5 Mayıs 2023, AKREP Burcu’nda DOLUNAY ve AY Tutulması – Bir Kapı Kapanır Bir Kapı Açılırken…

Unknown Artist
Resim:

5 Mayıs 2023, AKREP Burcu’nda DOLUNAY ve AY Tutulması – Bir Kapı Kapanır Bir Kapı Açılırken…

5 Mayıs 2023 günü, İstanbul’a göre 20:35’de DOLUNAY adını verdiğimiz Güneş – AY karşıtlığı tam halini alıyor. Bu DOLUNAY’a bir de Penumbral AY Tutulması eşlik ediyor. Tutulma haritasını yorumlarken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

  • AY Akrep Burcu’nun 15 derecesinde, Zuben El Genubi Sabit Yıldızı ile kavuşumda ve haritanın 12’inci evinde,
  • Güneş Boğa Burcu’nun 15 derecesinde, Uranüs ile kavuşumda ve haritanın 6’ıncı evinde,
  • Lilith Güneş ve AY’a T-kare yapıyor.
  • Güneş’in girdiği Boğa’nın yöneticisi Venüs, haritanın 8’inci evinde, Neptün’e kare, Jüpiter’e 60 derece açı alıyor. Betelgeuse ve Polaris Sabit Yıldızları ile kavuşuyor. Venüs haritada 7, 11 ve 12’inci evleri yönetiyor.
  • AY’ın girdiği Akrep’in ve Yükselen’in yöneticisi olan Pluto, Kova’da retro ve AY DÜğümlerine T-kare yapıyor.
  • Merkür’ün Boğa’daki retro hareketi devam ediyor.

MEALİ;

Gecikmiş bir değişim gümbür gümbür geliyor. O kadar kanıksanmış bir baskı var ki ortamda, sanki olacaklar olana kadar olması mümkün değilmiş gibi de bir hissiyat oluşuyor. Oysa kanalizasyon patlamış sokaklara akıyor desek yeridir…

Sosyal düzlemde beklenmedik gelişmelere sahne olacak bir altı aya giriyoruz. Türkiye’nin 11 ve 5’inci evler aksında olacağı için toplumsal sahnenin çok hareketleneceğini ve bazı bilinen isimler hakkında çok utanç verici gerçeklerin ortaya çıkacağını söylemek mümkün. Venüs Türkiye’nin Yükselen Yöneticisi olan AY ile kavuştuğundan, Betelgeuse ve Polaris Sabit Yıldızları bu kavuşuma eşlik ettiğinden dolayı, ülkenin yeni ve aydınlık bir yol ayrımına geldiği, bereketli ve şifa getiren bir önderlik devrinin başlaması için şans doğduğu görülüyor. Ama bu şansı dürüst ve adil bir şekilde kullanmak gerekiyor.

Bireysel düzlemde içimizin dışımıza çıktığı, en karanlık köşelerimizin ışıkla buluştuğu bir dönem… Hayatımızın eskisi gibi olamayacağını anlıyoruz. Önümüzde cesur yeni bir dünyaya açılan bir kapı var… Ama karanlık ve karmaşık da olsa tanıdık olan geçmişin kapısını kapatıp yeni bir yola açılan o kapıdan geçmeyi kaygı verici buluyoruz. Sanki hep istediğimiz fırsatlar önümüze gelmek üzere ama biz kapının eşiğinde oyalanmaktan kendimizi alamıyor gibiyiz. Sanki bizi iyileştirecek olan çözümler var önümüzde ama biz YARALIYIM YARALIYIM diye dolanmayı şifayı kabul etmekten daha kolay buluyoruz!

İnsan değerli olduğuna ve güzel şeyleri hak ettiğine inanamadığı için kayıplarına, acılarına, korkularına sımsıkı tutunur. Kızgınlık ve kaygıyı bırakıp ileri bir adım atmak bize başkalarını suçlu ve sorumlu tutmak yerine kendimizi sınayacağımız bir olasılığa yürümek gibi gelir. O zaman insan kim olduğu ve ne yapabileceği ile yüzleşmek yerine başkalarının koyduğu engelleri bahane ederek geride kalmayı tercih edebilir.

Yaralarımız ve acılarımız var evet… Kayıplarımız var evet… Korkularımız ve hatta küçük tuvalette kapalı tuttuğumuz kirli sırlarımız var! Bunlar geçmişimizin bir kısmını gölgeliyor ama geleceğimize gölge düşürmelerine izin vermek zorunda değiliz. Bizi hiç kimse bizim kadar ağır yargılamıyor ve müebbete mahkum etmiyor.

Utanç ağır bir yük! Yenilmiş, ezilmiş, yanlış kararlar vermiş, bir şansı kötü kullanmış, yani hayal ettiğimiz kadar ihtişamlı şeyler yaşamamış olmaktan dolayı gururumuz kırılıyor. O zaman kendimizi utanç prangasına vuruyoruz. O utancı ancak birilerini suçlayarak ve sorumlu tutarak, birilerine kızgınlığımızı yansıtarak taşıyabiliyoruz… Ama biri bize ”tamam boşver bunu, yeni bir başlangıç yap ve daha fazla geçmişe, ne olmuş olabileceğine ve ne olamadığına takılma” dediğinde, içimizi kendimize dair beslediğimiz kaygılar kaplıyor. Aslında suçladığımız kişilerin, olayların, bizim eksikliğimize ve güçsüzlüğümüze ayna tuttuklarını ve onlar olmasa kendi yetersizliğimiz ile yüzyüze kalacağımızı düşünmeye başlıyoruz. O zaman kendimize yeni bir şans vermeye korktuğumuzu fark ediyoruz. O zaman ”Dön geçmişe sar… Kızgınlıkları, acıları, hayal kırıklıklarını bırakma!” diyen klozet canavarımız ortaya çıkıyor.

Fakat zaman o müebbet hapisten çıkma ve ne olduğumuzu görme zamanı!

Deneyim kadar iyi bir öğretmen yoktur. Ve en iyi deneyimler hata yaparak kazanılır. İnsan kazanmayı ve kazandıklarını verimli kullanmayı hediye edilmiş olan şansları bozuk para gibi harcadıktan sonra öğrenir.

İnsan toplumun bu böyledir dediği değerleri sahiplenir ve kendisini bunların içinde yüceltmeye çalışır. Sonra zaman geçer ve o değerleri elde etmeye çalışırken kendi değerimizi yitirdiğimiz ortaya çıkar. Büyümek, kendi değerlerini fark etmek, bunları sahip çıkmak ve hayatının yönünü değerlerine göre değiştirebilmekle mümkündür. Yoksa insan küçük insanların büyük adamı olmaya çalışırken ufalanır. Daha da önemlisi mutsuz ve doyumsuz biri haline gelir. Saygın ve sevilen biri olmaya çalışırken kendine olan saygısını kaybetmiş ve kendini sevemeyen, hoşnutluk hissini yitirmiş birine dönüşür. İğneli fıçıya dönüşmüş olan konfor alanlarımızı değiştirmeye karar vermek, bizim kendimize olan saygı ve sevgimizi, iç huzurumuzu kazanmak için alacağımız bir risktir. Önümüzdeki altı aylık süreç bizi gerçek değerlerimizi belirlemek ve onlara sahip çıkmak konusunda dürtüklüyor.

İçi boşalmış, tükenmiş, anlamı yitip gitmiş, ama alışkanlık itibariyle tıkılıp kaldığımız tanımlar ve durumlar çözülüp gidiyor hayatımızdan… Bize kendi gerçeğimize samimiyetle bakıp cesaretle yola düşmek kalıyor.

Many Rivers to Cross bu yazıya iyi gider… İnsan bazen önünde uzanan nehirlere bakar ve yüzmeye nereden başlayacağını bilemez. Oysa suya güvenmek ve akışı hissederek huzurla gitmek insanı daima denize ulaştırır. Kıyıda oyalanmayı bıraktığımız bir DOLUNAY olsun 🙂

BURCA GÖRE YORUMLAR AŞAĞIDA!

 

KOÇ veya Yükselen KOÇ: Bir yükten kurtulmak, bir sorunu kökten çözmek istiyorsunuz. Ama bunun için biraz zor, ağır ya da ”çabaya değmiyormuş gibi gelen” bir döneme sabretmek zorundasınız. Önümüzdeki altı ay büyük bir temizlik harekatı yapmanız için süper bir dönem olabilir. Eğer sadece konforlu ve güvenli geldiği için kendinizi gerçekleştirmenize engel olan bir duruma sıkışıp kaldıysanız, o zaman da başka bir toprakta yeşerme kararını alarak değişimi başlatmanız gerekebilir.

BOĞA veya Yükselen BOĞA: İlişkiler, ortaklıklar, kontratlar, işbirlikleri konusunda ciddi bir dönüşüm sürecine girmişsiniz. Hayatınızda işlevini yitirmiş olan bağlar önümüzdeki altı ayda kopar. Sorunlu olduğunu sezdiğiniz ama üstüne gitmeye cesaret edemediğiniz konularda beklenmedik gerçekler ortaya saçılıp yüzleşmeler yaşanabilir. Bir türlü sonuca eremeyen davalarınız, çıkartamadığınız hırslarınız varsa bunlarla ilgili bir karar almanız, sizi tüketen ya da kazanayım derken kaybınızı büyüten ısrarları bir yana bırakmanız yerinde olur. Olanı kabul edin ve kendinize yeni bir başlangıç şansı verin.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER: Bir hastalık, bir zorluk, sizi tüketen bir süreç, verimsiz bir çalışma şekli, sıkıntılı bir hayat rutini bitiyor… Ama siz bunu alıştığınız bir konfor alanından mahrum kalmak, sudan çıkmış balığa dönmek, ne yapacağınızı neyle uğraşacağınızı bilemediğiniz bir boşluğa düşmek olarak algılıyor olabilirsiniz. Sizi boğan tanımlara tutunmak yerine tanımsızlığın getirdiği yeni çabaları ve belirsizliği kucaklamaya cesaret edin.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ: Mutsuzluk ve kronik memnuniyetsizlik ya da bitmeyen kaygı süreçlerinizden çıkmak için en iyi çarenin yeni hedefler belirlemek, kişisel haz ve beklentiler alanınızdan uzaklaşmak ve kendinizi biraz zora koşmak ya da belirsiz bir denize açılıp yüzmeye çalışmak olduğunu göreceğiniz bir zaman. Gözönünde olacağınız işler yapabilir, sosyal sorumluluklar üstlenebilir ya da kendi dertlerinize gömülmeye imkan bulamayacak kadar başkalarının sorunlarını çözmeye odaklanabilirsiniz. Öncelikleriniz ve mutluluk anlayışınız bu süreçte değişebilir. Bir aşk biterken yerine daha anlamlı çabalar gelebilir.

ASLAN veya Yükselen ASLAN: Egonuzun kolay yara aldığı bir süreçten geçiyorsunuz. Ya da olduğunuz gibi kabul edilmemek, aşırı eleştirilmek ve müdahale edilmek konusunda sınanıyorsunuz. Aileniz, ev hayatınız, güvenlik ve aidiyet alanlarınız, ebeveynleriniz ile ilgili zorlayıcı bir süreç bu altı ay içinde bitebilir. Sizin aile içindeki tanımlarınız ve görevleriniz ya da ailnizdeki kişilerin sizin hayatınızdaki rolleri bu dönemde değişebilir. Kendinizi var etmek için yeni değerler, yeni tanımlar, yeni alanlar bulmak yolunda ilerlemelisiniz. Geçmişi arkanızda bırakıp potansiyelinize doğru yürüme zamanınız gelmiş geçiyor.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK: Yakınlarınızdan, akrabalarınızdan, sürekli çevrenizde olan insanlardan dolayı yaşadığınız sıkıntılara başka bir gözle bakma zamanınız gelmiş. Bazı insanlar hayatınızdan çıkabilir. Bazı kişiler ile iletişim şekliniz dönüşüm geçirebilir. Eliniz kolunuz bağlı hissettiğiniz konularda aslında başkalarının belirlediği zeminlerde oynamaya çalıştığınız ya da olmayacak insanlardan olmayacak şeyler beklediğiniz için tıkanıp kaldığınızı görebilirsiniz. Siz hayat planlarınızı ve işinizi geliştirmek için odaklandığınız alanları değiştirmek konusunda cesaret gösterirseniz, tıkanmış olan yollar açılabilir, durgunluk ve işlevsizlik hissiniz bitebilir.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ: İşinizi ya da işe yaklaşımınızı değiştireceğiniz bir zaman. Zira tıkanmışsınız. Parasızlığın bir kader olduğunu ya da kaynak bulmak, üretken olmak konusunda beceriksiz ve yetersiz olduğunuzu düşünüyorsunuz… Haksızsınız! Değerlerinizi, yeteneklerinizi verimli kullanmadığınız için sıkıntı yaşıyorsunuz. Paraya değil, işlevsel olmaya, işe yaramaya, birilerinin ihtiyacı olanları sunmaya odaklanın. O zaman eksikliği kapatan olur ve aranan birine dönüşürsünüz.

AKREP veya Yükselen AKREP: Kendinizi var etmeye çalışırken yok ettiğiniz yerleri göreceğiniz, köklü iç sorgulamalar yaşayacağınız, gerçek bir psikolojik arınmaya gideceğiniz bir dönem başlıyor. En çok dikkat etmeniz gereken konu ÖTEKİLERE yüklediğiniz anlam. İnsanlara hizmet edeyim, onların değerlerine / beklentilerine uyayım derken kendinizi gözardı ediyor, kimliğinizi yitiriyorsanız bunu fark edin. Birileri size ihtiyaç duyduğu ve sizden birşeyler istediği zaman kendinizi hapse tıkılmış, özgürlüğü kısıtlanmış ve engellenmiş hissediyorsanız, bunun da kökenine iyi bakın. Hizmet, kendinden fedakarlık, başkaları için yapıldığında yok edicidir. Size yakışan şekilde yapıldığında ise kendini aşmak için açılan bir kapıdır. Bunu anladığınızda hep özgür olursunuz.

YAY veya Yükselen YAY: Bahanelerin, mızmızlıkların bittiği, ne yapmanız gerekiyorsa ona odaklanmanın başladığı bir dönem. Olmayanlar olmadı… Yürümeyenler yürümedi… Bitenler bitti… Ve bir daha asla o döneme geri dönülmeyecek. Şimdi yeni bir düzen, yeni bir sistem, yeni çalışma ve yaşama şekli oluşturmak lazım. Bunun için de takıntılarınızı bırakıp akışa uygun olan yeni öncelikler ve kıstaslar saptamak zorundasınız. Kendinize yeni bir başlangıç için gerçekten şans verin.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK: Korkular veya beklentilerle uğraşmak yerine ne yapmak istiyorsanız onu samimiyetle yapmaya odaklanmak zamanı! Kontrol edemediğiniz değişkenleri, sizi mutsuz eden sosyal ortamları dert etmeyin. Olumlu ya da olumsuz yargılardan kaçının. Hayal kırıklıklarını ya da hayatın ne kadar karmaşık ve insanların ne kadar güvenilmez olduğu gibi konulardaki kaygılarınızı bir yana bırakın. Risk almamak için kendinizi bunaltmayı bırakın. Bireysel hedeflerinize odaklanın. Yeni bir başlangıç, bir proje, keyifli, heyecanlı ve emek isteyen bir süreç var önünüzde. Onun hakkını tertemiz verin.

KOVA veya Yükselen KOVA: Kendinizi güçlü ve işlevli kılmak konusunda takındığınız tutumları, saygınlık ve önemsenmekle ilgili bakış açınızı, iktidar kurma şeklinizi kökten değiştirme zamanınız gelmiş. Bir kariyer değişikliğine gidebilir, taşıdığınız bir tanımı bırakabilir ya da üstlendiğiniz bazı sorumlulukları devredebilirsiniz. Kendinizi gücünüzü yitiriyor gibi hissedebilirsiniz ama başkalarına nasıl göründüğünüzü takmayı bırakıp kendi dünyanıza çeki düzen vermeye odaklanırsanız çok daha güvende ve rahat olacaksınız. Güçle değil üzerinize düşenleri yerine getirmekle ve güvenilir biri olmakla ilgilenin. O zaman saygıyı da hak edersiniz. Kendinize güvenin, o zaman huzuru da bulursunuz.

BALIK veya Yükselen BALIK: Hayal kırıklıkları, haksızlıklar, bir türlü gerçekleşmeyen planlar filanla uğraşmayı bırakın. Düşündüğünüz gibi gelişmeyen şeyleri dert edinmeyin. Yaşadıklarınıza suçlu aramak için değil öğreti çıkartmak için bakın. Umutsuzluk ve karamsarlık ya da kaygı kumkumalığı yüzünden kendi önüne dağlar yığan biri omaktan vazgeçin. Önünüzde öğrenilmesi ve yapılması gereken bir sürü yepyeni şey var. Ana odaklanır ve elinizden gelenin en iyisini yaparsanız hayat da sizin için yepyeni planlar yapar.

1 Yorum

  1. Arzu

    Muhteşem bir anlatım olmuş. Çok teşekkürler sevgili Juno 🙏💜🌟

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: