18 Haziran 2023, İKİZLER Burcu’nda YENİAY; Yanılsamalar, Zanlar ve Şirazesi Kaymış Benlikler Üzerine Bir Güzelleme!

Karikatür: Herrm Glück
Resim: Karikatür: Herrm Glück

18 Haziran 2023, İKİZLER Burcu’nda YENİAY; Yanılsamalar, Zanlar ve Şirazesi Kaymış Benlikler Üzerine Bir Güzelleme!

18 Haziran 2023 günü, İstanbul’a göre 07:36’da YENİAY adını verdiğimiz Güneş – AY Kavuşumu tam halini alıyor. YENİAY haritasını yorumlarken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • AY ve Güneş İkizler Burcu’nun 26 derecesinde, Juno ve Betelgeuse ile kavuşumdalar ve haritanın 12’inci evine yerleşmişler.
 • Neptün 9’uncu evden YENİAY’a kare açı yapıyor.
 • İkizler’in yöneticisi Merkür de İkizler Burcu’nda. Aslan’da kavuşumda olan Venüs, Mars ve Lilith ile 60 derrece açı alıyor.
 • Mars ve Lilith kavuşumu Uranüs’e kare yapıyor.
 • MEALİ;

Sosyal düzlemde NETLİK’ten uzak günler yaşıyoruz;

 • Neyin nereye varacağı, hangi gelişmenin sonradan neye hizmet edeceği belli değil. Bu nedenle alınan kararlar, verilen sözler, desteklenen kişiler, ön plana çıkartılan konuların bir çoğu, belirsizliğin oluşturduğu bir hareket alanı sağlamaya yarıyor.
 • Ekonomik olarak kontrol altında tutulan bazı gelişmelerin ay sonuna doğru zirve yapması beklenebilir.
 • Borsa’da ani hareketler yaşanması mümkün.
 • Finansal belirsizlik, firmalar arası ödemelerde, fiyat belirlemede, karlılık ve risk ölçümlerinde zorluk yaratmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bireysel düzlemde ise kendi gerçekliğimizle ve değerlerimizle bağ kurmakta zorlandığımız bir süreçten geçiyoruz.

 • İç dünyamız pek karışık… Eve dönmeye çalışırken Houston’la bağlantı kuramayan bir uzay aracı gibi hissediyor olabiliriz 🙂
 • Yapmamız gereken bir geçişin, almamız gereken bir kararın, oluşturmamız gereken yeni bir zeminin gerektirdiği çaba ve cesareti gösteremediğimiz için… Ya da basitçe BİR TÜRLÜ KENDİMİZE GÜVENEMEDİĞİMİZ için… Abuk sabuk şeylerle oyalanıyor, gönül gezdiriyor, küçük ama somut adımlarla ilerleyeceğimize, büyük hayaller ve derin kayboluşlar denizinde dolanıyor olabiliriz.
 • Kendimizle olduğu kadar hayatımızdaki olaylar ve insanlarla ilgili değerlendirmelerimizin de olumludan olumsuza uçuk geçişler yapması pek mümkün. Az önce ak gördüğümüz az sonra kapkara olabilir. Yargılar, yanılsamalar, mesnetsiz ataklar havada uçuşabilir.
 • İnsanlarla ilgili yanılsamalarımızın önümüze döküldüğü bir zaman da olabilir. Dolduruşa geldiğimizi, değerlendirmelerimizde hatalı olduğumuzu ya da bile bile lades yaptığımızı kabul etmemiz gerekebilir.
 • İçimiz kapkarışıkken, dışarıya karşı tatil sepetini hazırlayan bir ergen görünümü vermeye çalışıyor olabiliriz. Hatta kendimizi bile böyle kandırıyor olmamız mümkün; ”Ay iyiyim ben Şekerim! Azcık kafamı dağıtıp, derde tasaya püfff diyeceğim.” kafasına girebiliriz.

Bu tufaya düşmemek biraz zor gibi de… Çabuk çıkmak için bir kaç ”gıcık” öneride bulunacağım. Duymak istemiyorsanız ekranı kapatıp, gidin ağlak bir müzik filan açın 😉

 • Haksız olabileceğinizi daima dikkate alın. Ani yargılara gitmeyin. Ama görünen köye de yalancı kılavuz tutmayın.
 • Hiç bir şeyi ”görmek istediğiniz gibi” görmeyin. Olduğu gibi görün ve gereğini yapın.
 • Hayal kurmayın demiyorum… Hobi olarak yine kurun 🙂 Ama ayaklarınızı yere basarak o hayalin peşine takılın.
 • Abartmayın! Olumluyu da olumsuzu da abartmayın.
 • Kimseyi oyalamayın, hafife almayın, yanıltmayın. Ama başta kendinizi yapabilecekleriniz, yaptıklarınız ve yapamayacaklarınız hakkında kandırmayın!
 • Özdeğer algınızdaki delikleri ve bunların sizi nasıl aşağı çektiğini fark edin.
 • Kendinizi küçümsemeyin, batırmayın, ezmeyin. Başkalarının sizi incitebildiğini ya da önemsizleştirdiğini düşündüğünüz yerlerde, aslında kendinizi onların hiç yapamayacağı kadar değersiz, yetersiz, sevgiyi ve beğeniyi hak etmeyen biri gibi gördüğünüzü, bu yüzden de bir başkasından gelen en ufacık ”ters” dokunuşa aşırı hassas olduğunuzu ya da olumsuz yönlendirmelere bu yüzden kolayca teslim olduğunuzu fark edin.
 • Dışarıya karşı nasıl göründüğünüz ile uğraşmayın. Olmadığınız kadar iyi, güçlü, becerikli, yetkin……… görünmeye çalışmayı bir yana bırakın. Kendinizi böyle görmek için de uğraşmayın. Olduğunuz şeyi fark ve idrak edin ve kendinizle barışmaya çalışın. Rol yapmak, hava atmak için kullanacağınız enerjiyi kendinizi toplamak için kullanın.
 • Ergen tavırlarını, heveslerini, sorumsuzluğunu bir yana bırakın.
 • Geçmiş güzel günlere, altın zamanlara dair hayallere, yitip giden şeylerin buruk hüznüne değil elinizde olan gerçeğe ve buradan gidebileceğiniz yeni yerlere odaklanın.
 • Sağlık açısından, alerijlere, barsak sorunlarına, kalp damar sorunlarına veya maddi ve fiziksel olarak hasarlı kazalara yatkın bir dönem. Hiç bir şeyi hızlı yapmayın. Olabildiğince vites düşürün ve abartıdan kaçının.

Aşağıda Burca göre şeyler var 🙂 Ama şarkımı da dinleyin!

Bu yazıya çok sevdiğim bir şarkının yeni bir yorumunu eklemek istedim… Semiramis Pekkan – Evrencan Gündüz birlikte söylüyorlar;

KOÇ ya da Yükselen KOÇ : Bu YENİAY sizde bir Merkür Retrosu tadında etki yapabilir. Yani elimi attığım hiç bir şey düşündüğüm gibi işlemiyor… Akım diye ağzımı açıp kakam diye bitiriyorum… İnsanların ne demek istediklerini anladım sanıyorum ama yanlış anlamış ya da yanlış yönlendirilmiş olduğumu fark ediyorum… türünden deneyimler yaşayabilirsiniz. İletişimsizlik, eylemsizlik, isteksizlik, sözlerin ve davranışların bir yere varmaması ile uğraşabilirsiniz. Siz kendi payınıza düşeni yapmaya, dürüst ve dikkatli olmaya çalışın. Başkalarının dolduruşuna da gelmemeye dikkat edin.

BOĞA ya da Yükselen BOĞA : Para veya iş kaybetmek konusunda endişeleriniz olabilir. Gerçekten paraya sıkıştığınız bir zaman da geçirebilirsiniz. Yaptığınız işin değerini, sizden beklenenin ne olduğunu, bir işi yapabilecek kapasite ve koşullara sahip olup olmadığınızı iyi ölçemiyor olabilirsiniz. Küçümsenme kaygısı, kendinizi küçümseme eğilimi, yetersizlik hisleri gündeme gelebilir. Değersizlik duygusunun getirdiği ani patlamalara dikkat edin. Bayram döneminde yakınlarınızla, ailenizle ya da evinizde sizi gerebilecek toplara hiiiç girmeyin!

İKİZLER ya da Yükselen İKİZLER : Ayyy İkizler değil de Balık, hem de hakikaten şaşkın bir Balık gibi davrandığınız bir süreçtesiniz 🙂 Kafanızın bu ara TAM İYİ ÇALIŞMADIĞINI kabul edin, rahat edin. Bir sersemlik hissi, odaklanma sorunu, her şeyi yanlış anlama, aşırı iyimser ya da çok kötümser ve ağlak olma eğilimi, kurtarıcı arama ya da birilerine yardımcı olmak için kendinizi kurban etme atakları filan yaşayabilirsiniz. Böyle hissediyorsanız çok şaapmayın, birkaç güne GEÇECEK! Siz şimdi olabildiğince sakin durun. Etrafa karşı şalalalaaa hu huuu çiçek çocuk görünümleri vermeyi de bırakın. Alkole de fazla düşmeyin.

YENGEÇ ya da Yükselen YENGEÇ : Bütün kararlarınızın askıda, bütün planlarınızın suyun üstünde yüzer vaziyette olabileceği bir YENİAY! ”Hiiiiç bir şeycik bilmiyorum… Bilmek de istemiyorum… Zaten bildiğimi sandıklarım yüzünden düştüğüm keriz durumları beni benden aldı. Bana nen var demeyin. Beni karar almaya, fikir belirtmeye zorlamayın!” dediğiniz bir süreç olabilir. Böyle hissetmiyorsanız, çok accayip iyi ve kararlı ve dee her konuda en iyisini biliyor hissediyorsanız da AMMANNN tikkatli olun; bir sabuna basıp kaymanıza ramak kalmış. Kendinizi kandırmamaya, yanılsamalarla hareket etmemeye çok özen gösterin.

AZZLANN ya da Yükselen AZZLANNN : Etrafınıza baktığınız zaman gördüğünüzü sandığınız şeyler, olumlu ve olumsuz anlamda hiiiiç ilk bakışta algıladığınız gibi olmayabilir. Bu ara risk değerlendirmesi yapmakta çok zorlanabilirsiniz. Girdiğiniz yeni ortamlar ve tanıştığınız yeni insanlar sizi çok yanıltabilirler. Çok şey beklemeyin, çok açılıp kendinizi ortaya sürmeyin. Borsa morsa işlerine meraklıysanız LÜTFEN çok dikkatli olun, pişman olacağınız kararlar alabilirsiniz. Yani boşuna AZZLANNN demedim, bu ara AZ yapmaya, vites düşürmeye ihtiyacınız var. Hiddet, şiddet, gövde gösterisi, kendini ispat çabası, gurur kaynaklı savaş ilanları filan bu ara pek mümkün… Ama sert düşünce kırılan popo sizinki olacağı için fazla yükselmeyin.

BAŞAK ya da Yükselen BAŞAK : Bu aralar özellikle iş açısından bağlantı kurduğunuz insanlara dikkat edin. Onlardan aldığınız yönlendirmeler, gelen talepler, akan bilgiler eksik, yanlış ya da sizin işinizi yapmanıza engel olacak şekilde aksamalı olabilir. Çok umut verici gelen bazı kontratlarınız askıda beklebilir ve siz iş güç durdu diye düşünebilirsiniz. Ya da ummadığınız yerden ummadığınız bir takım işler akabilir. Ancak bu durumda da beklentilerin makul ya da sizin kapasitenizin, bildirdiğiniz hizmet kapsamının ulaşılabilir olup olmadığını İYİCE kontrol edin. İçinizde baskıladığınız bir kızgınlık ve hayal kırıklığı olabilir. Bu duyguları kendinize ve başkalarına karşı şiddete dönüştürmeyin! Fark edin ve kökenini çözümleyin.

TERAZİ ya da Yükselen TERAZİ : Bazı planlarınızın beklediğiniz gibi akmayacağı, bazı yolculukların ertelenebileceği, bazı fikir ve inançlarınızın yanlış ya da eksik çıkacağı veya gündelik hayatta uygulanabilir olmayacağı bir zamandan geçiyorsunuz. ”Ben şu konu böyle çözülür sanmıştım amaa…” gibi cümleler kurmaya hazır olun. İş hayatınızda ya da sizin için iş yapan insanlarla aranızda yanlış anlaşmalar, fikir ayrılıkları, kavrayış sorunları olabilir. Varsaymamaya, yargıda bulunmamaya, çok net anlatıp çok iyi anlamaya dikkat edin. Doğrusu bu… Zaten böyle olması gerekir… gibi düşüncelerle davranmayın. Size tufaya getiren, yanıltan insanlara karşı da uyanık olun.

AKREP ya da Yükselen AKREP : Bittiğini sandığınız bir şeyin yeniden canlanabileceğine dair göstergeler olduğunu zannedebilirsiniz 🙂 Evet komik bir cümle oldu biliyorum ama durum bu! Bu iş, bu aşk, bu umut, bu proje, bu sorun, bu karmaşa….. burada bitti derkennnn ”MI ACABA” dedirten birşeyler olabilir. İçinizde bir parça birşeyi bitirmek istemiyor olabilir. Bir işi uzattıkça uzatan, bir çözümü bir türlü içine sindiremeyen, bir ateşin küllerini habire karıştıran, bir kavgayı sürekli canlandıran, yani yılan hikayelerini seven muhtemelen sizsiniz. O yüzden de dıştan gelen yanılsamalı uyarıcıların üstüne atlıyorsunuz. Elinizin altında çözüme kavuşturulmayı bekleyen şeyleri olmasını istediğiniz gibi değil olduğu gibi görün. Enerjinizi boşa savurmayın. İyi giden şeyler için de AŞŞIRI kaygı duymaktan vazgeçin.

YAY ya da Yükselen YAY: Bir anlaşma, bir kontrat, bir yol arkadaşlığı ya da bir gönül arkadaşlığı konusunda belirsizlik içeren süreçler var kapınızda! Bir teklif ”gerçek olmak için fazla iyi” gibi görünüyorsa, karşınızdakinin güvenlirliğini ve gerçek beklentisinin ya da kapasitesinin ne olduğunu iyice anlamadan kendinizi havalara sokmayın. İyiniyetlere rağmen bir işin somut düzlemde yürütülebilir gibi olup olmadığını iyice inceleyin. Sizin aşırı beklentileriniz, gerçekçi olmayan tutumlarınız veya ne istediğinizi bilmeme haliniz, samimi olmayan görüntüleriniz varsa, yani asıl güvenilir olmayan sizseniz, bunlara da dikkat edin! Yürümediği zaten belli olan bir bağlantıda ortaya dökülen açık sorunları da yine hasıraltı etmeye kalkmayın.

OĞLAK ya da Yükselen OĞLAK: İçe çekildiğiniz, biraz kendi halinizde kalmak istediğiniz ya da depresifleştiğiniz bir süreç olabilir. Kendi kendinizi sabote etmemeye dikkat edin. Sağlık nedenleriyle yavaşlamanız ve rölantide davranmanız gerekebilir. İyileşmeden ayaklanmayın ama aşırı da çökmeyin. Sizi kullanmaya, kendi çıkarları için altına girmek istemeyeceğiniz yükleri sırtınıza vurmaya çalışan insanlara dikkat edin. Size gerçekten muhtaç olan insanlara bile yardımcı olayım derken kendinizden vazgeçmek gibi bir hale düşmeyin. Bazı adımları atmakta, bazı alışkanlıkları değiştirmekte, düzeninizi değiştirmekte zorlanan ve bahaneler üreten siz olabilirsiniz. Kendinizi kandımayın.

KOVA ya da Yükselen KOVA: Bazı projelerin askıya alındığı, bazı heyecanlarınızın önünün kapandığı, enerjinizin bi tık düştüğü ya da keyif veren bir ilişkinin ritminin bozulduğu bir dönem olabilir. Beklentileriniz ile gerçekler arasındaki değerlendirme boşluklarını gözden geçirin! Çok bekleyip umduğunuzdan azını bulmak, çöpe atmayı gerektirmez! Sadece eldeki neyse onun hakkıyla davranmı gerektirir. Benim hayal ettiğim gibi olmayacaksa hiç olmasın kafalarına girmeyin. Ya da aşşrı hayallendiğiniz bir şeyler varsa, onun aslında ne getirip ne götüreceğini görmeye hazır olun.

BALIK ya da Yükselen BALIK: Yakın ilişkiler, aile bağları, aidiyetler, bu ara sizi boğuyor. Kendinizi tıkanmış kalmış, içinden çıkamadığınız bir duruma sadece güvenli veya alışılmış olduğu için bağlanmış ya da tanıdık bir sıkıntıyı tekrar tekrar yaşıyor gibi hissedebilirsiniz. Eğer sıkıcı bir duruma katlanmak için kendini kandıran sizseniz bunu fark edin. Eğer bir durum tam sizin istediğiniz gibi olmadığında bunalımı abartan sizseniz bunu da fark edin. Ne istediğiniz, kim olduğunuz, neyi neden yaptığınız hakkında kendinize dürüst olursanız, özgürlüğünüzün önünde kimsenin engel olmadığını, kendini bunaltanın siz olduğunuzu da görürsünüz.

6 Adet Yorum

 1. Bahar Nisan

  Tam ihtiyacım olan şeyleri okudum, iyiki diyorum varsınız ❤️☺️

  1. Elsa

   Çok güzel ellerinize sağlık

 2. Sinem

  Bir Yay olarak son 2 yildir cok aci tecrubeler yasadim, pespese anne ve baba kaybi gibi, gel gor ki bunlar her insanin zamanla tecrube ettigi seyler, yani Yaradan’in bizimle bir alip veremedigi yok, artik o kadar serbetlendik ki hic bir sey icin ne sasirabiliyor, ne uzulebiliyorum, “Allah’in dedigi olur” deyip yola devam ediyoruz, acilari bal eyledik, o zaman “Galiptir bu yolda maglup”. Kaleminize saglik, yazdiklariniz cok kiymetli.

  Sevgiler,

 3. ayşe

  çoooooooooook teşekkürler

 4. simkk

  koçu yazmamışsın juno

  1. JUNO

   Nasıl yani… İlk sırada öööle durupduru Koç yorumu

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: