12 Ağustos 2022, KOVA Burcu’nda DOLUNAY; Sırtınızdaki Yükü Atma Zamanı…

Monica Rohan
Resim: Monica Rohan

12 Ağustos 2022, KOVA Burcu’nda DOLUNAY; Sırtınızdaki Yükü Atma Zamanı…

12 Ağustos 2022 günü, İstanbul’a göre 04:35 itibariyle, DOLUNAY adını verdiğimiz Güneş – AY karşıtlığı tam halini alacak. DOLUNAY haritasını yorumlarken, aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • AY Kova Burcu’nun 19 derecesinde, haritanın 8’inci ev sınırında,
 • Güneş Aslan Burcu’nun 19 derecesinde ve 2’inci ev sınırında, Ras Elased Australis ile kavuşumda,
 • Uranüs Kuzey AY Düğümü ile kavuşumda, Güneş, Ay ve Güney Ay Düğümü ile Büyük Sabit Kare oluşturuyor.
 • Algol ile kavuşumda olan Mars, Uranüs ile geniş açılı bir kavuşum yapıyor ve Satürn’den kare alıyor.
 • Lilith Sirius ile kavuşuyor. Retro Konumdaki Chiron ile kare açı yapıyor. Chiron Güneş ile üçgen açı içinde.
 • Yükselen 29 derece Yengeç. Yöneticisi Kova’daki AY.

MEALİ;

Beklenmedik yıkımların getireceği dönüşüme hazır olmamız gereken bir zaman… Hayata bakışınızın değişmesine, değerlerinizde ve önceliklerinizde ”imkansız” dediğiniz dönüşümlerin meydana gelmesine hazır olun!

Sosyal düzlemde;

 • Finansal piyasalarda sarsıcı bir gelişme patlak verebilir.
 • Büyük bir yolsuzluğun ortaya çıkması, büyük bir kurumun işleyişteki sorunlardan ötürü yıkım yaşaması, güçlü bir pozisyonda duran kişilerin gücü suistimal ederek verdikleri bir zararın ortaya çıkması gibi gelişmeler yaşanabilir.
 • Teknoloji kazaları ve aksaklıkları yaşanabiir,
 • Doğal afetler meydana gelebilir,

Bireysel düzlemde;

 • Güçlü görünmeye çalışarak, hatta sert ve ödünsüz davranarak saklamaya çalıştığımız bir zaafiyetle yüzleşebiliriz.
 • Bir tür güvende kalma / korunma / kontrolü elde tutma ihtiyacı ile benimsemiş olduğumuz, ancak artık bize ve çevremize zarar veren, katılaşmış alışkanlıkları yıkmamız gerektiğini açıkça görebiliriz.
 • Birilerinin bize dayattığı bir durumdan sabır tükenmesi ya da ani bir idrak uyanışı ile kurtulmaya karar verebiliriz.
 • Önceliklerimizi, maddi ve manevi anlamda bizim için vazgeçilmez olduğunu düşündüğümüz değerlerimizi alt üst eden, bizi hayat kurgumuzu başka bir gözle yapmaya teşvik eden gelişmeler yaşanabilir.
 • Para kazanma şeklimiz, niteliklerimizi değer üretmek için kullanma biçimimizde radikal bir değişiklik yapabiliriz.
 • İnsanlara ve ilişkilere dair çarpıcı farkındalıklar yaşayabilir, değerlendirme şeklimizi değiştirebilir, kendimize veya karşımızdakine haksızlık ettiğimiz yerleri görebiliriz.
 • Maddi konularda yapılmış haksızlıklar, ısrarla sürdürülmüş hasar verici tutumlar, çarpıcı bir olayla ortaya çıkabilir.
 • Hesap hatalarına veya teknolojik araçlar kullanılarak yerine getiren işlemlerdeki sorunlara dikkat etmek gerekir.
 • Kalp, damar hastalıkları, tansiyona bağlı beyin ve omurilik problemleri, sindirim sistemi ve üreme organlarında sorunlar varsa bunlar tetiklenebilir. Gizli kalmış bir sorunun ortaya çıkması şifaya yol açabilir.

İnsanın en belirgin güdülerinden biri ”güvende kalma” ihtiyacıdır. Güvende kalmak için bir şekilde güçlü hissedeceğimiz bir zemin oluşturmaya ve bu zemini korumaya çalışırız. Ancak hayat değişkendir. Değişim bizim sırtımızı dayadığımız  ve kendimizi korumak için sabitlemeye çalıştığımız zeminler, konumlar ve bağlantıların içeriğini, niteliğini, sağlamlığını, anlamını, değerini değiştirir. Biz alıştığımız bu zemine ısrarla tutunmaya çalıştığımızda, güvende kalmak adına aslında güvensiz olan bir duruma bağımlı hale geliriz. Böyle bağımlılıklar, biz değişme direndiğimiz zaman beklenmedik bir olayla yıkılır. Bu yıkım bizi başta ürkütse de, aslında keşfetmekten kaçındığımız başka bir olasılığın, yeni başlangıçları ve gelişmeyi mümkün kılan bir açılımın yolu yapılmaktadır.

Bu güven ve güç merakı, yalnız görünen zeminlerde değil, içsel yapılanmamızda da etkili olur. Kendimizi beğenmek ve beğendirmek, kabul görmek, yer edinmek, önemsenmek, saygı uyandırmak adına, belirli davranışları kalıp haline dönüştürürüz. Bunlardan vazgeçersek kendimizden vazgeçeceğimizi zannederiz. Oysa bizi içten yıkan, gerçek gücümüzü keşfetmemize ve ortaya çıkartmamıza mani olan, kim olduğumuzu fark etmemize ve olduğumuz gibi davranmamıza imkan vermeyen, tam da bu tutumlardır. Biz bir davranış şeklini etrafa karşı giydiğimiz incili kaftan zannederken, üzerimize aldığımız bu kişilik örtüsü sırtımızdaki yükten başka bir şey değildir.

Bazen size maddi ve manevi olarak AĞIRLIK veren bir kazancı, çıkar sağladığınız bir durumu yitirmek bile hafiflemektir… Bunu fark edin. Böyle kayıplar size gerçek değerlerinizi fark etmek ve ortaya çıkartmak için verilmiş bir fırsattır. İnsan alıştığı nesneler, konumlar, insanlar ya da davranışlardan uzkalaşınca çıplak kalmaktan korkar… Oysa etrafımıza sardığımız bu zırhlar, üzerimizi örten ağırlıklara dönüştüyse, bunların ortadan kalkması, bize hafiflik ve hareket yeteneği kazandırır.

Bu Dolunay’da yaşanacak ani bir gelişme ile yüklerinizden kurtulmaya, sizi hapseden fiziksel ve zihinsel zeminlerden özgürleşmeye, artık güven vermeyen bağımlılıkları bitirmeye, değerini ve işlevini yitirmiş işleri bir yana bırakmaya, yani çıplak ve hafif kalmaya hazır olun.

BURÇLARA GÖRE YORUMLAR AŞAĞIDA ama ben sizi müzkisiz de bıkarakamam 🙂

Mor ve Ötesi – BİR DERDİM VAR Senfonik Yorum

KOÇ veya Yükselen KOÇ : Sevme şekliniz, arzu ettiklerinizi elde etme şekliniz, çocuklarınız veya ardınızda kalan çocukluğunuzla ilgili çarpıcı farkındaliklar yaşayabilirsiniz. Sevdiğiniz şeylere, arzu ve heveslerinize tutunma şekliniz size zarar veriyor olabilir. Kendinizi değerli hissetmek için neyin peşine düştüğünüze, neyi elde etmeye çalıştığınıza, bazı şeyler arzu ettiğiniz gibi gitmeyin nasıl davrandığınıza ve bunun sizin kendinize verdiğiniz değeri, kendinize duyduğunuz sevgiyi nasıl etkilediğine dikkat edin. Kazanç, erişmek, elde etmek, size göre değerinizin kanıtıysa, kayıp ya da kontrolü kaybetmek sizin için değer yitimi anlamına geliyor demektir. Bu tuzak sizi tekrar tekrar içine çeker. Bu döngüden kurtulun. Çocuklarınızla ilişkinizde tıkanma noktaları varsa, çocukluğunuzdan getirdiğiniz kalıpların etkisini sorgulayın. Çocukluğunuzu kaybetmekten, büyümekten, önceliklerinizi değiştirmekten korkmayın! Beğendirmekten vazgeçin, kendi değerlerinizi inşa edin ve kendinizi beğeneceğiniz şekilde davranın.

BOĞA veya Yükselen BOĞA : Bir dönüm noktasındasınız. Neyin kalıp neyin gideceğine, neyi kaybetmemek için neyi feda edeceğinize siz karar vereceksiniz. Eğer hiç bir şeyden vazgeçmemek istiyorsanız, bunun mümkün olmadığını bilin. İş veya özel hayatınızda, yaşadığınız ve alıştığınız zeminlerde büyük değişiklikler olacak. Boşanma, evlenme gibi radikal özel hayat kararları gündeme gelebilir. İş değişikliği önerisi alabilir ve alıştığınız konumu bırakıp bırakmamak çelişkisinde kalabilirsiniz. Taşınma, yer değişikliği gibi kararlar da almanız gerekebilir. Kırılmayan inadınızı, değişmeyen yargılarınızı sorgulayın. Siz sabit kalmaya çalışırsanız, hayatın zemini değiştirdiğini ve tutunduğunuz yerin güvenliğinin kalmadığını göreceksiniz. Alım satım, kiralama, borç alma veya ödeme gibi konularda da takıntılı değil yeniliklere açık olun.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER : Yeni düşüncelere, bakış açılarına, yeni hayat planlarına ihtiyacınız var. Çok hareketli ve yeniliklere açık görünseniz de, sizi korkularınızın yönettiğini fark edin. Kibir, inat, pozisyon koruma, dışarıya karşı görünüşünüzü size göre güçlü tutma gibi kaygılar ile davranıyor olabilirsiniz. Etrafınızdakilerin size yükledikleri ya da sizin etrafa karşı takındığınız rollerin üzerinizde ne kadar büyük bir ağırlık oluşturduğunu görebilir ve bu -meli – malı tavırlarından sıyrılabilirseniz, yeni kararlar alıp yeni yönlere gitmeniz çok kolay olur. Eğer bu elbiselerden sıyrılmayı siz göze alamazsanız, iç geriliminizdeki artış bir patlamaya yol açabilir. Etrafın sizden beklentileri kadar, sizin etrafınızdan beklentilerinizi de kontrol edin. İnsanları koyduğunuz ve tuttuğunuz yerleri değiştirmeniz de sizi özgürleştirebilir.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ : Elinize beklenmedik imkanlar geçebilir, ani bir bolluk yaşayabilirsiniz. Bu fırsatı, parayı, rahatlığı değerlendirirken, geçmişte düştüğünüz hataları tekrar etmeyin. Eğer sunulan maddi ya da manevi zenginliği kendinizi şımartmak, kibrinizi pekiştirmek, alışkanlıklarınızı sürdürmek için kullanırsanız, zayi etme ihtimaliniz var. Bu kez olan bitene farklı bir gözle bakın. Hayatın size açacağı kapılardan farklı biri olarak geçin. Eğer bir iş değişimi söz konusu olursa, kendinizi ispat etme kaygıları ya da yetersizlik korkuları ile davranmayın.

ASLAN veya Yükselen ASLAN : Kendinizi değerli ve güçlü kılmaya çalışırken, zayıf ve güvensiz hale getirdiğiniz yerleri fark edeceğiniz bir dolunay bu… İlişkileriniz bu farkındalıkta önemli bir rol oynayabilir.  İlişkilerde takındığınız tavrı radikal bir biçimde değiştirmeniz gerektiğini görebilir ve bunu yapmanın sandığınız kadar zor ve incitici olmadığını hayretle görebilirsiniz. Karşınızdaki kişilerin beklenmedik yanları ortaya çıkabilir, şaşırabilir, belki gerilebilir ya da kendinizi sorgulamaya başlayabilirsiniz. Kendinize de diğerlerine de yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın. İçinizde olduğunuz gibi davranın, kılıflara bürünmeyin ve insanları da oldukları gibi görmeye, yargısız ve varsayımsız algılamaya çalışın. Karşılıklı çıplaklık herkesi özgürleştirecektir.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK : İçinizde ortaya çıkmaktan korkan bir çocuk var… Sevilmek, beğenilmek, zenginliğini, yeteneklerini sergilemek, olduğu gibi kabul edilmek istiyor. Ama yargılanmaktan korktuğunuz ya da içinizdeki çocuğu siz yargılayıp durduğunuz için, olduğunuz gibi davranmakta zorluk çekiyorsunuz. Bağların, güven ve aidiyet zeminlerinin sizi ne kadar endişelendirdiğini fark edin… Bu endişenin altında yatan kırılma, incitilme korkularını görün. Kendinizi savunmanız ve kabul ettirmeniz, onay almanız gerektiğini zannetmekten vazgeçerseniz, incitici olmasından korktuğunuz bağlara bu kadar takılmazsınız. Şeklen gereğini yapar ama duygusal olarak kendinizi o bağlarla beslenmeye mecbur hale getirmezsiniz. Ya da birilerini yersiz ve hadsiz bir şekilde besleyerek, sizin kayba uğradığınız ”güvensiz güven ortamları” yaratmaktan ve onları kontrol etmeye çalışmaktan vazgeçebilirsiniz. Başkalarının değil kendi kendinizin ebeveyni olursanız, içinizdeki çocuk özgür ve mutlu olacağı şekilde davranmaya cesaret eder.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ: Değişim ve kayıpların bir tehdit değil, özgürleştirici bir başlangıç olduğunu fark etmeniz gereken bir zaman. Başınıza gelenlere kaygılı, savunmacı, korumacı, kibirli, iddiacı, küstah, hırslı bir şekilde yaklaşmak sizi korumaz. Siz kendinizi belirsiz zeminlerde ve kırılgan hissettiğinizde sandığınızdan daha gerilimli, kontrolcü ve hatta saldırgan olduğunuzu fark edin. Enerjinizi baskı altına almak, kendinizden duyduğunuz şüphe ile akışı durdurmak yerine, serinkanlı, akıcı, olasılıklara açık kalmaya çalışın. Eğer sevdiğiniz ya da sizi sevdiğini düşündüğünüz insanlar hayatınızdan çıktıysa, bu size kendinizi sevmeyi keşfetmeniz için zemin verir. Eğer arzu ettiğiniz bir şey istediğiniz gibi olmadıysa, bu size enerjinizi başka bir seçeneğe yöneltmeniz için imkan verir. Hayata sizi yok etmeye uğraşan değil üzerinde sörf etmeniz gereken bir dalga olarak bakın.

AKREP veya Yükselen AKREP : Bu aralar hayatınızda bombalar patlayabilir ve hiç birini de siz patlatıyor olmazsınız. Kontrol etmeye çalıştığınız şeylerin elinizde patladığını görmek sizi çok gerebilir. Hükmetmeyi bırakın! Akıl alın, birlikte yapın, yer açın, yargılamadan gözleyin, yorum yapmadan dinleyin ve diğerlerinin yaptıklarından kendinize ders çıkartın. Olduğunuz yere, baktığınız açıya fazla saplanıp kalmış olabilirsiniz. Bir salın… Hayat, olaylar, üzerinizden aksın ve size hem kendinizi fark ettirsin, hem de yaşadıklarınıza dair perspektifiniz yavaşça dönüşsün. Güvende kalmak için, alışmadığınız gibi davranmanız gereken bir zaman.

YAY veya Yükselen YAY : Hayatınızda beklenmedik değişimler meydana gelebilir. Gündelik düzeniniz alt üst olabilir. Çalışma ve yaşama koşullarınız değişebilir. Planlarınızın düşündüğünüz gibi akmaması sizi germesin ve kontrolü kaybetmiş hissettiğiniz için kendinizi kırılganh hissetmeyin ve fazla savunmacı, suçlayıcı, hırslı davranmaya kalkmayın. Etrafınızda olan biteni sakince gözlerseniz, oldurmaya çalıştıklarınızı başkalarının halledebildiğini, iyi bildiğinizi sandığınız şeylere dair başkalarının ilginç fikirleri ve çözümleri olduğunu, tanıdığınızı sandığınız kişilerin bilmediğiniz yanlarının ortaya çıktığını idrak edebilirsiniz. Hayatın bize göre bir düzende akmaması, bir meydan okuma değil, yeni vizyonlar kazanmak ve farklı davranış şekilleri geliştirmek için bir fırsattır.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK : Sizi mutlu ettiğini sandığınız şeylerin size zarar verdiğini, arzu ettiklerinizin sizi kendiniz olmaktan uzaklaştırdığını, arzu edilen ve sevilen biri olma gayretinin sizi gereksiz bir baskı altında tuttuğunu fark edebilirsiniz. Değişimden korkmayın. Değişim size kendinizde var olduğunu fark etmediğiniz ya da yeterince güvenemediğiniz niteliklerin ortaya çıkmasını, kendinize verdiğini kıymetin ve kendinize değer biçme ve bunu ortaya koyma şeklinizin dönüşmesini sağlayacak. Yeni bir iş ya da para kazanma imkanı ortaya çıkabilir. Bunu baş edilmesi  gereken bir meydan okuma değil, dönüşümünüze destek verecek bir imkan olarak görün. Bu aralar kibirli ve kontrolcü kişilerle sınanabilirsiniz. Böyle durumlarda kalınca siz de kibirli ve kontrolcü yanınızı ortaya çıkartıp güç mücadelesine girmek yerine, o insanların içindeki zayıflık ve korkuyu bastırmak için böyle davrandıklarını fark edin. Olayları kişisel almamayı ve kendinizi ispat çabasına girmeden özsaygınızı, değerlerinizi, önceliklerinizi muhafaza ederek davranmayı öğrenin.

KOVA veya Yükselen KOVA : Bu aralar ilişkilerle sınanıp, ilişkilerden öğrenmek ve kendinizi ilişkilerle keşfetmek zamanı… Aşkta da işte de karşınızdakilerin size ne yansıttığına dikkat edin. Üstten alan, kaygılı, kibirli, hırçın, kendini öne koymak isteyen, hükmeden, şımarıkça davranan insanlala karşılaşıyorsanız onları izleyin ve onları böyle davranmaya itenin ne olduğunu anlamaya çalışın. İyi bakarsanız aslında zayıf, sevilmeye layık olmadığını düşünen, beğenilmemekten korkan bir yanları olduğunu ve bunu örtmek için fazla güç gösterisi yaptıklarını görebilirsiniz. Bunu kendiniz hakkında dersler çıkartmak için bir fırsat olarak görün. Gergin, beceriksiz, sevilmeye layık olmayan biri gibi hissettiğinizde ne kadar abartılı güç gösterileri yaptığınızı ya da ne kadar tedirgin bir portre çizdiğinizi o kişileri izleyerek fark edebilirsiniz. Size gösterilmesini istediğiniz anlayışı karşınızdakine gösterin. İyi niyetinizi suistimal eden, haddi aşan, sınırını bilmeyen insanlara da sadece mesafe koyun, kavgacı ve had bildirici olmaya çalışmayın. Onlara istediklerini alma yolunun hükmedici davranmak olmadığını sakince hissettririn.

BALIK veya Yükselen BALIK : Olaylar ve insanlar bu aralar sizi çok şaşırtabilir. Beklemediğiniz gibi gelişen durumları rutininizi tehlikeye atacak ve sizi hayatınız üzerindeki kontrolü kaybettirecek belalar olarak görmeyin. Aynı yerde takılıp kaldığınız konularda, hayatın sizi değişime zorladığını fark edin.  Beklenmedik gelişmelerin, için için çok istediğiniz bir şeyin yolunu açmak için vesile olabileceğini fark edin. İç sesinizi duymaya çalışın. Sezgilerinizi, yaratıcılığınızı, manevi kaynaklarınızı özgür bırakın. İnsanlar ummadığınız gibi davranıyorlarsa, kendiniz için endişelenmek ve huzursuzlanmak yerine gözlemci kalmayı tercih edin. Herkesin gerçek yüzünün ortaya çıkmasını ya da rolünün değişmesini, sizin idrakinizi arttıracak ve önünüzü açacak bir fırsat olarak görün.

2 Adet Yorum

 1. ÖZLEM

  Boğa ? Cezalı mı boğalar 🙂

 2. Aslı

  Son iki haftadır bu şarkı aklımda dönüp duruyor; “herkes neden düşman, herkes neden düşman?”

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: