8 Kasım 2022, DOLUNAY ve AY Tutulması – Dumanlı Havada Yol Almak…

Unknown Artist
Resim: Unknown Artist

8 Kasım 2022, DOLUNAY ve AY Tutulması – Dumanlı Havada Yol Almak…

8 Kasım 2022 günü, İstanbul’a göre 14:02’de DOLUNAY adını verdiğimiz Güneş – AY karşıtlığı tam halini alıyor. Bu DOLUNAY’a bir de AY Tutulması eşlik ediyor. Önümüzdeki 6 ay için etkili olabilecek tutulma haritasını değerlendirirken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • Güneş Akrep Burcu’nun 16 derecesinde, Merkür, Güney AY Düğümü ve Venüs ile kavuşum halinde.  9’uncu evdeki bu Akrep Stelyumuna Zuben El Schemali ve Zuben El Genubi Sabit Yıldızları eşlik ediyor.
 • AY Boğa Burcu’nun 16 derecesinde, haritanın 3’üncü evinde ve Uranüs ile tam kavuşum halinde. Uranüs Yükselen Noktasının da yöneticisi. Kuzey AY Düğümü bu kavuşuma eşlik ediyor.
 • Kova Burcu’ndaki Satürn haritanın Yükselen Noktası’na çok yakın yerleşimde ve Akrep ve Boğa’daki Stelyumlara T-Kare yapıyor.
 • Akrep’in yöneticisi Pluto 12’inci evde, Lilith ile karşıt, retro konumdaki Neptün ve Jüpiter kavuşumundan 60’lık açı alıyor.
 • Retro konumda İkizler’de yer alan Mars, Neptün ve Jüpiter ile kare yapıyor.

Önümüzdeki 6 ay içinde sosyal düzlemde;

 • Uluslararası ilişkiler tüm dünyada gerilimli olabilir. Askeri hareketlilik artabilir. Asıl tırmanış noktasının 2023 Nisan tutulmaları olması beklenir ama dünyadaki gerilimin bize yansımaları  önümüzdeki 6 ay boyunca hissedilecektir.
 • Resmi söylemlerde sosyal zaafiyetlerin ve güvenlik açıklarının giderilmesi teması vurgulanabilir.
 • Paranın değeri ve akışı, bankacılık sistemi, bilginin akışı, yayıncılık, iletişim sistemleri ve eğitim kurumları üzerindeki kontrol artabilir.

Bireysel düzlemde;

Yönetmen filmde puslu, sisli, belirsiz bir arka plan kullanacak gibi duruyor. Bu nedenle hissiyatımız biraz gerilim filmi tadında olabilir. Belirsizlik hissi kaygıyı arttırabiir, kaygı bizi yönlendiren algıları köreltebilir, panik yüzünden gereksiz hareketler yapıp, kendi kendimize zarar verebiliriz! Zaten olay hep budur; biri ortama sis verir, hava biraz soğuk da olur, uzakta bir köpek uluması ve etrafta yere düşen yaprakların çıtırtıları duyulur ve sen biraz sonra kurtlar tarafından parçalanarak öldürüleceğini filan hayal etmeye başladığın için önündeki çukuru fark etmeyip ayağını burkarsın… Çığlık çığlığa zıplamaya başladığın için bir daha kayar ve kafanı taşa çarparsın… Sonun acil servis olur.

Halbuki insan ortam ne olursa olsun içinde sessiz kalır, duyularını açar, DUYGULARINI KONTROL ALTINA ALIR, gereksiz hareketler yapmayı, aptalca konuşmayı ve her denileni aşırı önemsemeyi bırakır, sadece küçük düzgün bir adım atmaya ya da ortalık sakinleşene kadar sadece konumunu muhafaza etmeye odaklanırsa, pek fazla bir zarar görmeden durumu atlatır.

Çok spekülasyon, çok yanıltıcı kurgu, moral bozmaya odaklı bir alay senaryo, yüksek sesli ve üstten konuşmalar, abartılı kontrol çabası, bol bol yargı ve emir kipi olacak etrafımızda.  Tam da bu yüzden kendimizi korkularımızla kaybetmemek, çaresizlik algısı içinde güçsüzleşmemek gereken bir zamandayız. Her duyduğunuza gördüğünüze kapılıp, dertli başınıza daha neler geleceğini düşünerek yerlerde yuvarlanırsanız, sizi kimse itmiş olmayacak… Siz kendi dirayet ve dengenizi kendi elinizle teslim etmiş olacaksınız. Önünüze çıkanları araştırmaya, düşünmeye, sorgulamaya odaklanın ve çekildiğiniz her yere gitmemeye dikkat edin. Yerli yersiz çıkışlarla, abartılı gövde gösterileriyle, uçuk kaçık hayallerle de enerjinizi boşa harcamayın. Ağırbaşlı, tutarlı, sakin, kendine hakim, rüzgarda kırılmamak için eğilse de, kökleri derinde olduğu için savrulmayan bir ağaç gibi olma zamanı!

Bunun için;

 • Topluma, insanlara hayata dair önyargılarınızı bir yana bırakın. Kimin neye evrileceği, hangi olayın nereye varacağını zaman gösterecek.
 • Kendinizi olumlu veya olumsuz görünen hiç bir duruma fazla kaptırmayın.
 • Genel kabul gören inançlar, iddialar, tutumlar sizi bağlamasın. Özgür düşünce, irade ve tercihlerinizle yaşayın. Taraftarlık, yandaşlık temalarına temkinli yaklaşın. Sizi koruyan tek tarafın vicdan ve adalet olduğunu unutmayın.
 • Gerilimli süreçlerde dirayetli olun. Minimal davranın. Az ama gerekli hareket yapın.
 • İç barışınızı koruyun ki, olup bitenle de barış içinde yola devam edecek enerjiniz olsun.
 • Kaybetme korkusu, elde tutma hırsı, vazgeçememek veya değişime müsade edememek gibi eğilimleri – duygusal, finansal, fiziksel ve sosyal – hiç bir düzlemde benimsemeyin. Değişecek olanlar değişecek… Giden gidecek… Biten bitecek…
 • Geçmişle uğraşmayın. Kapatılması gereken hesaplar varsa üzerinize düşeni yapın bitsin. Borçlu kalmayın. Alacaklarınızı mümkünse alın, değilse üzülmeyin. Yola ders çıkartmış olarak devam edin. Eksilmiş, yenilmiş hissetmeyin. Hayat hak ettiklerinizi daima bir yoldan size iletir.
 • Suçluluk duygusuyla vakit kaybetmeyin. Kendinizi gömmeyin. Suçluluğa yenilmek, daha kötüsünü yapmayı istemeye ve daha beter tercihlere yol verir. İçinizdeki ”daha iyisini yapabilen” insanı ayağa kaldırın ve elinizden geleni yapın.
 • Kendinizi değiştiremeyeceğinizi düşünmeyin. Karakter fazla tekrar edilmiş alışkanlıklar bütününden başka bir şey değildir. Başka türlü yapmaya alışın!
 • Sorunların çokluğuna değil, en önemli olan şeyleri korumanızı sağlayacak çözümleri blumaya odaklanın. Her şey sizin istediğiniz gibi kalamıyorsa, o zaman feda edeceklerinizi ve tutacaklarınızı iyi seçin.

Burçlara göre yorum aşağıda ama bu aşırı ciddi yazıyı aşırı keyifli bir müzikle desteklemek isterim önce;

KOÇ veya Yükselen KOÇ: İşinizi geliştirmek, daha çok kazanmak, yeteneklerinizi verimli kullanmak konularında yeni bir bakış açısı geliştirmeniz gerekiyor. Elinizdekini korumak ile daha fazlası için risk almak arasında gidip geleceğiniz bir zaman. Sahip olduklarınızın gerçek değerini ve korunması gereken önceliklerinizin neler olduğunu iyi düşünün. Atacağınız adımların getiri ve götürülerini iyi ölçün. Sizi kontrol altında tutan ya da zorlayan koşullara duyduğunuz kızgınlıkla, zeminsiz ve zamansız çıkışlar yapmaktan da kaçının. Ne istediğinizi bilin ve tutarlı olun.

BOĞA veya Yükselen BOĞA: Yol arkadaşlıkları, bağlar, ortaklıklar, evlilikler bu aralar biraz cadı kazanı… Güvende olmak istiyorsanız, yeteneklerinizi ve yaratıcılığınızı maksimumda ortaya koyun. Birilerinin sizi sabote ettiğini, ortaklarınız, iş birliği etmek istediğiniz kişiler, akıl aldığınız insanlar, ya da eşiniz rolünde olanların sizi desteklemek yerine iyice zora koştuğunu söyleyerek, geri çekilmeyin. Belki de yanında olmaya alıştıklarınızın sırtlarını dönmeleri sizin kendi gücünüzü keşfetmeniz için önemli bir fırsattır. Yasal mücadele gerektiren konularınız varsa, güvenli, acelesiz ve kararlı adımlarla ilerleyin.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER: İçinize kaçmak, hiç bir şey yapmamak ya da kendinizi eeeelece akışa bırakmak filan istiyor olabilirsiniz. Ama hayat sizi planlarınızı açilen güncellemek için zorluyor. Konfor alanınız iğneli fıçıya döndü… O yüzden alışkanlıklarınızdan fedakarlık etmek zorundasınız. Gündelik hayatınız, çalışma ortamınız, bir süre gergin ve mücadeleli olabilir. Sizi yargılamaya, yönlendirmeye veya yıpratmaya çalışanlara pabuç bırakmayın. Her şey istediğiniz gibi olmayabilir ve bazen eliniz kolunuz bağlı kalabilirsiniz. Ama kendinizi korunmasız ya da değersiz hissettirmelerine ancak siz müsade edersiniz. İçinizdeki değerli ve korunmuş olma hissini dışarıdan almak isteyen şaşkolozu hemen büyütün!

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ: Yeni çevrelere girebilir, yeni ortamlarda kendinizi var etmek durumunda kalabilirsiniz. Her şeyi bir meydan okuma olarak almayın. Fikir mücadelelerinden kaçının. Hayatı bir savaş alanına döndürmeyin. Dünyanın merkezine kendinizi koymadan, gözlemeye, anlamaya, kaygı veya korunma gayretine kapılmadan yeni bakış açıları geliştirmeye çalışın.Sevdiklerinize ve sizi sevenlere, elinizdeki projelere, sizi heyecanlandıran işlere, çocuklarınıza, yargıyla ve hükmetme arzusu ile yaklaşmayın. Koşulları ve insanları değil, sadece tepkilerimizi kontrol etmeye muktediriz! Değişim mecburiyeti sizi bir süredir zorluyor. Mesajı almamak için direnmeyin.

ASLAN veya Yükselen ASLAN: Aile yapınız, aidiyetleriniz, özel hayat akışınız, ebeveynlerinizle ilişkiniz ya da ev ortamınızla ilgili planlarınız bir şekilde değişmek zorunda… Önünüzü göremediğiniz ve kontrol edemediğiniz için bu değişimden endişe ediyorsunuz. Bir iş teklifi ya da yerine getirmeniz gereken görevler nedeniyle taşınmak durumunda filan kalabilirsiniz. Birlikte hareket etmeniz gereken kişiler de destek yerine köstek oluyor ya da baskı unsuru oluşturuyor olabilirler. Size kalan sorumluluklarınızı sakin bir şekilde yerine getirmek, alışkanlıklara tutunmamak, üzerinize düşenleri yaparken kendi sınırlarınızı ve yaratcılığınızı keşfetmek. Her şeyi kontrol etmeye çalışmak yerine olanın içinde sakin ve dirayetli davranmayı öğrenin.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK: Bu süreçte yakın çevreniz ile ilişkiler gerilimli olabilir. İnsanların sizi davranışlarıyla zora koşmaları, anlayışsız görünmeleri, manipüle etmeye çalışmaları, yargılamaları, ya da bir şekilde kafanızı karıştırıcı ve şüphe uyandırıcı tavırlar göstermeleri mümkündür. Söylenen ve yapılanları tarafsız ve sakin bir şekilde gözlemek, manipüle olmamak,  duygusallaşmamak, sert tepkiler vermemek, kendinizi ispat etmek ya da fikirlerinizi kabul ettirmek için kimseyi zorlamamak konusunda çok çaba gösterin. Bu süreç sizi başkalarının yargıları ile kendi değerinizi ölçmemek, kimsenin sizi onaylamasını beklememek, hatalı olabileceğiniz konularda önce kendinize dürüst olmak ve esneyebilmek, aşırı suçluluk ve savunma döngülerine girmemek, kimseyi tatmin etmek için yaşamamak, kimsenin de sizin yargılarınıza göre davranmasında ısrar etmemek, olanı olduğu gibi kabul etmek için epeyce eğitecek!

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ: Değerinizden ve yeterliliğinizden şüpheye düşebileceğiniz bir zaman. Kazancınızı, maddi ya da sosyal anlamda hayatta elde ettiklerinizi başkalarıyla karşılaştırmayı, kendinizi başkalarının yargılarıyla konumlandırmayı bir yana bırakın. İş hayatınız ve para kazanma beceriniz konusunda önünüzü görememek sizi çok gerebilir ve güvence arayabilirsiniz. Hep en olumsuz ihtimalleri düşünerek kendinize eziyet etmek yerine aktif kalın. Alacağınız teklifler bugüne dek tam anlamıyla ortaya çıkartmadığınız becerileri geliştirmek için sizi zorlayabilir. Beceriksiz duruma düşmek ya da fazla zora girmek gibi kaygılara kapılmayın. Kendinizi açın, analitik olun, ne yapabileceğinizi hem kendinize hem de bundan faydalancak olanlara gösterin.

AKREP veya Yükselen AKREP: Ciddi kararlar vermeniz, hayata bakışınızı ve planlarınızı gözden geçirmeniz, bunu yaparken de işbirlikleri, ortaklıklar, fikir alışverişleri kurmanız gereken bir zaman. Hareket etmek için birlikte güvenle ilerleyebileceğiniz kişilere ihtiyacınız var. Bu ilişkileri kurarken karşılıklı manipülasyon, aşırı şüphecilik, aşırı kontrol çabası gibi temalardan uzak durun. Bu tutumları bir yana bırakın ve size bu şekilde yaklaşanları da bertaraf edin. Kimseyi dolduruşa getirmeyin ve siz de dolduruşa gelmeyin. Sizin hakkınızda da karar veriliyor, geleceğinizi ilgilendirecek değerlendirmeler yapılıyor ya da hukuki süreçler işliyor olabilir. Durum ne kadar karmaşık görünse de, siz kafanızı bulandırmayın, temiz ve düzgün yollardan gidin, açık iletişim kurun, tutarlı davranın.

YAY veya Yükselen YAY: Açık konuşacağım; Anacım aslında hayatınızda olumsuz bir şey yok ama sizin piskolociniz biraz bozuk! Hayal kırıklıklarınız ve gerçekleşmeyen ya da belirsiz hale gelen planlarınız yüzünden kaygılarınız, beyninizi bulandırıyor. Oysa geçmişe, olmuşa, bitmişe takılmanın size hiiiç bir faydası yok. Ya da geçmişten getirdiğiniz bagajlarla hayata yaklaşmanın size kazandıracağı bir şey yok. Sürekli alıp vererek kendinizi yıpratmak yerine, önünüzdeki adımları düzgün atın. An itibariyle ne yapılması gerekiyorsa ona sakince odaklanın, tutarlı olun, basit ve pratik tercihler yapın. Merak etmeyin düzen kendisini kurar!

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK: Yeni projeler, yeni insanlar, yeni girişimler peşinde olacağınız bir zaman. Yaptığınız her şeyi girdiğiniz her iletişimi sadelik, netlik ve keyifle ele alın. Hiç bir işe veya insana hırsla, aşırı bir tutkuyla, kontrol etme arzusuyla tutunmayın. Başınızı aşan planlar yapmayın. Komplo teorileri üretmeyin. Size bağımlı olmayan, kontrol edemeyeceğiniz durumları öngörmeye, yargılamaya, beklenti geliştirmeye, yönetebilirmişsiniz gibi davranmaya kalkmayın. Olanı olduğu gibi ele alın ve gereğini yapın. Üzerinize gelindiğini, fazla zorlama, manipülasyon, müdahale veya yargıya maruz kaldığınızı gördüğünüz durumlarda debelenmeyin, kendinizi usulca korumaya alın, zarifçe mesafe koyun.

KOVA veya Yükselen KOVA: Bir yandan düzeninizi korumak isterken öbür yandan yeni bir hayat planı, özellikle de kariyerinizi ilgilendiren yeni düzenlemeler yapmak için zorlanabilirsiniz. Değişiklik sizi korkutuyor ya da önünüzü görememek ve beklediğiniz gibi sonuçlar alamama ihtimaline takılmaz sizi kilitliyor olabilir. Büyük zıplamayın, aşırı değişikliğe gitmeyin. Kariyerinizle ilgili ”benim halim ne olacak” gibi kaygılarınız varsa yahut da sizden çok şey bekleneceğini, üzerinizde aşırı baskı olacağını düşünüyorsanız, kendinize samimiyetle şunu sorun; Ben hayatımı devam ettirmek için hangi minimum koşulları sağlamaya mecburum? Neler mutlaka gerekli, neler gereksiz? Benden beklenenlerin hangilerini karşılayabilirim? Yeteneklerimi ve becerilerimi nasıl verimli kullanabilirim? Sade ama yaratıcı bir plan yapın. Ve bakın bakalım kervan yolda nasıl şekillenecek.

BALIK veya Yükselen BALIK: Üzerinizde çok fazla zihinsel baskı olabilir. Düşüncelerinizi düzene sokmak ve uygun bir şekilde uygulamaya koymak ya da kendinizi en iyi şekilde ifade etmek için çaba göstereceğiniz bir zaman. Yargılanmaktan, sorgulanmaktan, anlaşılmamaktan ya da onaylanmamaktan korkmayın. Sürekli başkalarının ne düşüneceğine takılmayın. Kendinizi sade, sakin ama özgün ve yaratıcı ve bir şekilde ifade edin. Belirsizlik sizi fazla germeye başlıyorsa, somut ve sonuç getiren işlerle uğraşıp kendinizi rahatlatın. Zihinsel olarak kilitlenmekten, vehim vesveseye kapılmaktan uzak durun. Hukuki konularda sorunlarınız varsa, bunlara dair olumsuz kurgular yapmayın. Sadece üzerinize düşeni yapın, açık, net ve tutarlı olun.

5 Adet Yorum

 1. Funda

  Bu kadar olur. Yine sanki benim icin yazilmis gibi bir yazi. Zor zamanlardayim biliyorum. Ama dayanacak gucumde var bunu da biliyorum. Degistirmem gerekeni zamaninda yapmadigim/ yapamadigim icin bu duruma dustum. Hatami anladim ama degisim icin ne yapmam gerektigini, kimden nasil yardim almam gerektigini bilmiyorum. Ama degisime donusume kararliyim.

  1. JUNO

   Kolaylıklar diliyorum. Adil ve barış içinde atılan her adım evren tarafından desteklenir.

 2. Murat

  Hayatı sorunsuz mis gibi olan biri için bile aman tanrım dedirtecek olaylar; iki yıldır cehennem azabı çekenler ne yapacak acaba? Cehennemde üzerine kızgın yağ dökülmesi gibi bir durum. Yetmedi mi yahu? Biz zavallı insancıklar daha ne kadar sınav vermek zorundayız? Sınavı başardık diyelim, kime neyi ispatlayacağız? Niye geldik bu evrene ve neyi değiştiriyoruz?

 3. Şeyma

  Güneş/yükselen Aslan 🦁

  1. JUNO

   Hayırlı olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d