LİLİTH Boğa Burcu’nda… Kaybetme Korkusu ile Sınanma Vakti!

by Ito Yuhan

LİLİTH Boğa Burcu’nda… Kaybetme Korkusu ile Sınanma Vakti!

Resim: Ito Yuhan

Kaygıların Kraliçesi Lilith, 21 Ekim 2020 itibariyle, KOÇ Burcu’dan çıkıp BOĞA Burcu’na girdi. 20 Temmuz 2021’e kadar da bu burçta kalacak.

Lilith’in bir burçta iyi ya da kötü olması gibi bir şey söz konusu değildir. Zira Lilith KAYGI enerjisi ile yakından ilgilidir. Girdiği burç ise hangi konuda kaygılı olacağımızı tarifler. Utanç duymaya yatkın olduğumuz konuları, kendimizi baskılanmış, aşağılanmış, engellenmiş, yıpratılmış hissettiğimiz alanları, yüzleşmekten kaçındığımız, reddetmeye çalıştığımız, nasıl yöneteceğimizi bilmediğimiz, bu yüzden de bazen kontrolsüzce sergilediğimiz zaafları ortaya döker.

Olumsuz yanı NEGATİF’e çekilmemiz, olumlu yanı ise yüzleştiğimiz bu negatiflik ile ne yapacağımıza karar vermek zorunda kalmamızdır.

BOĞA’nın temsil ettiği niteliklere bir göz atalım isteseniz;

 • Değerlerimizle yakından ilgili bir burçtur. İnsan maddi ve manevi anlamda değerli olmak ve değerli olanlara sahip olmak, bu değerleri kontrol altında tutmak ister. BOĞA’nın en iyi yani ”değer biçme, kıymet bilme ve sahip çıkma” becerisi, en büyük zaafı ise ”ne pahasına olursa olsun her şeyi elde tutma” arzusudur!
 • BOĞA kabul görmek, girdiği her ortamda saygın ve gerekli niteliklere sahip bulunmak ister bunun için de uğraşır. Bu çaba bazen Boğa’yı dünyevi anlamada göz dolduran kazanımlara fazlaca önem vermeye, paranın ya da gücün satın alamadığı ”zamansız ve ölçüsüz” değerleri ise ihmal etmeye, ”yüzeysel” bir hayat sürmeye yöneltebilir.
 • Rahat etmek ve hayatın keyifini çıkartmak, hayattan HAZ ALMAK’la ilgili bir burçtur. Maddi ve manevi anlamda eksiklik hissi çekmeden yaşanan bolluk, zevk ve sefa dolu bir hayat, BOĞA’nın en büyük dileğidir. Rahatına düşkünlüğü bazen aşırılık ya da atalet boyutuna varabilir.
 • Değişimden kaçınan, alışkanlıklarına bağlı, harekete geçmekte zorlanan, ağırkanlı bir burçtur. Bu yanı kendi potansiyelinin önüne koyduğu bir engele dönüşebilir.
 • Bedenimizde hormonlar, özelikle de tiroid ve böbreküstü bezleri, boğaz ve boyun bölgesi BOĞA Burcu ile ilgidir.

Lilith Boğa’ya girince ne olur? Boğa’nın gölgeleri üzerinde çalışırız elbette…

 • Değersizlik algımız tetiklenir. Kendimizi önemsiz, verimsiz, gereksiz hissetme kaygılarımız artabilir.
 • Maddi anlamda kayba uğrama korkumuz artabilir. Para kazanabilme yeteneğimizden şüpheye düşebilir ya da yerine koyamama kaygısı nedeniyle para harcamaktan fazlaca çekinebiliriz.
 • Aşırı korumacı olabilir ya da asıl korumamız gereken şeyleri gözardı ederek saplantılı bir şekilde belirli kazanımlara tırnaklarımızı geçirebiliriz.
 • Neyin ÖNEMLİ olduğu konusunda kafamız karışabilir. Kendi kıymetimizi bilmeyi, kendi tercihlerimize göre davranmayı, önceliklerimizi korumayı unutabilir, hayata dair yücelttiğimiz değerlerden daha kolay şüpheye düşebiliriz.
 • Haz aldığımız şeylere kendimize zarar verircesine kapılmak ya da haz alma arzumuzu aşırı şekilde baskılamak gibi eğilimler doğabilir… Taminsizlik, bezginlik, doyumsuzluk hissi oluşabilir. Hayattan alamadığımız tadı oburlukla telafi etme eğilimine dikkat etmemiz gerekir.
 • Kendimizi ”iyi” şeylere layık bulmamak, özdeğer duygumuzu koruyamamak yüzünden hak etmediğimiz durumlara boyun eğmeye, bize saygısız ve özensiz davranan insanlara eyvallah etmeye yatkın olabiliriz.
 • Kendimizi değerli, anlamlı, saygın hissetmek adına sürekli başarı ve onay peşinde koşabilir, bu yüzden de kafamızın üstünden uçan toplara vole vurmaya kalkıp popo üstü çakılabiliriz.
 • Herşeyi ne pahasına olursa olsun elde tutma arzumuz abartılı hale geldiği için, kaybetmemeye çalıştığımız şeyin değerinden çok daha fazlasını feda edebiliriz.
 • Gidenin, eksilenin, bozulanın, kaybolanın kıymeti hep elimizdekinden fazlaymış gibi gelebilir… Bu arada elimizdeki en değerli şeyleri BAŞTA KENDİMİZİ ziyan edercesine davranabiliriz.
 • Sağlık açısından boğaz bölgesi özellikle bademcikler, ses telleri ve endokrin sistemi hassasiyetleri, boyun ağrıları artabilir.

KIsacası KAYBETME KORKUSU ile sınandığımız bir 9 ay bizi bekliyor…

Tam bu sürecde girerken Lilith’in 22 Ekim’de Akrep’e giren Güneş ile karşıtlık yapması ve 23 Ekim günü Ay’ın bu ikiliye T-kare çekmesi, adeta zemini bu algıların oluşması için gayet verimli bir hale getirmiştir. 22 – 23 EKim günleinde hangi konularda kaygılı hissettiğinizi gözden geçirmeniz ve böyle hissetmenin siz HİÇ AMA HİÇ BİR ŞEY KATMAYACAĞINI bir an önce idrak etmeniz şiddetle tavsiye olunur 🙂

 • Bu aralar kaygı saçan, korku yayan, size kendinizi tutunamıyor veya kabul görmüyor hissettiren, özdeğer duygunuzu ve hayatta kendinize anlamlı bir yer edinme becerinizi aşınmaya uğratan durumlar, çevreler ve insanlardan UZAK durun!
 • Önceliklerinizi gözden geçirin. Hakiki ve kalıcı olan şeylerin zamanla aşınmayan, hediye edilmeyen ve hatta parayla satın alınmayan şeyler olduğunu unutmayın! Hayatınızda böyle değerleri yüceltmeye önem verin.
 • Paranızı, yeteneklerinizi, kaynaklarınızı, zamanınızı VERİMLİ kullanmaya özen gösterin. Hiç kimseye bir şey ispat etmek, gösteriş yapmak, onay almak için uğraşmayın.
 • Kendinizi aşırı önemli ve feci önemsiz hissetmenize neden olan şeylerin altını biraz kazıyın… Orada mutlaka başkalarının önyargılarını bulacaksınız. Bu önyargıları hayatınız bedeline satın almayın! Kendinize sizin niteliklerinize uygun hedefler belirleyin. Çabanızı ve kaynaklarınızı kendinizden hoşnut olacağınız şeylere yöneltin.
 • Bir başkasının önceliği olmaya çalışmayın. Başka insanları da kendinizi harcar boyutta öncelik haline getirmeyin. Değerinizi bilen insanlarla birlikte olun.
 • İnsanlara haksızlık eden sizseniz bunu da fark edin ve herkese hak ettiği saygı ve özeni göstermeyi öğrenin!
 • Etrafınızdaki insanların, zaman ve emek verdiğiniz ilişkilerin değerini bir daha gözden geçirin. Onların size ne kattıklarını  ve sizden ne aldıklarını iyi inceleyin. Alma-verme dengesinin sizi fazla kayırarak ya da size zarar vererek bozulduğu ilişkileri mutlaka masaya yatırın. Vermeniz gerekenleri sakınmayın. Hak ettiklerinizi alamadığınız ilişkileri de sırtınıza yük olarak vurmayın. Mesafe ayarlarınızı iyi yapın!
 • Tembellik ettiğiniz konuları gözardı etmeyin! Kendinize bahaneler bulmayı bırakıp harekete geçin 🙂
 • İyi-Kötü, Değerli-Değersiz, Anlamlı-Anlamsız, Doğru-Yanlış gibi yargıların zaman içinde değişim geçirdiğini unutmayın. Yargılarınıza tutunarak kendinizi hayattan koruyamayacağınızı, aksine boşa düşeceğinizi bilin. Yargısız olmak belkemiksiz olmak değildir! Sadece karar alırken kemikleşmiş yargılarınıza sırtınızı yaslamak yerine gözlem yapmaya önem verin ve yeni değerlendirmelere açık olun.
 • Zaaflarınızı saptayın ve onların sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Kendinizi aşırı şımartmak ya da aşırı mahrum bırakmak gibi uçlara savrulmayın.
 • Değişimin hayatın doğal ritmi olduğunu fark edin… Eksilen, değişen, devreden çıkan, içi boşalan, verimsizleşen, zarar vermeye başlayan şeylerin çözülmesine ve geride kalamsına izin verin. Eski ve tanıdık olanlara tutunmak yerine hayatın sunduğu yeni olasılıklara kucak açın.

Her türlü kaygının temelinde KONTROL ARZUSU yatar! İnsan kontrol edemediği güzelliğe ve bolluğa bile şüpheyle yaklaşır. Oysa hayat bizi arzumuza göre değil sürece ve bünyemize göre besler 🙂 İstediğimiz her şeye her an sahip olmak ya da her şeyi kendi kontrol alanımızda tutmaya çalışmak bizi güvende ve güçlü kılmaktan ziyade zayıf ve zarar görmeye açık hale de getirir. Hiç bir RAHİM hayatta kalma yeteneği olmayan yumurtayı beslemez… Ve hayatiyetini yitirmesine rağmen bir rahimde kalan bebek anneyi zehirler.

HAYATA İNANIN! Kiraz ağacı meyve vermek için çiçeklerini dökmek zorundadır… Ve sonbaharın kuruttuğu dallar verimli bir toprakta boy verdikleri sürece, her bahar yeniden can bulurlar.

Nina’m Simone’um söyler… Everything Must Change yani Her Şey Değişir

 

 

 

7 Comments

 1. Nilgün

  Harikasınız, Teşekürler güzel Juno🙏🌸

 2. Mehtap

  İçlerinden bir maddeye o kadar ihtiyacım varmış ki girip girip okuyorum. Gün içinde zihnimde dolaşıyor. Hep tam da zamanında geliyor yazılar ya da ben hep açım 🙂
  Sevgiler.

  1. JUNO

   Faydası oluyorsa ne mutlu… Sevgiler

 3. Sonnur

  Tek kelimeyle mükemmel. O kadar rahatladım ki. İyi ki varsınız sevgili junomuz💘

 4. Ceren

  Merhaba, peki bu durum en çok boğa burcunu mu etkileyecektir?

  1. JUNO

   Bu bir farkındalık… Herkes kendine dair kaybetme korkusu hakkında düşünmek çalışmak durumunda

 5. petek

  iyi ki bu yazıyla karşılaştım bende bir boğa olarak bu günlerimin neden bu şekilden geçtiğini düşünüyordum ve lilith ile öyküleri bundan birkaç ay önce çok okuyor araştırıyordum evrene bana bu farkındalığı verdiği için çok teşekkür ediyorum. sizlere de çok teşekkür ederim ..

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: