4 Şubat 2019, KOVA Burcu'nda YENİAY -Tuhaflığın Dayanılmaz Güzelliği :)

040a6f7b0f0476f1933b5d2379f04309

4 Şubat 2019, KOVA Burcu'nda YENİAY -Tuhaflığın Dayanılmaz Güzelliği :)

4 Şubat 2019 günü, İstanbul’a göre 23:05’de YENİAY adını verdiğimiz Güneş & AY kavuşumu tam halini alıyor. YENİAY haritasını yorumlarken, aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • Güneş ve AY Kova Burcu’nun 16 derecesinde ve haritanın dördüncü evinde kavuşum halindeler. Merkür ve Lilith de bu kavuşuma eşlik ediyor.
 • YENİAY Stelyumu, ASC noktası, Yay’daki Jüpiter ve DC’deki Mars & Uranüs Kavuşumu ile ılımlı açılar yapıyor. Satürn’e ise kare açı alıyor.
 • Kova’nın modern yöneticisi Uranüs, Koç’ta geçirdiği retro sürecinin ardından tekrar Boğa’ya girmek üzere Koç’un son derecesine ilerliyor ve bize ”beklenmedik durumlar, aniden gelişen ve içimizdeki çılgın savaşçıyı tetikleyen olaylar” karşısındaki duruşumuzu, iyiiice rafine hale getirmemiz için bizi zorluyor. Uranüs, 7’inci evde, Mars ile kavuşum da DC noktasına da çok yakın.
 • Kova’nın klasik yöneticisi Satürn ise Oğlak Burcu’nda, haritanın 3’üncü evinde ve Vega Sabit Yıldızı ile kavuşumda.
 • Yükselen Noktası, Terazi Burcu’nun 23 derecesi… Bu derece klasik anlayışa göre ”Yanan Yol” kapsamında yer alıyor. Şans Noktası, Arcturus Sabit Yıldızı ve Spica Sabit Yıldızı Yükselen ile kavuşum halindeler.

MEALİ;
Genel Etkiler;

 • Tüm dünyada hava koşullarının sertleştiğini görebiliriz. Bazı bölgelerde doğal afetler veya irili ufaklı depremler gözlenebilir.
 • Dünya sorunları konusunda aktif politikalar üreten grupların ve insani yardım kuruluşlarının sahnede daha fazla boy gösterdikleri ya da böyle inisiyatiflerin öncelikli hale geldiği bir dönem olabilir.
 • Vizyonu ile geniş kitlelere hitap eden bazı liderlerin, eksantrik ve karizmatik davranışları ile dikkat çeken bazı kişilerin yıldızının fazlasıyla parladığını görebiliriz.
 • ”Farklılıklara Rağmen Birlik” teması gündemde olacaktır!
 • Türkiye askeri harekatlar konusunda oldukça etkin bir dönem geçirebilir.

Bireysel Etkiler;

 • Hayatımıza farklı bir gözle bakmak, bu güne dek bize ”normal” gelen bazı tercihlerimizi kökten sorgulamak, yeni ufuklara açılmak, bu güne dek uzak durduğumuz tercihlere sıcak bakmak, yasak veya aykırı görünen davranışları denemek, alışkın olmadığımız türden gruplar veya insanlar ile yakınlaşmak hatta onları hayatımıza almak isteyebiliriz.
 • Hayatımız güvenli ve düzenli olsun diye uğraşmış ve bu koşulları sağlamışken, birden bizi farklı arayışlara iten düşüncelere kapılabilir, normal akışı sabote eden arzular ve tavırlar içine girebiliriz.
 • İç dünyamız karmaşık ve gerilimli olabilir. Baskılanmış huzursuzluklarımızla yüzleşmemiz gerekebilir.
 • Bazı konularda FAZLA RAHAT davrandığımızı ve bunun soruna yol açtığını fark edebiliriz.
 • Konfor alanımız, aidiyetlerimiz, bize huzursuzluk verici gelebilir. Evimizin, güvenli bulduğumuz yerlerin veya insanların sorunları ile uğraşmamız gerekebilir.
 • İtici hatta tehditkar bulduğumuz insanları hayatımıza sokmak ya da bize huzur vermeyen ortamlarda bulunmak, alışkın olmadığımız koşullarda yaşamak zorunda kalabiliriz.
 • Uyumsuzluk etmek, huzursuzluk çıkartmakla suçlanabiliriz. Kişisel tercihlerimizi başkaları ile çatışmaya dönüştürmeden yaşamak konusunda kendimizi eğitmemiz gerekebilir. Ya da farklılıklarımıza rağmen bazı insanlarla yanyana durmamız ve ortak çıkarlar için mücadele etmeyi öğrenmemiz gereken bir dönem olabilir.
 • Yatkınlığı olan kişilerde migren atakları, göz sorunları, kalp ritmi düzensizlikleri, panik atak eğilimleri ortaya çıkabilir.

Yani biraz TUHAFFF bir YENİAY bekliyor bizi :)))))
İnsanı diğer insanlar için yararlı ve zararlı kılan FARKLILIKLARIDIR. Toplumsal hayatın sürdürülebilirliği için hayati bir gereklilik olan bireysel ya da grupsal farklılaşma, kısmen müsamaha gösterilse de asla tam olarak onaylanmayan ya da uçlara gitmesine izin verilmeyen bir dinamiktir. Toplum insanları kısmi farklılıklarına rağmen ortak noktalarda birleşmeleri ve aynılaşmaları yönünde baskı altında tutar.
Uyum olmadan birlikte yaşam ve birlikte hareket mümkün değildir. Parçalar birbirine uyumlu olmadığında, bütünün dengesi bozulur ve ortak fonksiyonlar zarar görür.
UYUM sağlamak insanın hem en önemli becerisi, hem de yapmakta en zorlandığı şeydir!
Çevre ile ilişklerimizde;

 • İnsan aklını, duygularını ve çabasını, bulunduğu ortamda ayakta ve hayatta kalmak için maksimum düzeyde kullanabilen bir varlıktır.
 • Güven ve düzen arayışı çoğu insanın hayatının merkezinde yer alır.
 • İnsan alışkanlıklarına çok bağlıdır ve bir çok kişi kontrolü altında olmayan değişimlere çok sert tepki verir. Gelgelelim tek düzelik de insanı bunaltır ve atıl hale getirir.
 • Bünyemiz ve zihnimiz rahatsız olmadan harekete geçmez ve gelişmeye çalışmaz. Yani çevremizde bir ölçüde uyumsuzluk ve huzursuzluk olmadan üretkenlik ve yaratıcılık da olmaz!
 • Öte yandan aşırı ölçüde gerilim ve uyumsuzluk, güvensizliği, hareketsizliği ya da ortamdan uzaklaşmayı beraberinde getirir.

İnsan ilişkilerinde ise;

 • Benzerliği ararız… Ama çok benzerlikten de sıkılırız 🙂 Biraz farklılıkla tetiklenmek, biraz rekabet, bize daha cazip gelir.
 • Ha bir de hep olduğumuz gibi kabul görmek isteriz ama başkalarının farklılığını kabul etmekte çok zorlanırız! Hatta sıradışı görünen ve kabul edilmemekten şikayet eden kişilerin, aynı zamanda etraflarındakileri en fazla yadırgayan ve alay eden kişiler de olmaları, ilginç bir paradokstur 😉

Bu YENİAY’da farklılıklarımızı, özgün niteliklerimizi yapıcı bir şekilde ortaya koymakla uğraşacağız.
Ortak yaşama dahil olmak veya ortak çıkarlara birlikte sahip çıkmak adına, farklılıklarımızı bir süreliğine gözardı etmek ya da farklılıklara rağmen ne kadar çok benzeyen yanımız olduğunu anlamak gibi deneyimler yaşayabiliriz.
Etrafımızdakileri de – bize zor gelen ya da tuhaf yanları da olsa – bir süreliğine onlarla bir arada bulunmamız gerektiği ya da saygı duyulması gereken becerileri olduğu için, çatışmadan kabullenmeyi öğrenmemiz gerekebilir.
Eksiklik ve zorluk hissetmemize neden olan niteliklerimizle barışmak, tepki almasından korktuğumuz yanlarımıza rağmen insanlarla yanyana durmamız gerektiğinde bunu başarmak üzerinde de çalışabiliriz.
Eğer canımızın yandığı yerleri, açık yaralarımızı fazlaca saklıyor, kimseyle yakınlaşmayacak kadar FAZLA korunuyorsak, ya da korunmak adına saldırgan, itici, hırçın ve uzlaşmaz bir görüntü çiziyorsak, bu konuda da dengeyi bulmak gerekecektir.
Bir başka ihtimal de, bizi huzursuz etmelerine, acı hatta zarar vermelerine rağmen yakın olmaya alıştığımız için hayatımızdan çıkartamadığımız insanlarla ilişkilerimizi gözden geçirmek zorunda kalmamızdır! Tanıdıklık hissi insana güven verir… Ama tanıdık bir olumsuzluğu tam olarak tanımadığımız ihtimallere tercih etmek, her zaman en güvenilir yol değildir 😉
Sevdiğimiz, korumak istediğimiz ya da bir şekilde parçası olduğumuz insanlar veya gruplarla gerektiğinde ters düşebilmek, kendi yolumuzu çizebilmek, uzaklaşmayı göze almak pahasına düşüncemizi söylemek ve tavrımızı korumak da bu YENİAY’ın temalarından biridir!
En önemli derslerimizden biri de şu olacaktır; dış koşullara ve diğer insanlara bağlı kaygıları yönetmek için onları değiştirmeye çalışmak bir yerden sonra anlamsız ve imkansızdır! Her koşulda, her ortamda, her zorlukta ya da tehlikede, insanın güvende olmasını sağlayan tek şey, kendi sezgileri, duyguları, yetenekleri ve güdüleri ile açık ve temiz bir bağ kurmasıdır.
Bizi ayakta ve hayatta tutan şey, becerilerimiz, çabamız ve gelişme arzumuzdur. Güvende ve evde hissetmemizi sağlayan ise, EVREN ile aramızdaki görünmeyen ama herşeyi bir arada tutan mükemmel göbekbağıdır 🙂 Etrafımızdaki herşey ve herkes ile bir ve bütün olmamızı sağlayan da tam olarak bu bağdır…
Hadi bu yazıyı eski ama eskimeyen bir parçayla bitirelim… Loosing My Religion 🙂

6 Comments

 1. Emrah Eflanili

  ???

 2. Sule Baltaci

  Burçlara göre erkilerinide yazacakmısınız? Sevgiler
  Get Outlook for iOS ________________________________

  1. JUNO

   Çalışıyorum üzerinde 🙂

   1. Ayse

    Sabırsızlıkla bekliyoruz…

 3. Yağmur

  Burçlara göre etkisini eklediniz mi acaba ? 🙂

  1. JUNO

   Maalesef fırsat bulamadım

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: