26 Aralık 2019, Oğlak Burcu’nda Güneş Tutulması – Yeni Bir Zemin Oluşturma Zamanı …

aff1d86f61391bb80d1e343968d7a27b (2)

26 Aralık 2019, Oğlak Burcu’nda Güneş Tutulması – Yeni Bir Zemin Oluşturma Zamanı …

Resim: Dee Nickerson

26 Aralık 2019 günü, İstanbul’a göre 08:13 itibariyle YENİAY adını verdiğimiz Güneş & AY kavuşumu tam halini alacak ve bu YENİAY’a bir de Güneş Tutulması eşlik edecek. TUTULMA’nın altı ay boyunca hayatımıza katacağı nitelikleri değerlendirmek için aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • Güneş ve AY, Oğlak Burcu’nun 4. derecesine ve haritanın birinci evine yerleşmiş durumda. Jüpiter ve Güney AY düğümü de YENİAY ile kavuşum halinde.
 • Uranüs, Boğa Burcu’nun 2 derecesinde Retro konumda ve YENİAY Stelyumu ile 120 derece açı yapıyor. Chiron ise kare açıda.
 • Harita’nın Yükselen Noktası YAY Burcu’nun son derecesi ve Galaktik Merkez kabul edilen nokta ile 2 derece mesafede. DSC noktası ise Betelgeuse Sabit Yıldızı ile kavuşumda.
 • MC noktası SPICA Sabit Yıldızı ile kavuşumda.
 • Oğlak Burcu’nun yöneticisi olan Satürn, haritanın 1. evinde, Oğlak’ın 20 derecesinde ve Pluto ile 2 derece açılı bir kavuşumda.
 • Mars ve Lilith, Satürn – Pluto kavuşumuna ılımlı açılar yapıyorlar.

MEALİ;

Sosyal Düzlemde ”dünyanın yeni bir düzene ihtiyacı olduğu” söyleminin yükseleceği bir sürece giriyoruz! Ekolojik, ekonomik, siyasal ve sosyal açıdan kaynaklarımızı verimli kullanmadığımızı, geniş kitlelerin yaşanan süreçten fazlasıyla mutsuz olduğunu ve zararın / gerilimin bir süre sonra tatsız bir yerden patlak vereceğini öngören ifadelerle karşılaşabiliriz. Dünyada ”liderlik” tanımının hızla değişmeye başladığına, sistemin çatırdadığını gösteren seslere duyarlı ve sosyal sorumluluk konusunun altını çizen liderlerin sahnede göründüğüne, var olan liderlerin de bugüne dek benimsenmiş olan bazı yanlış politikalara dair günah çıkarttığına ve yeni düzenlemelere dair sözlerin verildiğine şahit olabiliriz.

Türkiye de yeni lider profillerinden ve yeni siyasal işbirliklerinden payına düşeni alacak gibi görünüyor! Uluslararası zeminde Türkiye’nin rolüne dair bakış açısında ve işbirliklerin doğasında bir değişim yaşanması beklenebilir. Ya da müttefiklerimizin desteklediği liderlik profili türünde bir değişim olabilir.

Bireysel düzlemde TUTULMA bizi nasıl etkiler derseniz;

 • Gevşek ve güvensiz zeminlere tahammülümüzün kalmayacağı bir döneme giriyoruz. Kendimizi sağlam bir zemin üzerinde yükseltmek için nelere ihtiyaç duyduğumuzu tanımlayacağız.
 • Bizi neyin yıktığını, neyin – gidip gelip – canımızı sıktığını, neden ayaklarımızın üzerinde duramadığımızı, neden TUTUNAMADIĞIMIZI açıkça göreceğiz!
 • Üzerine bina çıkmak istediğimiz zemine hangi seçimlerle zarar verdiğimizi fark edeceğiz.
 • Kaynaklarımızı, yeteneklerimizi, imkanlarımızı verimsiz bir şekilde kullandığımız alanları saptayacak, zaaflı noktaları kontrol altına almaya ve daha bilinçli bir sistem kurmaya çalışacağız. Ya da böyle yapmazsak işin nereye varacağını idrak edeceğiz 😉
 • Gölgesini, çamurunu, zaaflarını, kontrolsüz egosunu, ayarsız tercihlerini hayatımıza sererek bizi de aşağı çeken insanlarla yakınlığımızı bitirecek, bizimle aynı yöne bakanlarla yola devam edecek ya da yalnız ama sağlam yürümeyi ehven bulacağız.

Verim almak için üç şey gerekir: Temiz ve uygun niteliklere sahip bir zemin, iyi bir tohum ve doğru bir yöntem… Gerisi göklerin rahmetine kalır. Tutulma haritasına bakılırsa, gökler rahmeti yağdırmaya hazır! Ama bizim hayatımıza yeni tohumlar ekebilmek, maddi ve manevi anlamda bolluğu yaşayabilmek için, zemini temizlememiz şart.

Hayatımızın aktığı mecra zemindir, akışın tıkandığı yeri temizlemek gerekir. Yeni tohum kendisine musallat olacak bitki istemez etrafında. Bu nedenle hayatımızda barınan insanlar gül müdür, ayrık otu mu diye bir düşünmek gerekir. Bizim toprağımız yaşadığımız alanlardır evet… Ama insan asıl tohumları kalbine ve beynine eker! Kalbimizin ve beynimizin kuytularındaki kaygılar, boş beklentiler ve yargılar bile zeminin kalitesini bozabilir. Hatta belki de asıl kalpten ve beyinden başlamak gerekir temizliğe… Zira onlar nereye çekerse, insan oraya gider ve insanın peşinden sadece haline denk olanlar gelir! Halimiz hal değil ise kendimize bir çeki düzen vererek girelim taze bir yıla… Hayırsız ve verimsiz olan tutumları, duyguları, düşünceleri, insanları, konumları, işleri, peşimizden sürüklemeyelim.

Işığın daha az olduğu bir zamandır kış. Yine de BAYRAM olarak kutlanır. Zira iç ışığımız dışarının karanlığında daha bir parıldar 🙂 İçimizin ışığını yakalım ve ufka doğru bakalım. Bizi ileri rahatça taşıyacak hafiflikte ama kararlı adımlarla girelim bu yeni döneme.

Burçlara göre yorum aşağıda ama isteyenler – içinin ışığını yakmakla ilgili – bu şarkıyı da dinleyebilir. Bruce Springsteen – This Little Light of Mine https://www.youtube.com/watch?v=R0qAYq1GVec

BURÇ ve Yükselen BURÇ için yorumlara gelince:

KOÇ veya Yükselen KOÇ: İŞ hayatınızdaki pürüzleri gidermeniz ve aileniz de dahil olmak üzere hayatınızla ilgili ihmal ettiğiniz tüm sorumlulukları elden geçirmeniz gereken bir zaman. Üzerinize düşenleri yapma şekliniz ya da tercihleriniz nedeniyle yaşamış olduğunuz sıkıntıları, incindiğiniz ve incittiğiniz konuları gözden geçirin. Önümüzdeki altı ay sizin için yepyeni kapılar açabilir. Bu kapılardan sorunuz geçmek istiyorsanız, gücünüzü, iradenizi, saygınlığınızı kuşanın. Yakışanı yapın ki yakışıklı cevaplar gelsin size sistemden.

BOĞA veya Yükselen BOĞA : Hayat planlarınızı ve beklentilerinizi gözden geçirmeniz gereken bir zaman. Ufka bakarken geçmişte yaptığınız hataları tekrar etmemek dileğini yerleştirin kalbinize… Dürüst ve hakkaniyetli bir şekilde hem kendinizi hem etrafınızdakileri değerlendirin. Yargılarınıza ve yargılama / sonuca varma şeklinize çok ama çok dikkat edin. Gerekiyorsa hesap sorma ve hakkınızı arama şeklinizi düzeltin. Güvende olma veya haklı çıkma kaygısıyla değil, adil olanı yapma kaygısıyla atın adımlarınızı yeni yıla doğru… Yer değişikliği, taşınma gibi niyetleriniz ya da eğitim hayatınızla ilgili kararlar almanızı gereketiren süreçler varsa, onları da kaygılarınızla değil temiz bir bilinçle almaya çalışın.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER : Alma verme dengenizi gözden geçirmeniz gereken bir zaman! Kayıplarınıza yeni bir gözle bakın ve nedenlerini samimiyetle itiraf edin kendinize… Borçlarınızı temizleyip alacaklarınızın da peşine düşün. Yersiz ve gereksiz harcamalar yapmaktan kaçının. Yeni bir girişim veya yatırım niyeti varsa kalbinizde, bunu planlarken geçmişte yaptığınız hataları tekrar etmeyin. Sizi kullanan insanları barındırmayın hayatınızda ve siz de kimseyi kullanmaya, yıpratmaya, hakkınız olmayan bir şeyi onlardan beklemeye kalkmayın.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ : Hayat ve iş ortaklıklarınızı, gönül ve çıkar bağlarınızı gözden geçirmeniz gereken bir zaman. İlişkilere nasıl yaklaştığınızı ve bunun size nasıl geri dönüşleri olduğunu samimiyetle inceleyin. Gidenlere, zor bela tutunduklarınıza, eğreti ve kalitesiz bağlara, ilişkilere kattığınız enerjiye bakın ve bundan sonra nasıl olmasını istediğinizi tanımlayın. Daha güçlü ve sağlıklı bağlar, anlaşmalar, iş birlikleri, yol arkadaşlıkları kurmak istiyorsanız, gereğini yapacağınız ve sadece gereğini yapanlarla yanyana olacağınız bir dönem başlasın hayatınızda. Taşınmak gibi bir planınız varsa da bunu içinize sinen nedenlerle yapın. Bu konudaki kaygı ve gerilim hislerinizi derinlemesine gözden geçirin. Temizlenmeden de öyle bir adım atmayın.

ASLAN veya Yükselen ASLAN : Yaşam şeklinizi, çalışma düzeninizi, sizinle çalışan ve güvenmek istediğiniz insanları, hayatınıza dair sizin benimsediğiniz tutumu, önceliklerinizi ve bedeninizle ilişkinizi gözden geçirmeniz gereken bir zaman. Bir şeyi yapıyorsanız TAM yapın ya da hiç kalkışmayın. İş ve hayat düzeninizle ilgili pürüzleri ve kaygı uyandıran konuları yeni yıla girmeden çözün. Eskiden de sorun oluşturmuş olan meseleleri gözardı ederek hareket etmeyin. Sağlığınıza da çok özen gösterin. Siz ne kadar güçlü ve dinamik olursanız, hayatınızın akışı da o kadar verimli olacak önümüzdeki 6 ay boyunca…

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK : Mutluluk, aşk, çoşku ve yaratıcılıktan ne anladığınızı gözden geçirmeniz gereken bir zaman. İçinizdeki çocukla ve çocuklarınızla ilişkinizi düzeltin! Önünüze çıkan keyifli ihtimallere, projelere nasıl yaklaştığınıza dikkat edin. Yepyeni fırsatlar sizi bekliyor olabilir. Heves ettiğiniz işleri yaparken – daha önce neyin / neden iyi olmadığını – aklınızdan çıkartmayın ki bu defa tadı tuzu yerinde ve verimli işler çıkartın. Kalbinizin kuytularına gömdüğünüz kırık hayallere bir göz atın. Onların içindeki gereksizleri ayıklayın ama anlamlı olanlara yeni bir şevkle can verin. Eski aşkların hüzünlü anılarını ya da aşka bakışınızı çalı süpürgesiyle temizleyin ki yeni coşkulara yer açılsın ve yeniler de eskiler gibi acı bir tada dönüşmesin.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ : Aile, aidiyet, güven, huzur kavramlarınızı ve bunlara dair tutumunuzu gözden geçirmeniz gereken bir zaman. Düzen kurarken ya da olan düzeni devam ettirirken nasıl davrandığınız üzerine kendinizle samimi bir hasbıhal edin. Bir düzenin bozulması hakkındaki korkularınıza ve bunların sizi nasıl davrnamaya ittiğine dikkat edin. Orada şifa vermeniz gereken şeyler olduğunu ve bunların sizi çoook uzun süredir sabote ettiğini fark edeceksiniz. Kendinize ait bir düzen kurmak konusunda ne hissettiğinizi düşünün. Sizi zehirleyen bağları ya da bağlarınızı zehirleyen tutumlarınızı kendinize itiraf edin. Düzen anlayışınızı sadeleştirmeden size güven ve huzur veren yeni bir düzen kurmanız mümkün olmayacak. Yeni yıla girerken süpürgenizi elinize cesurca alın.

AKREP veya Yükselen AKREP : Dostlarınız, yakınlarınız, sürekli iletişim içinde olduğunuz insanlarla aranızdaki ilişkiler, hayatınızda olanlar ve hayatınızdan gidenler, önümüzdeki altı ay içinde temizlemeniz gereken alanlar olabilir. Nasıl iletişim kuruyorsunuz? Kendinizi nasıl / ne kadar dürüst ifade ediyorsunuz? Size yaklaşanları nasıl ağırlıyor, nasıl elinizde tutuyor, ne yaparak uzaklaştırıyorsunuz? Bunları enine boyuna gözden geçirin. Kardeşleriniz, akrabalarınız, dost dediklerinizle aranızdaki geçmişten gelen sorunlara yeni bir gözle bakın. Benzer acı verici deneyimler tekrar edip duruyorsa burada mutlaka sizin de payınız vardır, o paya dürüst yaklaşın. Hayatınızı zehirleyen insanları sağlıklı bir mesafede tutun ama ilişkilerinizi zehirleyen tutumlarınızı da fark edip kendinizi düzeltin.

YAY veya Yükselen YAY : Özdeğerinizi ne yaparak hissediyor, neyi başararak kendinize güven ve saygı duyuyor, hayatınızda neyi arıyorsunuz? İşte bu soruları kendinize bambaşka bir dürüstlükle sormanız gereken bir zaman. Konu asla para olmasın, bereketi size getiren işlevlerinize yaklaşım şekliniz olsun. Bu konuda tutarlı, dürüst, kendi koyacağınız kurallara sadık olmanız gerektiğini fark edin. Yeniyıl size bereket sözü veriyor ama bunu verimli kullanmazsanız aynı sorunları yaşamanız mümkün. Kendi değerinizi bilir, değer üretme şeklinizi sağlıklı tutar, ÖNCELİKLERİNİZİ de ihmal etmezseniz, 2020yi gerçekten çok seveceksiniz.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK : Anacım ben size bir Sezen Aksu – KÜÇÜĞÜM ısmarlayayım, siz onu dinleyip bir posta ağlayın… Sonra da geçmişe yanmayı, gelecekten korkmayı filan bir yana bırakın. Farkında mısınız bilmem ama zaten büyüdünüz! Az buz değil epey bir yol aldınız. Şimdi o yolları yürürken aldığınız dersleri önünüzde uzanan yolun parke taşı yapın. Kaygı ve acıyı bir yana bırakın. Daha önce gözardı ettiğiniz için sıkıntıya yol açmış olan sorunları, bu sorunları derinleştiren tutumlarınızı tekrar etmemek konusunda çok kararlı olun. Saplantılı, karamsar, inatçı, taşkafalı davrandığınız konuları kendinize itiraf edin. Yıl sizin yılınız… Her şeyin tıkır tıkır işlememesi için hiç bir sebep yok. Yeter ki siz eski çamurla yeni duvara sıva yapmaktan vazgeçin.

KOVA veya Yükselen KOVA : Derin hesaplaşmalar döneminden geçiyorsunuz. Psikolojinizin derinlerine girdiğiniz, davranışlarınızın altındaki örtülü motivasyonları kendinize itiraf ettiğiniz bir zaman bu… Mecburiyet ve kısıtlı bir alana sıkışıp kalmakla ilgili korku ve tepkilerinizi, kendinizi bu duruma düşürme nedenlerinizi, böyle bir durumu taşıma şeklinizi gözden geçireceksiniz. Kontrol edemediğiniz bir sürece teslim olmak sizin için ölüm gibi birşey biliyorum. Ama bundan korkmak sadece zorluğun gücünü ve hacmini büyütüyor! Aslında bu dönem sizi içinizdeki genişliği ve ışığı bulmaya, sürekli dıştan gelen tehditler veya güzelliklerle hayatı değerlendirmek yerine, ihmal ettiğiniz arka bahçenizi keşfetmeye zorluyor. Buna direnmeyin… Arka bahçenizi düzenleyin.

BALIK veya Yükselen BALIK : Fırsatlar ve yepyeni başlangıçlar var. Ama bunlar size ürkütücü gelişmeler veya büyük bir risk gibi görünebiliyor. Eskisi gibi incinmekten, daha beter zora girmekten korkuyorunuz. Korkmayın! Geçmişte yaptığınız tercihlerin altında yatan motivasyonları ve bu tercihleri yönetme şeklinizi gözden geçirin. Aynı şekilde davranmaz, içinden geçtiğiniz suyun gerçekliğini gözardı ederek çamura bulanmazsanız, hiç bir sorun yşaamazsınız. Geçmişten gelen sorunları nasıl çözeceğinize fazlaca takılmak ve yine o bulanık sularda kaybolmak yerine, yeni denizlere güçlü kulaçlarla açılın. Bırakın kervan yolda dizilsin… Bekleyin hayat getirsin sahilinize yeni güzellikleri…

12 Comments

 1. Esra

  Yine zamanlamasıyla içeriğiyle harika bir yazı🤗

  1. Deniz ozcsn

   Tesekkur ederiz juno, eline sağlık 🙏

 2. tuğba

  Merhaba , Ben bir kovayım 🙂 Arka bahçemi nasıl düzenleyeceğim 🙁
  Hayatımı mücadele içerisinde yaşayan çalışan bir anneyim bekarım kızımla birlikte ailemle yaşıyoruz. Dediğiniz gibi bir karar verme aşamasındayım kısıtlanmaktan korkuyorum karar olumlu olursa herşey guzel olacak rahat olacak bizim acımızdan ben 2019 yılında cok mutlu değildim aşk olarak ama kızımla her anımız mutlu tabii 🙂 Yazılarınızın sıkı takipcisiyim severek merakla okuyorum size çokk teşekkür ederim.

 3. Gulsah

  Yine harika bir yazi emeginize saglik 🌸

 4. Gamze

  Merhaba, bu tutulma 3 derece 45 dakika olan ayımın üstünde gerçekleşiyor. Ayim placidusa göre 2 tüm ev sisteminde ise 3. Evde. Ufak bir yorum alabilir miyim sizden acaba????

 5. MUSTAFA ÜNLÜ

  Yazınız; Rasyonel bir astrolojik yorumdan öte ,özlediğiniz nostaljik siyasal atmosferin özlemsel daveti niteliğinde olmuş.Tutulmanın ülkeye ve yönetime yaptığı 60 derecelik olumlu açı,muhalefete yaptığı 90 derecelik olumsuz açı,neptün’ün ülkeye olumlu etkileri dikkate alınmadan yapılan muğlak yorumunuz kişisel dileklerinizden öteye geçememiş. Amma;altı ay önceye göre,daha güvenli bir siyasal atmosfer varsayımı ve zannı ile,dileklerinizi zahiri bile olsa,daha cesaretli yazmanız da,
  sizin kişisel gelişiminiz adına olumlu olmuş.

  1. JUNO

   Bence herkes kendi kişisel gelişimi ile ilgilenmeli ve kendince doğru olan bir üslupla kendi açtığı sayfaya yazı yazmalı. ÜNLÜ olmak için değil, yürekli ve yararlı olmak için böylesi daha uygun. Selametle

 6. OYUranli

  Arka bahçe metaforuyla ilgili yardıma ihtiyacım var. Messjlarimi aldiniz mi? Değerli cevabınızı bekliyorum 🙏

  “Aslında bu dönem sizi içinizdeki genişliği ve ışığı bulmaya, sürekli dıştan gelen tehditler veya güzelliklerle hayatı değerlendirmek yerine, ihmal ettiğiniz arka bahçenizi keşfetmeye zorluyor. Buna direnmeyin… Arka bahçenizi düzenleyin. “

 7. Emriye

  Mediha hn,
  Tam isabet yorumlarınız. Yazılarınız harika filozof gibi biraz daha uzun olsa ne güzel olur.

 8. 4

  Oh valla

 9. Gülçin

  Juno sen nasıl bir iç okuyucu nasıl bir gönül ferahlatıcı nasıl bir yaraya merhemsin? #büyüksünjuno 🙂

 10. Heran G

  Juno hanim selamlar,
  Danismanlik hizmeti icin size sitenin hizmetler bolumunden ulasmaya calistim ama donus alamadim. Size nereden ulasabilirim?

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: