OĞLAK BURCU … Zodyak’ın Gönülsüz Peygamberleri :)

time
Resim:

OĞLAK BURCU … Zodyak’ın Gönülsüz Peygamberleri :)

Zaman ve Mekan’ın Efendisi Satürn iki burcu yönetir; Oğlak ve klasik astrolojiye göre Kova…  Sonradan Kova’ya Uranüs’ü yakıştırmışlardır. Oğlak ise Satürn’ün has evladı olarak kalmıştır.

Bir insan, herşeyi başkalarından daha ciddiye alıyor – zaten ciddiye almayanları da anlamıyor – dünyanın yükünü sırtına vurmuş da ne kadar ağır geldiğini çaktırmak istemiyormuş gibi çatık kaşlı ve mesafeli duruyor ve bacak kadar çocukken bile, gözlerinin derinlerinde ”yaşlı biri” oturuyorsa, illaki bir yerine Oğlaklık kaçmıştır 🙂

Ayar verenleri ”Sınır Koyan” Satürn olduğu için, Oğlaklar da kendilerini bir şekilde sınırlamaya  ya da onlara konulan sınırlara uymaya diğer burçlardan biraz daha fazla yatkınlık gösterirler.

Bunun nedeni daima bir hedeflerinin olmasıdır. Önüne bir hedef koyamayan Oğlak, paso depresyondadır 🙂 Hedefi olan Oğlak ise tam bir seferberlik halinde… Toprak grubunun öncüsü  olduğu için, daima tırmanmayı düşündüğü bir  zirve  ve genellikle bu zirvenin başka insanları da etkileyen bir kapsama alanı vardır.

Kendisi de bir Oğlak olan Martin Luther King bu yaklaşımı veciz bir biçimde dile getirmiştir; ”Uçamıyorsan koş, koşamıyorsan yürü, yürüyemiyorsan sürün… Ama asla yerinde sayma!”

Statü ve sorumlulukları, insanın ele güne verdiği kartviziti, şu dünyanın bize baktığı yerden ne kadar ”ehemmiyet” sahibi olduğumuzu  belirleyen her bir göstergeyi simgeleyen 10’uncu ev, Oğlak’ın doğal yeri kabul edilir. Oğlaklar da ”mühim” işler yapmak ve ”yetki sahibi” olmak üzere burada olduklarına dair bir iç kabul ile yaşarlar… Ne gariptir ki hayat onları, kendilerini değil sorumluluklarını ”mühimsemeye” ve aldıkları yetkiler vesilesiyle ”hükmeden” değil ”hizmet eden” olmaya yönlendirir.

OĞLAK Olmak…

Oğlak deyince, benim aklıma hep Paulo Coelho’nun Beşinci Dağ romanındaki ”gönülsüz peygamber” teması gelir.

Açıkçası biraz sinameki olmaya yatkın bir tabiatları olduğu için, iyice olgunlaşıp tatları gelmeden peygamber kadar sevecen olmayabilirler :))) Ama hemen hepsi ”Atlas Psikozu” yaşayan fanilerdir!

Sorumluluk duygusu onların insanlarla ilişkilerine temel oluşturan faktördür. Bir görev üstlendikleri zaman, arı gibi çalışır ve kendilerini hiç olmadığı kadar dinamik hissederler.

Genellikle mutfakta olmayı arzu eder ve içlerine gömülerek çalışmayı severler ama organizasyonel yeteneklerini kullanmak zorunda kalacakları durumlarla sıkça karşılaşırlar. En kıymet verdikleri şey çözüm bulmaktır! Çünki onlar genellikle karar almak zorunda kaldıkları konumlarda yaşarlar.

İnsiyatifli davranma yeteneklerinin parladığı durumlar, herkesin halinden memnun olduğu, işlerin tıkırında, hayatın tatlı, şarabın bol, kadınların neşeli, erkeklerin cömert oldukları dönemler değildir… Öyle zamanlarda, azcık kenarda kalır, ve genellikle olan bitenin içinden baş veren tehdit filizlerinin büyümesini endişeyle seyrederler. Onların sahneye çıktıkları zamanlar, herkesin paniğe kapıldığı ya da amaçlarından umudu kestiği şaşkınlık ya da yıkım anlarıdır.

Çünki Oğlaklar kaybedilen zamanın ve yaşanan yıkımın çaresinin yeniden başlamak, korkunun çaresinin ise dirayet yani ”her şeye rağmen” yapmak olduğunu gayet iyi bilirler.

Yaşamını evrenin doğasını çözümlemeye adamış ve ”herşeye rağmen” yapmaya örnek olmuş bir kişinin, Stephen Hawking‘in Oğlak olduğunu söylesem, belki daha açıklayıcı olur. Körler alfabesini bulmuş olan Louis Braille de bir Oğlaktır.

Oğlak’ın eksikliğe tahammülü yoktur. İnsani zaaflarına kendini rahatça bırakan ve kusurlu işlerin üstünü örterek yutturmaya çalışan insanları anlayamaz. Yapılan işleri ve insanları yargılamak ve her şeyin nasıl ”daha iyi” yapılabileceği hakkında bir fikir sahibi olmak, toplum içinde pek de sevilmeyen insanlar olmalarına neden olan bir Oğlak alışkanlığıdır.

Ödünsüz olmakla övünür ama bu tavrı Oğlak’ı fazlasıyla katı ve anlayışsız bir hale de getirebilir! Yargısız ve tarafsız olmayı ve onaylamadığı kişilerle de uzlaşmayı, mutlaka öğrenmesi gerekir. Aksi takdirde üstlendiği görevlere ihanet eder bir konuma düşmekle yüz yüze kalacaktır!

Zaman içerisinde bu konuda aşama kaydetseler de, insan ilişkileri Oğlakların en iyi konulardan biri değildir. Özellikle ilk gençlik yıllarını atlatana kadar sosyal açıdan cazibeli bir profil çizmeyi bir türlü beceremezler. Uzaktan bakılınca biraz anlaşılmaz ve kolay yaklaşılmaz insanlar gibi görünebilirler. Kendilerini açığa vurmayı pek istemeyen bir yapıları vardır.

Karar alırken yalnız olmayı, yöntemleri ve önceliklerini kimseyle tartışmamayı tercih ederler. Müdahale edilmek en hoşlanmadıkları şeydir. Bu nedenle, duygularını belli etmez, kendilerini görünmez bir örtü altında tutmayı tercih ederler. Özellikle de sorunlu oldukları zamanlarda kendi köşelerine çekilir ve zayıf yanlarını dışa vurmamaya çalışırlar.

Bütün bunlardan hareketle ,  ”sosyal kelebek’ kumaşından yapılmamış olduklarını söylemek pek yanlış olmaz 🙂 Ama aslında insan ilişkilerine çok ihtiyaç duyar ve birilerinin bu hassasiyetlerini fark edip onlara üste gitmeyen, talepsiz bir şefkat göstermesini arzu ederler.

Gerçekten yakınlarına aldıkları insanlara karşı ise, son derece sahiplenici ve cömert bir tavırları vardır. ”Yapamam” sözcüğü lugatlarından silinmiş gibidir. Kendilerinden talep edilen bir şeyi yapmamak diye bir düşünce onlar için neredeyse aykırıdır. Bu nedenle, genellikle hoşlanmadıkları şeyleri bile görev duyguları yüzünden yerine getirmeye çalışırlar. Bazı Oğlakların, insanlara karşı çok kalın bir maske takınmalarının temelinde de suistimal edilme korkusu vardır. Çok fazla suistimal edilen bir Oğlak’ın da katı hatta basbayağı zalim olmaya yatkınlığı vardır…

Oğlakların maddiyatçı oldukları söylenir. Ama bu harcama tutkusundan ziyade, ellerinin altında erişebilecekleri birçok kaynak olduğunu bilmek ihtiyacındandır. Oğlak mahrumiyet içinde yükselen insanların burcudur. Bu nedenle Oğlaklar eriştikleri konumu iyi kullanmaya ve elde ettikleri kaynaklara tam anlamıyla hakim olmaya odaklanırlar.

Hoşlandıkları şeyler de, kişiliklerini yansıtır;  ihtiyaçlarına uygun, dayanıklı, kalıcı, ince bir kişisel vurgu taşıyan ama abartı ve gösterişe kaçmayan ve onların son derece rafine olan haz anlayışlarına birebir oturan şeyleri  severler. İstedikleri zaman kendilerini birçok şeyden mahrum bırakabilirler ama,özenle pişirilmiş yemeklerin, özellikle tatlı yiyeceklerin, güzel kokuların, ipek, kadife, doğal pamuk, deri gibi doğal dokulu malzemelerin, tercihan özel tasarımlı masif eşyalar, granit veya doğal tahta zeminlerle döşenmiş, geniş alanlı, yüksek tavanlı, ve bir biçimde göğün genişliğini görebildikleri evlerin de daima cazibesine kapılırlar.

OĞLAK ve Kariyer

Oğlaklar çözüm bulmaya odaklıdırlar. Ellerine geçen kaynakları sahiplenir ve onları yaratıcı bir biçimde kullanmayı çok önemserler. Bankerlik, yatırım danışmanlığı, haritanın diğer unsurları da destekliyorsa, cerrahlık, akademisyenlik, mühendislik temelli tasarımlar, onlar için biçilmiş kaftandır.

Elle tutulur kazanımlar üretmekten büyük keyif alırlar.  Bir proje tasarlamaktan ve onun her bileşeni ile inceden inceye ilgilenmekten mutluluk duyar, yaratıcı bir sürece girdikleri zaman, yorulmak nedir bilmez ve adeta bu yoğunluktan aldıkları keyifle tazelenirler. Yaptıkları şeylerin fonksiyonalite ve estetik mükemmelliğin ideal bir bileşeni olmasını arzu ederler. Bu nedenle de ilgilendikleri konuları bütünleyen birçok bileşene hakim olmaya çalışırlar.

Sosyolog, matematikçi ve filozof gibi birçok kimliği bir arada taşıyan Auguste Comte, filozof, matematikçi ve fiizk kuramcısı Isaac Newton, politikacı, bilimadamı ve yazar kimlikleri ile tanınan Benjamin Frankin, müziğin insan gelişimi üzerindeki etkisi konusundaki araştırmaları ile de bilinen ve farklı dallarda ön plana çıkan birçok ismin eğitmeni olan manevi lider Gurdjiyef, Pulitzer ödüllü bir yazar olmasının yanısıra, sağcı politik kanadın temsilcilerinden biri ve Malabar Çiftliği olarak bilinen tarım projesinin sahibi olan Louis Bromfield, kimyager, doktor ve araştırmacı Louis Pasteur, filozof, doktor, hümanist ve müzisyen Albert Schweitzer, birden fazla alana birden ilgi duyan ve elini attığı herşeyde mükemmeli hedefleyen Oğlaklara tipik bir örnektir.

Oğlak’a duymusuz muygusuz derler ama… durgun sular derin akar! Oğlaklar arasında, eserleri kadar kült haline gelen kişilikleri ile de bilinen yazarlar vardır; ‘Ermiş” gibi kısa ancak derin içerikleri ile bilinen kitapların yazarı olan ve kitaplarında kendi illüstrasyonlarını kullanan Halil Cibran, politik etkinliği ile bilinen Nobel ödüllü şair ve yazar Rudyard Kipling, Gotik edebiyatın babası Edgar Allen Poe, altın avcılığı, çiftçilik gibi girişimleri ve politik kimliğiyle de ön plana çıkan efsanevi yazar Jack London, biyokimya profesörü olmasına karşın, uzaybilim, antropoloji, tarih, gizemcilik gibi birçok unsuru birleştiren kurgu-bilim romanları ile tanınan Isaac Asimov, yazar ve entellektüel birikimi ve akademisyen kimliği ile edebiyat dünyasında ayrı bir yer alan Umberto Eco, Gönülçelen romanı ve Zen-Budizme olan tutkusu ve münzevi yaşam tarzı ile tanınan J. D. Salinger, bilim kurgunun ilahlarından J.R. Tolkien, dünya çapında best-seller olan Japon yazar Murakami Haruki, bir devrimci ile eşcinselin hücre arkadaşlığını anlatığı eşsiz romanı ”Örümcek Kadının Öpücüğü” ile tanınan Manuel Puig, en çarpıcı örneklerdir.

Pozisyonlanmak ve hizmet ettiği amaçları gerçekleştirerek gücünü pekiştirmek Oğlak’ın iyi yaptığı bir iştir! Çin devriminin lideri Mao Tze Thung, Pakistan özgürlük mücadelesinin önderi Muhammed Ali Cinnah ve Pakistan’ın ünlü lideri Butto,  İrlandalı politikacı ve filozof Edmund Burke, İtalyan Rönesansının ünlü liderlerinden Lorenzo de Medici, Mısır’ın güçlü lideri Enver Sedat, ünlü askeri lider George Marshall, ülkelerinin kaderlerinde önemli roller üstlenmiş liderlerdir.

Otoriteye saygı duymak kadar, her durumda otorite kurabilmek, otoriteyi sorgulayabilmek ve zor bir davayı güç odakları karşısında savunabilmek de Oğlak’a özgü bir yetenektir. Ünlü insan hakları savunucusu ve hukukçu Salmon Chase, Meksika Devrim lideri Venustiano Carranza, politika figürleri karşısındaki etkin tavrıyla ün salan gazeteci Christiane Amanpour, bir kadın olarak toplum içindeki pozisyonlarını dert eden ve kadının politik ve sosyal haklarını almasında etkin olan – Carrie Chapman, Alva Belmont, Emily Green, Simone de Beauvoir, Susan Sonntag gibi – birçok feminist aktivist Oğlaktır. Müzisyen kimliği kadar aktivist kişiliği ile de bilinen Joan Baez, savaş karşıtı kimliği ile tanınan Joseph Bly da birer Oğlaktırlar.

İktidarı herşeye rağmen korumaya çalışmak ve bu amaçla baskıcı olabilmek ise, Oğlak’ın gölgesidir! Siyahlara karşı baskıcı tavrı ile bilinen Güney Afrikalı politikacı P.W. Botha, Nazi lideri Herman Göring, demokrasiye geçişi desteklemiş olmasına karşın hakkında pek çok sakıncalı iddia bulunan İspanya Kralı Juan Carlos, diktatör Fulgencio Battista, ünlü organize suç lideri Al Capone, birçok politik manevraya adı karışan hırslı Madame de Pompadour, adı skandallarla anlan Richard Nixon böyle Oğlaklardır 🙂

Oğlaklar arasından ünlü yatırımcılar, tasarımcılar ve endüstri liderleri de çıkmıştır; Howard Hughes, Conrad Hilton, Charles Goodyear, William Harley, Sandford Fleming, Aristotle Onasis, Helena Rubinstein, Elizabeth Arden, Vidal Sassoon, bunlardan bir kaçıdır.

Zorluklar karşısında direnç göstermek konusundaki yetenekleri ile bilinen Oğlaklar, dünya şampiyonu boksörler çıkartmıştır :))) Dünya ağır sıklet şampiyonu Muhammed Ali kadar, nefes kesen ve bitmek bilmeyen maçlarını yaptığı ezeli rakibi Fraizier, George Foreman, Roy Jones Jr. birer Oğlaktırlar. Golfçü Tiger Woods, basketbolcu Ozzie Smith gibi farklı spor dallarında ün kazanmış Oğlaklar da vardır.

Sanattan uzak insanlar olduklarını zannedenler çok yanılır. Haritasındaki bileşenler tarafından sanat yolunda yürümek için desteklenmiş olan Oğlaklar, seçtikleri alanın en iyileri arasına girerler.

Birkaç örnek size daha iyi fikir verir; Elvis Presley, Joan Baez, efsanevi trompetçi Chet Baker, Rod Stewart (evet Yükselen Terazi’nin de cazibesiyle), Janis Joplin (Yükselen Kovanın sıradışılığı ile), Dolly Parton (evettt koyuna adına veren o ”nefes kesici” ağırlıklarıyla!), Disko Kraliçesi Donna Summer, Jimmy Page, Şeytani Anti-Star Marilyn Manson, kült ingiliz popçu David Bowie, Sade, bunların en bilinenleridir.

Kamera Oğlak’ı sever. Zira kemik yapıları düzgündür… Ava Gardner, soğuk sarışın konseptinin  zirvesi Marlene Dietrich, Kate Moss, Vanessa Paradise, Gary Grant, Carla Bruni, kamera ile sevişen Oğlaklara örnektir. Ama yetenekleri ve azimleri çoğu kez fiziklerinin ötesine geçer! Faye Dunaway, Diane Keaton, Anthony Hopkins, Robert Duvall, Kevin Costner, Gerard Depardieu, Ralph Fiennes, Mel Gibson, Denzel Washington, Nicholas Cage gibi uzuun bir liste verilebilir 🙂

OĞLAK ve İlişkiler

Çocukluklarının çok rahat ortamlarda geçtiği söylenemez. Genellikle sert bir ebeveyn ya da bir biçimde iletişim eksikliği ya da ihmal edilmişlik hissi yaşadıkları ailelerde büyürler. Bu da onları hayat içinde farklı deneyimler geçirip olgunlaştıkları aşamaya kadar aile kavramına karşı biraz çekimser yapabilir.  Bu nedenle genellikle de geç evlenmeyi ve kendilerini toplumsal alanda var etmeyi severler. İleri yaşlara geldiklerinde ise, belirli bir süre kendi tercihleriyle uzak durdukları aile üyelerinin ihtiyaçları, birer görev olarak üstlerine kalabilir.

Popüler bir gençten ziyade, hayatın ciddiyetini erken kavrayan insanlar olmak gibi bir gelişme çizgisi gösterdikleri için, aşkı ve cinselliği akranlarından biraz daha geç tanıyabilirler. Bedenleriyle barışmak ve aşkta ne istediklerini çözümlemek için de biraz zaman harcamaları gerekecektir. Ama sonuçta bütün toprak burçları gibi, tensel yanları ağır basan insanlardır ve yaşadıkları ilişkilerde mutlaka fiziksel uyumu yakalamayı isteyecek, hatta onlar için aşkla cinsel uyumun bir hayli yakın kavramlar olduğunu düşüneceklerdir.

Öte yandan, salt cinselliğe dayalı kısa maceralar yerine, tatminkar bir alışveriş içinde oldukları düzenli partnerleri her zaman tercih ederler. Hazza çok zaman ayırmadıklarından, sadece hoşnut olmak için yaptıkları birşeyin vereceği tatmini riske atmak istemezler. Bu nedenle de, kaliteli ve belli bir süreklilik arzeden ilişkiler onlara daha iyi gelir. Partner seçiminde üzerlerine fazla gelen insanlara teslim olmak yerine, onların yavaş yavaş ısınıp kapıyı açmasını beklemeyi bilen insanları daha cazip bulabilirler. Saygı görmemek, oldu bittiye getirilmek, hazır olmadığı seçimlere sürüklenmek onları son derece tedirgin eder. Ama birlikte oldukları kişinin onların kişiliğine ve özsaygılarına zarar vermeyecek şekilde davranacağına inanırlarsa, her açıdan çok cömert ve yaratıcı bir sevgili olabilirler.

Uzun süreli ilişkilerinde, ya kendileri ne ihtiyacı olan ve biraz bağımlılığa yatkın ya da onlara bir şey katabilecek olgunlukta görünen insanlara doğru çekilirler.

Kendilerinin de dahil oldukları Toprak grubundan Boğa, onlar için ideal bir partnerdir. Herşeye karışan ve kimseyi beğenmeyen Başaklarla – niyeyse – gizli iktidar mücadelelerine girmeleri mümkündür :))) Diğer Oğlaklarla ise birbirlerine saygı ve güven duysalar da – yükselen ve ay burçlarının yarattığı ekstra cazibeler olmadıkça – aşk menziline giremedikleri bilinir.

Su grubuna doğal bir zaafları vardır; Akrepler ve Balıklarla tensel, Yengeçlerle yoğun duygusal bağlar kurarlar.

Ateş grubundan kişilerle uzun ilişkiler yaşamak, haritasında Ateş yükseleni ya da en azından Ateş grubunda Ay’ı olmayan bir Oğlak için bir hayli güçtür. Ama bu aşık olmayacaklarını göstermez :))) Koçlar ile meydan okumalarla dolu ama çok alevli ilişkiler yaşayabilirler. Yaylar ile aralarında anlaşılması zor bir çekim vardır. Aslanlarla birbirlerine tahammül etmeleri ise biraz daha zor olabilir.

Hava grubu ile ilişkileri ilginçtir; Eğer ortak yaşam amaçları çerçevesinde birleşebilirlerse, Terazilerle de demir ve betondan evlilikler kurabilirler. Fakat, birbirlerinden ne bekledikleri konusunda mutlaka açık olmaları gerekir.  İkizler ile birbirlerinin çekim alanına bir girer bir çıkarlar :))) Ne seninle ne sensiz denilen türden ilişkiler yaşamaları mümkündür. Kovalar ile ateşlenir ama prensipler üzerinde tartışmaktan sevişmeye fırsat bulamayabilirler!

Eğer, kendi kanatlarının altına giren ya da tam tersi idol haline getirip kanatlarının altına girdikleri ilk insanla evlenmeye kalkmazlarsa, evliliğin hayat planlarına ortalamaya göre daha geç bir dönemde girmesi mümkündür. Zaten erken evlenen Oğlakların da, ayrılıkla biten ya da kolay baş edilmeyecek zorluklarla yürütülen bir ilk evlilikleri olduğu sıkça görülmüştür.

Çocuklarını iyi yetiştirmek, onları ihtiyaç duyabilecekleri her türlü olanakla donatmak ister, yeteneklerinin ortaya çıkmasına destek olurlar. Kendilerine sunulmamış olan konforlu yaşam ve gelişme ortamları çocuklarına sağlamaktan zevk duyar, onları bahçelerinde büyüyen bir ağaç gibi keyifle izleyerek ve özenerek büyütmek için gayret gösterirler. Ama her çabadan olduğu gibi bundan da sonuç almayı önemsediklerini belirtmek gerekir.

Kendi doğalarının çok tersi yönde eğilimleri olan çocuklara ebeveynlik etmek de, onların gelişme planlarının bir parçasıdır! Oğlakların, yargılamadan destek olmak, disiplini hoşgörüsüzlüğe, şefkati zaafa çevirmemeyi öğrenmek için, çocuk yetişmek kadar yararlı bir deneyimleri olamaz.

Çocuklarını istedikleri gibi yoğuramadıkları için başarısızlık olarak görmek, umdukları gibi gitmeyen ebeveyn-çocuk ilişkilerinden, kendi kontrolleri altına daha rahat giren iş dünyasına kaçmak gibi kısa yolları tercih etmeleri, sadece yollarını uzatacak ve ileride göze almaları gereken sorun miktarını arttıracaktır…

OĞLAK ve Sağlık

Oğlakların cilt sorunları yaşadıkları bilinir. Egzama ve diğer döküntülü deri hastalıklarına meyillidirler. Genelde sert  yüz çizgileri vardır ve alınları erken kırışır. Dişleri de kolay çürür ve bir çoğunun farkına varmadan dişlerini gıcırdatmaya yatkınlıkları vardır. Bedenlerinin pek kıymetini bilmez, fazla yorar, hoyratça kullanırlar. Çoğu kez, sinirlerine aşırı yüklenmelerinin doğal bir sonucu olan gastrit ve ülser sorunları, atlas komplekslerinin bir sonucu olan eklem romatizmaları ve yetememe endişesinin doğurduğu astım krizleri ile birlikte yaşamaları gerekir.

OĞLAK’ın Yolu

”Koşulsuz Sevgi” denilince ilk akla gelen burç Oğlak değildir :))) Hatta yöneticisi duyguları temsil eden Ay olan Yengeç’in tam karşısına konumlandığı için Oğlak’ı soğuk bulan, hatta  ”En Güzel Duyguların Katili” olarak görenler de vardır!

Oğlaklar, duygusal eğilimlerini kontrol altına almaları ve zaaflarına eslim olmaktan hoşlanmamaları, sevgi yerine görev anlayışını ön plana koymaları ile bilinirler. Ancak Oğlak, kendini toplum önünde güçlü kılmaya ve özel hayattaki eksikliğini iş hayatıyla gidermeye çalışırken, evren de onu adeta hizmet temelli yakın ilişkilere doğru çeker gibidir.

Bekledikleri sevgiyi bulmak yerine, ”rağmen-sevmek” zorunda kalır, şefkat duymayı ve göstermeyi kabul etmek konusunda önemli deneyimler yaşarlar.

Manevi hayat ilk gençlik yıllarında çok üzerinde düşünmedikleri ve sadece genel geçer pratiklerle uyguladıkları birşey olabilir. Ama  yıllar geçtikçe, hayat onlara inançlarını pekiştirmeyi öğretecek ve inandıklarını hayata geçirmek gereğini hatırlatacaktır…

Değer verdiği her şeyi yürünebilir bir yol, elle tutulabilir bir hizmet, kullanılabilir bir yapı haline getirmek, Oğlak için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır! Bu eğilimini iman ile bütünleştirdiğinde ve asıl hedefi ”merkezi memnun etmek” olduğunda, içindeki sevecenliği ve ışığı açığa çıkartabilir. Hep biraz melankolik olan ve arayışı bir türlü bitmek bilmeyen Oğlak, hayat amacını ve gerçek doyumu ancak SAHİP’ini bulunca bulacaktır…

60’ların ruhunu en özü bozulmamış şekilde temsil eden ve üzerine yıllar boyunca yeni katlar inşa edilecek toplumsal kazanımların temelini atan büyük bir hareketi  başlatan Dr. Martin Luther King, imanı kendisine rehber eden ve tevazuyu kaybetmeden üstlendiği yol göstericiliği, hayatını adadığı bir hizmete çeviren Oğlaklara en iyi örnektir!

Karakteri çok tartışma götüren ama dişlerini kaybettikten sonra, takma dişle bile büyüleyici bir biçimde çaldığı trompetiyle ve kendine özgü vokaliyle herkesi büyüleyen ”Beter Oğlak” Chet Baker’dan bir I AM A FOOL TO WANT YOU gitmez mi Oğlak kardeşlerime… VALLA GİDER 🙂

[wpvideo dcaYA9mQ]

49 Adet Yorum

 1. Berna

  Ama bayan Juno 🙂 ikizler ve yay a ne zaman sıra gelicek? Sizin ifade tarzınıza hayranım 🙂
  Allaha emanet olun.
  Sevgiler

  1. Sevgili Berna İkizler zaten var 🙂
   http://junoastrologycom.wpcomstaging.com/2012/05/27/ikizler-burcu-hem-bir-dala-konmayi-hem-de-kanadi-oldugu-icin-ucmayi-isteyen-kus/
   Yay için korkarım Aralıkı bekelyeceğiz 😉

   1. Berna

    Gözümden kaçan ikizleri hemen okuyorum vee yay için Aralık’ı bekleyeceğimmm :))) Teşekkürler
    Not: Bu arada siteniz renklenmiş çok cıvıl cıvıl olmuş 🙂 Ben çok beğendim :))

    1. Arada değişiklik iyidir;) Kova dönemi girince biraz şenlendirmek geldi içimden etrafı… Teşekkür ederim tüm yorumlarınız için 🙂

 2. IŞIK KARAARSLAN

  Teşekkürler,gerçek yolunu farketmiş,olgun bir oğlak olarak zevkle okudum yazınızı…

  1. Yolunuz açık olsun o zaman 🙂 Sevgilerimle…

 3. Gülay

  27 aralık 1963 doğumlu bır oğlak olarak yasam tarzımı özetlemişsiniz.,.sevgiyle kalın

  1. Oğlak serlamı olsun o zaman 🙂

   1. Hatice

    Ben Oğlak burcuyum ama yazınızın ilk bölümlerinde bahsettiginiz seylerden çok mu uzağım ne. Ya da ben kendimi daha yenimi keşfediyorum. Mesala bir engelle karşılaştığım zaman çabuk pes ediyorum. Ama diğer taraftan genelde çok güleryüzlü ve samimi davranırım insanlara. Ama kendi köşeme çekilmeyi çok severim. Yani yalnız kalmak vazgeçilmezimdir. Tabi kısa süreli yalnızlıklar. İnsanları severim…çok disiplinli oldugum söylenmez…yazınızın son bölümü beni anlatıyor evlilik ve cocuk meselesi..

    Sevgiler :))

    1. Selamlar 🙂 Yükselen Burcunuz, Oğlak’ın yöneticisi olan Satrün’ün konumlanışı, Güneş’inizin yaptığı açılar gibi faktörler, bu yorumun hayatınıza yansımalarını yaşamanızı güçleştireblir elbette. Yıldız hritası güneş burcundan ibaret değil, bir bütündür. Ama içinizde anlatılan potansiyeli barınırdığınızı da ASLA UNUTMAYIN 🙂 Sevgilerimle…

 4. Çok teşekkürler açıklamalarınız için. “Ya beceremezsem” diye gözümü çok korkutan anne olmayı bir anda yol gibi görmemi sağladınız . Daha önce hiç düşünmemiştim anne olarak yontulmayı. 🙂

  1. Ah buna çok sevindim 🙂 Kolaylıklar dilerim… Sevgilerimle

 5. oğlağın sosyal ilişkileri ve sevgi ihtiyacı bu kadar iyi anlatılabilirdi, kendini bulan bi oğlak olabilmek umuduyla. Sevgiler 🙂

  1. Sevgiler 🙂

 6. songül

  merhaba size bir soru o zaman :)))ben aslan burcuyum ,kıızmve eşimde oğlak burcu hadi bakalım nasıl anlaşılacaz karşıklı :))) sevgiler …

 7. cemile seniye karakse

  Çok doğru bir İkizler ve bir oğlak nefis terbiyesinden kesinlikle geçti.. huzr ve sukunu konuşmadan da konuşulduğunu fark etti.. Kimbilir ben ikizleri bir Oğlakla neler bekler.

  1. :))) KOlaylıklar dilerim

 8. Kimse beni daa önce bu kadar netve gerçek anlatmamıştı. Çok teşekkürler çok mutlu ettiniz beni.

  1. O mutluluk bana (da) ait 🙂
   Sevgilerimle

 9. gül

  25.Aralık 1963 doğumlu bir oğlak 06,04,1987 doğumlu bir koç olan oğlumla ve emekli banka müdürü ve şu an finans müdürü olan ben tıpa tıp yorumunuzda ki hayatı yaşamışım insanın bu ne ya diyesi geliyor 🙂

  1. Vallahi durum böyle görünüyordu anlattım 🙂 Yerini buluyorsa olmuş demektir…
   Sevgilerimle

 10. blue

  peki oğlak kadınları, (yengeçleri ) çok büyük hatalarında bile affederler mi? zamanla mı unuturlar.

  1. Unutmazlar…
   Hatayı da, sevdiklerini de 🙂
   Oğlak’a çok büyük hata yapılmasa iyi olur!

 11. Tugce ünver

  Bir insan bu kadar doğru anlatılabilir. İnsanlar boşuna falcılara gidip bi iki şey bildimi tutturdu diyorlar bence. Nişanlım yengeç burcu uyumsuzluk yada mükemmel uyum derler bizim için. Siz nasıl yorumlarsınız bizi? Saygılar sevgiler…

  1. Sevgili Tuğçe,
   Astrolojinin fal ile bir tutulmaması tam da bu yüzdendir… Sonuçta bir mantık ve matematik sistemine dayalıdır.
   Yengeç Oğlak uyumuna gelince; uyum iki harita arasındaki birçok bileşene bakılarak karar verilmesi gereken birşey. Ama sevgi ve saygı varsa, yaşanmaya değer bir şeyler daima vardır 🙂 Sonuca değil, birbirinize kattıklarınıza odaklanın. O zaman ne olursa olsun, hakkında hayırlı olur.
   Sevgilerimle

  2. Sevgili Tuğçe,
   Astrolojinin fal ile bir tutulmaması tam da bu yüzdendir… Sonuçta bir mantık ve matematik sistemine dayalıdır.
   Yengeç Oğlak uyumuna gelince; uyum iki harita arasındaki birçok bileşene bakılarak karar verilmesi gereken birşey. Ama sevgi ve saygı varsa, yaşanmaya değer bir şeyler daima vardır 🙂 Sonuca değil, birbirinize kattıklarınıza odaklanın. O zaman ne olursa olsun, hakkınızda hayırlı olur.
   Sevgilerimle

 12. Yasemin

  yükseleni de oğlak olan benim için yorumlarınıza ve tespitlerinize bayıldım :))

 13. copricorn

  Merhaba ben de bir oğlağım ama benim haritamda acayip bir stelyum var. Doğum haritamda güneş, ay, merkür, venüs, mars, uranüs, neptün oğlak burcumda tam 7 gezegen Allahtan satürnüm kovada oradan yırtıyorum. Yükselenim de yengeç yani sizden analiz istemek gibi bir niyetim yok ama bu durum beni nasıl etkiler yardımcı olabilirseniz sevinirim çünkü çok kuralcı, inatçı ve melankolil bir insanım ve çok başarılı işler yaptığım halde kendimi tatmin edemiyorumm ve kendimi insanların karşısında yetersiz görüyorum, biraz da utangacım ve insanların işlerini tam yapmaması sorumsuzlukları beni çok sinirlendiriyor kendimi de çok sorguluyorum kendimle barışmak ve insanlarla daha samimi olmak için ne yapabilirim yerdımınız için çok teşekkürler
  Bu arada şunu söyleyeyim tıp fakültesinde okuyorum şu anada benim yerimde başkası olsa havaya uçardı ama ben kendimi yine kusurlu hissetmeyi bırakamıyorum yani hiç relax olmayı beceremiyorum bana ne önerirsimiz sevgilerimle….

  1. Sevgili Capricorn 🙂
   Derler ki Oğlak kendini 30’larından sonra anca bulmaya, yaşlandıkça kendinin ve hayatının değerini hissetmeye başlarmış…
   BİR OĞLAK OLARAK BÜTÜN KALBİMLE EVET!
   Zira hayatı sevmek için, hayatı anlamlandırmak gerekir ve Oğlak için bu anlam BİR İŞE YARAMAK’tan geçer 🙂
   İnsanları yargılamak yerine onları anlamayı seçmek için merkeze kendinizi değil, onları koyun..
   Bu onlara benzemenizi gerektirmez. Onlara size davranışlarını dert etmeden ”derdi ne” diye bakmanızı gerektirir.
   Mesleğimiz icabı zaten bunu yapacaksınız…
   YARGILADIĞINIZ İNSANLAR DA SİZİNKİLERE BENZER YARALARLA SALDIRGAN YA DA YÜZSÜZ YA DA SORUMSUZ OLMUŞLARDIR…
   Zaaflar aynı, zırhlar ya da zarflar farklıdır 😉
   Zarfın içinde ”tıpkı sizin gibi” özen ve onay bekleyen bir çocuk vardır.
   Kolaylklar Dilerim

 14. copricorn

  Yorumunuz için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu bana. Ama benim sormak istediğim doğum haritasında saydığım bu 7 gezegenin oğlakta olması çok görülen bir durum mudur yoksa benimki nadir bir durum mu? Bir de ay oğlakta zararlı diye bir şey duydum bu dizişimin oşumsuz yönleri nasıl yenebilirim hırs, dayanıklılık, sadakat, sorumluluk alma ve çalışma konusunda hiç bir sıkıntım yok hatta bende fazlası var ama inatçılık, karamsarlık ve yalnızlık isteği ve utangaçlık da aynı düzeyde fazla sizce bu kişilik yapısının olımsuz yönlerini tamamen düzeltmek mümkün müdür mümkünse nasıl hareket etmeliyim? Çok çok sevgilerle

  1. Zararlı diye bir şey yoktur…
   Bir açıdan zorlayıcı olan diğer açıdan gereklidir.
   Yaratanın tasarladığı tam olması gerektiği gibidir!
   Size verileni iyi yönde ve SEVGİYLE KULLANIN.
   Gerisini dert etmeyin 😉

 15. copricorn

  Çok teşekkür ederim. Bazı sitelerde satürne öyle şeyler yazmışlar ki uğursuzluk getiri, insanı sıkar, daraltır, zor sınavlar yapar, falan diye oğlak için de duygusuz, kendine güvensiz, keçi falan diye galiba bu bahsettikleri kendini geliştirememiş daha çok genç oğlaklar ve satürne de haksızlık ediyorlar sınavları geçemiyorsan bu satürnün suçu değil inşallah bu zamana kadar yaşadığım zorlukların karşılığını alırım. Çocukluğum diğer insanlara bakınca bayağı zorlu geçti diyebilirim ama yıkılmadım, ayaktayım….!!! Umarım bu atlas kompleksi denen şeyden kurtulabilirim… sevgilerle

 16. umut

  Yazıyı okurken, bu kadarını olsa olsa bir oğlak yazar diye düşünmüştüm. Sahiden öyleymiş, öyle olmasına da sevindim 🙂 Kolay değiliz, ne kendimiz ne de işimiz kolay.
  Ancak hayatına bir mana bulmak, dünyaya, insanlara dokunmak istiyorsa insan oğlak olmaktan iyisi yok 🙂
  Aklıma gelmişken bir soru, Aralık’ta doğan oğlaklar’la Ocak’ta doğanlar daha farklı olur derler, doğru mudur bu? Nedir fark bilmiyorum, Aralıkgiller tam tamına Oğlak gibi olmazlarmış?

  1. Yok be yaa 🙂
   Oğlak her durumda oğlaktır

 17. Burçlara inanmıyorum ama bu hayatta oğlak kadını diye bir gerçek var 🙂 JUNO

  1. :))))))))))))))

 18. .

  Bir Oglak olarak bu yaziyi okuyunca kendimi daha cok anladim:)

 19. Ayşe

  Olağanüstü… Yıldızları sadece sizin duymanızı kıskandım 🙂

 20. Juno hanım ben de bir oğlağım, doğum haritamda toprak elementi çok fazla, ateş ve hava ise çok az yükselen yengeç, insanlarla konuşurken utangaç davranıyorum ve bazen içimde hiç enerji yokmuş gibi geliyor, en çok yatıp yeyip içmeyi ve bir şeyler okumayı seviyorum ama derin kitaplar tarih, siyaset mesela. Bazen kendimi bile sıkıcı ve fazla düşünceli buluyorum ne yapmam lazım acaba, nasıl kendime enerji verebilirim ve nasıl rahat konuşabilirim?

  1. JUNO

   Sevgili Ned Stark :)))
   Bu anlattıklarınız sıkıcı değil. Ama belki ben de Oğlak olduğum için böyle düşünüyorum.
   Yatıp yemeye gelince… Hocam size bir aikido hiç olmadı bir doğa yürüyüşü klübü yakışır 😉
   Ekşın!

 21. nedstark

  Sevgili juno yatıp yeme içme derken kastım bedensel zevklere düşkünlük, yoksa kilo sorunum yok çok şükür, spor önemli tabi ki, bir de her şeyi yiyemem zaten midem bayağı hassastır, ağır şeyler dokunur hemen yükselen yengecin etkisi herhalde ama iyi yiyeceklere hemen atlarım :))

  1. JUNO

   ANLADIM :))
   Yengeç yükselen dışında bir derdin yok!
   Mis gibi oğlaksın.
   Dikkat çekmek için mızıyorsun :))))

 22. nedstark

  Aynen beni çok iyi anladınız, bir de elementler le ilgili bir yazı yazsanız süper olurdu bence;)

 23. Merhaba, normalde burç yazılarına hiç bakmam ama bir arkadaşım sizden bir sayfa paylaşmıştı Facebook’da. Nedense onun tanıtımına bakınca, Oğlak nasılmış diye buraya da girdim. Yukarıdaki makale tamamen beni anlatıyor. Şimdiye kadar beni bu kadar iyi ifade eden başka bir şey okumadım. %100’e yakın bir benzerlik var. Demek ki ideal Oğlak benim. Yazı için çok teşekkürler. ^_^

 24. Fugen

  Ben de bu yaşıma dek Oğlak burcunu bu kadar iyi tanıtan bir yazı okumamıştım, yazdıklarınız ben de tümüyle mevcut, şimdi eşimi (Akrep) ve çocuklarımı da okuyacağım, gerçekten çok etkileyici..

 25. Burak

  Tebrik ederim çok kaliteli bir tahlil ve cok hoş bir üslup. Buçların özelliklerine pek dikkat etmeyen biri olarak ilgimi çeken bir yazı oldu.keyifle okudum.

  1. okyanuscuk

   Tebrikler JUNO! Çok net cümlelerle tarif etmişsiniz Oğlak burcu insanlarını. Yıllarca kendimi İkizler burcuna tam olarak ait hissedemedim. Meğer yükselenim Oğlak imiş 🙂 Şahsen çoğu özelliğimi Yükselen burcumdan aldığımı düşünüyorum. Bu mümkün mü?

   Ayrıca benim hayat serüvenimi en kıymetli kılan kısım şurası olmuştur:
   “Değer verdiği her şeyi yürünebilir bir yol, elle tutulabilir bir hizmet, kullanılabilir bir yapı haline getirmek, Oğlak için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır! Bu eğilimini iman ile bütünleştirdiğinde ve asıl hedefi ”merkezi memnun etmek” olduğunda, içindeki sevecenliği ve ışığı açığa çıkartabilir. Hep biraz melankolik olan ve arayışı bir türlü bitmek bilmeyen Oğlak, hayat amacını ve gerçek doyumu ancak SAHİP’ini bulunca bulacaktır…”

 26. Ziyaretçi

  Burçlar hakkındaki yeni eğlenceli tespitlerinizi bekliyoruz efenim… Gezegenler arasında mekik okuyan sayın Juno’ya duyurulur…. 🙂

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: