28 Ekim 2023, BOĞA Burcu’nda AY Tutulması ve DOLUNAY; Güvende Kalmak İçin Değişmek…

CH Studio
Resim: CH Studio

28 Ekim 2023, BOĞA Burcu’nda AY Tutulması ve DOLUNAY; Güvende Kalmak İçin Değişmek…

28 Ekim günü, İstanbul’a göre 23:24’de DOLUNAY adını verdiğimiz Güneş-AY karşıtlığı tam halini alıyor. Bu DOLUNAY’a bir de AY Tutulması eşlik ediyor. Tutulma haritasını değerlendirirken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • AY Boğa Burcu’nun 5 derecesinde, haritanın 10’uncu evinde, retro konumdaki Jüpiter ile kavuşumda.
 • Güneş Akrep Burcu’nun 5 derecesinde, haritanın 4’üncü evinde, Merkür ve Mars ile kavuşumda.
 • Başaktaki Lilith & Juno kavuşumu ve Balık’taki Retro Satürn’ün de dahil olmasıyla, Dolunay bileşenleri arasında bir Mistik Dörtgen görünümü oluşuyor.
 • AY’ın girdiği Boğa’nın yöneteicisi Venüs Başak Burcu’nda ve retro konumdaki Uranüs ile üçgen görünümde.
 • Güneş’in girdiği Akrep’in yöneticisi Pluto ise haritanın DSC noktasında ve Selena ile kare yapıyor.

MEALİ;

2021 Kasım’dan beri devam eden Boğa-Akrep aksındaki tutulmaların en sonuncusunu yaşıyoruz. Kuzey AY Düğümü BOĞA yönünde olduğu için bu süreçte;

 • Gelir elde etme ve kaynaklarımızı yönetme şeklimizi gözden geçirdik.
 • Değerlerimizi ve önceliklerimizi sorguladık.
 • Neleri elde etmek ve korumak için nasıl bedeller ödediğimize ve buna değip değmediğine karar verdik.
 • Sürdürülebilir bir hayat düzeni oluşturmak için hangi değişimleri göze almamız gerektiğini fark ettik.

Bu son tutulma bu konulardaki idrak ve kararlarımızın pekişmesini sağlayacaktır.

Türkiye için önemli bir tutulmadır. Zira Cumhuriyet’in 100’üncü doğumgününe denk gelmektedir;

 • Özellikle uluslararası işbirliklerinde benimsenecek tutumlar ve oluşan siyasi ve askeri kamplaşmalara ilişkin tercihlerden dolayı ödenecek bedellere dikkat edilmesi gereken bir süreçtir.
 • Ay 11’inci evde olduğu için, önümüzdeki altı ay içinde resmi söylemin yerel seçimlere odaklı bir yaklaşımla şekillenmesi beklenir.
 • Konformist ve tutucu bir söylemin yükselişine, alternatif gibi görünen odakların kendi içinde de değişimi gerçekleştirmekte zorlandıklarına şahit olabiliriz.

Bireysel düzlemde hayatı ”alıştığımız gibi yönetmek” eğilimimizi gözden geçirmeye teşvik eden bir tutulma yaşıyoruz. Önümüzdeki 6 ay bizi duygusal olarak sınava çekecek konular nelerdir derseniz;

 • Hayatımıza sahip çıkmak, sorumluluğu elimize almak! Rahatımıza ve kolayımıza geleni sürdürmeye çalışmanın, sandığımız kadar kolay olmayabileceğini, bunun bize getireceği sorunların, korumaya çalıştığımız konfor alanını tamamen ortadan kaldıracağını fark etmek.
 • Neyin önemli, değerli, gerekli olduğunu başkalarının bize yönelik düşüncelerini dikkate alarak belirlemekten vazgeçmek. Kendi değerlerimizi ve önceliklerimizi belirleyip, bunlara göre davranmaya cesaret etmek.
 • Bizi yöneten kaygı, tutku ve takıntıların ”kazançtan ziyade kayıp ve zarar” getirdiğini görmek.
 • Hayatı yönetmek, her şeyin nasıl olması gerektiğine karar vermek için koşulları ve insanları zorlamak… Hatta bizim umduğumuz gibi akmayan süreçleri sabote etmek ve gelişmeyi engellemek gibi eğilimlerimiz varsa, bunun kimseye bir faydası ve uzun vadede sürdürülebilirliği olmadığını idrak etmek.
 • Kaybetme ya da kontrolü yitime korkusunun bizi gerilettiğini, önümüzde açılacak yeni kapılar ihtimaline yer bırakmadığını anlamak.

Tutulmaya bir motto bul deseler ”Güvende Kalmak İçin Değişim” derdim.

Ertelemeye çalıştığımız çatışmalar, yüzleşmekten kaçtığımız sorunlar, zararını bilsek de terk edemediğimiz alışkanlıklar, zamanını doldurmuş ve içi boşalmış ama bizi tanımladığını sandığımız için bir türlü üstümüzden atamadığımız kabuklar, son 1,5-2 yıldır kaçsak da bizi bulan ve önümüzü tıkayan engellere dönüştüler. Bu engellerin dıştan kaynaklanmadığını, bunları oluşturanın bizim değiştiremediğimiz, tutumlar, yargılar, öncelikler, beklentiler, tercihler olduğunu aslında biliyoruz.

Aşırı kontrolcü, kuruntulu ve istediğini elde etmek için her türlü zararı veya sıkıntıyı göze alan biri olmak ile birilerinin üzerimizde uyguladığı güce teslim olup sadece bizden bekleneni yapmak ikilemi ”GERÇEKÇİ” değildir! Bu sadece içinden çıkılması gereken bir illüzyon, kırılması gereken bir döngüdür.

Bu döngüden çıkmak için;

 • Olanı olduğu gibi görüp kabul etmek, değerlendirmelerimizi işimize geldiği yapmamak, gerçeği güzel-çirkin demeden kucaklamak,
 • Önceliklerimizi saptamak, en değerli olanları ayakta tutmak ya da hayata geçirmek için nasıl seçeneklerimiz olduğunu samimiyetle araştırmak,
 • Bağımlı, yıkıcı, tüketici olan seçeneklere değil üretken, yaratıcı, özdeğer hissimizi besleyen seçeneklere yönelmek,
 • Olanı devam ettirmek için bahaneler üretmek yerine farklı bir sistem kurmaya açık olmak ve yıkım gibi gelen devrimci yaklaşımlara izin vermek,
 • Korkuyla değil, hassasiyet ve özenle ilerlemek… Her adımı bir deneyim, keşif ve öğrenme vesilesi olarak görmek,
 • Onaylanmama, eleştirilme, uyumsuz bulunma gibi kaygıların bizi geri çekmesine izin vermemek. İlişkilerde sağlıklı sınırlar çizebilmek. Kendi zaaflarını ve aşağı çeken eğilimlerini de sağlıklı sınırlar içinde tutabilmek. Kendi seçimlerini yapıp, hatalarının da kazanımlarının da sorumluluğunu taşımak,

gibi aşamaları ürkmeden ve yılmadan takip etmek gerekir.

Bunu yapmazsak ne olur… Üstüne titrediğimiz hayatımızın başımıza geçtiğine şahit oluruz! Yapamadığımız seçimlerin, atamadığımız adımların, göze alamadığımız çabaların, terk edemediğimiz konforların yan etkileri, sonuçları, sandığımızdan daha büyük olur ve daha geniş bir zamana yayılır.

Gelişmekten korktukları için hayatın gelişmesine engel olarak zamanı durdurmaya çalışanlar, geçici bir süre başarılı olurlar. Hayat setleri yıkarak, engelleri kırarak kendine yol açan bir nehir gibidir. Baskılandıkça suyun gerilimi artar ve aslında tatlı tatlı akacağı mecralardan taşan bir sele dönüşür.

Kuzey AY Düğümü Boğa’dan Koç’a geçti! Artık zaman cesaret ve denenmemiş olanı göze alma, kişisel hikayemizin yan oyuncusu değil kahramanı olma zamanıdır 🙂

Böyle gelmiş olanlar böyle gitmesin! Kimse – özellikle de önyargılarımız ve kaygılarımız – bizi çıkmaz döngülere hapsetmesin. Gerçeği kucaklamak bizi özgürleştirsin ve öngörülmeyen ama mümkün olanlara dair umudumuz kanatlarımızın altına rüzgar olsun!

BURÇLARA GÖRE YORUMLAR AŞAĞIDA!

Bu yazıya Chain of Fools yakışır… Aretha Franklin şarkıyı göndere bayrak gibi çekmiş!

 

KOÇ veya Yükselen KOÇ : Üretken olmak, değerlerinizi özellikle iş hayatınızda ya da sorumluluğunu taşıdığınız konularda ortaya koymakla ilgili bir değişim içindesiniz. Güçlü ve başarılı hissetmekle ilgili kriterlerinizi ve tutumlarınızı dönüştürmek, üzerinize aldığınız sorumluluğu cesur ve yaratıcı bir şekilde gerçekleştirmek, sizi yükselirken değerlerinizi yitirmekten koruyacaktır. Hayatınızda da arkasında olmaya alıştığınız bazı kapıların kapanması, fiziki olarak da bazı aidiyetlerin bitmesi veya yer değişikliklerinin gerekli olması mümkündür.

BOĞA veya Yükselen BOĞA : Anacım yani siz şu son 2 yılda değişmediyseniz daha da ne diyim :))) ”Ben kimim? Beni ben yapan değerler nelerdir? Kendimi gerçekleştirmek ve hayatımın sorumluluğunu almak için neler yapıyorum?” gibi ”ciddi” sorulara yeni cevaplar vermekten çekinmeyin. Üzerinize düşen sorumlulukları alışkanlıklarınıza göre değil farkındalık ve gayretle yerine getirin. Kendinize sizi güçlü kılanın ne olduğunu sorun ve buna konfor alanınızı sahip çıkmakla ilgili bir cevap vermeyin! Hayatınızdaki yol arkadaşlıkları, işbirlikleri ya da çatışmalar konusunda bakış açınızı değiştirin.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER : İçine saplanıp kaldığınız şeylerin sizi işlevsiz yaptığını, bırakabildiğiniz şeylerin sizi özgür kıldığını artık anlamış olmanız beklenir. Üretkenlik konusunda tıkandığınız yerleri kaygıyla değil, yaratıcı olma arzusu ile ele alın. Şu aralar hayatı yönetmek değil izlemek sürecindesiniz. Bu süreci sıkılarak ya da kaçarak değil, iç gözlem yaparak geçirirseniz, yepyeni başlangıçları daha güçlü yaparsınız.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ : Geçmişin gölgeleri geleceğe bakışınızı fazlaca belirliyor olabilir! Yeniliklere, fırsatlara ya da meydan okuma gibi gelen durumlara etkin ve yapıcı bir tutumla yaklaşmak istiyorsanız, hayal kırıklıklarınızı, kayıplarınızı ya da saplantılarınızı bir yana bırakmaya çalışın. Size neyin verilmediği, neden mahrum kaldığınız, hayatta neyin eksik olduğuyla değil, ne yapabileceğiniz, hayatı nasıl güzelleştirebileceğinizle ilgilenin.

ASLAN veya Yükselen ASLAN : İş hayatınızla ilgili yepyeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Ama bunun için önce sıkışıp kaldığınız kalıplardan kurtulun. Güvende kalma kaygısıyla değil, üretken ve verimli olma arzusuyla hareket edin. Aileniz ve evinizle ilgili konulara da alıştığınız güç ve iktidar kalıpları ile yaklaşmayın. Değiştiremediğiniz şeyleri kontrol etmeye değil, olduğu gibi görüp kabul etmeye ve yeri geldiğinde gereğini yapmaya odaklanın.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK : Görevleriniz, sorumluluklarınız ve kariyerinizle ilgili vizyon değişimine ihtiyacınız var. Son iki yıl size hangi konularda tıkandığınızı göstermiş olmalıdır. Bildiklerinizde ve alıştıklarınızda ısrarcı olmak ve verimsiz alanlara takılıp kalmak yerine, yaratıcı, üretken ve kendinizden hoşnut olacağınız ufuklara yelken açın.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ : Değer üretmek, kendinize saygı duymak ve başkalarının gözündeki öneminizi arttırmak için değişim ve dönüşümü kabul etmeniz gereken bir zamandasınız. Bir iş değişikliği yapabilir ya da olan işinizi geliştirmek için girişim ve yatırım planlayabilirsiniz. Hepsinden önemlisi sizin kendi içinizde kalıplarınızı kırmaya cesaret etmeniz.

AKREP veya Yükselen AKREP : Kariyerinizle ilgili işbirlikleri ve anlaşmalar yapacağınız bir zaman. Bir evlilik ya da uzun yol arkadaşlığı kararı da alabilirsiniz. Bu bağları kurarken alışkanlıklarınıza tutunmamaya, verimli ve üretken bir zemin oluşturmaya özen gösterin. Güvende olmak için yaptığınız tercihlerin sizi zora soktuğunu gördüğünüz bir süreç geçirdiniz. Şimdi geçmişten aldığınız derslerle kendi içinizde bazı sayfaları kapatıp, yeni sayfalar açmaya cesaret edin.

YAY veya Yükselen YAY : İş ve hayat düzeninizi yeniden yapılandırmak için gayret göstereceğiniz bir zaman. Kendinizi içine tıktığınız ve bir yük olarak görmeye başladığınız yapılar çözülmeye ya da yıkılmaya başlamış olmalı… Şimdi siz yaşadıklarınızdan aldığınız derslerle yeni planlarınızı alışkanlıklarınıza göre değil farkınlaık ve cesaretle yapın.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK : Heyecan verici sorumluluklar var önünüzde… Ancak bunlara yaklaşımınızın alışkanlıklarınıza dayalı olmaması gerekiyor. Yaratıcı, verimli, üretken olmak için çaba gösterirseniz, hayatınızda baş gösteren yeni projelerden tatmin alacaksınız. Değişime direnen, bilmediğiniz ve beklemediğiniz şeyeri tehdit olarak gören ve bunlarla güç savaşına giren tarafınızı yatıştırıp, içinizdeki kahramanı besleyin. Çocuklarınızla ilişkinizi onları kontrol etmek ve sizin alışkanlıklarınıza göre yetiştirmek değil gelişmelerini desteklemek üzerinden şekillendirin.

KOVA veya Yükselen KOVA : İş hayatınızda da aidiyetleriniz ve ev düzeninizde de radikal değişimler yaptınız ya da ertelediğiniz değişiklikleri artık hayata geçirmek zorunda olduğunuzu gördünüz. Önümüzdeki altı ay, bu konuda tamamlayıcı adımları atmanız gerek. Kapanan her kapının açılan yeni bir kapı anlamına geldiğini unutmayın. Yeter ki siz yeni açılan kapılardan içeri ESKİ KAFA ile girmeyin!

BALIK veya Yükselen BALIK : Hayatınızda bir yere gelmek istiyorsanız, olayları ve insanları görme, anlama ve olana tepki verme şeklinizi dönüştürmeniz gerektiğini artık anlamış olmalısınız. Değerlerinizi gözden geçirin ve işlevsel olmayan, gelenekçi yaklaşımlarınızı güncelleyin.Hayatı sizin istediğiniz gibi değil, olduğu gibi okumayı, plan yaparken saplantılı olmamayı ve tavır alırken alışkanlıklarınıza ya da konfor alanınıza göre hareket etmemeyi kabul ederseniz çok daha rahat edeceksiniz.

1 Yorum

 1. Harika 💘 Yazı ve görsel ve şarkı da… Herkes için hayırla olsun tutulma 🌑

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: