmeyen beklentilerimiz nedeniyle oluşmuş korkularımız, iyice su yüzüne çıkmış kaygılarımız ve mızmızlıklarımız yüzünden, daha iyisini düşünmeye ve yapmaya gayret etmeyen artık biziz!

Biraz dikkat edersek, şimdi içinde debelendiğimiz tuzak BEKLENTİ’dir!

BEKLENTİ’de yargı ve kaygı vardır…

BEKLEYİŞ’te ise, dinginlik ve güven!

Gelin biz Eylül ortasına kadar, Beklenti içinde değil Bekleyiş’te ve Gayret’te olalım.

Günlerin getirdiklerine korkmadan, bunalmadan sabretmek ve çaba göstermek bazen zor olsa da, bu sabrın, bildiğimizden ve umduğumuzdan daha tatlı meyveleri vardır 🙂

İçinden geçtiğimiz süreç, ”Umut ve Cesaret’in, Yetersizlik Korkusuyla Sınavı”dır. Bu sınavı geçenlerin ödülü ise, içlerindeki ASLAN YÜREKLİ KRAL’ı keşfetmek olacaktır!

BİZE GÜVENİYORUM … Zira bize RUH’undan üfleyen de güvendi 😉

Ly-o lay ale loya … Kızılderili müziği diye biliniyor ama aslında Orta Asya kökenli bir ezgiymiş 🙂 Onca yolu aşmış ve nice kıtalara yayılmış olan insanın macerası saklı bu ezgide… Genetik hafızamızdaki, ”zorluk ve kaygılara rağmen ileri giderek edinilmiş onur, sabır ve cesaret” derslerini canlandırması dileğiyle!

[wpvideo 7NLmyNOY]

0 Comment

 1. Gülşah Yuğuranlar

  “Gecikmiş bir gizlemİ, 
  Birikmiş bir özlemi 
  Sakladınız mı.. 

  Gelmeyecek bir gideni, 
  Olmayacak bir nedeni 
  Beklediniz mi.. ”

  Der Özdemir Asaf; beklenti alabildigine yorucu. Bekleyişi kabul ediyorum ben de. Hiç olmayacağını bildiklerimi bile bazen bekliyorum.. bekleyişlerinizin boşa çıkmadığı bir hafta diliyorum herkese..

 2. kıtmir

  Elinize, yüreğinize sağlık :)) Bir yengeç olarak tam da canhıraş sıkıldım artık yaşım da geçiyor işsizlikik de işsizlik ne istedimse olmuyor gibi nefs için nefis ifadelerle kavruluyordum. Ve kesinlkikle harekete geçmekte zorlanma diye bir şey var Mediha Hanım maalesef . Eylül’de mi biter bu duygu, beklenti hali, harekete geçememe? Teşekkür ederim Allah’ı zikreden her bir yazınız için Allah razı olsun.

 3. mukitika

  bugünlerde okuduğum bir kitap ile daha da pekişti bu anlattığın süreç sevgili junim..nasıl da denk getirdi Yaradan, yaralara tek merhem olan..hamdü senalar olsun..hamd olsun ki hamd ancak Zatına mahsus zira biz yarattıklarını adedince bilmekten farketmekten hissetmekten idrak etmekten acizken, yarattıklarını en ince ayrıntısına değin değerlendirmek şüphesiz Zatına mahsus..kitap diyordu ki “..zihin eker, zihnin ektiğini nefs biçer; ve zihnin düşündüğü olumsuzluğu yaşamış olmanın haklı gururu sonucu nefs-ego tatmin olur..” şimdi sen de diyorsun ki; beklenti içinde olmadan bekleyelim ve görelim Mevlam n’eyler, n’eylerse güzel eyler..
  sevgi ile kalma duası ile..
  hayatın akışındaki aşka güveniyorum, ben de bize güveniyorum junimmm….

 4. Münever yalçın

  Yüce yaradanın bize bahşettiği yaşamın temelinde şu Ayetin sırrı vardır aslında ; “siz benden RAZI olun ki Ben de sizden RAZI olayım “.
  İşte bu razı oluşta hem tevekkül , hem de müteşekkir olma hali vardır ki
  Nefsin düşmanlarıdır bu mükemmel ikili .Hep birlikte suhulet ile bu bekleyişin tadına varma dileği ile Allah hepimizin yardımcısı olsun .

 5. İlker Şengün

  Eylül ortalarına kadar, yelkenlerin rüzgârla dolma ihtimalide var mı?… 😉 Nacizane!

 6. doktor bana öyle geliyor ki; bu akrep burcu olmasaydı astroloji falan olmazmış ha!. yanlış mı? hangi retroya baksak, hangi aya dönsek canına yandığımın akrebi orada. canımızı yakıyor.. culyus sezar, doğru demiş zamanında ama eksik söylemiş; her yol romaya, her astroloji yorumu akrep burcuna çıkar. evet böyle. 🙂

 7. Nurcan

  Müthiş bir yazı bir yay burcu olarak hayatımın en zor günlerini yasamaktayim bu yazı adeta bir cevap bir ışık toparlanmama destek olacak kadar kuvvetli geldi Allah razı olsun

 8. DAHA ANLAŞILIR YAZABİLİRMİSİNİZ..ESKİDEN ANLIYORDUM YAZDIKLARINIZI ŞİMDİ NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ ANLAMIYORUM Kİİ BEN ZEKİYİM,

  1. JUNO

   Anlaşılır olmak için elimden geleni yapmaya devam edeceğim 🙂
   Size gelince; zekanıza güveniyorum!
   Eminim zaman içinde şimdi anlaşılır olmayanlar da yerini bulacaktır.
   Sevgi ve Saygı ile…

 9. nurkan

  Juno merhaba.terazi burcuyum yükselenim oglak.sert ve soguk oldugum soylenıyor varmı tavsiyen bir oglak burcu olarak?sen böyle yumuşak oolmayı nasıl beceriyorsun :)sevgiler

  1. JUNO

   Ay yok ben de bazen çok hönk oluyorum :))))
   Ama zaman ve sevgi bütün meyveleri olgun ve tatlı hale getirir…

 10. Sevgili Juno, yazıların harika, yorumların son derece özgün 🙂 Önümüzdeki dolunayla ilgili yazacak mısın? Bekliyoruz!

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: