30 Ocak 2014 Kova’daki YENİAY’ın Burçlara Göre Etkisi…

kovaay

30 Ocak 2014 Kova’daki YENİAY’ın Burçlara Göre Etkisi…

30 Ocak’taki Kova YENİAY’ı için geniş kapsamlı bir yazı yazmıştım; http://junoastrology.com/2014/01/27/30-ocak-2014-kova-burcunda-yeniay-hayret-bisey-dedirtecek-gelismeler/

ÖZETLE; Bu Yeniay’da yaşanacak deneyimler bize ”tanıdık” sandığımız şeyleri ”aslında tanımadığımızı” gösterecek ve bu güne dek sırtımızı dayadığımız bazı ”güçlü” varsayımların önemi azalacaktır. Aile üyelerimize, geçmişimize, ev halimize ve hayat düzenimize, içinde yaşadığımız topluma ya da ülkemize, aidiyet duyduğumuz değerlere ve kökümüze, hatta bizzat KENDİMİZE bakışımızda farklılıklar meydana gelmesi ve daha önce hiç düşünmediğimiz ya da düşünüp de cesaret etmediğimiz bazı adımların atılması mümkündür.

Yeniay’ın BURÇ ve YÜKSELEN BURÇ’a göre etkilerini aşağıda aktarmaya gayret ettim;

KOÇ ve Yükselen KOÇ:  Bu Yeniay’da KOÇ’ların insan ilişkilerinde sürprizli gelişmeler yaşama ihtimali büyük! Bir süredir yatırım yaptıkları çevrelerin, bel bağladıkları fırsatların, önemsedikleri insanların bekleneni vermediğini görebilir, kendilerini fazla açılmış, fazla iyiniyetli davranmış ve durum üzerinde otoritelerini kaybetmiş gibi hissedebilirler… HERKES YANILABİLİR! Hele karşımızdakiler doğrudan değil dolaylı yöntemler kullanıyor ve bir şeyleri kaçırıyor olma korkumuzu destekler şekilde davranıyorlarsa, bizim olayları görmek istediğimiz yerden ya da karşımızdakilerin göstermeye çalıştığı açıdan değerlendirmemiz mümkündür. Yeniay’da ortaya çıkacak sürpriz gelişmeleri gözden kaçırmazsanız, bakış açınızı düzeltme şansınız olacaktır. İlginizi yönelttiğiniz kişilerin size yönelik tavrını çözümlemek için, onların başka insanlara davranışlarını ve başka insanların size davranışlarını incelemeniz yerinde olur 😉 Belki de sizi asıl şaşırtan, diğerlerinin tutumuna takılmışken kendi davranışınızdaki eksik ya da abartılı yanları fark etmek olacaktır!

BOĞA ve Yükselen BOĞA:  Bu Yeniay’da Boğa’ların profesyonel hayatları, yetki ve sorumlulukları ve sosyal prestijleri ve iktidar alanları ile ilgili sürprizli gelişmeler yaşama ihtimali büyük! Çalışma biçimlerinde, otorite kurma şekillerinde, ya da hayatlarındaki otorite figürleri ile ilişkilerinde değişikliklere yol açacak, yetki alanlarını sınırlamalarını ya da yeni tanımlar yapmalarını gerektiren bazı olaylar meydana gelebilir. Bazı insanların anlayış ve hoşgörünüzü fazlasıyla bol keseden kullanmış olduğunu, istemediğiniz fedakarlıklar yaptığınızı ya da tutamayacağınız sözler verdiğinizi fark edebilir, geçmişte benimsediğiniz yargı ve inançları gözden geçirme ihtiyacını duyabilirsiniz. Sevmekten ve sevilmekten ne anladığınızı elden geçirmeniz, ilişkilerde HAKİMİYET kurmaktan ne anladığınızı ve neden böyle yaptığınızı sorgulamanız yerinde olur 😉 Belki de sizi asıl şaşırtan, diğerlerinin sizden fazla şey beklemelerine takılmışken kendinizdeki aşırı talepkar ya da kontrolcü yanları fark etmek olacaktır!

İKİZLER ve Yükselen İKİZLER:  Bu Yeniay’da İkizler’in kararları ve gelecek planları ile ilgili sürprizli gelişmeler yaşama ihtimali büyük! Gelirinizin ihtiyaçlarınıza ya da alışkanlıklarınıza denk düşmediğini fark edebilir, rahatça kullandığınız bazı kaynakların tıkanması nedeniyle ihmal ettiğiniz yeteneklerinizi gözden geçirme ihtiyacını duyabilirsiniz. Beklediğiniz karşılıkların gelmemesi, size uymayan alışveriş koşullarında diretilmesi, ya da yakınlarınızın desteğinin azalması gibi deneyimler yaşayabilirsiniz. Kişisel güvenlik alanından, yakınlıktan, ”benim” dediklerinizi korumaktan ne anladığınızı bir daha düşünmeniz, kişisel önceliklerinizi ve sizi başkalarının gözünde önemli ya da gerekli kılan nitelikleriniz hakkındaki varsayımlarınızı elden geçirmeniz iyi olabilir… Belki de sizi asıl şaşırtan, başkalarının size hakettiğiniz değerin vermemesinden endişe etmek yerine, hitap ettiğiniz kişilerin ihtiyaçlarını, kendinizi ortaya koyma şeklinizi ve verme biçiminizi  değiştirmeniz gerektiğini fark etmek olacaktır!

YENGEÇ ve Yükselen YENGEÇ:  Bu Yeniay’da Yengeçler’in ”değişim ve kaybetme korkuları” ile ilgili şaşırtıcı gelişmeler yaşama ihtimali büyük! Hayat ve/veya iş ortaklarınızın size karşı davranışlarını ya da kişisel problemlerinin size yansımalarını gözden geçirme ihtiyacını duyabilirsiniz. Bazen birlikte olduğumuz insanlar sıkıntıya düşerler. Böyle devrelerde yaptıkları şeyleri size verilen değerin bir göstergesi olarak almayın ve karşınızdakini ”taleplerinizle büsbütün yormak ya da aşırı derecede sarıp sarmalamak yerine” biraz kendi haline bırakmayı bilin… İnsanlar ”iyi” olmayı size değil önce kendilerine borçludur! Bazen de sırtımızı dayadığımız kişiler kontrat koşullarını bizim beklentilerimizin çok altına çeker ve gerekirse birlikteliği bitirmeye hazır olduklarını gösterirler. Bu bir  yol ayrımıdır! Beklentilerin değiştiği ortaklıklarda geçmiş fedakarlıklarınızı hatırlatarak veya vicdan gıdıklayıcı sahneler oluşturarak birlikteliği uzatmak ”ilişkinin değeri” konusunda oluşan belirsizliği ortadan kaldırmayacaktır! İlişkilerinizi korumaya ya da yakınlarınızı desteklemeye çalışırken yaptığınız yönlendirmelerin ne kadarının onların iyiliğine, ne kadarının sizin kaygılarınıza ve beklentilerinize hizmet ettiğini dürüstçe sorgulamanız iyi olabilir… Belki de sizi asıl şaşırtan, onları kaybetmemek ya da onların kendilerini kaybetmemesini sağlamak için uğraşmak yerine, kendinizi kaybetmemeniz gerektiğini fark etmek olacaktır!

ASLAN ve Yükselen ASLAN:  Bu Yeniay’da Aslanlar’ın iş ve hayat ortaklıkları ile daha doğrusu duygusal ve profesyonel kontratları ile ilgili sürprizli gelişmeler yaşama ihtimali büyük! Kendinizi ”aşırı” fedakarlık etmiş ve karşılığında ”maksadını aşan” sıkıntılara girmiş gibi mi hissediyorsunuz? Hatta ”iyilikten maraz doğar” sözünü çerçeveletip duvara asmayı mı düşünüyorsunuz? Gerçekten de bu aralar hayata ve insanlara nasıl yatırımlar yapıp, nasıl karşılıklar aldığınızı sorguladığınız bir devreden geçebilirsiniz. Bu aşamada önce kendinizle ilgili algınızı elden geçirmeniz ve özsaygınızı güçlendirmeniz, ardından da ”kullanılmış, yenik ya da ezik” hissetiğiniz konulara farklı bir gözle bakmanız iyi olabilir… Belki de sizi asıl şaşırtan, kendinizi acınacak bir halde görmek yerine, ”fazla sorumluluk” almayı ya da ”uzanan eli mağrur bir şekilde geri çevirmeyi” bazen bir güç göstergesi gibi algıladığınızı ve çevreniz üzerinde kontrol kurmak için kullanıdığınızı fark etmek olacaktır!

BAŞAK ve Yükselen BAŞAK:  Bu Yeniay’da Başaklar’ın gündelik hayatları ve çalışma ortamları ile ilgili sürprizli gelişmeler yaşama ihtimali büyük! Kendinizi ”raf ömrü dolmuş” ya da ”kısmetsiz” hissetmeye mi başladınız? Artık sizden bi cacık olmaz mı :))) HADİ CANIM! Bir kere mümkünse şu hem dünyadan hem de kendinizden umudu kesmiş hallerinizi bir yan bırakın. ”Kurduğunuz hayallerin bir süredir boşa çıkması” sizde heyecan duymamanın daha güvenli olduğu düşüncesine yol açmış olabilir… Bunları boşverin 😉 Bu aşamada önce ”öze-güven” hissinizi tazelemeniz, ardından da ”küskün” hissetiğiniz konulara farklı bir gözle bakmanız iyi olur… Tükenmişlik hissinizin nedeni sözde savunduklarınız ile derinde bir yerde özendikleriniz arasındaki fark olabilir mi? Peki hayat size bir şans daha verse, onu kullanırken değerlerinizi savunmayı becerebilecek misiniz? Bu aralar, kendinize böyle ”rahatsız edici” sorular sormanız gerekebilir… Belki de sizi şaşırtan, insanların sizi önemsemediklerini düşünüp dururken, sizi önemli kılanın ne olduğunu bir  türlü bilemediğinizi,ve insanların onayını almanın değersizlik hissinizi gidermeye yetmeyeceğini fark etmek olacaktır!

TERAZİ ve Yükselen TERAZİ:  Bu Yeniay’da Teraziler’in kendilerini bile şaşırtacak adımlar atma ihtimalleri çok büyük! Kendinizi ne zamandır güvensiz, mutsuz, hayatınızın içi boşalmış hissediyordunuz ve üstünüze aldığınız sorumluluklar ya da kendinizi tanımlarken kullandığınız sıfatlar sizi tatmin etmekten çok uzaktı değil mi? Eh artık bu konuda bir değişiklik yapmanın zamanı geldi :))) Yani madem güvenli bulduğunuz dağlara kar yağdı, o zaman kafanızı fildişi kulenizden dışarı çıkartmanın, biraz risk almanın ve denenmemiş yolları denemenin, hayatınızdaki aksaklıkları onarmak için insiyatif almanın zamanıdır! İçinizdeki çocuğu ihmal ettiğiniz sürece, onu büyütmeyi ve hayatla başetmeyi öğretmeyi de başaramayacak ve sürekli başka insanların onu ne kadar incitebileceğinden dem vurup duracaksınız. Kendi çocuklarınız varsa, onları da nasıl eğitmeniz gerektiğini bulmakta, kendi hayatınızda uygulayamadığınız prensipleri onlara uygulamakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. ”Güvende” hissetmek adına geri çekilmenizin oluşturduğu gerginliğin sizi adım atamaz hale getirdiğini görmeniz gerekebilir… Belki de sizi şaşırtan enerjinizi tüketenin kaygılarınızdan başka birşey olmadığını farketmek olacaktır!

AKREP ve Yükselen AKREP:  Bu Yeniay’da Akrepler güvenli kalelerinin tavanından su sızdığını ya da zeminin sandıkları kadar sağlam olmadığını fark etmeleri ihtimali çok büyük! Kendinizi ne zamandır ”yeni planlar” yapma yeteneğinden yoksun hissediyor ve kaleyi sağlam tutmak adına ”yıkıcı adımlar” atmaktan kaçınıyordunuz değil mi? Eh artık bu bahane de kalmayınca bakalım tereddütün müteredditi hallerinizi kendinize nasıl izah edeceksiniz :))) Hayatla satranç oynamak ve başkalarının katlanmakta güçlük çekeceği koşullarda kuyruğu dik tutmak Akrep’in sevdiği bir şeydir. Ama asıl eğlenceli olan Akrep’in bu kadar beyin egzersizini sırf ”değişimden korktuğu için” yapıyor olmasıdır… Yeni bir başlangıç için yeterince güçlü olmadığınızı ya da böyle bir şeye hakkınızın olmadığını düşündüğünüz için kapattığınız kapıların rüzgardan ardına kadar açıldığını görmek sizi şaşırtabilir!

YAY ve Yükselen YAY:  Bu Yeniay’da Yaylar’ın, duydukları ve gördükleri ile hayrete düşme ya da ağızlarından çıkacak laflar ve ani bir dürtüyle yapacakları ataklar ile kendileri dahil bir çok kişiyi şaşırtma ihtimalleri çok büyük! ”NASSI YA… YOK YOK OLAMAZ!” dediğiniz durumlara şahit olabilir ya da düşündükçe yutkunmanıza neden olacak iletişim deneyimleri yaşayabilirsiniz. Kendi adınıza yapacak bir şeyin kalmadığını düşündüğünüz ve çıkmaza girdiğinizi hissettiğiniz bir durumda alacağınız bir öneri ya da aklınıza gelen bir çözümle yapacağınız bir girişim, olayların seyrini değiştirebilir 🙂 Öte yandan fazla ”açıldığınızı” ya da kredilerinizi fazla tükettiğinizi görmekten kaçındığınız durumlarla ilgili de ani uyarılar alabilir ve hiç hesapta olmayan tutum değişikliklerine zorlanabilirsiniz! Sonuç itibariyle olayların seyri değişecek ve sizi açıkça ya da alttan alta rahatsız eden konularda aksiyon başlayacaktır… Kendinizi ”yetersiz” hissettiğiniz konularda, sınırlarınızı sandığınız kadar zorlamamış olduğunuzu, ”önemsemediğiniz” ya da ”önemsenmediğini zannettiğiniz” şeylerin ne kadar önemli olduğunu, görmek sizi şaşırtabilir!

OĞLAK ve Yükselen OĞLAK:  Bu Yeniay’da Oğlaklar’ın, hayatın onlara yakacağı yeşil ışıklar yüzünden şaşırma ihtimalleri çok büyük! ”Tükkan kapılarının” böylesi ardına kadar açık olmasına alışık olmayan, kendilerine pastanın kremasını parmaklamayı reva görmeyen Oğlaklar, bu gelişmeler karşısında o meşhur otokontrollerini korumakta ve ”NE OLDUM!” moduna geçmemekte biraz zorlanabilirler :))) Bazı Oğlaklar ise performansları hakkında yöneltilen yorumlardan endişeye kapılıp, kendilerini kötü hissetmeye ve ”zaten ben hiçççç …” komplekslerinin dibine vurmaya pek yatkın olabilirler. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu ”değer” algınızı yeniden yapılandırmak ve değişken dış koşullara bağımlı hale geldiğiniz konularda, kendinize çeki düzen vermektir! Oğlak’ın asıl becerisi, övgü ve yergi karşısında sarsılmamak ve kendini bozmamaktır.  Kendinize yakıştırmayacağınız şeyleri yapmanın, başta sizi mutlu etmediğini hatırlamanız gerekecektir. Ve ne yapayım ne edeyim diye düşünürken, cevabın ”zamansız değerlere sahip çıkmak” olduğunu ”fark etmek” sizi şaşırtabilir!

KOVA ve Yükselen KOVA:  Bu Yeniay’da Kovalar’ın, kendileriyle ilgili fark edecekleri gerçekler karşısında şaşırma ihtimalleri çok büyük! Kova olmak, insanların başına gelen bir kaza olmak gibi birşeydir :))) Başkalarına duymak istemediklerini söylemek, görmek istemediklerini göstermek, Kova’nın kendisine misyon edindiği bir iş gibidir! Bunu yaparken kendi basiretine ve bakış açısındaki kusursuzluğa veya her durumdan zeytinyağı gibi üstte kalarak çıkacağına duyduğu güven,  söylediklerinden ve yaptıklarından bile şaşırtıcıdır :)))  Ama bu aralar hayat size her zamanki kadar cömert davranmıyor, hareket alanlarınız daralıyor, ya da yaptıklarınız eskisi kadar keyif vermiyor olabilir… Bu durumda iç sesiniz size ”Bir şey ters gidiyor ve ben gözden kaçırıyorum!” diye rahatsızlık verecektir. Etrafınıza bakıp bakıp neyi eleştirmeniz ve neyi değiştirmeniz gerektiğine kafa yorar ve olan biten herşey hakkında atıp tutarken, asıl tersliğin kendinizde olduğunu ve kendinize itiraf etmekten kaçındığınız bir sürü şeyin artık ele alınmak üzere önünüze yığıldığını ”fark etmek” sizi şaşırtabilir!

BALIK ve Yükselen BALIK:  Bu Yeniay’da Balıklar’ın, gizli kalmış, geriye itilmiş, hasır altı edilmiş durumların önlerine çıkmasıyla şaşkınlık yaşama ihtimalleri çok büyük! Hayat önünüze engeller mi çıkartıyor? Elinizi hangi fırsata atsanız umduğunuzu bulamamanın sıkıntısını mı yaşıyorsunuz? Artık yapacak birşeyin, sevinilecek bir gelişmenin, başlanmaya değer bir projenin  ya da yaşanmaya değer bir aşkın kalmadığını mı düşünmeye başladınız… Acaba bunun nedeni enerjinizi fazla dağıtmanız ve ne istediğinize karar verip onun peşine düşmek yerine, elinizin altındakine kendinizi terk edip salına salına yaşamak eğiliminiz olabilir mi? Tevekkül bir erdem olabilir ama bıkkınlık üstüne krema sürülerek tadı değiştilemeyecek kadar bayat bir kektir 😉 ”Artık kimsenin bana ihtiyacı ve benim hayatımın bir anlamı kalmadı” türünden içli köftelerle oyalanırken, size ihtiyacı olanları ortada bıraktığınızı ve hayatınızın köşelerinden bir sürü bir yere bağlanmayı bekleyen ipucunun sarktığını fark etmek şaşırtıcı olabilir… KENDİNİZİ TOPLAYIN!

0 Comment

 1. mukitika

  junoooom süpersin..
  şu var ki çok hezimetli ve vehim dolu bir durumu nasıl bu kdar güzel karakterize edebilmektesin.
  Allahın lütfu bu kabiliyetin için zorlu şu sürece gülümseyerek baktım 🙂
  “iyilikten maraz doğar” lafını çerçeveletip asayım ben :)))
  bu arada “özsaygınızı güçlendirmeniz, ardından da ”kullanılmış, yenik ya da ezik” hissetiğiniz konulara farklı bir gözle bakmanız iyi olabilir…” cümlelerine binanen,
  2 soru geçti içimden..bir :))öz saygı nasıl güçlendirilir? iki :)) kullanılmışlık hislerine nasıl farklı gözle bakılır 🙂
  10 soruda nasıl amip olmaktan kurtulunulur :))
  sevgi ve saygılarımla tekraren..

 2. Sibel

  Teşekkürler sevgili juno.ilaç gibi yazmışsın yine. Kendine dönüp küsmek yerine, kendine dönüp adım atmak 😉 tam korkacakken eyvahhh diye, yine harika çıkış yolları var. Sevgiyle selamlarım.

 3. gökhan

  tebrikler juno bacı, takipçinim, seni desteklediğimi bilmeni isterim, oğlağım ya o açıdan. Oğlak dayanışması gibi düşünelim şu yalan dünyada 🙂

  1. EYYVALLAHH :)))
   Hay çok yaşayasın emi!

 4. mirel

  Sevgili juno
  yazdıklarımı en azından bir kişi bile olsa değer verip okuyacak olmasının önemi ile daha bir huzurla yazıyorum. bu aralar aile dost arkadaş kardeş … her şeyi sorgular ve değersizleşmiş hisseder oldum. bunun acısını mı yaşasam hayatın her gün sunduğu aksiliklere mi üzülsem bilemiyorum. sanırım yaş aldıkça güçsüzleşiyorum. duvarlarımın arkasında sessiz ağlıyorum herkesten uzak ,gizli tıpkı çocukluğumda olduğu gibi. oysa ben bir elma şekeriyle bir parça sevgi kırıntılı tebessümle mutlu olabilirdim ufacık bir ıcetea bile mutlu edebilirdi beni. hayat niye bu kadar acımasız… en azından sen dinledin beni teşekkür ederim gönülden juno

  1. ICETEA mi… 🙂
   İTİN OLSUN MİREL lütfen kuzum!
   Nedir bu mızıl mızıl haller şekerim
   Hayır kabul etmiyorum…
   Seni seviyorum gözünden gönlünden öpüyorum

 5. angel

  Okudukça hem gülümsedim , hem düşündüm :)) Beni düşündürmeyi ve gülümsetmeyi başarabilen yüreğinden öpüyorum….Yazı mı ??? tek kelime ile…. Number one 😉

 6. pembe jupiter

  Merhaba juno :)))
  Simdi ben bu yeniay yorumuna bayildim ancak bir sorum olacak. Gunes burcu yay olmakla beraber yukselen basagi da okudum , sorum haritamda agirlikli olan oglak ve akrebi okumam ve kendime pay bicmem dogru olur mu ? Demek istedigim haritada var diye onlarin yorumlarindan da feyz almak mumkunmudur ?? Cevap verecegin icin tesekkur ederim 🙂

  1. Yok literatürde bu ikisi diye geçer 🙂
   Haritada ağırlıklı olanlar ayrı bir konu
   Sevgilerimle

 7. özlem

  Yoldan gelmişim, ağır grip, silmekten hassasiyet kazanmış bir burun, hafif seyir bir ateş, kalkıp bir zencefil kaynatmak yerine on gündür ne kaçırdım diye derdine düştüm hepsini okudum paylaşımlarının ve finalede bittim.:) Anne şefkati gibi ne güzeldi ne güzel.. ben boşuna damlamıyorum buraya neye ihtiyacın varsa o olabilen biri.. özlemişim oh ne iyi geldi şifa olsun 🙂

  1. Geçmiş olsun :)) bir daha olmasın hastalık mastalık
   Hoşgeldiniz şekerim

 8. mirel

  ne tatlı ne düşüncelisin gönlün huzurla mutlulukla dolsun junocum seni bulduğum için şanslıyım. teşekkür ederim. sevgiyle kal melek

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: