Merkür Neptün Karesi… Şaşı Felek Çıkmazı!

Maya Louw
Resim: Maya Louw

Merkür Neptün Karesi… Şaşı Felek Çıkmazı!

Retro konumdaki Merkür, 5 Haziran günü Neptün ile tam kare yapıyor. Bu görünümün etkisi 2 gün öncesi ve sonrasını kapsar. Olaylar Ay’ın Neptün ile kavuştuğu 3 Haziran ile tetiklenmiş olabilir. Sürecin işleyişini çözümlemek için Neptün’ün Pluto ve Lilith ile olan açılarını da dikkate almak gerekir;

Hayatımızda, sosyal ya da bireysel gündemimizde uzun bir süredir var olan ve bize sevimsiz, rahatsız edici, endişe verici gelen, bir türlü çözüme kavuşamayan olaylara dair bir zirve ve patlama yaşanabilir. Bir tür çıkmazda olduğumuz, bir çamura bulanmış ve temizlenemiyor gibi hissettiğimiz, içimize çöküp kalmış bir mesele hakkında yeni bir sayfanın açılmasını sağlayacak gelişmeler meydana gelebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, konuyu değerlendirirken yaşanan abartılar ve anlam kaymalarını fark etmektir!

Bu süreçte;

 • Geçmişte fazlasıyla sıkıntı ettiğimiz, anlamsızca büyüttüğümüz, değerini ve gereğini tam olarak ölçümleyemediğimiz bir olayın gözden kaçırdığımız bir detayını algılayabilir ve ne kadar saçma bir şeyin içinde kaybolmuş olduğumuzu idrak edebiliriz.
 • Bir konuda ciddi bir manipülasyona maruz kalmış olduğumuzu ve saçma bir düşünce ya da davranışa itildiğimizi görebiliriz.
 • Biz kendi kendimizi dolduruşa getirebilir, yersiz bir dramaya yol açacak hareketler yapabiliriz. Ya da geçmişte böyle davranmış olduğumuzu şimdi idrak edebiliriz. Sular durulduğunda kendimize kızabilir ya da utanabiliriz.
 • Ortaya dökülecek sorunlar sayesinde, çok gereksiz ve bize kayıptan başka bir şey getirmeyecek bir riske girmiş ve bunu ısrarla görmemeye çalışmış olduğumuzu kabul etmek zorunda kalabiliriz.
 • İletişimde yanlış anlaşmalar, karşılıklı kodları yanlış okumalar tavan yapabilir. Söylenilen ya da yazılan bir şeyi en olmayacak yerden okuyup saçma bir yanıt verebilir ya da kendi derdimizi en olmayacak yerden anlatmaya çalışıp yanlış tepkilere yol açabiliriz. Geçmişte yaşanmış böyle bir iletişim kazasının şimdi ortaya çıkması ya da sonuçlarının bize şimdi yansıması da söz konusu olabilir.
 • Aslında tükenmiş, içi boşalmış ama zihnimizdeki izi devam eden sıkıntılı bir konu yeniden masaya gelebilir. Sanki bu mesele hala çok önemliymiş gibi duygu yükselmeleri yaşanabilir. Ama bunu dipte kalan son tortuların tuhaf bir yolla bünye dışına atılması, gereksizce biriktirilmiş bir çirkinliğin kusma yöntemiyle sonlanması gibi düşünmek yerinde olur.

Aslında felek şaşı değildir, biz şaşı bakarız ya da birilerinin etkisiyle odağımız kayar ve kendimizi bir çıkmaza girmiş buluruz. Öyle bir duruma düştüğümüzde boş boş dolanıp durmak, duygusal dipler yapmak ve bunlara gömüldükçe gömülmek, kendimize acımak, etrafımıza kabahat bulmak ya da umutsuzca o duvardan bu duvara çarparak olmayacak bir kapı aramak gibi haller yaşarız. Ama o çıkmazdan çıkmanın tek yolu geri dönmektir 🙂 İşte şimdi geri dönme kararı almanın tam zamanı!

Eğer ortada bir yanlış anlama, yanlış bakış, yanlış ifade varsa, bunun en iyi yolu doğrusunu anladığımızda hem kendimize hem etrafımıza dürüst olmak, kıvırıp çevirmemek, konuyu daha da beter hale getirecek uzatmalara gerek duymamak, en kestirme ve temiz çözüme teslim olmaktır.

Gözlerinizden öperim 🙂

Patty Griffin – Bluebeard olmayacak bir riske göre göre giren bir kızın hikayesidir. Bu arada bu nefis yorum da kulağınızı okşasın…

4 Comments

 1. Alisya

  O kadar o kadaaaaarrrrr doğru ki anlatamam 😔😞 babamla kavga ettik ve yukarıda yazılan etedeyse hepsi olduuu şu an kalbim çok kırık

 2. Bilge

  Juno Sen şifasın. Yazdığın her satır bir ışık hüzmesi. Beynimin, beni derinden yaralamış anılarımın, bilinçaltı denen o karanlık, o çok katmanlı karakutunun üzerine düşen ve düştüğü yeri aydınlatıp bambaşka bir hale çeviren…Sen öyle laf olsun diye değil, gerçekten iyi ki varsın, hep var olmaya devam et hayatlarımızda…

  1. JUNO

   Çok teşekkür ederim

 3. Şeyma

  Ah keşke bu yazılar daha önce gelse🤦‍♀️ 3 Haziranda işyerinde oda arkadaşımla fena gerildik ben 🦁 o 🪣

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: