Satürn Chiron Lilith Üçgeni … Şifa da Bir Seçimdir!

Relativity by Escher

Satürn Chiron Lilith Üçgeni … Şifa da Bir Seçimdir!

”Her Seçiş Bir Vazgeçiştir!”

Bu söz ilk okuduğum günden bu güne hep içimi titretir… Vazgeçmek sözcüğünün kökünde bir acı bilinci ekilidir zira! Sanki vazgeçmek, alıştığımız bir şeyi geride bırakmakla, bir şeyi kaybetmekle daha da beteri kaybolmakla ilgilidir…  Acaba kendimizi hayatın tanımadığımız bir boyutu ile sınamak yerine, bildik, sıradan, hatta sıkıntı ve acı veren bir durumu sürekli kılmak, ehven-i şer – yani kötünün iyisi – midir?

Şimdi bu yazıyı okuyan birçok kişinin, kalbini hain bir cadının eli tarafından sıkıştırılıyor gibi hissettiğine her türlü eminim :)))))  Junonusss bugün çok ama çokkk zalimmmm ;)..

Neden mi böyle girdim konuya?

Satürn ve Chiron Lilith Apla’yı ortalarına aldılar nihayet 🙂 Tenimize ruhumuza sinmiş olan korkular, kaygılar… Hep yeniden yaşamak zorunda olduğumuzu sandığımız gri bulanık senaryolar neşter altında!

Hepimizin hayatın yaşanmaya değer ve güvenilir bir yer olduğuna inanmaya ihtiyacımız vardır. Ve hepimizin pek de öyle olmadığını düşündüren bir takım anıları… Farkında olmadan bu anılardaki bazı motifleri yeniden sahneye koyup, hayatı düzeltmeye çalışırız! Oysa hayat geriye doğru değil ileri doğru akar… Tıpkı nehirler gibi!

Anılarımızla kavga edip onları temize çekmek yerine, her zaman baktığımız gibi bakmamak, her daim yaptığımız gibi yapmamak özgürlüğüne sahip olduğumuzu fark etmemiz gerekiyor artık! Yoksa hayat dediğimiz şeyin bir Escher Labirenti’nden öteye varması mümkün değil… Tam burada resmi bir daha incelemenizi önemle rica ederim 🙂

Bizi hep kaygıların, değersizlik korkularının, daha doğrusu öz-değer algımızdaki deliklerin oluşturduğu dramaların içine çeken durumlar, Satürn ve Chiron tarafından itinayla ele alınıp temizleniyor birer birer.

Lilith ameliyata alındığı için Jüpiter de artık işini yapabilir… Bu aralar Venüs ile üçgen açıda ve eli pek açık 🙂 Ama elbette biz izin verirsek…

”İzin vermemek ne demek bayılırımmm” diyenlere ”Hadi bakalım!” diyorum… Zira o bildik acı algısını ve tutunmaya alıştığımız iç kavgaları geride bırakıp, bereketli bir geleceğe gönül açmak da bir vaz geçiştir… ”HERŞEY İYİ OLACAK” umudu yetmez bunun için! Sorumluluk almak gerekir… Bizi içine çeken tanıdık tuzaklara düşmemek… Aynı sonuçsuz kavgaların yeni versiyonlarına girmemek… İşe yaramadığını bildiğimiz davranış modellerine sığınmamak…

Ama en önemlisi kabahati sürekli hayata atmamak!

İnsan kendisine yapılanların hesabını sormadıkça ileri gidecek gücü bulamayacağını sanır… Kaybedilmiş – aslında girilmesine gerek olmadığını anlayalım diye önümüze çıkmış olan – meydan muharabeleri, arkamızdan seslenir… Oysa kader seçimlerimizle örülen ve farklı katmanlardan oluşan bir maceradır… Baktığımız yerden olasılıkları göremeyiz. Zira olasılıklar attığımız adımlarla yani seçimlerimizle görünür hale gelir… Asla bizim umduğumuz gibi değil.  İnadına ummadığımız bir şekilde!

Sonbahar geldi ve ben İtalyan klasiklerine geri döndüm … VEDRAI VEDRAI … Luigi Tenco bestesidir ilahlarımdan Paul Fresu çalıyor Ornella Vanoni de bi kuple söylüyor 🙂

”Kaderin seni götürdüğü yere gitmek için kalbin yeterli olmaz… Bir ayağın Ay’a basmalı ki oraya varabilesin. Ve unutma ki her gülümsemenin ardında acılar saklıdır. Git çocuğum git… Git de gör ne büyük bir çılgınlıktır insan olmak!” Vay anam vay 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=EEs0YarXQKw

Vedrai Vedrai – Fresu & Vanoni

15 Comments

 1. angel

  Harika bir yazı,, harika :)”Şimdi bu yazıyı okuyan birçok kişinin, kalbini hain bir cadının eli tarafından sıkıştırılıyor gibi hissettiğine her türlü eminim :))))) Junonusss bugün çok ama çokkk zalimmmm ;)..”….Oyy oyyy yerim senin zalimliğini canımm benimm :))))) Göklerde ne varsa sen onu öngörüyor , en anlaşılır lisanla aktarıyorsun daha ne olsun ;)……..Satürn ve Chiron Lilith Apla’yı ortalarına aldılar nihayet 🙂 ”’Tenimize ruhumuza sinmiş olan korkular, kaygılar… Hep yeniden yaşamak zorunda olduğumuzu sandığımız gri bulanık senaryolar neşter altında!”…………..”’.Lilith ameliyata alındığı için Jüpiter de artık işini yapabilir… Bu aralar Venüs ile üçgen açıda ve eli pek açık 🙂 Ama elbette biz izin verirsek…”…….. Koptummm sabah sabah :))))))))))) Bu transitler bu kadar şeker aktarılabilinir mi ? Junom aktarır alimallah :))))

  1. :))) Canımmm öpüyorum çok çok güzel günlerin olsun

 2. Siz var ya siz müthişsiniz Ve hep böyle inanılmaz yahu bir yazı da entipüften oluversin yani hani nazar boncuğu yerine Yok olmaz 🙂 Sanki uçuşan bir tüyü derinlere şöyle bir değdirir yolun tabelalarını işaretlersiniz Teşekkürler 🙂

  1. 🙂 Çok teşekkür ederim 🙂 Mahcup oldum :)))) Sevgilerimle

 3. Sibel

  Ne büyük çılgınlıktır insan olmak! 🙂

  1. Evet Yaaa 🙂 Sevgiler…

 4. Çiğdem

  Sevgili Juno,”her seçim bir vazgeçiştir” cümlesi aynı hisleri bana da hissettirir..Nedir ki vazgeçemediğimiz; hayatımız bile vazgeçilmez değilken diye düşünürüm ben hep…Aslında vazgeçemediğimiz tek şey alışkanlıklarımızdır sadece,buna da korunaklı liman diyoruz, hipnotik bir yanılgıyla…Ne zaman takılıp kalsam bir noktaaya şu sözü anımsarım daima;” bu da geçer”…Ne kadar dirensek de hayat bizden daha bilgedir…ona kulak vermeli…Yorumlarınız hep incelikli ve ince esprili..Var olun daim..Sevgiler..

  1. Çok teşekkür ederim gönül arkadaşlığınız için 🙂 Sevgilerimle

 5. derin

  İçimi titretmenin ötesinde yine; yüreğine sağlık.

  1. Senin de Çiçeğim 🙂

 6. hayat geriye doğru değil ileri doğru akar… Tıpkı nehirler gibi!
  Git çocuğum git… Git de gör ne büyük bir çılgınlıktır insan olmak!” Vay anam vay 🙂
  BİTTİM BU İKİSİNEDE JUNO :):)
  harika bi yazı aydınlattın bizi sagoll varooolll :):):)

  1. Öpüyorum seni asi kuzu 🙂

 7. nurkamer

  “Ey kader! Isıtıp ısıtıp önüme getirdiğin senaryolarından bıktım artık.Alacağım dersi aldım.Artık vazgeçtim.” diyebileceğim günler geldi demek. Jüpiter artık bir zahmet elini de uzatsın. Sizin bize uzanan ellerinize ve yüreğinize de çok teşekkür ederim. Yine harikalar yaratmışsınız:))

 8. Sifa

  Yine Nefissss

 9. eda

  Bir yanım allah standatrtan ayırmasın, bir yanım da eeehh yeter uleyn şu lilith’i söküp yeniden takın demekte 🙂
  önceki yazıyı okuduğumda, “hedeflere uygun sınırlar belirlemek gerekir, sınır belirlemek fedakarlık ister, fedakarlığın vicdan ve özsaygı içnde gerçekleşmesi nasip olsun…” kalbim sıkışmıştı zaten.
  ama şimdiden korkmak istemiyorum. olsun öyle korkayım 🙂 bana zor değil korkmak:))
  yani iyne tam formunuzdasınız:) sevgilerimle….

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: