25 Ekim 2022, AKREP Burcu’nda Güneş Tutulması ve YENİAY – Dönüşüm Fedakarlık İster!

Resim:

25 Ekim 2022, AKREP Burcu’nda Güneş Tutulması ve YENİAY – Dönüşüm Fedakarlık İster!

25 Ekim 2022 günü, İstanbul’a göre 13:49 itibariyle YENİAY adını verdiğimiz Güneş – AY kavuşumu tam halini alacak. Bu YENİAY’a bir de Güneş Tutulması eşlik edecek. 6 ay boyunca etkili olan Tutulma Haritasını analiz ederken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • Güneş, AY ve Venüs Akrep Burcu’nun 2 derecesinde ve haritanın 9’uncu evinde kavuşuyorlar.
 • Haritanın Yükselen Noktası 23 derece Oğlak. Akrep’in yöneticisi Pluto Yükselen ile kavuşum halinde. Pluto aynı zamanda MC’yi de yönetiyor.
 • Pluto Yengeç’teki Lilith ile karşıt. Terazi’deki Merkür, Lilth ve Pluto ikilisine T-Kare yapıyor. Neptün ile ılımlı açılar oluşturuyor.
 • Yükselen Yöneticisi olan Satürn, Ay Düğümleri ve Kuzey AY Düğümü ile kavuşumda olan Uranüs’e T-Kare yapıyor.

Sosyal anlamda Seçim’in Ayaksesleri sürecini yaşayacağımız bir dönem. Önümüzdeki altı ay boyunca Nisan’daki Güneş Tutulmasında netlik kazanacak olan sonuca doğru gideceğiz. Söylemler hem değerini kaybeden para hem de yitirdiğimiz toplumsal değerler ve adalet arayışı üzerinden şekillenecek. Sonuç almak için uzlaşmaların şart olduğu görülüyor. Ancak bazı sosyal hassasiyetler ve güç kaybı kaygıları işbirliği görüşmelerini zora sokabilir. ”Kaybedecek çok şeyi olanlar” ellerindeki gücü korumak için her türlü etik tavrın dışına çıkabilirler. ”Yapılacak bir şey yok! Çok güçsüzüz…” psikolojisi ile sosyal hareketlilik dolaylı olarak baskılanabilir. Belirli bir kesim değişimin kendilerini çıplak ve savunmasız bırakmasından korkacağı için düzeni devam ettirmek isteyebilir. Yine de bu dönemde yükselmeyi arzu edenin, kendini öne koymayan biri olması, adil, fedakar ve hizmet odaklı davranması uygun olur. Zira böyle bir profilin ortaya çıkması halinde korunacağı görülüyor.

Bireysel olarak hem çok arzu ettiğimiz hem de garip bir şekilde çekindiğimiz bir dönüşümün planı ve çalışması içinde olacağız. İçimizde var olan yenilik yapma, özgün ve özgür davranma, kim olduğumuzu keşfetme ve ortaya koyma arzusunu bastırmamıza neden olan unsurların altında ezilmekten korkabiliriz. Güçsüz, çaresiz ya da savunmasız olduğumuzu düşünerek değerlerimizden vazgeçmeye kalkabiliriz. Ne var ki yaşadıklarımız, hayat içinde elde ettiğimiz sonuçlar, göze alamadığımız bu değişimlerin kaçınılmaz olduğunu, içinde olduğumuz durumun bizi kaygılandıran belirsizlikten ya da alışmadığımız bir özgürlükten daha tehditkar olduğunu gösterecek. Hak ettiğimizi düşündüğümüz, özlediğimiz, ya da bir şekilde geleceğimizi hayal ederken kendimizi görmek istediğimiz yere varmak için, alıştığımız düzeni bozmayı göze almamız gerekecek. Her şeyi birden istemek değil, asıl önemsediğimize odaklanıp, bazı konularda fedakarlık etmeyi de kabul etmek, önümüzü açacak.

Bu süreçte;

 • Ertelediğiniz tadilat tamirat, yıkım ve inşaat işlerinizi,
 • Sağlığınızla ilgili teşhis, tedavi, ameliyat girişimlerini,
 • Alacak verecek konularında eksik gedik kalmış olan her türlü hesabınızı,
 • Mal mülk paylaşımı, ortak girişim içeren meselelerinizi,
 • Maddi veya manevi olarak sizi rahatsız eden, kendinize ya da başkalarına adil davranmadığınızı düşündüğünüz her iletişimi,
 • Hayatınızda KANGREN olmuş, ertelene ertelene çözümsüz bir hale dönüşmüş her konuyu,

hakkıyla ele alın. Bu konularda bu güne dek benimsediğiniz verimsiz, tıkanmaya yol açan tutumları değiştirin. Sağlıklı, akıcı, çözüm odaklı bir yaklaşım benimseyin. Bu yolda bazı fedakarlıkları göze almanız, rahatınızı bozmanız, korkularınızı aşmanız, işine gelmeyenleri sineye çekmeniz gerekiyorsa, bunu yapın!

Gariptir… İnsan acılarına, dertlerine, kaygılarına tutunarak, neredeyse onlara SIĞINARAK yaşamayı çok sever. Çekmiş olduğumuz sıkıntılar, yaşamış olduğumuz bozgunlar, başımızdan geçen kayıp ve yıkımlar, bizi ”güvenli görünen bir alana” sığışıp, sıkı tepiş orada yaşamak konusunda teşvik etmiş olabilir. Ancak gün gelir devran döner ve hayat bizden kendimiz adına bir adım atmamız, konfor alanı gibi görünen ancak bir ufuk vaad etmeyen konum, tutum ve tercihlerden uzaklaşmamız gerektiği konusunda mesajlar vermeye başlar. Bu mesajlar genelde sorun ve sıkıntı şeklinde tezahür eder. Ancak insan mesajları bile gitgide o sıkışık alana gömülmek adına bir işaret olarak alabilir. Zira güçsüz ve çaresiz olduğumuza kendimizi ikna etmek, bir daha çaba gösterip, yeni bir yenilgi almaktan daha kolaydır.

Bazen de insan HERŞEYİ BİRDEN ister! Ne yardan ne serden vazgeçemediği için bir türlü harekete geçemez. Oysa her seçiş bir vazgeçiştir. Her şeyi kontrol altında tutmak hayatın doğasına ve insanın doğasına aykırıdır. İnsan böylesi bir güce ve hakka sahip değildir. Ancak kendisini güvende hissetmek için haddini aşan konularda kendi kurallarını koymaya ve bunları dayatmaya kalkar. Tam kendi istediği gibi gelişmeyen süreçleri zora sokar. İlerlemeyi, gelişmeyi, değişmeyi hem kendisi hem etrafı için imkansız hale getirir. Hayat böyle tutumları çok sert vuruşlarla kırar ve önlenemez dönüşümler yine de başlar… Size açık veya gizli bir şekilde sürdürdüğünüz iktidarınızın artık var olmadığını, hayatın sizin bildiğiniz gibi akmayacağını gösteren yıkımlara karşı durmaya kalkmayın. Değişime yol verin. Hırsla okumayın göstergeleri… İdrakinizi, anlayışınızı çalıştırın. Hayatın mesajlarını kabul edin ve yönünüzü yeniden belirlemeye rıza gösterin. Belki kontrol edemediğinizi sandığınız bir gelecek sizin yaşamadığınız türden bir özgürlüğe, tazelenme ve genişlemeye yol verecektir…

BURÇ ve YÜKSELEN BURÇ için yorumlara gelince;

KOÇ veya Yükselen KOÇ : Değişim, dönüşüm temasını en yoğun yaşayacak burçlardan biri KOÇ olacaktır. Hayatınızda yıkım ve yeniden yapılanmaya ihtiyaç gösteren bedensel, finansal, fiziksel ve duygusal tüm alanlara göz atacağınız bir sürece giriyorsunuz. Bunun için önce düşünce şeklinizi değiştirmeniz ve korkularınızdan arınmanız gerekecektir. Değişimden korkmak ve kaçınmak yerine nerelerde sorun yaşadığınızı saptayıp değişimi planlamaya girişirseniz, acıyı, sıkıntıyı azaltır ve hız kazanırsınız. Eğer borçlarınız varsa bunları acilen bir ödeme planı dahilinde kapatmanız yerinde olur. Yatırımlarınız özellikle de ortaklı girişimleriniz varsa, bunların içinde verimsiz olanları sönümlendirmeniz, verimli olanları ise geliştirecek adımlar atmanız şarttır. Üretim, inşaat, mühendislik ya da tasarım gibi alanlarda faaliyet gösteren KOÇ’lar için bereketli bir dönem olabilir. İhtirasla ve inatla değil bu güne dek sorun yaşadığınız konulara dair çıkarttığınız derslerle hareket edin.

BOĞA veya Yükselen BOĞA : Hayat ve iş ortaklıklarınıza dair yeni planlar yapacağınız bir döneme giriyorsunuz. Uluslararası işbirlikleri ya da bölgesel iş ortaklıkarı yapmanızı gerektiren işleriniz varsa, bunları büyütmek, geliştirmek için uğraşmanız, bu amaçla yaptığınız yatırımları gözden geçirmeniz ve anlaşmaları yeniden yapılandırmanız gerekecektir. Eğer basın-yayın, iletişim gibi bir alanda faalseniz, yeni kontratlar yapmanız ya da var olanları daha verimli hale getirmeniz için uygun bir dönemdir. Çalışma ya da yaşama düzeninizle ilgili alan ve yer değişiklikleri yapmayı göze almanız yerinde olur. Evlilik ya da birlikte yaşama halinde olan çiftler için farklı hayat planları yapma zamanıdır. Taşınma, ilişki tanımında değişiklik, ayrılık gibi konular gündeme gelebilir.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER : Gündelik hayat planlarınızda önemli değişimlere sahne olacak bir zaman… Rutinlerinizi değiştirmeniz şart olacaktır. İş yapma şeklinizle, çalışma ortamınızla ilgili yenilikler olabilir. Daha huzurlu ve verimli bir iş yaşantısı için gereken köklü düzenlemeleri bu altı ay içinde yapmak zorunda kalırsınız. Kangren olmuş sorunlara, yürümeyen süreçlere kalıcı çözümler üretmeniz gerekir. Bazılarınız için de çalışma düzenini bırakıp evde oturma ya da farklı bir ritimde çalışma gerekliliği gündeme gelebilir. Her halükarda alışkanlıklarınıza ve konfor alanınıza gçmülmek yerine, durumun gerektirdiği şekilde yaşamak mantığıyla davranmanız en iyisidir. Sağlığınıza da özen göstermeniz, kontrollerinizi yaptırmanız, gerekiyorsa yeme içme egzersiz düzeninizi sağlık gereklerinize göre yapılandırmanız yerinde olur.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ : Sizin için kenara köşeye çekilmeyi bırakıp aktif bir hayata geçme zamanı! Enerjinizi kullanma, kendinizi var etme şekliniz kökten dönüşecektir. Sizi mutlu etmeyen, saplantılı bir şekilde devam ettirilen aşk ilişkileri bu dönemde miyadını doldurur. İlişkilere yaklaşımınızı gözden geçirip, beklentilerinizi, kaygılarınızı, bir insana yönelmenize neden olan öncelikleri dürüstçe değerlendirin. Keyif almak, hayattan tad almak, heyecan duymak için kendi yaratıcılığınızı ve enerjinizi ortaya koymanız şarttır. Yeni projelere başlamak, yetenekli veya meraklı olduğunuz konularda eğitim almak için plan yapmaya başlayın. Çocuklarınızla ilişkinizi de yeniden düzenlemeniz, onlara dair bakış açınızı, yargılarınızı, planlarınızı radikal biçimde dönüştürmeniz gerekebilir. Onları kendi uzantınız olarak görmeyi bırakın. Özgür, özgün, kendi yapısına uygun bir şekilde yaşamaları için alan verin.

ASLAN veya Yükselen ASLAN : Huzur ve aidiyet anlayışınızı gözden geçirmeniz, özel hayatınızla ilgili yeni planlar yapmanız gereken bir zaman sizi bekliyor. Aile yapınızda, ev hayatınızda, ebeveynlerinizle ilişkinizde değişimlere hazır olun. Taşınmayı ya da ev düzeninizle ilgili değişiklikler yapmayı planlayabilirsiniz. Ebeveyn ailenizin durumunda değişimler olabilir. Ebeveynlerinizin çözülmesi gereken sorunları varsa, bunlara da farklı bir gözle bakmanız yerinde olur. Hepsinden önemlisi insanları, mekanları, aidiyet leri sahiplenme şeklinizde köklü bir dönüşüm yaşamanız beklenir. Huzurun size ait olduğunu düşündüğünüz tanıdık insanlar ve ortamlarla değil, iç dünyanızla ilgili olduğunu, kimsenin size sizde olmayan bir güven ve rahatlık hissini veremeyeceğini anlayabilirsiniz.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK : Yakın çevrenizle ilişkilerinizde farklı bir dönem başlıyor. İletişim, satış, pazarlama, eğitim gibi alanlarda faaliyet gösteren biriyseniz, sözel yetenekleriniz ya da el becerilerinizle para kazanıyorsanız, hitap ettiğiniz çevreyi, sizin ürettiklerinize ilgi duyacak kişilere yaklaşımınızı gözden geçirmeniz şarttır. Öğrenci veya öğretmen olanlar okullarını ya da aldıkları / verdikleri dersleri değiştirebilirler. Farklı bir mecradan, yeni yöntemlerle, yeni bir dil  ve anlayış kullanarak hareket etmeniz gerektiğini, aksi takdirde yolunuzun tıkandığını görebilirsiniz. Çevrenizi değiştirmeye, daha fazla hareket etmeye, daha sık yolculuk yapmaya karar verebilirsiniz. Düşüncelerinizi aksiyona geçirme şeklinizi de yeniden yapılandırmanızın zamanıdır.  İnsanlara bakış açınızı, hitap etme biçiminizi, alışkanlık haline getirdiğiniz yakınlık kurma yöntemlerini, kendinizi dile getirme şeklinizi, olduğu gibi gözden geçirmeniz, sosyal açıdan da gerekli olabilir.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ : Para kazanma, değer üretme, kendinizi yararlı ve önemli hale getirme şeklinizle ilgili önemli değişklikler yaşayacağınız bir zaman. İşinize ve üretkenliğinize eskiden yaklaştığınız gözle bakamayacağınızı, elinizdeki becerileri, bilgilerinizi ve deneyimlerinizi daha farklı bir seviyeye çıkartmanız ya da farklı bir yöntemle ortaya koymanız gerektiğini anlayabilirsiniz. İş tanımınızda ya da iş yerinizin konumunda da bazı değişiklikler olabilir. Bunun ötesinde hayata bakışınız, kendinizi, yaşantınızı, konumunuzu değerlendirme şekliniz ve önceliklerinizde de dönüşüm yaşamanız gerekecektir. ”Kendinize nasıl değer biçiyorsunuz? Kıymetinizi neye göre belirliyorsunuz? Sizi saygın ve önemli yapan nedir?” gibi konulara bakışınızda eksik veya sorunlu olan alanları saptayıp şifalandırmanız gereken bir zamandır. Değer yargılarınızdaki boşlukları ve tutarsızlıkları temizlemeden, kendinizle ilişkinizin iyileşmesi ve üretkenliğinizin artması mümkün olmayacaktır.

AKREP veya Yükselen AKREP : Bulunduğu ortamları değiştirmenin üstadı olup da kendisini değiştirmeyi tamamen reddeden insan evladına Akrep denir! Ama değişim gerekliliği artık sizin için bile kaçınılmaz hale geldi… Hayat planlarınızı olduğu gibi elden geçireceksiniz. Alım, satım, kiralama, ortak malların ve mirasın paylaşılması, alacak vereceklerin bitmesi, mahkemeli işlerin çözüme kavuşturulması gibi ne kadar karmaşık meseleniz varsa, önümüzdeki altı ay içinde onları ele alacaksınız. Bu güne dek tıkanma ve durağanlığa yol açan tutumları dönüştürmeniz gerektiğini fark edeceksiniz. Yaşadığınız yeri değiştirmek, yeni bir düzen kurmak gibi niyetler veya gereklilikler de ortaya çıkabilir. Eğitim alan ya da veren Akrepler, konularında, içeriklerinde, eğitim mekanlarında değişiklik yapmak isteyebilirler. Hepsinden önemlisi hayat, Akrepleri kendilerine ve hayatlarına bakışlarını, iddialarını, yargılarını, saplantılarını değiştirmeleri gerektiği konusunda teşvik edecektir.

YAY veya Yükselen YAY : Sorun ya da tıkanmışlık olarak gördüğünüz şeylerin çözümü için bakış açınızı değiştirmeniz gerektiğini anlayacağınız bir zaman dilimi sizi bekliyor. Hayatınızda ayıklanması, temizlenmesi, bitirilmesi, derlenip toparlanması gereken kılçık kırpık bir çok şey var… Bunların hepsini kökten değiştirmeniz için de fazla zamanınız yok. Önümüzdeki altı ay sizi ertelediğiniz sorunları elden geçirmeniz için zorlayabilir. Ama bunu yaparken geçmişten getirdiğiniz bakış açıları, beklentiler, eskimiş planlar sadece önünüzü tıkar. Yeni bir gözle bakarsanız yük gibi gördüğünüz bir çok şeyin sandığınız kadar problem olmadığını anlarsınız. Geride kalması gerekenleri peşinizden sürüklemeyin. Önünüze bakın ve biraz sıkıntıya göğüs gerin. Geçmişten bu güne getirdiklerinizin hesabını kapatmak, önünüzü açacaktır. Psikolojik ve fiziksel açıdan da dönüşüm ve yenilenme zamanıdır. Terapi ve tedavilerinizden çok verimli sonuçlar alabilirsiniz.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK : Dünyada olan bitene, toplumun ve özellikle sizin sosyal çevrenizin, hitap ettiğiniz insanların durumuna farklı bir gözle bakmanız gereken bir zaman. Çevre koşullarına bakarken daha önce tehdit ya da fırsat olarak gördüğünüz şeyleri bir daha değerlendirmeniz yerinde olur. Kontrol edemediğiniz ama sosyal anlamda bir parçası olduğunuz süreçleri başka bir gözle görebilirseniz, hayat planlarınızı da buna göre yapabilirsiniz. Satış, dağıtım, pazar analizi, iş geliştirme, risk analizi, yatırım gibi konularda faal olan Oğlakların ellerinde olan işlere yaklaşımlarını güncellemeleri, sosyal değişimi dikkate alarak hareket etmeleri halinde, önleri çok açık olacaktır. Eğitim, sosyal hizmetler, iletişim, hukuk, politika gibi alanlarda faal olan Oğlaklar da değişime direnmek ya da onu kontrol etmek yerine, sağlıklı bir sosyal dönüşüm sürecinin parçası olmayı hedefledikleri takdirde başarılı olabilirler.

KOVA veya Yükselen KOVA : Kariyerinize, sorumluluklarınıza, sosyal tanımlarınıza yeni bir gözle bakmanız ve bunları yerine getirme şeklinizi dönüştürmeniz gereken bir zaman. İş yeriniz, iş tanımınız, sektörünüz ya da işinizi yapma biçiminiz belirgin bir değişim geçirecektir. Eğitim, medya, iletişim gibi bir alanda çalışıyorsanız, bakış açınızı değiştirirseniz büyük fırsatlar elde edebilirsiniz. Uluslarası firmalarda görevli olanlar daha farklı bir bölgeye kayabilir, yerel firmalarda çalışan Kovalar ise faaliyet alanlarını genişletmek isteyebilirler. Eski planlarınızda ısrar etmek yerine, hayatın akışını gözleyip yeni fırsatlara odaklanmak önünüzü açacaktır.

BALIK veya Yükselen BALIK : Düşünce ve algı şeklinizi dönüştürmenize, hayatı başka bir yerden okuyup kavramanıza neden olacak bir döneme giriyorsunuz. Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bu güne dek beslendiğiniz kaynaklardan daha farklı mecralara girerek arttırmanız, farklı bir şekilde değerlendirmeniz ve kullanmanız gerekecek. Eğer eski düşünce ve anlayış şeklinize saplanıp kalırsanız, gelişmeniz mümkün olmaz. Yeni ufuklara açılmak istiyorsanız yargısal, takıntılı, beklentili değil, algısı açık ve dönüşüme hazır olmanız size fayda sağlar. Eğitim, uluslararası ilişkileri gerektiren işler, hukuk, seyahat, turizm, felsefe, manevi açılımlar gibi konularda bugüne dek benimsediğiniz yöntemleri dönüştürmeye hazır olun. Hukıuki sorunlarınız varsa, bunlara da geçmişte yaklaştığınız gibi bakmayın, bazı fedakarlıkları göze alıp çözüme giden yollar bulun.

1 Yorum

 1. Gülen

  Bir kova ve yükselen terazi olarak, iş hayatımda bahsettiğiniz değişimleri birebir yaşıyorum. İsabetli yorumlarınız için tebrik ederim. Ancak yaklaşan secimler ile ilgili tespitleriniz biraz korkuttu açıkçası. Herşeyin hayırlısı olur umarım. Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: