29 Aralık 2022 – 18 Ocak 2023 OĞLAK Burcu’nda Merkür Retrosu; Kapanış Gibi Kapanış!

d02fef473bee8661a3b95e34880a560b
Resim:

29 Aralık 2022 – 18 Ocak 2023 OĞLAK Burcu’nda Merkür Retrosu; Kapanış Gibi Kapanış!

2022 yılı şanına layık bir kapanış yaparak, son anda bir de Merkür retrosu patlattı 🙂

Resmi başlangıç tarihi 29 Aralık olsa da, gölgeye girdiği 12 Aralık’tan itibaren etkilerini hissetmeye başladık… 18 Ocak 2023’de asıl retro bitecek ama gölgesi 7 Şubat’a kadar sürecek.

 • Nooluyor kardeşim her işim ters gitmeye başladı… Sanki sistem durdu, çarklar dönmüyor!
 • Bir sürü iş vardı gelmesini beklediğim… Birden her şey askıya alındı!
 • AYH yeter bayiliciim! Telefonum zortladı, bulaşık makinem su akıtıyor, sallanan sandalyem kırıldı, nuh-u nebiden kalma faks makinesi bile olduğu yerde dağıldı 🙂
 • Kontrol ihtiyacım tavan ama sonuçlar hep beklenenin aksi yönde!
 • Hayatıma bir sistem ve düzen getirmek istiyorum ama alıştığım şekilde olmuyor. Sanki yanlış giden bir şeyler var ve ben onları göremiyorum.
 • Anlatıyorum ama kimse beni anlamıyor… Söyleneni yapıyorum, öyle demedim ki diyorlar! Hayır yani bende mi bir sorun var?
 • Tutuldum kaldım! Boynum, sırtım, yanlarım ve her yanlarım ağrıyor 🙂

gibi cümleleri birkaç gündür kurmaya başlamış olabilirsiniz.

Merkür Retro klasiğidir; bozulacaklar bozulur, kırılacaklar kırılır… Ertelenmiş sorunlar burnumuza sokulur. Tamirat, tadilat, düzenleme, ayıklama gerektiren ne varsa sevimsiz bir parmak hepsine dikkat çeker 🙂 Onlara alıştık… Hatta bir tür günah çıkartma ve arınma süreci olarak kabul ve teslimiyete büründük.

Lakin bu OĞLAK’ta retro! Lafta kalmaz, gündelik ıvır zıvır aksaklıklarla yetinmez, bir iki yanlış anlama mesajı ve ardından gelen özürlerle çözülmez…

 • Hayatımızdaki tıkanık borulara, sıkışmış kapılara, ayağımıza takılmasına karşın yoldan kaldırmadığımız taşlara,
 • Değiştirmek konusunda yersiz bir direnç gösterdiğimiz her duruma,
 • Düşünce, davranış, iletişim biçimimizdeki katılaşmış ve işlevimizi düşüren alışkanlıklara,
 • Takıntı ve inat haline getirdiğimiz için sürdürdüğümüz bazı tavırların anlamsızlığına hatta verdiği zararlara,
 • Abartılı kontrol ihtiyacımız, her şeyin nasıl gideceğini bilme ve nasıl gitmesi gerektiğini tayin etme arzumuz yüzünden hayatla ve kendimizle kavga dövüş, itiş çekiş olduğumuz konulara,
 • Sorumluluk alamadığımız için savsakladığımız ve birilerine yıktığımız işlere,
 • İlle de ben yapacam ve kimseden yardım almayacam, akıl sormayacam, kendimi yıpratacam türü saplantılarımıza,
 • Otorite kurma veya otorite figürleri ile ilişki kurma şeklimizdeki aksaklıklara,
 • Aile büyüklerinin beklentilerine ve yönlendirmelerine dair hislerimizde, onlara karşı görevlerimizi algılama ve yerine getirme şeklimizde sağaltılması gereken yerlere… Hatta bunun hayata bakışımıza ve genel davranışlarımıza yansımalarına!
 • Bir ebeveyn olarak gözden geçirmemiz, esnetmemiz, yeniden yapılandırmamız gereken tutumlara,
 • Hayatımızdaki sıkışmışlık, zorlantı, baskı hissinin bedenimize yansımalarına,

dikkat çekecek ve bizi bakış açımızı ve tutumumuzu değiştirmeye zorlayacaktır.

BURÇLARA GÖRE YORUMLAR DA  AŞAĞIDA!

Ama ben yazıya Noel – Yılbaşı ruhu ile bütünleşmiş parçalardan biri olan Schubert’in Ave Maria’sı ile ara vermek istiyorum…

2023’de bu parçanın verdiği duygudaki sevecenlik, şükür ve akıcılık bizimle olsun. O zaman göklerin açtığı kapılar kaygı değil sadece farkındalık ve olgunluk getirir… Dirençle değil, umut ve güvenle kucaklarsak olanları, hayatın ihtişamı ile dolar gözlerimiz…

 

KOÇ ya da Yükselen KOÇ: Bu retronun etkisini en çok kariyeriniz, sorumluluklarınız ve otorite figürleri ile ilişkileriniz konusunda yaşarsınız. Yükselme beklediğiniz, girişimde bulunduğunuz, bir talebinize karşılık istediğiniz alanlarda istediğiniz cevaplar, tepkiler gecikebilir. Prosedürlere bağlı tıkanmalar yaşanabilir. Sizin de inatçılık, kuralcılık, esnemekte zorlanmak gibi nedenlerle, zor yoldan gittiğinizi görmeniz, tutum ve iletişim dilinizde değişiklik yapmanız gerektiğini fark etmeniz mümkün olabilir. Kendi istediğiniz yönde ilerlerken ihmal ettiğiniz sorumluluklar varsa onlara önem vermeniz de yerinde olur.

BOĞA ya da Yükselen BOĞA: Bu retronun etkisini en çok hayat planlarınızdaki gecikmeler, seyahatleriniz ya da uzak mesafeli iletişimlerinizdeki ertelemeler, eğitim ve akademik konularla ilgili belirsizlikler ve aksaklıklar gibi konularda hissedersiniz. Bunun mutlaka şöyle olması lazım dediğiniz konulara dönün bir daha bakın. Yargılı ve beklentili, takıntılı, saplantılı olduğunuz durumları fark edin ve nasıl yaparsanız yapın ama bakış açınızı değiştirin. Yargı sistemiyle ilgili işlerinizde de duraklamalar olabilir… Moral bozmayın ama prosedürlerde hata olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

İKİZLER ya da Yükselen İKİZLER: Alım-satım, devir-teslim, borçlanma veya borç kapatma, kiralama, mal paylaşımı gibi konularda ertelemeler yaşanması ya da çözümü ertelenmiş meselelere yeni bir açıdan bakılması gerekebilir. Hayatınızda bitmesi gereken süreçleri çooook uzatıyor ve kangren haline getiriyorsanız, bu retro sizi o kadar bıktırır ki ya herro ya merro deyip kabuğunuzu kırabilirsiniz. Ölüm bile yeni bir başlangıçtır. Yaşarken ölmek ise tükenmiş olanları bırakmayıp, yeni bir başlangıca geçememektir. Kendinize bunu yapmayın.

YENGEÇ ya da Yükselen YENGEÇ: Uzun süreli ilişkileriniz, hayat ya da iş ortaklıklarınız, kontratlarınız, işbirlikleriniz konularında yaşanan sorunlara dikkat çeken bir retro yaşayacacaksınız. Yapmaya çalıştığınız iş anlaşmaları ya da süregiden hukuki süreçler tıkanabilir. Geçmişten beri tekrar eden ve bir türlü akıcı bir çözüm üretilemeyen konular sıkıcı bir şekilde önünüze gelebilir. Kendi içinizde bir türlü aşamadığınız ya da muhataplarınızın bir türlü göremediği, herkesin huzurlu olduğu bir ortak  bulmakta sıkıntı çekilen, inatçılık, kuralcılık, kontrol arzusu ile çıkmaza sürüklenen meseleler ortaya dökülebilir.

ASLAN ya da Yükselen ASLAN: Hayatınızda belirleyici olamadığınız, bildiğiniz gibi yönetemediğiniz ama görev üstlenmek, hizmet etmek anlamında dahil olduğunuz süreçler olabilir. İstediğiniz, alıştığınız gibi gitmeyen şeylere tahammül göstermeniz, elinizde olan imkanlar çerçevesinde ne yapılabiliyorsa bununla yetinmeniz gerekebilir. Gündelik hayat ve iş ortamınızdaki tıkanıklıklar, aksayan süreçler, sizin sorumlu olduğunuz ama toparlamakta yetersiz kaldığınız ya da birilerinin sizin için yapması gereken fakat istenildiği gibi gitmeyen işler sorun yaratabilir. Sabırlı, dirayetli, tutarlı ama esnek olun. Kurallara ve işinize yaramayan alışkanlıklara gömülmeyin. Olanı olduğu gibi görüp, eldeki durumu idare etmek adına mükemmel olmasa da işe yarar olan çözümlere yer açın. Sağlığınıza da özen gösterin.

BAŞAK ya da Yükselen BAŞAK: Bu retro, heyecan ve coşku duyduğunuz işlere, yaratıcılık, mücadele ve cesaret isteyen konulara, duygusal ve fiziksel anlamda alış veriş etmek ve tatmin olmak istediğiniz ilişkilere dikkatinizi çekiyor. Bu alanlara akıtmanız gereken enerjiyi tıkayan, sizi çoşkulu, üretken, yaratıcı, doyumlu, sevecen ve spontan olmaktan alıkoyan tercihleri gözden geçirmeniz için sizi uyarıyor. Sizi çıkmaza sürükleyen ve takıntı haline gelen projelere, ilişkilere, galibiyet hırsına dönüşmüş çabalara, verimsiz bir enerji aktardığınızı fark edin. Bu nedenle sizi gerçekten tatmin edecek, enerjinizi yükseltecek konulara ve ilişkilere insanlara odaklanamadığınızı da idrak edin. Çocukluğunuzdan bu yana taşıdığınız duygu tıkanıklıkları, travmalar bu süreçte tetiklenebilir. Bunların sizi mahkum ettiği kalıpları fark edin ve dönüştürmeye açık olun.

TERAZİ ya da Yükselen TERAZİ: Güvenlik, aidiyet, korunup kollanma ihtiyacı, kendinize ait bir düzen kurma ya da kurduğunuz düzeni koruma isteği, aile ilişkileri gibi konularda, kurallara, sınırlara, çerçevelere, koşullara  takılıp kaldığınız yerler, bu retroda gün ışığına çıkıyor. Alışkın olduğunuz için içinden çıkamasanız da sizi boğan ortamlara, düzenlere, bağlara gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını iyice düşünün. Alıştığınız gibi yönetmek için kendinizi de etrafınızdakileri de mahkum ettiğiniz kuralların, düzeneklerin, kurguların da anlamlı ve işlevli olup olmadığına samimiyetle bir bakın. Ebeveynlerinizden size miras kalan düzen ve iktidar anlayışını hayatınıza nasıl geçirdiğinizi ve bunun sizi nerelerde zora soktuğunu fark edin.

AKREP ya da Yükselen AKREP: Yakın çevreniz, dostlarınız, akrabalarınız, düzenli iletişim ve alışveriş içinde olduğunuz, bir şekilde ikna etmek, yönlendirmek ya da eğitmek zorunda olduğunuz insanlar ile aranızdaki ilişkilerde tıkanan yerleri fark edeceğiniz bir zaman… İletişim dilinizi, düşünce şeklinizi, olanları yorumlama ve tepki verme yöntemlerinizi samimiyetle inceleyin. Neyi duymuyor ve neyi duyuramıyorsunuz? İletişimsizlik ve bir adım ileri gidememe nedeninizin kimsenin ”bellediği” yöntemler ve koyduğu sınırların dışına çıkmaması olduğunu, sizin de onlardan bir farkınız olmadığını idrak edin. Ulaşmak, hitap etmek, söyleneni anlamak, yapılanın ve yapılmayanın neye hizmet ettiğini fark etmek, merkeze kendi beklentilerimizi koymadan, yargıda bulunmadan, sadece olanı olduğu gibi görüp ifade ederek olur. Bakış, tavır ve ifadelerinizdeki katılıkları törpüleme zamanınız gelmiş…

YAY ya da Yükselen YAY: Yaptıklarınızın, ürettiklerinizin, sattıklarınızın, sunduklarınızın değerini belirlemekte ve karşılığını almakta zorluk çekebileceğiniz bir zaman. Umduğunuz, beklediğiniz, hak ettiğinizi düşündüğünüz sonuçların gelmesi zaman alabilir. Birilerinin sizi azımsamasına ya da askıda tutmasına fazla anlam yüklemeyin. Para sıkışıklığı yaşıyorsanız çok şaapmayın. Ocak ayının sonuyla birlikte bu sorunu aşarsınız. Musluklarınız açılmaya, ektiklerinizi ürünleri biçilmeye başlar. Öte yandan elinizde olanların kıymetini siz göremiyor, hangi yöntemlerle sunmanız gerektiğini siz kestiremiyor, alıştığınız kalıplara sıkışıp kalıyor ya da yaptığınız hiç bir şeyi yeterince iyi değerli bulamıyor da olabilirsiniz. Kendinize haksızlık ettiğiniz ve kapasitenizi sınırladığınız, kendi önünüzü kapattığınız yerleri fark edin. Yetersiz kalma korkusu, kendinizi geliştirme gayretinden kaçınma eğilimi gibi nedenlerle bereketinizi baltalıyor olabilirsiniz.

OĞLAK ya da Yükselen OĞLAK: Bir Oğlak olmanın getirdiği bütün olumsuz yan etkileri gözünüze sokacak bir retro 🙂 Aşırı kuralcı, ille benim dediğim olsuncu, tutuk ve kontrolcü, inatçı, vizyonsuz, somurtuk, kısıtlayıcı, sabit fikirli olduğunuz yerleri ve böyle davranmanızın sizi ne kadar sıkıntıya soktuğunu şimdi de anlamazsanız daha hiç anlamazsınız! Dış koşullardaki aksaklıklardan, teknik sorunlardan, fiziksel sıkıntılardan da oldukça etkilenebileceğiniz bir süreçtesiniz. Yani yönetemediğiniz durumlara maruz kalmayı deneyimliyor ve tabii ki çok geriliyorsunuz. Ama işte o meşhur Laz Atasözünün tam zamanı; ” Paktun Olmayiii, Pakmayacasun!” Elinizden geleni yapacak, gelmeyeni oluruna bırakacak ve fazla kasılmayacaksınız.

KOVA ya da Yükselen KOVA: Eli kolu bağlı kalmış gibi hissedebileceğiniz bir dönem… Zira istediğiniz yöne değil mecbur olduğunuz yöne gitmeniz, atak yapmanız değil geçmişten gelen sorunları, aksaklıkları ve eksiklikleri çözmeniz, iş bitirmeniz değil zemin hazırlamanız gerekiyor. Ve siz koşulların sizi belirlemesinden hiç haz etmiyorsunuz. Ne var ki şimdilik elinizden gelen ve üstünüze düşen, bir döneme başlamak için önce işlevini bitirmiş ya da zamanını tüketmiş olanları toparlamak. Bu arada lütfen sağlığınıza zarar veren alışkanlıklarınıza bir dur deyin. Sizi fiziksel olarak zora sokan rahatsızlıklara, özelikle de kemik, iskelet sisteminiz ya da dişleriniz veya cildinizle ilgili olanlara gereken önemi verin. Hah bir de ”yeni bir alana girmek zorundayım ama ne yapacağımı ve tam nasıl bir sonuç alacağımı bilemiyorum” diye kendi kendinizi durduruyorsanız, alışkanlıklarınız ve kurallarınızla kendinizi kilitliyorsanız, buna da dikkat edin.

BALIK ya da Yükselen BALIK: Önünüzde yepyeni bir dünya açılıyor olabilir ve siz nasıl yönetebileceğinizi bilmediğiniz için adım atmaktan çekinebilirsiniz. Temkini, kontrolü, şüpheyi, erteleme çabasını bir yana bırakın. Kendinizi salın ve algılarınızı açın. Olanı olduğu gibi görüp, sezgisel bir şekilde akın. Yeni bir dünyada kasıntılı ve zorlantılı adımlarla ve işlevsiz alışkanlıklarla ilerlemeniz mümkün olmayacaktır. Yok eğer verimsiz, sıkıcı, size hareket alanı sağlamayan bir çevreye sıkışıp kaldıysanız, sizi sadece yoran ama keyif ya da bereket getirmeyen çabalara gereksiz bir enerji akıtıyorsanız, o zaman da orada kalakalmanızın bir manası olmayacaktır. Kendi üzerinizde uyguladığınız baskıya bir dur deyin. Baskı koşullardan kaynaklanıyorsa, buna deyip deymeyeceğini iyi düşünün.

2 Adet Yorum

 1. burcum terazi, merkürüm terazi retro. bunu nasil yorumlayabilirim..?

  1. JUNO

   Bu sizin haritanızın durumu. Yazdığım ise gökyüzünün şimdiki durumu. Terazi burcu ve yükseleniniz neyse ona göre okumanız yeterlidir. Ama şunu bilmenizde fayda var; Merkürü retro olanlar merkür retrosu süreçlerinden olumsuz etkilenmezler.

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: