22 Mart – 15 Nisan 2018 arasında Merkür'ü Yine Hıçkırık Tutuyor… Burçlara Göre Etkisi de Var :)

by Hy Hintermeister
Resim:

22 Mart – 15 Nisan 2018 arasında Merkür'ü Yine Hıçkırık Tutuyor… Burçlara Göre Etkisi de Var :)

Aklımız fikrimiz, iletişim dahimiz, teknik destek elemanımız, meramımızı dile dökme şeklimiz Merkür, 22 Mart – 15 Nisan arasında yine ”RETRO” tabir edilen süreçte!
Aslında ”gölge” adı verilen girizgah aşaması 8 Mart’tan beri etkin ve Merkür Mayıs başına kadar az bir şey sarsak olmaya devam eder…
Acep biz faniler bundan nasıl etkileneceğiz derseniz;
Öncelikle Merkür’ün ”muayyen” dönemini KOÇ burcunda geçireceğini söylemekte fayda var!
Merkür KOÇ’ta olunca zaten objektif ve dengeli olmakta zorlanır. Koç’un kendine odaklı ve yaldır yaldır enerjisi nedeniyle, biraz sakar olmaya, yerli yersiz atağa kalkmaya,  zamansız ve ölçüsüz konuşmaya, düşünmek ve tartmak yerine hırsla hareket etmeye ve kırıp dökmeye yatkındır.
Bir de ”retro” olunca ve geri geri giderken, Pluto ve Mars ile kare konumlara da girince;

 • Reflekslerimiz zayıfladığı veya sakarlığımız tuttuğu için irili ufaklı fiziksel veya veya teknik kazalara yatkın olabiliriz. Kendimize veya eşyalara istemeden zarar verebiliriz. Bilgisayarınızın ve cep telefonunuzun yakınında çay, kahve, şarap tutmayın 🙂 Sıcak tencere, çaydanlık saplarına aceleyle yapışmayın! Açılmayan kapakları yanlış yerden zorluyor olabilirsiniz… Aşırı güç kullanıp olmayacak bir yeri kırmadan, kullanım kılavuzuna göz atın :)))
 • Spor yaparken ters hareketlere bağlı burkulma, kas hasarı, aşırı zorlamaya bağlı sorunlar olabilir. Kendimizi korumamız yerinde olur. Etrafa gösteriş ya da aşırı hırs yapmayın!
 • Üzerimizde birikmiş olan olumsuz enerji, bir şekilde küçük fiziksel kazalarla kendini sıfırlayabilir…  Çok şaapmayın.
 • Ya da birilerinin bu tür sakar halleri bizim de hafiften zarar görmemize neden olabilir. Kenarında saksı olan balkon altlarından, dışa doğru açılan kapıların yanından geçerken az açıktan alın, inşaat kamyonlarının kör noktasına gelmemeye tikkat edin! (Ben geçenlerde birine denk geldim de üstünüze afiyet…)
 • Bir konuda olumsuz düşünmeye başladığınız zaman, hemen kolları sıvayıp düşüncelerinize yakışan sert aksiyonlar almayın. Önce sakinleşin ve sonra bütün somut göstergeleri birbirini tutan bir mantık dizisine oturtmaya çalışın. Hatta konuyla ilgili sizin gibi duygusal olmayan, yani objektif kalabilecek  biriniden destek alın. Ama onun da abartmayı seven ve goygoycu bir model olmamasına tikkat edin 🙂
 • Bir adımı atmak, bir sözü söylemek, bir olaya müdahale etmek konusunda seçtiğimiz zaman ve yöntem, kullandığımız sözcükler, durumu iyileştirmek yerine kötüleştirmeye sebep olabilir. Mecbur değilseniz, ani tepkiler, acil cevaplar vermeyin. Kızgınlıkla, hele de iyice anlamadan dinlemeden, kimseye mesaj atmaya, laf sokmaya filan kalkmayın 🙂
 • Bastırılmış, ertelenmiş, içimizde tuta tuta iyice büyümüş olan gerilim, kızgınlık ve tepkilerimizi, kontrolsüz bir şekilde dışa vurabiliriz. Bu tür davranışlar, bizi haklıyken haksız durumuna düşürebilir, ya da orantısız güç kullanmakla suçlanabiliriz 😉 Mümkünse, kritik hesaplaşmaları Nisan’ın sonuna doğru yapmaya çalışın. Ya da sözlerinizi iyi seçin… Yine de karşınızdakinin sizi anlamak konusunda ”retro etkisiyle” zorlanabileceğini unutmayın.
 • Etrafımızdakilerin bizimle ilgisi olmayan kızgınlık ve hırçınlık halleri, kaza eseri bizim üzerimizde patlayabilir. Yani Ahmet’te dolup Mehmet’e boşalmaya yatkın biri, gelip bize çarpabilir 🙂 Hak etmediğiniz halde size bağırıp çağıran, ters davranan insanları muhatap almayın. Onların hedef arayan olumsuz enerjisini iyice üzerinize çekmeyin.
 • Kırılıp dökülene acımayın… Yolunu şaşırmış, rayından çıkmış enerjinin, bir kısa devre ile kendini ortaya koyması olarak görün.
 • Retrolar zaten bozulacak olan eşyaların ”kendini intaar etmesine” çanak tutarlar. Yani tamire ihtiyaç gösteren eşyalarınıza, kullanılmaz hale gelmeden el atın. Aniden arıza çıkartan mekanik ya da dijital aletlerin de, raf ömrünün dolmuş olduğunu ya da biraz şefkate ihtiyaç duyduklarını kabul edin.
 • Bu dönemde hiiiiç bir şeyi ille de olsun diye zorlamayın! Olmayanda, sürmeyende, akmayanda bir hayır ya da görülmeyi bekleyen bir işaret olduğunu HATIRLAYIN!
 • Daha önce gözümüzden kaçmış olan bir hatayı, ya da tehditi bu süreçte fark edebiliriz… Hoşunuza gitmeyen, ya da UYMAYAN parçaları es geçmeyin. Batan kıymığı küçümsemeyin. Şeytanın gizlendiği detayları atlamayın 😉
 • Düşünce sistemimizdeki kısa devreleri de bu dönemde yaşadığımız zorlanmalarla fark edip, düzeltme şansı yakalayabiliriz. Yeter ki kabul ve çaba yerine inkar ve tepkisellik döngüsüne girmeyin 🙂

BURÇ ve Yükselen BURÇ için yorumlara gelince;
KOÇ veya Yükselen KOÇ: Otorite figürleri ile başınızı derde sokacak durumlarda kalabilirsiniz. Aile büyükleri, patron-yönetici takımı, hatta devlet ve kanunla ilgili işlerinizde, ofsayt pozisyonlara girmemeye çalışın. Öncelikle size yönelik bir suçlama olup olmadığından emin olun, boşuna savunma-saldırı pozisyonu almayın. Sonra bu suçlamanın ne olduğunu ve hakkaniyet boyutunu iyice anlayın ve objektif değerlendirin. Başkaldırmak yerine, olgun ve yapıcı bir çizgiyi korumaya özen gösterin. Geçmişte böyle bir sorun veya yanlış anlaşma yaşandıysa, bunu düzeltmek için uygun bir zaman olabilir… Ama yöntemlerinize özen gösterin! Eğer yönetici veya ebeveyn olarak bir olaya müdahale etmeniz gerekiyorsa, iyice anlamadan tepki vermemeye, her uzlaşmazlığı iktidarınıza karşı bir saldırı olarak görmemeye, mantık ve adalet çerçevesini kaybetmemeye gayret edin. İktidar kurma, ya da sorun çözme veya kendinizi ispat etme biçiminizdeki sorun ve aksamaları FARK EDİN!
BOĞA veya Yükselen BOĞA:  Kuşkucu, tedirgin, öküzün altında buzağı arayan hallere, panik atağa yatkın olabilirsiniz. Anksiyete eğiliminiz varsa, bu devrede biraz artabilir. Herkesin arkanızdan iş karıştırdığını düşünebilirsiniz. Bastırılmış kızgınlıklarınız sizi çok rahatsız edebilir ya da bunları dolaylı yollardan ortaya dökmeye kalkabilirsiniz. Kontrolsüz veya hedefini şaşıran patlamalar yaşamak yerine, biraz kendinizi dinlemeye, hangi duygunun veya kaygının kaynağının kökünün nereye vardığını anlamaya çalışın. Eğer kaygılarınız sizi bir kutuya hapsetmiş gibi hissediyorsanız; DESTEK ALIN! Bu süreçte, hep sorun yaşadığınız bir konuya dair, bambaşka bir bakış açısı edinebilirsiniz. Arkada bırakmanız, vazgeçmeniz gereken insanlar, konumlar, size kayıp gibi gelen olaylara dair iç kavgalarınıza asılıp durmayın! Kendinizi affetmeye, yeniden başlamaya ve iç dengenizi yakalamaya açık olun.
İKİZLER veya Yükselen İKİZLER: Gerilimli sosyal ortamlarda kalmak, sizinle hiç ilgisi olmayan durumlarda ”kurunun yanındaki yaş misali” sorun yaşamak ihtimali olabilir. Tekinsiz yerlere gitmeyin, bilmediğiniz topluluklara dalmayın, herkeşlerle hop güm samimi olmayın. Ne olup bittiğini tam bilmediğiniz işlere dışarıdan göründüğü haliyle burnunuzu sokmamaya, istenmeyen aklı vermemeye veya langır lungur müdahale etmemeye tikkat edin! Size yapılan teklifleri, karşınıza çıkan fırsatları 138 kere düşünmeden kabul etmeyin ya da kararı erteleyin. Herşeyi kötü tarafından almaya, her konuya olumsuz yaklaşmaya yatkın olabilirsiniz; panik ve aşırı hırçınlık hallerinde, OBJEKTİF insanlardan akıl alın 🙂 Her aklınıza geleni ”noolucak anasını satiim!” diye yapmaya ve söylemeye de kalmayın :)))
YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ: Kilitlendiğiniz, gücünüzü toplamakta zorlandığınız, ne yapacağınızı tam bilemediğiniz ya da müdahale etmekte, insiyatif almakta, harekete geçmekte geç kaldığınız konular, bu süreçte önünüze gelebilir. Hep başkalarından destek alarak çözdüğünüz işlerde, umduğunuz yardım ve ilgiyi göremeyebilir, hatta engel veya eleştiri ile karşılaşabilirsiniz. Ya da siz, kendi yetkinliğinizin ve becerilerinizin, birileri tarafından sorgulanması ve yargılanması ihtimalinden çok çekinebilirsiniz. Bir otorite figürü, uzman ya da ebeveyn olarak kendi becerilerinizden kuşkuya düşebilirsiniz. Kendinizi ispat etmek için EN YANLIŞ yolu seçebilirsiniz. Yetersiz veya önemsiz görünme ihtimalinden dolayı duyduğunuz kaygı, sizi beceriksiz, yersiz ya da çocuksu tepkiler vermeye yatkın hale getirebilir. Savunma-saldırı modundan çıkıp, olabildiğince objektif kalmaya, negatif düşünceler ve beklentilerle kendinizi sabote etmemeye özen gösterin.
ASLAN veya Yükselen ASLAN: Anlamsız ve yersiz fikir tartışmalarına girmeye, haksız yargıya maruz kalmaya  ya da herkesi palas pandıras yargılamaya, yanlış anlamaya veya en yanlış anlaşılacak şekilde anlatmaya  çoooooook açıksınız 🙂 Geçmişte yaşanmış olan bu tür sorunların şimdi önünüze gelmesi ve bu konuda bakış açısı veya tutum değiştirmeniz için bir fırsat yakalamanız da mümkün; bunu iyi kullanın! Bu aralar sehayat, uzun mesafeli iletişim veya eğitim planlarınızda aksamalar olabilir… Sorun çıkartabilecek evrak veya eksik kalacak bildirim, yanlış hedefe yönelen başvuru gibi konuları defalarca kontrol edin. Olmuyorsa da olmuyordur… Zorlamayın 🙂 Hayırlısı için biraz beklemeyi kabul edin.
BAŞAK veya Yükselen BAŞAK: Kendinizi aşırı zorlamamaya, zarar görebileceğiniz alanlardan veya kişilerden bilinçli olarak uzak durmaya, enerjinizi özenli kullanmaya, hırpalanma boyutunda yorulmamaya dikkat edin. Geçmişte kötü kullandığınız uzuvlarınız veya aletlerinizin bu dönemde arıza çıkartmasına maalesef hazır olmanız gerekebilir! Sinyal veren beden parçalarınıza ve eşyalarınıza şefkat gösterin ve tamirat imkanı tanıyın 🙂 Sevgisizlik, ihmal, reddedilme, beklenti ve taleplerinize karşı duyarsızlık gibi konularda ekstra hassas olabilirsiniz… Eğer etrafınızdakilerden bu tür davranışlar gördüğünüzü düşünüyorsanız, kavga yerine etraflı durum değerlendirmesi moduna geçin. Zira geçmiş acılar, sizi olan bitene karşı daha alıngan ve kırılgan yapıyor da olabilir. Kendinizi iyileştirmeye öncelik verin. Maddi kayıplara uğrama ya da beklenmedik masraflarla karşılaşma ihtimaliniz olabilir! Kimseye borç morç vermeyin. Verdiklerinizi alamama durumuna da bu ara maruz kalabilirsiniz… Kaynaklarınızı iyi yönetin.
TERAZİ veya Yükselen TERAZİ: Bu aralar uzlaşma üstadının uzlaşamama sıkıntısı olabilir 🙂 Yol, iş ve hayat ortaklarınız ile aranızda gerilimler artabilir. Ritim bozuklukları, iletişim kopuklukları, güven sorunları ortaya çıkabilir. Ya da sevdiğiniz insanlar, kendinizi ait hisettiğiniz yerler ve kişiler ile bir süre ayrı kalmanız gerekebilir. Önemsediğiniz kişilerle iletişiminiz, bir şekilde kopabilir. Ayrılık, uzak düşme, yitirme korkularınız tavan yapabilir. Bu tür durumlarda, zoru daha da zor hale getirmemeye, korku ve hırçınlığın sizi ele geçirmesine izin vermemeye çalışın. Bazı iş anlaşmalarınız, hatta evlilik planlarınız sekteye uğrayabilir. Gecikmelerden endişe etmeyin, bunları ortaya çıkması gereken meseleler için yararlı bir zaman aralığı olarak görün. Eğer bir kontrat, bir işbirliği aşamasındaysanız, koşulların ve beklentilerin her iki taraf için de net olduğundan emin olun. Ya da muhatap olduğunuz kişilerin sözlerini tutmaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Elbette siz de altından kalkamayacağınız sözleri vermeyin. Taşınmalar, ev alma veya kiralama girişimleri sorunlu gidebilir; gerekirse erteleyin! Eğer bazı insanlarla ilişkilerinizde vermeniz gereken bazı tepkileri verememiş, sormanız gereken soruları soramamışsanız, bu dönemde bu meseleler tekrar önünüze gelip sizi yeni bir tavır belirlemeye zorlayabilir.
AKREP veya Yükselen AKREP: Gündelik hayatınızın düzeni, beklenmedik aksaklıklar, ertelemeler veya hatalarla, biraz sekteye uğrayabilir. Sağlık sorunları, veriminizi düşürebilir. Yanınızda veya emrinizde çalışan insanlarla ilişkileriniz gergin olabilir ya da onların sorunları sizin düzeninizde aksaklığa yol açabilir. İşinizi verimli bir şekilde yapmak, size bir nedenle zor gelebilir. Kendinizi beceriksiz, hataya açık, ya da haksızlık ve yanlış anlamalara maruz kalmış bulabilirsiniz. Yazışmalarla, kısa mesafeli yolculuklarla ilgili aksamalar olabilir. Kendinizi engellenmiş, önü kesilmiş gibi hissedebilirsiniz. Eğer eğitim veya iletişim konularında çalışan biriyseniz, bu ara özellikle dikkatli olun. Programlarınız düşündüğünüz gibi gitmeyebilir. Ya da geçmişte sorumluluğunuzu ihmal ettiğiniz, eksik veya hatalı iş yaptığınız durumlar önünüze çıkabilir. DERS ALIN! Eğer hayat veya çalışma düzeniniz alt üst olduysa, düzenden anladığınız şeyi ve bu düzeni kurma şeklinizi elden geçirin! Hataları yapan, sorunları çıkartan başkaları da olsa, o insanların hayatınızdaki yerine karar veren sizsiniz 😉
YAY veya Yükselen YAY: Bu ara yine HERŞEY SİZİ BULABİLİR :))) Yoksa, siz mi arıza çıkartacak herşeyi bulup, üstüne gidiyorsunuz? Yorgun, tükenmiş, isteksiz ya da hırpık hissedebilirsiniz. Acebam enerjinizi boş işlere saçıp, önemli meseleler için ihtiyaç duyduğunuz gücü ve sabrı, yeteneklerinizi hatta para kaynaklarını ziyan ediyor olabilir misiniz? Size para ve prestij getirmesini beklediğiniz bir proje ya da yaratıcı bir faaliyet, düşündüğünüz kadar verimli gitmeyebilir. Biraz zaman verin ya da aksayan yeri bulup düzeltin. Sevilmek, şımartılmak, eğlenmek, hoşluk yaşamak isterken, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Olduğunuz gibi sevilip kabul edilmeme kaygınız tavan yapabilir. İçinizdeki bitmemiş kavgaları, ısıtıp ısıtıp gündeme getirme, bir türlü üstesinden gelemediğiniz davaların veya karşılanmamış heveslerin peşine düşme, elinizi yakacağını bildiğiniz kora sokma gibi kendinize karşı şefkatsiz ve saplantılı hallerden pliiz uzak durun 🙂 Çocuklarınız varsa, onlarla da çatışmalarınızda aşırı sertleşme ya da fazla geri adım atma gibi denge sorunlarını, OBJEKTİF ve MANTIKLI davranarak aşmaya çalışın.
OĞLAK veya Yükselen OĞLAK: Evinizin, aile ortamınızın, özel hayatınızın huzuru ve düzeninde, aksamalar olabilecek bir zaman… Ne kadar uğraşsanız da, tercih ettiğiniz ya da rahat ettiğiniz akışı korumanız mümkün olmayabilir. Aidiyetleriniz ya da alışkanlıklarınız, huzur kaynağı değil yük veya gerilim vesilesi olabilir. Her zaman çıkan sorunlara karşı, bu dönem daha tahammülsüz olmanız, bir türlü düzene girmeyen bir durumu artık kaldıramamanız mümkündür. DÜZEN değişmeyen bir şey değildir! Koşullar değiştikçe, koşullara uygun olan düzenlemeler de değişir 🙂 Özel alanınız ve bu alanda yürüyen ilişkilerinizin akışı, hayatın somut gereklilikleri ile uyumlu değilse, bu süreçte bu uyumsuzlukların adını koymanız ve gereken düzenlemeleri yapmaya açık olmanız yerinde olur. Eğer gerçekten kaldıramayacağınız baskılara göğüs geriyorsanız, şunu unutmayın; SİZİN YIKIMINIZ KİMSEYE FAYDA GETİRMEZ! Derdiniz gerilimi taşıyamamak, ya da kimsenin size emretmesine tahammül edememekse, bu konuda geçmişten gelen hassasiyetlerinizi gözden geçirin 😉 Anlık durumlara değil olaylara yaklaşma şeklinize odaklanın. Sorunu önce kendi içinizde çözün, sonra duruma ilişkin ne yapacağınıza karar verin. İhmal ettiğiniz sorumlulukları yerine getirin ama üzerinize vazife olmayan işleri sorumluluk haline getirdiyseniz ve bu sizi bunaltıyorsa, bunu da fark edin. Aile için gerginlikler varsa, bunlara objektif ve mantıklı yaklaşmaya özen gösterin.
KOVA veya Yükselen KOVA: Hedefi şaşan, sakar adımlar, size faydası olmayacağını bile bile tekrarlanan kavgalar, olmayacak insanlar ile olmayacak işleri yapmak için anlamsız bir ısrar, ya da inatçı suskunluklar… Tatlım, siz gerçekten şu anda kendinize yakıştırıp davrandığınız halden daha parlak fikirli ve daha çözüm odaklı birisiniz 🙂 Ayyy… Bu takıntılı fikirler, bu sonuçsuz girişimler, kaybetme korkusu nedeniyle yaşanan bu kaybolmalar, size hiiiç yakışmıyor! Kendinizi toplayın 🙂 Etrafınızda dediklerinizi anlamayan, ulaşılamayan, uzlaşılamayan insanlar varsa, onlara dert anlatmak için paralanmayı bırakın. Kendinizi yersiz kavgalardan geri çekin. Aksayan, ertelenen, belirsizliğe giren işleri aceleye getirmeye çalışmayın… Sürecin gölgede kalan yerleri aydınlatmasına izin verin. Haaa, bu aralar ”nasıl olsa olmayacak” gibi negatif düşüncelerle, herşeyi yokuşa süren sizseniz, bunu da fark edin ve böyle yapmayın 😉 Bir de belki hata sizdedir :)))  Hani yani onu da unutmayın ve sorun çıkan yere bir daha bakmaktan, detayları bir daha incelemekten kaçınmayın.
BALIK veya Yükselen BALIK: İş düzeniniz, çalışma şekliniz, para kazanma yönteminiz ya da kazancınızın miktarı konusunda, kaygılarınızın artabileceği bir zaman. Beklenmedik harcamalar ya da para akışındaki aksamalar sizi gerebilir. Kaynaklarınızı arttırmak, yeteneklerinizi ortaya koymak, kendinizi geliştirecek fırsatlar yaratmak konusunda, engellendiğinizi hissedebilirsiniz. İş yerinizde ani gerilimler ya da saygınlığınıza yönelik saldırılar olabilir veya böyle olayları her zamankinden çok dert ediyor olabilirsiniz. Kendi kendinizi çıkmaza sokacak adımlar atmamaya çalışın. Eğer tekrarlanan bir sorun varsa, buna dair çözümleri siz erteliyorsanız, bunu kabul edin ve gereğini yapın ya da başkalarının yapmaları gerekenlerin altını UYGUN BİR ŞEKİLDE çizin. Ani bir kararla işten ayrılma veya iş değiştirme, ya da iş yerinizdeki bazı değişikliklere bağlı olarak görev tanımınızın değişmesi gibi gelişmeler de ortaya çıkabilir. Eğer çalışma biçiminizden ya da gelirinizden hoşnut değilseniz, hayatınız sizi maddi veya manevi açıdan tatmin etmiyorsa, önce bunun altında yatan nedenleri, bu güne kadar yaptığınız seçimleri, belirlediğiniz öncelikleri ve bunların getirdiği sonuçları sakince bir gözden geçirin. Ani ataklarla her şeyi bir anda değiştirmeye ya da birilerini suçlamaya kalkmayın. NASIL OLSUN istiyorsanız, onun için gereken yol haritasını çıkartın ve bunun için gayret gösterin.

10 Adet Yorum

 1. Emrah eflanili

  Mükemmelsiniz….

 2. Filiz Mandacı

  Sevgili Juno, bu sefer buradan haykırayım sevgimi ve hayranlığımı dedim, iyi ettim. Valla benim retro’m herkeslerden önce başlıyor. Bu dediklerin zaten oldu. Daha da olacaksa çok korkuyorum 🙂
  Sevgiler, Arkadaşın Filiz.

  1. JUNO

   Canım 🙂 tişikkirlerr

 3. Melis

  Junocum dolunay yorumlarini bekliyoruz 🙂

 4. Ozgur

  Hınzır kitap harika. keşke burçları sizin ağzınızdan okuduğumuz gibi evleri ve gezegenleri de okuyabilsek.
  Ayrıca bu yazınız için de teşekkürler.
  Dolunay yorumlarınızı bekliyoruz.

 5. zeynep

  Tebrik ederim nokta atışı zaman zaman dibe vuruyorum kaygıdan 🙂

 6. Elfi

  ‘inşaat kamyonlarının kör noktasına gelmemeye tikkat edin! (Ben geçenlerde birine denk geldim de üstünüze afiyet…)’
  Çok geçmiş olsun !

 7. Gülşen

  Oğlak

 8. Aysun

  Buyursunlar 😀 . http://www.youtube.com/watch?v=46WNBhcEZbo

  1. JUNO

   AY evet bu çok tatlı 🙂 Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: