16 Mayıs 2022 – AKREP Burcu’nda DOLUNAY ve AY TUTULMASI … Pandora’nın Kutusu Açıldı.

Heather Heininge
Resim: Heather Heininge

16 Mayıs 2022 – AKREP Burcu’nda DOLUNAY ve AY TUTULMASI … Pandora’nın Kutusu Açıldı.

16 Mayıs 2022 günü, İstanbul’a göre 07:13 itibariyle DOLUANY adına verdiğimiz Güneş – AY karşıtlığı tam halini alıyor. Bu DOLUNAY’a aynı zamanda AY Tutulması da eşlik ediyor. Tutulma haritasını yorumlarken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • Güneş Boğa Burcu’nun 25 derecesinde ve haritanın 12’inci evinde. Kuzey AY Düğümü ile kavuşuyor. ALGOL sabit yıldızı da bu kavuşuma eşlik ediyor.
 • AY Akrep Burcu’nun 25 derecesinde ve haritanın 6’ıncı evinde.Güney AY Düğümü ile kavuşuyor.
 • Satürn MC ile kavuşumda ve AY – Güneş ikilisine T-kare yapıyor.
 • Neptün ve mars Balık Burcun’da kavuşuyorlar ve Güneş – AY ikilisine ılımlı açılar yapıyorlar.
 • Güneş’in girdiği Boğa’nın yöneticisi Venüs Koç Burcu’nda, Chrion ile kavuşumda ve haritanın 11’inci evinde.
 • AY’ın girdiği Akrep’in yöneticisi Pluto Oğlak Burcu’nda retro konumda 8’inci – 9’unucu evler sınırında ve AY – Güneş ikilisine ılımlı açılar yapıyor.
 • Yükselen Noktası 19 derece İkizler. İkizler’in yöneticisi Merkür 12’inci evde retro konumda ve Güneş ile geniş orblu bir kavuşum yapıyor.
 • Koç’a yeni girmiş olan Jüpiter, Merkür’e 60 derece açı yapıyor ama Lilith ile kare açıda.

MEALİ;

İki hafta önceki Güneş Tutulması için ” Önümüzdeki 6 ay boyunca herkesin geçmişten bu yana yaptıklarını ve geleceğe dair hak ettiklerini adeta ”mühürlercesine” içini dışa vuracağı bir zaman geçecek. Yani ahlaksızın ahlaksızlığı, zalimin zulmü, dürüstün dürüstlüğü, merhamet sahibinin merhameti ortaya dökülecek. Kalbimizin rengi yüzümüze ve elimizden çıkan işe vuracak. Çevremizde ”yok artık bunuda mı görecektim” dedirten bazı olaylar yaşanabilir. Yapılacak çok fazla bir şey yok. Daha ziyade izleyip neyin ne olduğunu göreceğiz. Bu süreçte sınavlara sabretmek ve kendini kaybetmemek, manevi ve maddi anlamda büyük kazanımların kapısını açar.” şeklinde yorumlar yapmıştım.

AY Tutulması ile birlikte bu iyisiyle kötüsüyle her şeyin ortaya saçılması süreci iyice görünür oldu.

Sosyal düzlemde;

 • Politik rekabetin çok sert yaşanması beklenir. Yakın zamanda muhalif kesimlerde haksızlığa uğrama ve her türlü saldırıya açık olma hissini büyüten gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. Bunların önümüzdeki süreçte benzerlerinin yaşanması söz konusu olabilir. İç gerilim artabilir. 2023 başına kadar siyasi düzlemde alınacak her türlü muhalif aksiyonun sadece daha fazla baskıyla karşılık görmesi beklenir. Pluto’nun Kova Burcu’na geçeceği Mart 2023’e kadar siyasal baskı yoğun bir şekilde devam edecektir.
 • Türkiye’nin dış gerilimlerden payını alması ve bazı siyasi kamplaşmalarda aktif rol oynaması söz konusu olabilir.

Bireysel düzlemde;

Engellenmişlik, baskı, haksızlığa maruz kalma, mağduriyete uğrama kaygısını tetikleyen… Buna karşın duyulan büyük bir tepki, kendini ispat etme arzusunu da büyüten ama nasıl bir aksiyon alınması gerektiği konusunda da belirsizlik, kafa karışıklığı ve dolaylı çaresizlik duygusunu besleyen bir AY Tutulması haritası var önümüzde.

 • Kaybetme korkularımız, saplantılı sahiplenme arzularımız, kıskançlık, şüphe, içe atılan olumsuz düşünceler ve beklentiler hepimizde su yüzüne çıkabilir.
 • Bir yandan köşemize çekilip olabildiğince kendimizi korumak isterken, öte yandan sürekli analiz yapıp kurgu üreterek her şeye hakim olmak ve akışı belirlemek arzusu içine girebiliriz.
 • Sürdürülmesi imkansız hale gelen bir düzeni korumak için aşırı güç sarf ediyor, durumu kontrol etmek için fazla güç uyguluyor, değişime aşırı bir direnç gösteriyor  olabiliriz.
 • Bizim üzerimizde aşırı baskı oluşturan, kendimizi mağdur hissettiren bir ortamdan çıkıp yeni bir yol tutturabileceğimize dair inancımız olmadığı için, mutsuz bir tahammül gösteriyor olabiliriz.
 • Elimizden bir şey gelmediğini gördüğümüz için bizi duygusal ya da fiziksel olarak gergin hissettiren bir sürece seyirci kalabiliriz.

Bazen olacaklar olur… İnsanların bazı farkındalıkları elde etmesi, taşın da altının da topraktan ayrılıp kendini belli etmesi, kabullenmekte güçlük çektiğimiz gerçeklerin içimize sinmesi, geri dönüş ya da durumu koruma diye bir seçeneğin kalmaması ve sadece ileri dönük çözüm üretmek için gayret göstermeye odaklanabilmemiz için, bir şekilde parçası olduğumuz sorunlarda dibin dibi görülür! Böyle deneyimler olmadan insan alışkanlıklarını değiştirmeye kalkışmaz, sadece durumu kurtaran geçici düzenlemeler yapar ama özde aynı sistemi devam ettirmek için uğraşır.

2022 yılı boyunca yaşanacak tutulmalar sadece geriye dönüş ya da durağanlık diye bir seçenek olmadığını anlamamız için bizi sarsan ve kendimize getiren uyaranlar vazifesini görmektedir. Fazlalık, maddi manevi zarar, ağırlık, çözümsüzlük, tıkanma nedeni olan her şeyi gözden çıkartıp, ayakta ve hayatta kalmak için temizliğe girişmek cesaretini göstermemiz gereken bir dönemdeyiz.

Kökten çözüm ya da yıkım denklemini bir çok alanda deneyimleyeceğiz. Bu süreçte hayatımızdan çıkması gerekenler çıkar. Bitmesi gerekenler biter. Biz ucunu tutmaya çalışsak da kopacak ipler kopar. Hayatımızda ertelenmiş olan her türden tadilat ve tamirat bu dönemde yapılır ya da tükeniş ve yepyeni bir zeminde başlangıç yaşanır.

Değişime hazır olanların da acelesiz ve akışı kontrol etmeye çalışmadan davranmaları gereken bir zamandır! Zira arzu ve gayretin ötesinde sürecin getirdiği etkileri de dikkate almak gibi bir sabır sınavımız vardır. Atalete düşmemek, yapılması gerekeni her şeye rağmen yapmaya çalışmak ama hırs ve kontrolü ele geçirme gayreti ile süreci baltalamamak, taşların yerine oturuşunu gözlemek ve uyumlanmak, önümüzdeki dönemin ”kazanan” tavrı olacaktır.

BURÇLARA göre yorumlara gelince;

KOÇ veya Yükselen KOÇ:  İş veya hayat rutinlerinizde değiştirmeniz gereken şeyler için çok çaba göstereceğiniz bir zaman. Siz bazı alışılmış süreçleri yapılandırmaya çalıştıkça karşınıza aynı engellerin çıktığını ve sizin önerilerinizin dikkate alınmadığını ya da yaptıklarınızın bir işe yaramayacağını düşünerek gerilebilirsiniz. Sabırlı ve kararlı olun. Hırslı, yıkıcı veya umutsuz bir kafaya girmeyin! Yapmak istedikleriniz zor ama imkansız değil… Maddi anlamda sizi tatmin etmeyen bir iş yapıyorsanız, iş değiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Ancak anlık bir güdülenmeyle istifa edip ortada kalmak gibi bir riske girmeyin. Önce yerinizi hazırlayın sonra değişiklik yapın.

BOĞA veya Yükselen BOĞA:  Eli kolu bağlı, bir alana sıkışıp kalmış, belki de depresif hissedeceğiniz bir zaman olabilir. Hayatınızda merkezi konuma getirdiğiniz kişilere bağımlı hissetmeniz ya da her şeyi onlardan beklemeniz yüzünden mi böyle olduğunu kendinize sorun. Siz onları suçluyor ya da umudunuzu onlara bağlıyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki bu durumu sürüdrme tercihi de size ait. Öte yandan birilerinin size ihtiyacı olduğu için onları yalnız bırakmıyor ya da destek veriyor olabilirsiniz. Bu duruma vicdanen sabır göstermeniz gerekiyorsa elbette devam edin ama kendinize çok haksızlık etmemeye, dayanamayacak ya da kendinze zarar verecek hale gelmemeye özen gösterin.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER: Bir yandan yepyeni başlangıçların içindesiniz, ama bunları hayata geçirmek için de hayatınızda kapanmış olan sayfalarla bağınızı kesmeniz gerekiyor. Siz yapmanız gerekenlere odaklanmak yerine, geçmişin muhasebesiyle vakit kaybediyor ya da ileri adım atmaktan ürktüğünüz için hala olmuş bitmişle oyalanıyor olabilirsiniz. Geçmişten ders alın. Aynı hataları tekrar etmeyin. Ama geleceği tasarlarken da geçmişin kaygılarını ileri projekte etmeyin. Her şeyi yönetemez, her şeyi öngöremez ama olanı iyi idare edebilirsiniz.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ: Geleceğe çok umutlu bakamayan ya da sürekli endişe üreten, olumsuz beklentilere girmeye yatkın olan bir tarafınız var… Öte yandan enerjik, farkında ve aktif olmanızı gerektiren bir süreçtesiniz. Evet koşullar şahane değil. Evet yapmanız gerekenler çok kolay değil. Ama hayatta ve ayakta kalmanız ve sevdiklerinize karşı görevlerinizi yerine getirmeniz için bu gayret ve cesareti göstermeniz gerekiyor. Harekete geçebilmek için başarı, mutluluk ve ugyun koşul garantisi arayan yanınızı eğitmenizin tam zamanı.

ASLAN veya Yükselen ASLAN:  İş hayatınızda bir durağanlık dönemi yaşanabilir. Bu süreçte kendinize dürüst olun; siz enerjinizi tam olarak işe vermediğiniz için mi yoksa artık sürüdürülebilir bir çalışma düzeniniz olmadığı için mi böyle? Ya kendinizi adayın ya da olmayacak duaya amin demeyin. Bu dönem biterken bir lokasyon ya da iş değişimi gündeme gelebilir. Enerjinizi iş yerine aileye odakladığınız, hayat düzeninizi toparlamak ya da size ihtiyacı olan aile üyelerine hizmet vermek için uğraştığınız bir dönem de olabilir. Elinizden geleni yapın ama gelmeyenler için üzülmeyin. En sevdiklerimizin bile kaderini değiştiremez ya da sorunlarını onlar adına çözemeyiz. Sadece yanlarında olabiliriz. Ne zaman inisiyatif alıp ne zaman gerei çekileceğinizi doğru ayarlayın.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK:  Hayat planlarınıza göre akmayabilir ama yine de yapacağınız çok şey var. Düzenini seven biri olarak, düzeni koruma çabanızın sizi çok yorduğuna, zira koşulların buna uygun olmadığına şahit olabilirsiniz. Kafanıza koyduğunuz gibi gitmeyenler sizi kaygılı ua da isteksiz hale getirmesin. Akışla mücadele etmek yerine, önceliklerinizi iyi belirleyin. Zira boş kalamayacak, sürekli birşeyler ya da birileri için emek vereceksiniz. Süreçle uyumlu ve ne olursa olsun olumlu kalmaya özen gösterin.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ:  Sorunların içine gömülüp kalmayın ya da sorun çıkmasın diye hareketsizlikten medet ummayın. Hayatınızda problemli görünen konular kendiliğinden yada bir şekilde kendi ritmiyle çözüme doğru gidecek. Siz yapmanız gereke işlere odaklanın. Yaptıklarınızın beklediğiniz karşılıkları getirmemesi, maddi veya manevi düzlemde tatmin olmama kaygısına düşmeyin. Mümkün olanı yapın ve günü geçirin. Eğer geçmişten kalan borçlarınız ya da alacak verecek işleriniz varsa, bu dönemde kazancınızın çoğunu bunları kapatmak için kullanmanız da söz konusu olabilir. Bunu yapabildiğiniz için mutlu olun. Bu şekilde yaşamanın bir zevki olmadığı gibi ”üfültülü” modlara girmeyin. Sorun olmayan yerde sorun, dert olmayan yerde dert aramayın. Rutine razı olun.

AKREP veya Yükselen AKREP: Bazı ortaklıklar, işbirlikleri, ilişkiler beklediğiniz vermiyor olabilir. Bu bağların kopmasından ya da iyice batağa sağlanmasından kaygı duyuyor olabilirsiniz. Mahkemeli işlerinizde de tıkanıklıklar olabilir. Siz gündelik rutinlerinizi sürdürmeye odaklanın. Hayatınızı toparlamak için başkalarına bağımlı olmamaya özen gösterin. Bitecek olan hiç bir şeyi bu süreçte tutamazsınız. Kendi durumunuzu dürüstçe değerlendirin ve sorumluulklarınızı ertelemeyin. Eğer sağlık sorunlarınız varsa bunları ihmal etmeyin. Tekrar eden problemler yaşıyor ve hizmet aldığınız uzmanlardan fayda göremiyorsanız, yeni çözümlere yönelmeye de açık olun.

YAY veya Yükselen YAY:  Hayatınızda hiç bu kadar iki arada bir derede kalmamış olabilirsiniz. Değiştiremeyeceğiniz şeylere sabretmek, bitmesi gerekenleri de ısrar etmeyip arkada bırakmak, katlanmanız gereken zorluğa göğüs germek, insanlara karşı görevlerinizi de ihmal etmemek gibi ”özgürlüğüne düşkün ve aceleci” bir bünyeye zor gelen bir çok şeyi bu süreçte deneyimleyebilirsiniz. Hayat düzeninizde radikal değişiklikler olacağı kesin. Tıkanıklık olan kısımları görmezden gelmeyin. Olmayacak duaya amin demeyin. Belirsizliğe sabredin. Sağlığınıza da dikkat edin. Büyük ama yavaş ve kontrol edilmesi zor bir geçiş sizi bekliyor.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK: Arzu ettikleriniz ya da heyecanla bekledikleriniz size umduğunuz tatmini vermeyebilir. Bir proje ya da bir ilişki hayal kırıklığı getirebilir. Bu durumun içinde çöküp kalmayın. Ya da çevrenizde bakıp çok da olumlu sinyaller almadığınız için hiç bir adım atmak, hiç bir yeni başlangıç yapmak istemiyor, kendi yaratıcılığınızı baltalıyor olabilirsiniz. Temkinli olun ama isteksiz, umutsuz ya da olumsuz olmayın. Öngöremediğiniz, kontrol edemediğiniz şeyler sizi ürkütmesin ya da geçmişten getirdiğiniz hayal kırıklıkları veya takıntılar sizi verimsiz bir alana kilitlemesin. Beklentisiz ama dikkatli ve fırsatı gördüğü zaman emek vermeye hazır olun.

KOVA veya Yükselen KOVA: Yapmanız gereken çok şey varmış, üzerinize çok yük binmiş gibi hissediyor olabilirsiniz. Altı kollu bir ahtapot olup her şeyi kontrol altına almak isteyen bir tarafınız var. Fakat hem kariyer hem de özel hayat cephesinde kontrol edilmesi pek mümkün olmayan değişimler var. Aile düzeniniz, aidiyetleriniz ya da yaşadığınız ev ile ilgili bazı kaçınılmaz sonlar sizi bekliyor. Onları durdurmaya çalışmayın. Kariyerinizle ilgili de ertelememeniz gereken sorumluluklar var. Onların hakkını verin ve görevlerinize sahip çıkın. Emek yoğun bir döneme giriyorsunuz. Bu süreçte takıntılı ve gergin değil, uyumlanmaya açık olmaya gayret edin.

BALIK veya Yükselen BALIK: İstediğiniz kadar aktif ya da sosyal olamadığınız, çevrenizle ilişkilerinizden ya da kurduğunuz diyaloglardan hemen sonuç alamadığınız, yakın gördüğünüz bazı insanların hayatınızdaki rolünün değiştiğine, bazı ilişkilerin bittiği ya da içinin boşaldığı bir süreç olabilir. Yakın çevreniz üzerinde alıştığınız kadar etkili olamayabilirsiniz. Hareket alanınızın kısıtlandığı bir dönem de olabilir. Ancak bu dönemi yapacaklarınızı planlamak, geleceğe yatırım yapmak, kendinizi geliştirmek için kullanın. Yeni bir hayat düzeni için planlar yaparken, alıştığınız çevrelere, insanlara değil önünüze bakın.

1 Yorum

 1. Elif

  Yine şahane, nefis ve sarsıcı etkilere sahip tokat gibi bir yazı. Dilerim bizi bize getiren bir süreç olur bu. Kalemine yüreğine ilmine sağlık
  Seni çok seviyom 😘

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: