31 Temmuz 2015, KOVA BURCU’nda DOLUNAY – İçte Barış, Dışta Barışı Getirir :)

Ofra Amit

31 Temmuz 2015, KOVA BURCU’nda DOLUNAY – İçte Barış, Dışta Barışı Getirir :)

31 Temmuz 2015 günü, İstanbul’a göre 13:42’de, DOLUNAY adını verdiğimiz Ay – Güneş karşıtlığını yaşayacağız. Bu DOLUNAY’ın dersleri 1 hafta öncesinden hissedilmeye başlayabilir ve sürecin Ağustos’un ilk 2 gününde de devam etmesi mümkün.

DOLUNAY haritasını değerlendirirken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

– Ay 8 derece Kova Burcunda ve 3’üncü evde. Güneş 8 derece Aslan Burcu’nda ve 9’uncu evde.

– Güneş 10’uncu, Ay ise 9’uncu evin yöneticileri.

– Ay, Güneş, Yükselen ve Şans noktaları arasında Büyük kare var.

– Haritanın yükseleni 8 derece Akrep Burcu. Yükselenin klasik yöneticisi Mars, 9’uncu evde ve Yengeç Burcu’nda.

– Kova’nın klasik yöneticisi Satürn, 1’inci evde, retro konumda, Lilith’e 60 derece, Venüs & Jüpiter ikilisine de kare açı yapıyor. Modern yönetici Uranüs ise, Mars’a kare yapıyor.

Gökte nasılsa, yerde de öyledir diyerek MEALİ;

İnsan, hem bağımsız bir varlık, hem de içinde yaşadığı insan topluluklarının bir parçasıdır. Kendini gerçekleştirmek için hem bağımsız bir anlayış ve duruş sahibi olabilmesi, hem de diğerleriyle bütünlük içinde hareket edebilmesi gerekir.

Bütünlük çoğu kez BENZERLİK olarak algılanır… Oysa BÜTÜNLÜK, TOPLUMUN YARARINA DÜŞÜNMEK VE ÇALIŞMAKTIR!

Kova Burcu, farklı niteliklerinin getirdiği ayrıcalıklı bakış açısını, insanlığın yararı için kullanmak üzere tasarlanmış kişilikler üretir.

Kollektif bilinci temsil eden AY’ın DOLUNAY haritasında, 9’uncu ev yöneticisi olup 3’üncü evde yerleşmesi, bu DOLUNAY sürecinde, kişi olarak farklılıklarımızın arkasında durma, bunları ifade etme ve hayata geçirme arzumuz ile, ototite figürleri tarafından bize dayatılan yargılar arasında kalabileceğimizi gösterir.

Aynı şekilde biz de, otorite rolünü üstlenip, kendi bakış açımızın mutlak doğruluğunda ısrar edebilir, başka insanların bakış açılarına ve seçimlerine saygı göstermeyi ihmal edebilir, görüş ayrılıklarını ya da bize uygun gelmeyen seçimleri, yargılama hakkına sahip olduğumuzu düşünüp küçümseyici tavırlar takınabiliriz.

Her iki konumu da farklı ilişki platformlarında yaşıyor olmamız mümkündür.

Hatta mağdur ve anlaşılmayan pozisyonundayken, bizi yargılayanı yargılayıp iteleyerek, yersiz güç mücadelelerine girebilir ve görünürde haklı bir duruşu savunuyorken, vicdanen geri düşüyor olabiliriz.

Böyle kapışmalar, geçmişten beri gizil gizil beslenen ve alttan alta yükselen gerilimlerin aniden patlamasıyla, ya da kendini pasif bir kılıf altına gizlese de agresif yani saldırgan niyetler taşıtan birinin – ki bu biz de olabiliriz diğerleri de -, manipülatif  – yani tartışmayı tetikleyici – bir hareketiyle ortalığın birden karışmasıyla, başlayabilir.

Tartışma içinde yer alan taraflar, gecikmelerin ve belirsizliğin abartılı hale getirdiği kaygılarla, odak noktalarını kaybedebilir ve kendi mevzilerini savunmak adına amaçlarını unutarak davranabilirler.

Gelişme arzularımızın baskı altına alınması, fırsatların önüne set çekilmesi, kendimizi gerçekleştirmek için tam istediğimiz gibi bir ortam bulamamak ya da hak ettiğimizi düşündüğümüz ilgi, özen ve takdiri görmemek / görmediğimizi düşünmek gibi nedenlerle, biz de mutsuzlaşabilir ve iyice düşünmeden ataklara kalkabiliriz.

Ancak yersiz çıkışların, zamanı ve süreci iyi ayarlanmamış girişimlerin, geri tepeceği, ya da geleceğe dönük olarak istenmedik sonuçlara yol açabileceğini mutlaka hatırlamamız gereken bir dönemdeyiz.

DOLUNAY haritası, kaygı, kızgınlık, bastırılmış tepkiler veya katı yaklaşımlar nedeniyle yapılacak yersiz müdahalelerin, kaderi beklenmedik yönde değiştireceğini göstermekte ve bizi duruş belirlerken bencil, ödünsüz, özensiz, küstah olmamak konusunda uyarmaktadır.

Ilımlı ve anlayışlı olmak, diğerlerinin hak ve tercihlerini dikkate alarak davranmak, uzlaşma yolu bulmak, ille de ezilmek anlamına gelmez. Başkalarını bizimle birlikte düşünmeye davet etmek, bizim bakış açımızı değerlendirmeleri için onlara açılmak da, ezici ve aşağılayıcı bir üslup ile mümkün olmaz.

Eğer sorunların ortaya dökülme şekli durumu yıkıma götürecekse, mutlaka durup bir daha düşünmekte ve AMACIMIZ İÇİN BÖYLESİ gerekli ise, geri adım atmakta fayda olabilir.

Bu DOLUNAY’da kendimize girdiğimiz her diyalogda şu soruları sormamızda fayda vardır;

– BEN BU İNSANLA HANGİ AMAÇLA YAN YANA DURUYORUM?

– BENİM BU İLİŞKİDEN BEKLENTİM VE BU İLİŞKİYE KATACAĞIM DEĞER NEDİR?

Çatışmayı çözüme götürmek için insan ÖNCE İÇBARIŞ’ını sağlamak zorundadır!

Karşımızdakiler ile beklentilerimizde ve iletişime / ilişkiye yüklediğimiz anlamda uyumsuzluk var ise, yargılayıcı, suçlayıcı, kavgacı  ya da zemin kaybetme korkusu yüzünden aşırı teslimiyetçi olmak yerine, geri çekilmeyi, ilişkiye ve görüş ayrılığı oluşan konuya MESAFE almayı hatırlamakta BÜYÜK FAYDA OLACAKTIR!

İnsan tansiyon aşırı yükseldiğinde, duygularını soğutmadan atacağı her adımda hataya yönelebilir, ya da eleştirdiği kişinin konumuna kolaylıkla düşebilir.

Duygulara olaylara mesafe almak bize durumu bir daha değerlendirmek ve yeni manevra alanlarını saptamak ya da kararımızı sakince ifade edip, bize yakışan şekilde konuyu kapatmak için fırsat verecektir.

Unutmayın; KOVA’nın mesajı farklı olmaktan ve bunu ifade etmekten korkmamak ama farklılıklardan bütüne giden yolu bulmaktır!

Kayıp korkularına, kendimizi koruma kaygılarına, kendimizi ispat ve kabul ettirme çabalarına uzak, gönlümüze, öz-saygımıza, RUH’umuzdan gelen yol göstericiliğe yakın duralım bu DOLUNAY’da… Duralım ki, IŞIK BİZİMLE OLSUN ve BİZDEN YAYILSIN TÜM EVRENE 🙂

He Ain’t Heavy, He Is My Brother … Kardeşim Bana Ağır Gelmez!

Sevgi ve barış bütün evrensel inançların ortak mesajıdır ama biz nedense hep kendi inancımızı savunurken önce bu kanunu çiğneriz…

[wpvideo io4VFhJK]

0 Comment

 1. Kore

  Göklerin bilgeliğini, bu kadar berrak ve eğlenceli bir şekilde paylaşabilmeniz mutluluk verici. Ejderhanın yol haritasını tamamlamanızı merakla bekliyoruz. Teşekkürler Juno:)

 2. scooby

  Tam zamaninda okudum yazinizi. Hisettigim kirilmisligi ve verecegim fevri tepkiyi sayenizde ilimli hale getirecegim. Emeginize saglik. Iyi calismalar 🙂

 3. fatıma

  siteniz dün açılmadı o kadar çok üzüldüm ki… deniz feneri misali junomun bilgileri yol gösteriyordu . junosuz bir hayat mı ? yüreğinize sağlık yazınız yine çok güzel, sizin ve sevdiklerinizin emaneti RABBİMİZE OLSUN…

 4. deniz

  Yaziyi ‘zamaninda’ okuyanlardan biri de benim.. umarim uygulamaya dokebilirim, cunku bastirilmisliklarin stresini, sorgusunu, isyanini icimde hic olmadigi kadar guclu hissediyorum bu ara. bi yanimsa bosverip kacmak istemekte.. Size tesekkur ediyorum bu yazi icin. İyi ki yaziyorsunuz..

 5. Selin

  Juno hanım merhaba,

  Acaba Satürn’ün eylül ayı itibariyle yay burcuna girecek olması ve izleyeceği 2.5 yıllık sürecin analizini sizin sayfanızdan okuma imkanımız olacak mı?

  1. JUNO

   Bu konuda bir yorum var sayfada. Arama bölümünden bulabilirsiniz.
   Sevgiler

 6. özlem

  Yazınız için teşekkurler elinize yüreğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: