20 Nisan 2023, KOÇ Burcunda YENİAY ve Güneş Tutulması – Bu Gidişin Dönüşü Yok!

Unknown Artist
Resim:

20 Nisan 2023, KOÇ Burcunda YENİAY ve Güneş Tutulması – Bu Gidişin Dönüşü Yok!

20 Nisan 2023 günü, İstanbul’a göre 07:13’de Güneş Tutulması’nın eşlik edeceği bir YENİAY yaşanıyor. Tutulma etkilerini değerlendirirken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • Güneş ve AY Koç Burcu’nun 29 derecesinde, MIRACH Sabit Yıldızı ve Jüpiter ile de kavuşum halinde ve haritanın 12’inci evindeler.
 • MC ile kavuşumda olan Kova’daki Pluto YENİAY’a kare yapıyor.
 • Koç’un yöneticisi Mars Yengeç’te, 3’üncü evde, SIRIUS Sabit Yıldızı ile kavuşuyor. Chiron ile kare, Uranüs – Merkür ikilisi ile 60 derece açı alıyor.
 • Yükselen 18 derece Boğa. Uranüs Yükselen ile kavuşumda.
 • Yükselenin yöneticisi Venüs İkizler Burcu’nda, ALDEBARAN Sabit Yıldızı ile kavuşuyor ve Lilith ile ılımlı açı yapıyor.
 • MC’nin yöneticisi olan Satürn AY Düğümleri ile ılımlı açılar alıyor.

MEALİ;

Uzun süredir Oğlak Burcu’nda yol alıp nihayet Kova’ya geçen Pluto’nun son 14 yılın kalıntılarını temizlemeye bu tutulma ile başlayacağını söylemek mümkün. Pluto’nun Oğlak’ta geçirdiği süreçte kemikleşmiş ve yıkıcı hale gelmiş ya da çürümüş sistemlerin, çatırdayarak çökeceği bir 6 ay bizi bekliyor.

Tutulma Türkiye’yi 11’inci evden yani Toplum Alanı ve Beklenmedik Gelişmeler evinden etkiliyor. Yeniay, Türkiye’nin Yükselen Yöneticisi olan Natal AY’a 60 derece açı alıyor. Mars ile Akrep Burcu olan haritanın Plutosu kavuşuyor. Türkiye’nin geleceğini olumlu yönde etkileyecek ancak epey çatışmalı süreçlere de şahit olacak bir döneme giriyoruz. Baskılanmış ya da kendini haksızlığa uğramış hisseden sosyal kesimlerin döngüyü kırmak için atağa kalkmaları söz konusu. Çözülme, yeniden yapılanma ve adalet arayışı temaları önümüzdeki 6 ayı belirleyecek gibi duruyor.

Bireysel düzlemde ise önümüzdeki 6 ay, hayatlarımızda baskılanmış olan gerilimlerin su yüzüne çıkacağı bir süreç. Kararsızlık ya da cesaretsizlik yüzünden sürüklediğimiz ve arkasında sürüklendiğimiz her şeye geri dönüşsüz bir son vermemiz mümkün. Kendi içimizde yaşadığımız kavgalar, bir türlü açığa çıkartamadığımız tepkiler, bir türlü alamadığımız keskin kararlar, köşeyi dönünce önümüze düşecek gibi duruyor.

Almamız gereken aksiyonları ertelediğimiz, ”benden olmasın ama bir şekilde benim istediğim gibi olsun” diye dolaylı bir yaptırımcılık şeklini seçtiğimiz, kendimizi kollamak amacıyla akışa çok da açık müdahaleler yapmadığımız hallerden bizi çıkartacak tek şey ”bıçağın kemiğe dayanması”dır. Dıştan gelen ya da kendi içimizde kendimize uyguladığımız aşırı baskı bir yere kadar bizi durdurur. Ancak hiç bir insan baskı ile sonsuza kadar suskun kalmaz. Bazen öyle bir olay yaşanır ki, bizi durduran, yerimizde tutan öncelikler ya da bağlar anlamsız olur. Ya da o kadar zarar görürüz, öyle canımız yanar ki, kendimizi koruma güdüsü her şeye hakim olur. Hayatımız için mücadele etmek gerektiğinde ya da hayatım dediğimiz şeyin hiç de sandığımız gibi sağlam bir zeminde akmadığını idrak ettiğimizde, kendimizi ”yapamam” dediğimiz şeyleri yapıverirken buluruz.

Bu aralar yaşanacak olağanüstü gelişmeler olağanüstü tutumlar ortaya koymak için bizi tetikleyebilir. Hiç bir davranışımızı, tercihimizi, yönelimimizi değiştirmeden, aynı şeyleri yapmaya, aynı yerlerde durmaya devam ederek, hayatın değişmesini beklemenin anlamsız olduğunu ”kafamıza dannnnk eder gibi” fark edebiliriz. Bu nedenle denenmemiş olanı denemeye kalkmamız, herkesi şaşırtacak adımlar atmamız, hatta insanlar tarafından sorumsuzluk, uyumsuzluk olarak yorumlanacak ve onaylanmayacak ama bize özgürlük ve keşif hissi verecek tercihler yapmamız mümkündür.

Bu yazıya Jacob Collier’den bir performans iyi gider.  BURCA GÖRE yorumlar aşağıda ama bunu da dinleyin bence… Zira birbirinden habersiz ve tamamen eğitimsiz bir grup insanla olağanüstü uyumlu bir müzik yapılabileceğini tüm dünyaya ispat ediyor… Bence bundan öğreneceğimiz çok şey var.

KOÇ ya da Yükselen KOÇ: Bu dönem sizin için yeni başlangıçlardan ziyade kabulün, vedaların, sabırlı bekleyişlerin, sessiz çabaların, elinizden geleni yapıp gelmeyeni zamana bırakmanın ya da derlenip toplanması gereken arka bahçelere girmenin zamanı…  Yeni bir ben yaratmak, yeni bir yol bulmak, yepyeni bir sayfa açmak istiyorsanız, önce arkanızı temiz bırakmak, eksiği gediği görüp toparlamak, ya da olmayacak duaya amin demiş olduğunuzu kabul edip inadı bırakmak zorundasınız. En zor mücadele tamamlanması gerekene sabretmek ya da bir türlü tam olmayandan vazgeçmektir. Zira insan bu savaşı kendi içinde verir. Kolay gelsin.

BOĞA ya da Yükselen BOĞA: Size yıkım, tükeniş, yenilgi, kayıp gibi gelen şeylere başka bir gözle bakma zamanınız gelmiş. Hayatı hayallerinize ya da korkularınıza göre yaşamaya çalışmak yerine, olduğu gibi görüp kabul etmeli, anlamsız hırsları, çoktan bitmiş olan kavgaları, inatları bir yana bırakamanız lazım artık… Ben kendimden vazgeçersem, en olmayacak fedakarlığı ya da zorluğu sineye çekersem, tükenene kadar olduğum yerde kalmak için direnirsem, belki değişmek zorunda kalmam diye düşünmek, sizi değişimden korumayacak. O yolun bir yere çıkmadığını görün. İstediklerinizi yaşamak için, yaşamamayı, yeniye yer açmamayı, iyileşmeye, şifaya, dönüşüme imkan bırakmamayı seçen sizsiniz. O geçişi yapın… Ölmüş olanı içinizde de öldürün ki yeniden doğasınız.

İKİZLER ya da Yükselen İKİZLER: Bazı beklentilerinizden vazgeçmeniz ya da bazı korkularınızı / kaygılarınızı terk etmeniz gereken bir zaman. Bu dönemde hayatın sandığınız ve umduğunuz gibi akmayabileceğini göreceksiniz. Bazı topluluklar, insan grupları, sosyal ortamlar konusunda da hayak kırıklıkları ya da ilginç farkındalıklar yaşayabilirsiniz. Eğer olanı olduğu gibi görüp kabul eder, ille benim istediğim yere gelecek diye çekelemekten vazgeçerseniz, kaybı kazanca çevirebilirsiniz. Ya da aslında ortada kazanç veya kayıptan söz edilmeye değecek bir konu olmadığını, sadece zeminin, koşulların değiştiğini ve üstüne gidilmesi gerekenin başka bir şey olduğunu fark edersiniz.

YENGEÇ ya da Yükselen YENGEÇ: İş hayatınızla ilgili bir dönem kapanıyor ya da bazı sorumlulukları yerine getirme şekliniz değişiyor olabilir. Kaçtığınız, gözünüze zor görünen ya da sıkıcı bulduğunuz bazı görevleri üstlenmeniz beklenebilir.  Bunaltıcı bir otorite figürü ile yüzleşmeler yaşayabilir, bu sayede kendi içinizdeki çatışmaları da gözden geçirebilirsiniz. Hayatınızdaki baskı ve mecburiyetlere bakışınız değişebilir. Ebeveynlerinizden biriyle ilgili ya da genel olarak aile büyüklerinizle ilişkilerinizde kaçınılmaz değişimler yaşayabilirsiniz. Bir ebeveyn olarak tutumunuzu değiştirmeniz de gerekebilir. Alışkanlıklarınızı değiştirmekten çekinmeyin. Değişime direnmek sadece sıkıntınızı arttırır. Durumu kendinize uydurmak yerine kendinizi kaçınılmaz olan durumlara uyumlandırmaya çalışın.

ASLAN ya da Yükselen ASLAN: Hayat planlarınız, kesin yargılarınız ve beklentileriniz, düşünce şekliniz, felsefeniz ve inançlarınız konusunda kendi içinde çelişkili alanları görüp değiştireceğiniz bir zaman. Birilerinin size engeller koyması, görüşlerinizi eleştirmesi, özgürlüğünüzü sınırlaması, haklarınızı gözardı etmesi gibi deneyimler yaşayabilirsiniz. Ya da geçmişten gelen böyle konuları nasıl çözmeniz gerektiği hakkında yeni bir yaklaşım belirlemeniz gerekebilir. Eğer akademik bir alanda çalışıyorsanız, çıkmaza giren bir süreci tanımlamanız ve bir yön değişikliğine gitmeniz gerekebilir. Yayıncılık, medya, uluslararası ilişkiler gibi bir alanda faaliyetiniz varsa, duraklamaya girmiş olan konularda yeni bir bakış açısına ihtiyacınız olabilir.

BAŞAK ya da Yükselen BAŞAK: Üzerinizde baskı oluşturan, bir türlü bitmek bilmeyen, pürüzleri temizlenmeyen, sorun çıkartmaya devam eden konularda nihai çözümler getirecek bir döneme giriyorsunuz. Ama çözümü görmeniz için bazı iç ve dış çatışmalarınızı bir kenara koymanız, bazı kayıpları kabul edip arkada bırakmanız, bazı yükleri taşımanız gerekmediğini idrak etmeniz şart. Sizi ezen, tüketen, yıpratan ya da bir şekilde zarar veren şeyleri hayatınızda tutmak sizin seçiminiz ise bunu bir yana bırakıp yeni bir kapı açabilecek olan tek kişi sizsiniz. Borçlarınızı ödeyecek, sağlığınızı toparlayacak, tamiratlarınızı tadilatlarınızı bitirecek, kayba neden olan işlerinizi tasfiye edeceksiniz. Eğer engel olamayacağınız ve yönetemeyeceğiniz bir bitiş sürecindeyseniz bunu kabullenmenin en iyisi olacağını da göreceksiniz.

TERAZİ ya da Yükselen TERAZİ: Bazı yol arkadaşlıklarınızın, bazı ilişkilerinizin, ortaklıklarınız veya kontratlarınızın verimsiz bir hala geldiğini ve gereksiz çatışmalara yol açtığını görebilirsiniz. Bitmesi gereken bitecek kopması gereken bağlar bu süreçte kopacak. Görünürde mağdur olan siz bile olsanız bu bağları içinizdeki çatışma ve iddialar yüzünden bırakmayanın siz olduğu fark ederseniz, ayrılık, uzaklaşma ya da sınır belirleme adımlarını daha rahat atarsınız. İlişkilere bakış açınızı, hayatınızda olan ya da girebilecek olan kişilerden beklentilerinizi ve kendi tutumlarınızı değiştirmeniz gerektiğini anlayacağınız bir dönemden de geçebilirsiniz. Bir başka ihtimal de alıştığınız yerlerden uzaklaşmak olabilir.

AKREP ya da Yükselen AKREP: Hayatınızda, gündelik düzeninizde, çalışma ve yaşama ortamınızda bazı şeyler bir türlü istediğiniz gibi olmuyorsa, sağlığınız ve keyfiniz yerinde değilse, sıkılıyor, sıkışıyor, akışta sorunlar yaşıyorsanız kendinize şu soruları sorun; Anlamsız, verimsiz, kendimi tüketmeme yol açan alışkanlıklarım neler? Neyi sürüncemede bırakmak, uzattıkça uzatmak, çözümün önünü tıkamak eğilimindeyim? Neyi bir türlü değiştiremiyorum? Eğer bu sorulara samimi cevaplar verirseniz, kanalizasyonu tıkayan şeyleri bulup ortadan kaldıracaksınız. Ya da önümüzdeki altı ay sizin için hoşlanmadığınız bir sürü şeye boyun eğdiğiniz bir zaman olacak. Bir ihtimal de tercih etmediğiniz ama mecbur olduğunuz bir görevi yerine getirmek olabilir. O zaman bunu durumla kavga etmeden ve kendinizi harap etmeden yapmanın bir yolunu bulmaya gayret ediniz.

YAY ya da Yükselen YAY: Sizi mutlu etmesi, heyecan ve coşku vermesi, yaşam enerjinizi tazelemesi gereken insanlar, ilişkiler, faaliyetler ve projeler, aksine keyifsizlik, verimsizlik ve can sıkıntısı ya da çatışma ve kızgınlık getiriyorlarsa, bunun iki sebebi vardır; Ya siz elde ettiğiniz şeylerden kolay bıkıyorsunuz ya da elde edilmesi mümkün olmayana takılı kalıp kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Mutsuzluk dışarıdan geliyormuş gibi görünse de içeride başlayan bir sorundur. Kendinize neyi neden istediğinizi/istemediğinizi sorun, cevabınızda da dürüst olun. Bir yere varmayan çabalar ve kavgalardan, tekrar eden takıntılardan vazgeçin. Heyecana kavga ve zorlukla varacağınızı ya da huzursuzluğun bir hayat şekli olduğunu sanmaktan kurtulun. Enerjiniz düşükse, kendinize verimli hedefler bulun. Çocuk isteyen ama hamile kalamayan Yaylar için bu dönem tekrar denemeye çok uygun olmayabilir… Biraz bünyenizi rahat bırakın ve duygusal olarak kendinizi hırpalamaya bir son verin.

OĞLAK ya da Yükselen OĞLAK: Güvenlik ihtiyacı, aidiyet, aile, ev, özel hayat düzeni gibi konularda sıkıntıya neden olan konulara yepyeni bir gözle bakmanız gereken bir döneme giriyorsunuz… Fiziksel olarak çözülmeler, bitişler, değişimler yaşanacak olabilir. Ama bunları sorun değil, yeni ve temiz bir döneme giriş imkanı olarak görmek sizin elinizde. Sizi güvende ve huzurlu tutan şey alışkanlıklarınız değil, hayatı ele alma şeklinizdir. Bu dönemde geçmişle bağlarınızı fiziksel ve duygusal olarak kopartmaya yatkın olacaksınız. Belki aile yapınızda, evinizde bazı değişiklikler de olur. Ailenizden ve geçmişinizden getirdiğiniz yargılar, iç çatışmalar, psikolojik kalıplar da artık geride kalsa ve siz kişisel tarihinizin kanalizasyonunda boğulmaktan kurtulsanız, ne kadar şaane olur!

KOVA ya da Yükselen KOVA: Yakın arkadaşlarınız, akrabalarınız, sürekli bir arada olduğunuz insanlar ile aranızda iletişim kopuklukları ve anlaşmazlıklar olabilir. Geçmişten gelen bazı çatışmalara ve sorunlara başka bir gözle bakmanız, belki yeni bir yaklaşım ve yeni bir iletişim dili geliştirmeniz gerektiğini fark edebilirsiniz. Ya da bazı kişilerle uzlaşmanızın mümkün olmadığını, onları etrafınızda tutmak gibi bir mecburiyetinizin olmadığını idrak edebilirsiniz. Çatışma da uzlaşma da vakit ve emek alır… Bundan bir şey çıkmayacak deyip yönünüzü değiştirmek ya da bundan bir şey çıkksız istiyorsanız tavrınızı değiştirmek, bu vakti ve emeği verimli kullanmanızı sağlar.

BALIK ya da Yükselen BALIK: Gelir akışınızdaki tıkanıklıkları ya da gelir elde etme şeklinizin sizin hayatınızda oluşturduğu tıkanıklıkları farklı bir gözle görüp değerlendirmeniz gereken bir zamana giriyorsunuz. Gelir elde etme şeklinizi değiştirmeniz gerekebilir. Sorununuz para değil değer yargılarınız ve kendinize değer verme şekliniz de olabilir. Şayet ne elde ederseniz edin kendinizden hoşnut olamıyor ve hep ekside olduğunuzu düşündüğünüz yerlere takılıyorsanız, bunun nedeni hayatın size kötü davranması değil, sizin kendinize saygı ve sevgi duymakta zorlanıyor olmanız pek muhtemeldir!

7 Adet Yorum

 1. Arzu leyal

  Balığın yükselen boğası akışta ve umursamazsa bunu ay aslanamı borçludur yoksa Allah ne verdiyse depresyonda mıdır
  Zira ne bırakamama ve nede değer sıkıntım var ..ne olacaksa olsunlar
  Seviyorum sizin duru anlatımınızı varolun

  1. JUNO

   Boğanın yöneticsi Venüs İkizlerde filandır… O umursamıyordur :))) Sevgiler

   1. Arzu keyal

    Aydınlandım resmen .. meğer bi yerde olan sadece orada olduğu için ve kadar değilmiş onunda içeriği mühimmiş .. çözüyorum yvş yvş
    İlk burç son evde ve Allah çok büyük 💓🙏🏻

 2. İlayda

  O kadar güzel yazıyorsunuz ki okurken huzur buluyorum ve kendimle konuşma fırsatım oluyor.Bu tutulma 4. Evimde 29 ° jupiterim üzerinde oldu.Yükselen yay ım 22° ama oğlak burcu yorumu genelee bana daha çok uyuyor.Sevgiler🌟

  1. JUNO

   Evet öyle olur… Ben de 29 derece Aslanım hep Başak uyuyor bana 🙂 Sevgiler

 3. Stoploss

  Sizi takip ediyorum. Tüm yazılarınızı beğenerek okuyorum çok teşekkür ediyorum

  Balık burcu yükseleni yay
  Kuzey ay düğümü başak güney ay düğümü balıkta fikriyatınız değerlendirmeniz nasıl olur.

  1. JUNO

   Bu kadar kişisel ve detay yorum talep etmek biraz insafsızlık değil mi bana karşı 🙂 Vicdansa Yay ve Balıkın olayı nerede o vicdan?

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: