23 Aralık 2022, Oğlak Burcu’nda YENİAY; İçimizdeki Savaşçıyı Keşfetmek…

5174334dc7a3eaafdf0582f6658b4d56
Resim:

23 Aralık 2022, Oğlak Burcu’nda YENİAY; İçimizdeki Savaşçıyı Keşfetmek…

 

23 Aralık 2022 günü, İstanbul’a göre 13:16’da YENİAY adını verdiğimiz Güneş – AY kavuşumu tam halini alıyor. YENİAY haritasını yorumlarken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • AY ve Güneş Olak Burcu’nun 1 derecesinde ve haritanın 9’uncu evinde kavuşum halindeler. Ancak YENİAY, MC ile de 3 derecelik orbla kavuşuyor.
 • Oğlak’ın yöneticisi Satürn MC ve YENİAY ile semi-square açı yapıyor.
 • YENİAY, Koç’a geçen Jüpiter ile kare açı içinde.
 • Jüpiter, PLuto – Lilith karşıtlığına da ılımlı açılar yapıyor.
 • Haritanın Yükselen Noktası 8 derece Koç Burcu. Koç’un yöneticisi olan Mars İkizler’de retro konumda ve ALDEBARAN Sabit Yıldızı ile kavuşuyor. Mars, Yükselen Noktası ile kavuşan Chiron’a 60’lık açı alıyor.

Sosyal olarak haksızlık, adaletsizlik, kanunsuzluK, baskı altında kalma, çıkışsızlık ve çaresizlik hissi oluşturan temalar çok yoğun gündem teşkil edebilir.

Bireysel düzlemde ise, ”Hiç Bir Şey Düşündüğüm Gibi Gitmedi! Kendimi Önü Tıkanmış Hissediyorum…” ya da ”Bana Haksızlık Ediliyor! Elimden Geleni Yaptım, Başka Ne Yapmam Lazım Bilmiyorum…” cümlelerini çokça kurduğumuz bir zamandan geçiyor olabiliriz. Hayatın zalim, insanların anlayışsız ve adaletsiz ya da azından duyarsız ve tepkisiz olduğunu, herkesin kendi düzenini korumaya odaklanıp başkasına verdiği zararı umursamadığını, kimseye hatta hiç bir düzene, kuruma ve kanuna güven olmadığını, elimiz kolumuz bağlı kaldığımızı düşünebiliriz.

GELGELELİM bu YENİAY bizi hal bu ise, YENİ BİR BAKIŞ geliştirmeye, YENİ BİR DURUŞ edinmeye, YENİ BİR YÖN çizmeye teşvik ediyor. Ne ile? Tabii ki sıkışmışlık hissi ve can havli ile 🙂

Özgür, yaratıcı, cesur ve ilerlemeye açık olabilmek için, önce kendi içimizdeki alışkanlıklar, kurallar, koşullar zincirini kırmamız gerektiğini bize fark ettiren, bizi görmemek için ısrar ettiğimiz yöne bakmak için ittiren, ”SENİN İÇİNDE BİR KAHRAMAN, BİR SAVAŞÇI, BİR LİDER VAR… ONU GÖR!” diyen bir YENİAY… Hamd Olsun, Hayrolsun!

Sırtımızı dayadığımız düzen, kendimize çizdiğimiz çerçeveler, yaptığımız uzun vadeli planlar ve bunları gerçekleştirmemizi sağlayacağına inandığımız kurallar, zaman içerisinde yıpranır, geçerliliklerini ve işlevselliklerini yitirirler. Bu tabi ki aşşırı sinir bozucudur 🙂 Hayır yani tekerimiz tıkır tıkır bir yol bellemiş giderken, neden önümüze taş çıksın, neden yeni bir yol bulmamız ya da ekstra bir efor sarfetmemiz gereksindir…

Ama işte hayatın işleyişi böyledir! İnsan evladı tembeldir. Düzen ve kurallar manzumesi içinde gevşer ve gelişmeyi reddeder. O zaman gökler bize TEŞVİK sunar! Nasıl mı? Zorluk vererek tabii ki 🙂 Hayır yani kim zorlanmadan ayağa kalkıp yeni bir kapı açmaya, kafasını çalıştırıp yeni bir çözüm bulmaya, cesaretini toplayıp yeni bir yöntem denemeye kalkar ki?

Böyle zorluklar ortaya çıkınca kişi önce çark-ı feleği, kendisini es geçen cümle meleği, içindeki kimseye göstermemeye çalıştığı ezik ve kollanmamış çocuğu, o çocuğu öyle bırakmış olan ”sözde sevenlerini” ve gelip geçerken özensizce çarpıp iteleyen diğer herkesleri suçlar. Suçlar ama yani bir yandan da çaresizdir! Ortada girilmiş bir çıkmaz, acilen aşılması gereken bir açmaz varken, enerjimizi sümüklenmeye ayırmak ne kadar mantıklıdır? Hemen hemen hiç…

Zaten otu püsürü suçlarken alttan alta da ruhumuz bize eksik gedik bıraktığımız, salıp dağıldığımız, fazla standarda bağladığımız, kendi haklarımız ve konumumuzdan hiiiç şüphe etmezken görmezden geldiğimiz bir şeylerin olduğunu sufle etmeye de başlar. Gencim, güçlüyüm, şahaneyim, zirvedeyim, KIRAL’ım filan derken, alışkanlıklar, kurallar, çerçeveler, prosedürler arasında tavır olarak YAŞLANMIŞ ve TUTUKLAŞMIŞ, hani tabir-i caizse DİNAZORLAŞMIŞ, işlevselliğimizi yitirmiş olduğumuzu gözümüze sokar. ”Aslına bakarsan ben de…” diye tatlı tatlı kendi bakış açımız ve duruşumuzdaki zaafiyetleri idrak etmeye, nalıncı keserine bağladığımızı itiraf etmeye, davranışlarımızın bayraktarlığını yaptığımız felsefeler ya da iddia ettiğimiz misyonla örtüşmediğini kendimize itiraf etmeye, daha iyisini yapabileceğimizi düşünmeye başlarız.

O zaman ne olur? İçimizdeki gözardı ettiğimiz kahramanı ayağa kaldırır, birinin bizi korumasını, dürtmesini, gütmesini beklemeyi bırakır, kendi hayatımızın liderliğini ele alır, kendi seçimlerimizi yapıp hatalarımız olacaksa sorumluluğunu taşımaya karar verir, içimizdeki bir engeli daha aşarız.

Evet aynen böyle olur! Dışımızdaki engeller bize içimizdeki engelleri aştırır… Hayatla savaşacağım derken kendimizi sabote ettiğimiz yeri bulur, kendi içimizdeki kemikleşmiş inançlar ve tutumlarla savaşırız. O zaman bizi ilk başta sümüklendiren herkes ve herşey bir konu mankeninden ibaret olur.

Savaşçı olmak, Kavgacı olmak değildir! Kendi içinde barışı sağlayan, kendine dürüst olan kişi, kavgacı olmadan da savaşçı olabilir. Kimseyi yanında hissetmese de dirayetle yoluna devam eder. Her adımda kendini fark eder ve var eder… Bunun verdiği hoşnutluk sayesinde hayatla da barış içinde hisseder.

Aşağıda burçlara göre yorumlar var ama müziksis olmasss! Bu yazıya en yakışan parça İÇİMİZDEKİ GÜÇ BİTİYORMUŞ GİBİ GELDİĞİNDE YENİDEN AYAĞA KALKMAK VEEE COŞMAKKKK duygusunu adım adım yansıtan bir parça olur; Rocky filmi için Bill Conti’nin bestelediği enstrümantal ”Going The Distance”

Hayır o bildiğimiz dıt dıt dııııt dı dıt dııııt olan değil 🙂

KOÇ veya Yükselen KOÇ: Şahlanmanıza az kaldı… Elinizi attığınız işlerin, yaptığınız planların, üstlenmeye niyetlendiğiniz inisiyatiflerin önünün açılması için aşacağınız son bir kapı, yapacağınız son bir hamle var. Ama kurallar ve düzen size mani oluyor. Siz de buna aşşırı gıcık oluyorsunuz. Neden bana engel olunuyor diye tepinmek yerine bu sistemin içinde kendinize yaratıcı, belki de denememiş bir yol açmanın çözümünü bulun. Yoksa lider mider değil basbayağı sümüklü ve huysuz bir velet olursunuz 😉 Hadi anacım yaratılış amacınız bu sizin yaaa…

BOĞA veya Yükselen BOĞA: Kaybetme, vazgeçme, değişme korkusu ile yeni bir yola çıkmak ve kendinizi serbest bırakmak arasında ıkınıp sıkınıyorsunuz. Çaresizlik gibi gördüğünüz durumdan ancak bir şeylerden feragat ederek çıkabileceksiniz. Eğer elinizde olan herşeye sımsıkı tutunursanız, yeni bir yol açmak için şansınız kalmayacak. Şimdi yapacağınız seçimler, sizi 2023 başında yeni çözümlere kavuşturacak. Verin kurtulun, bırakın özgürleşin, elden çıkarın rahatlayın, paylaşın zorlanmayın!

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER: Ortaklarınız, yol arkadaşlarınız, hayat arkadaşlarınız, bağlayıcı anlaşmalar içinde olduğunuz insanlar, uzlaşmaya ve birlikte iş yapmaya gayret ettikleriniz sizi zora koşuyor, üstlerine düşenleri yapmıyor, vermeleri gerekenleri vermiyor olabilirler. Özgür olmak ve yol almak istiyorsanız, denememişi denemeyi göze almak zorundasınız. Hade leyyn deyip olmayanı arkada bırakmaya cesaret edin. Ayrılıklar, bitişler, yıkıp yeniden yapmalar size bambaşka bir zemin sağlayacak. Unutmayın, zafer kendini ortaya koyanındır.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ: Konfor alanınız yakında dar gelmeye başlayacak… Kendinize yeni mecralar, yeni bağlantılar, yeni ortaklıklar bulmak ya da olanlara farklı bir gözle bakmak zorundasınız. Cesaretinizi toplamanız, inisiyatif kullanmanız şart. İş arıyorsanız atak olun, işiniz varsa yeni konumlara aday olun ve kendinizi gösterin. Eğer meseleniz bir ilişkiyi ya da ortaklığı yapılandırmaksa, alışkanlıklarınızı kırmadan, düzeni yıkmayı dahi göze almadan, hiç bir yere varamayacağınızı bilin. Bazı şeylerin sizin tercih ettiğiniz gibi olmayacağını kabul edin ve değişmeyi de durumunuzu değiştirmeyi de göze alın.

ASLAN veya Yükselen ASLAN: ”Neden benim istediğim gibi olamıyorrrr!” diye dramatik tsunamilerde savrulmak zamanı değil bebeğim… Hal bu ise yol da bu demek ve gerçekçi olmak zamanı… Haz, tutku, keyif alanından görev, idrak, çaba alanına geçiş yapmanız gerekiyor. İçinizdeki çocuğun kaybetmekten çok korktuğu bir yere sıkı sıkı tutunmak sizi süreçten korumayacak. Hayatın bilgeliğine güvenin. Uzun vadede işlevini koruyamayacak olan şeylerin sizinle kalmamasına direnmeyin. Bu aşamada yolunuza hizmet etmeyen duygusallıkları arkada bırakmayı, biraz zora gelmeyi, biraz kendinizden fedakarlık etmeyi, zihinsel ve fiziksel olarak farklı bir yola girmeyi kabul etmelisiniz.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK: Güvenli alanlarınız, alışkanlıklarınız, düzeniniz, aileniz, aidiyetleriniz bu aralar huzur ve keyif vermiyor. Daha ziyade sorumluluk getiriyor ya da engel çıkartıyor. İlişkilerinizde de bir türlü aşılamayan sınırlara ya da kendi içinizdeki kuralcı ve sınır koyan yerlere takılmış olabilirsiniz. Tuhaf gelse de bu aralar size yıkım veya kayıp ya da tutunduğunuz bir zeminden vazgeçmek gibi gelen, sizi duygusal ve fiziksel olarak zorlayan şeyler, aslında içinizdeki canlılığı, kendinizi yeniden var etme gücünü, yaratıcılığınızı ve enerjinizin varabileceği noktayı fark ettirecek. Sınırları bir yana bırakın. Bir şeyleri elde etmek, elde tutmak, kaybetmemekle ya da kontrol etmekle değil, sadece içten ve akıcı olmakla ilgilenin.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ: Şimdi düşündüğünüz, konuştuğunuz, çabasını verdiğiniz şeyler, bi tık sonra yaşadığınız bir hale dönüşecek. Ev arıyorsanız bulacaksınız ve taşınacaksınız, iş arıyorsanız yeni bir kontrat yapacaksınız, bir ilişkiniz varsa onu yeni bir seviyeye taşıyacaksınız… Ama bakış açınızı değiştirmek, yeni bir şeyi eski kafayla yapmamak zorundasınız! İttiriyorum düttürüyorum olmuyor diyorsanız, durduğunuz yeri değiştirin. Gitmediğiniz yerlere gidin, konuşmadığınız dilden konuşun, bakmadığınız açıyı fark edin. Güvende olmak, uzlaşmak, bağ kurmak için birilerinin size göre düşünmesini ve davranmasını beklemeyin, ya da sürekli birilerine göre davranmayın. Güvenlik, beraberlik ve işbirliği kavramlarına yeni bir açıdan bakın.

AKREP veya Yükselen AKREP: Tatmin olmakta, yaptıklarınızın karşılığını almakta ya da bunu doyurucu bulmakta zorlandığınız, hayatın ve insanların sizi yeterince takdit etmediklerini düşündüğünüz, üreticilik açısından tıkanmış hissettiğiniz ya da arzu ettikleriniz ile eldeki kaynaklar arasında var olan uçurumdan sıkıntı duyduğunuz bir süreçtesiniz. Bu darlık, azlık, yetersizlik hisleri, kendinize ve yapabileceklerinize dair yargılarınızı kırmanızı sağlamak için var! ”Adım Hıdır Elimden Gelen Budur” kafasından çıkıp yeni şeyler deneyin. Yaratıcılık hep en rahat ettiğimiz alanda olmaz, çoğu kez rahatsızlık bizi yaratıcı çözümlere teşvik eder. Merak etmeyin kendinizi nasıl olur ki dediğiniz şeyi yaparken bulacaksınız. Ama bu yola çıkmak için GARANTİ beklemeyin…

YAY veya Yükselen YAY: Aynı yerde durmak, aynı güvenli ve bildik şeyleri yapmak sizi feci daraltmış… Sınırlarınızı aşmak, kendinizi gerçekleştirmek, yaratıcı olmak ve yeni değerler üretmek istiyorsunuz. Bunun için kendinizi zorlayacağınız ve biraz da risk alacağınız bir sürece giriyorsunuz. Bir yanınız bunu istiyor bir yanınız ise yetersiz kalmaktan korkuyor. Yapabileceklerinizi abartmayın, her şeyi bir anda yıkmayın. Ama cesur ve dirayetli olun. Eski kuralları bir yana bırakıp yeni bir yola çıkmak, kuralsız davranmak, ipten kazıktan kurtulmak değildir. Yeni bir proje ve bunun gerektirdiği yeni düzen için kolları sıvayın.Ocak ortasına doğru mevyelerini toplamaya başlarsınız.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK: İçinizde tuttuklarınızı, ertelediklerinizi yapmak, kendinize ket vurduğunuz yerleri aşmak, tembelliğinizi ya da sessizliğinizi bozmak zamanı! Kendinize dair yaptığınız tanımları, çizdiğiniz çerçeveleri, benimsediğiniz tavrı filan unutun 🙂 Kim olduğunuzu yeniden keşfetmek için hem içinizde bir kapı açın hem de dışa doğru açılın. Size şimdi belirsiz gelen yol, ilerledikçe yeni bir eve, yeni bir aidiyet ve güvenlik alanına girmenizi, yeni bir düzen kurmanızı sağlayacak. Kahramanları yapan kurallar ve sınırlar değil, dirayet ve kendi sınırlarını aşma cesaretidir. Hadi Anacım 🙂

KOVA veya Yükselen KOVA: Önünüze bir fırsat çıksa diye bekliyordunuz… Size bir imkan verilse diye uğraşıyordunuz… Kastınız, zorladınız, buraya kadar geldiniz… Son adımı atmakta tereddüt mü ediyorsunuz 🙂 Kontrol elinizden gidecek, ya da herşey belirsiz bir sürece girecek diye mi endişelisiniz? Evet bir süreliğine nereye varacağını bilemeden çaba göstermeniz mümkün. Boşa kürek sallıyor ya da değecek mi bakalım diye kıvranıyor, seslendiğiniz yerlerden istediğiniz kadar tepki alamıyor gibi glen bir zaman geçirebilirsiniz. Ama buna sabır göstermeniz lazım. Bu yeni görevin altından kalkacak nitelikleri kendinizde ortaya çıkartmak için azcık çaba…

BALIK veya Yükselen BALIK: Zaten yoğun ve gergin bir gayret ve sıkı bir performans kaygısı içindeyken şimdi bir atak daha yapamnızı gerektirecek durumlar oluşuyor… İlginç bir teklif, bir terfi imkanı, ya da bir fırsat sizi daha fazla çaba göstermeye zorlayabilir. Değişiklik dışarıdan da gelebilir, sizin aklınıza gelen bir fikir de olabilir ama niteliklerinizin ve kapasitenizin üstüne çıkacak bir sürece girmeye dair yaşadığınız korkuya dikkat etmeniz lazım. Siz kendinizi toplum önünde y da yeni gireceğiniz ortamlarda yetersiz ve başarısız hissetmekten, beklentinin altında kalmaktan çekiniyor da olabilirsiniz. Haddinizi elbette aşmayın ve olmadığınız biri gibi davranmaya çalışmayın ama kendinize koyduğunuz sınırları mutlaka zorlayın!

 

2 Adet Yorum

 1. Feride

  Çok güzel bir yazı sağolun. Uyandırıcı, motive edici ve düşündürücü

 2. Kardelen

  Farkındalık oluşturan sivri dilinizi beğendim 🥲✨👍 Yürek ve emeğinize sağlık Şimdi hareket zamanı…🎯

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: