23 Temmuz 2017, ASLAN Burcu'nda YENİAY; Bi Şahlanasım Var Ama…

Frida Kahlo 2
Resim:

23 Temmuz 2017, ASLAN Burcu'nda YENİAY; Bi Şahlanasım Var Ama…

23 Temmuz 2017 günü, İstanbul’a göre saat 12:46’da YENİAY adını verdiğimiz Güneş & AY kavuşumu tam halini alacak. YENİAY haritasını yorumlarken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • Güneş ve AY, Aslan Burcu’nun ilk derecesinde kavuşum halindeler. Mars da bu stelyuma eşlik ediyor. YENİAY haritanın 10’uncu evine yerleşmiş.
 • Uranüs, 7’inci evde ve YENİAY ile kare açı da. Chiron ise, 6’ıncı evde, SCHEAT sabit yıldızı ile kavuşumda ve YENİAY’a üçgen açı yapıyor.
 • Haritanın Yükselen Noktası Terazi Burcu’nun 21 derecesi. Bu ”Via Combusta” olarak anılan ve ”Gölgeler Vadisi” efekti taşıyan bir alana giriyor. Jüpiter, 12’inci evden Yükselen Noktası ile kavuşum yapıyor. Pluto ise Yükselen’e kare açıda duruyor.
 • Terazi’nin yöneticisi Venüs, 8’inci evde, İkizler Burcu’nda ve BELLATRİX Sabit Yıldızı ile kavuşumda.
 • Venüs & BELLATRIX kavuşumu, Retrodaki Satürn, RAS ALHAGUE ve Lilith kavuşumu ile karşıt konumda. Güney Ay Düğümü ve Yükselen Noktası ile birleşince bu görünüm bir uçurtma yapıyor.

MEALİ;
”En korkulacak insan, kaybedecek bir şeyi kalmamış olan insandır!” derler…
Zira böyle insanlar geçmişte aşırı derecede baskılanmış, gözardı edilmiş, yok sayılmış, bir şekilde suistimal edilmişlerdir. Ancak korumak istedikleri bir öncelik ya da bir türlü toplanamayan bir cesaret nedeniyle bu baskıya boyun eğmişlerdir.
Sonra bir an gelir… Ve bu ezilme haline katlanmakta olan kişi, daha fazla geri çekilecek bir yeri kalmadığını, bu durumdan daha kötüsünün olmadığını, dolayısıyla her şeyi göze alıp, ortaya çıkmak ve kendini ispat etmek, gücünü göstermek, meydan okumak gerektiğini hisseder.
O zaman da, karşısındakini hafife almış ya da onu alışılmış yollardan kolayca geri püskürteceğini düşünmüş olan taraf, kolaycılığının ve körlüğünün kurbanı olur.
Ancak böyle başkaldırışların mutlak bir zaferle biteceğine dair bir kesinlik de yoktur!
Gözü kara çıkışlar, genellikle iki tarafın da zarar görmesiyle sonuçlanır. Dolayısıyla beklenmedik ve sert bir çıkış ile, gücünü ortaya koyan ve devam eden düzeni bozmayı göze alan kişi, kendi açısından da bazı kayıpların meydana gelebileceğini bilmeli, ve bunları göze almaya hazır olmalıdır.
Çıkış yapan insan, bazen bu çıkışa cüret edebilmek için, kendi haklılığı konusunda fazla gaza gelmiş olabilir 🙂 Yani bir olayın iki yönü vardır ve insan çoğu kez kendi yönüne odaklıdır. Kendi açısından talep ettiklerini almaya odaklı kişi bazen şaha kalkarken, karşısındakine bir yerden sonra haksızlık yapacak kadar ileri gittiğini göremeyebilir ve durması gereken yeri seçemeyebilir! Böyle durumlarda, başta kendimizce haklıyken, sonda haksız, kör ve zalim durumuna düşme tehlikemiz de vardır. O yüzden galeyana gelmek, duygusal bir dalgaya binip onun bizi yükselttiği yere kadar düşünmeden gaza basmak yerine, taleplerimizi ortaya koyduktan, gücümüzü gösterdikten sonra, gözlemeyi, düşünmeyi, tartmayı elden bırakmamak yerinde olur.
Sırf arka planda kaldığını, bir salınıp kendini göstermesi gerektiğini düşündüğü için, altından kalkamayacağı kadar iddialı davranan, içini dolduramayacağı kadar yüksekten atan insanlar vardır… Bu YENİAY’da böylelerinin yörüngesine girmemek, ya da böyle davranmaya meyletmemek yerinde olur :)))
Bazen de, meydan okumalar, çıkışlar, boy gösterileri, sosyal içeriği olan bir amaç adına, ya da aynı sorunu yaşayan bir grup kişi ile birlikte yapılır…
Böyle durumlar bireylerin tek tek cesaret kapasitelerini aşmalarına ve bazen de maksadı aşan boyutlarda gelişmelere vesile olabilir. Yani durum kişilerin başlangıçtaki istek ve beklentilerinin ötesine varabilir. Akış manipüle edilebilir ve kontrolden çıkabilir. Birey olarak böyle oluşumların parçası olduğumuzda, kendimize nereye kadar gitmek istediğimizi, kollektif tavrın akışını ne kadar makul ve vicdanımıza ya da mantığımıza uygun bulduğumuzu sormamız gerekir. Aksi takdirde, sorumluluğunu almak istemeyeceğimiz sonuçların bir parçası olabiliriz!
Özetle bu YENİAY’da, bireysel ya da sosyal bir konuda damarımıza basılıyor ve içimizden bir ses ”Göster Kim Olduğunu!” diyorsa, kendimize şu soruları sormamız yerinde olur;

 • Bu çıkışı yapmaya hazır mıyım? Yeterli donanıma sahip miyim?
 • Haklılığımdan emin miyim?
 • Doğru zaman olduğundan emin miyim?
 • Manipüle olmadığımdan, abartılı davranmadığımdan emin miyim?
 • Bana sıkıntı veren bu duruma başkaldırdıktan sonra meydana gelebilecek en kötü sonucu göğüslemeye hazır mıyım?
 • Kendi sınırlarımın farkında dengede miyim?
 • Nereye kadar gitmek istediğimi biliyor muyum?
 • Doğru bulduğum şeyler için çatışsam ve kendi görüşümü savunsam da, gerektiğinde karşı tarafın haklarını da gözetebilecek, haddi aşmayacak, hakkın dengesini bozmayacak kadar dirayetli miyim?

Kahramanlık yapma ve gücünü ortaya koyma düşüncesi güzeldir… Gerektiğinde amaçların uğruna savaşabilmek saygı duyulacak bir niteliktir. Ama güçle gaza gelmek, haklılık iddiasını ve buna bağlı gelişen saldırganlığı dengeli sınırlar içinde tutamamak, hem bize hem çevremize, hem de değer verdiğimiz insanlara ve kavramlara zarar verir. İnsan fazla gaza geldiğinde, haklı olduğu konuda haksız duruma düşecek, adına ayağa kalktığı amaçlara olumsuz bakılmasına neden olacak kadar abartılı davranabilir.
Bundan sakınmayı bilmek de insanın KENDİ İLE SAVAŞINI KAZANMASINI gerektirir!
Sonuçta kimse başkaları ile savaşarak büyük olmaz… Mücadeleyi kişiselleştirerek de büyük olunmaz. Genelde kişisel hale gelmiş savaşlar bizi savaştığımız kişinin durumuna düşürür! Ve bazen elde edeceğimizi sandığımız değer hissinden çok daha fazlasını – maddi ve manevi – kaybettiğimizi çok geç fark ederiz.
Sadece haklı bir amaç için, haddi ve hukuku gözeterek, ve bizi sonuca götürecek yöntemleri seçerken özen göstererek, neyi devirip kırdığımıza dikkat ederek, bilinçli ve tutarlı bir şekilde mücadele edersek, faydalı ve anlamlı sonuçlar elde ederiz.
YENİAY hepimizin yüreğine haklı olduğumuz davaları dile getirebilmek için cesaret, ve attığımız adımların sınırını ve yönünü tayin edebilmek için dirayet, adalet ve merhamet versin…
Burçlara göre yorum için 23 Temmuz 2017, ASLAN BURCU’ndaki YENİAY’ın Burçlara Göre Etkileri…
Bu yazıya Kaleo’dan Way Down We Go eşlik etsin…

0 Yorum

 1. Mukitika

  Ne guzel bir dua junom..ne guzel..”YENİAY hepimizin yüreğine haklı olduğumuz davaları dile getirebilmek için cesaret, ve attığımız adımların sınırını ve yönünü tayin edebilmek için dirayet, adalet ve merhamet versin…” yurekten amiiinnnn

 2. Oz

  Bir arkadaş vasıtasıyla sizi okumaya başladım, daha önce böyle düzenli bir deneyimim yoktu astroloji ile ilgili. Ama bu çoğunlukla üslubunuzla ilgili sanıyorum. Diliniz güzel, sakin, mütevazı ve vıcık vıcık olmayan dozunda bir samimiyet içeriyor. İnsanı itmiyor, bezdirmiyor. Ayrıca ortaya koyduğunuz sorular, yorumlardan daha da kuvvetli geliyor bana durup düşünüyorum tekrar tekrar. Dirayet, merhamet, adalet ne kadar önemli kavramlar…

  1. JUNO

   Çok teşekkür ederim bu yorum için.

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: