Hangi Durumda PES EDER!

Mona Lisa Manga Style by Nisai
Mona Lisa Manga Style by Nisai

Herkes arada bir çatışmaya girer. Fikir ayrılığına  düştüğünüz zaman bir insanın burcunu dikkate alın ve onu güç oyunundan vazgeçirip, ortak noktaya gelmenizi sağlayacak yöntemi bulun;

KOÇ : Alttan alın … Tam saldırmaya hazırlanmışken siz geri çekilir, bir de dünyanın en sevimli insanı olursanız onu tek kelimeyle nakavt edersiniz! Koç kick-box’ta iyidir, ama Aikidoda gümler :) Kendiyle tartışmayan ve herşeyi kolaylaştıran biriyle itişmek zevk vermeyeceği için kavga iştahını kaybedecek ve ”Bak senin istediğini yapalım ama…” diye birkaç koşul koyup, kendini rahatlattıktan sonra, aslında işin nereye vardığıyla fazla ilgilenmeyecektir :)

BOĞA: ”Sanırım sen kendi bakış açının dışına çıkmamakta kararlısın. Ben de  bu durumda saygı göstermekten başka birşey yapamam. Naapalım, kısmet…” deyin ve konuyu bir daha asla açmayın. Burada anahtar sözcük ”saygı göstermek”tir. Bir süre sonra gelip: ”Eee şimdi naapıyoruz…? Şunu şöyle mi yapıcaz?” diye bir orta yol bulmaya çalışmazsa, ben astrolojiyi bırakırım :)

İKİZLER: Tartışmaya girince karşısındakini sinirlendirecek şeyleri bulmakta İkizlerin üstüne yoktur. Sakın onunla bir olmayın! Haklıyken haksız çıkarsınız… İşi yokuşa sürüyorsa, konuşmayı kesin ve tam bir sessizliğe bürünün. Kafanıza göre takılın. Merakından çatlayınca, nasıl olsa o sizin peşinize düşer. Hatta sizi sorumsuz ve kaygısız olmakla filan da suçlarsa hiç şaşırmayın :) İşte o kıvam tam tavuğun kafasını kopartacağınız kıvamdır!

YENGEÇ: Mücadele etmeyin, kendi haline bırakın! O üstüne gidildikçe terslenir. ”Peki, ikimiz de yorulduk galiba istersen sonra konuşalım” filan deyip, ortamı rahatlatın. Yengeçin sorunu hep asıl meseleyi örtüp alakasız şeyleri sorun gibi öne sürmesidir! Kendi haline bırakılınca rahatlayıp ve size asıl derdinin ne olduğunu, neyi hallederseniz sorunun çözüleceğini anlamanızı sağlayacak bir takım ipuçları verecektir :))))) Ya biliyorum zor biraz ama işte … iyidir Yengeçler be!

ASLAN: Önce saygılı bir biçimde onun hakkını teslim edin ve kendi payınıza düşen hatalı veya eksik konuları ifade edin. Sonra da, ”Ama keşke sen de şunu yaptığında beni ne kadar üzdüğünü farketseydin” deyin… Telafi yöntemi hayalinizin ötesine geçecektir.

BAŞAK: Ne yaparsanız yapın, ama Başaklarla kişilik mücadelesine girmeyin! Kazansanız da bir ömür onu kaybedersiniz. Ona, farklı bir yönden bakmasını sağlayacak ipuçları verin. Mutlaka araştırır, inceler ve bir bakmışsınız ki size mükemmel bir orta yol önerisi ile gelmiş. Hiç bozmayın! Ve onu sizin aklınıza bile gelmeyen böyle harika bir çözüm bulduğu için yürekten kutlayın :)

TERAZİ: Bir Terazi hiçbirşeyi siz istediğiniz için yapmaz! Yapmayacağı şeyleri geçiştirmeyi pek güzel bilir. Yaptıklarını da, zaten işine geldiği ya da onun sizden istediği birşey olduğu için yapar… Yani siz siz olun, kazandığınızı sandığınız anlarda neyi kaybediyor olduğunuzu bir kontrol edin! Çok erken teslim olduysa, bu yumuşakbaşlılığın ”hediyesinin” ne olduğunu mutlaka sorun :)

AKREP: Samimi olun! Akrep herkesin yalancı ve sahtekar olduğuna ve insanların güç oyunları ile beslendiğine gönülden inanmıştır. Amacınızı ve önerinizi çok net tanımlayın ve üzerinize düşeni peşinen yapın. Eğer sizde leke, yalan, dolan bulamazsa, bu onun hayat felsefesini sarsar! Ve size günah çıkartmasa da, kendine has yöntemlerle  hakkınızı teslim eder.

YAY: Ya, boşverin… hiç uğraşmayın :) Şayet aynı fikirde değilseniz, siz kendi bildiğiniz gibiyapın iş bitsin. Aynı fikirdeymişsiniz gibi görünen durumlarda da sık sık onun söylediklerini yapıp yapmadığını kontrol edin.  İyi niyetlidir ama yapmaktan ziyade tasarlamakla ilgili olduğu için gündem aksayabilir. Benden söylemesi ;)

OĞLAK: Ona saldırmayın. Tartışma yaparken, konuyu ya da amacı merkezde tutun. Hak verdiğiniz konuları mutlaka belirtin. Böylece tarafsız ve iyi niyetli olduğunuzu anlar ve size güvenir. Sonra da, onun bakış açısında gördüğünüz  eksiği somut olarak ortaya koyun! Mutlaka bu eksiği gidermek isteyecek, hatta bundan sonra bir konuda bunalınca sizi arayıp akıl danışacaktır.

KOVA: Eğer sizi anlamaya ve uzlaşmaya yanaşmıyor, sürekli laf kalabalığı yapıyorsa, ”Ayboşver şimdi acıktım, hadi yemek yiyelim!” gibi birşeyler diyin :) Böylece onu en sevdiği er meydanı olan ”akıl oyunları”ndan çıkmaya zorlamış olursunuz.  ”Yani pes mi ettin?” gibi -marifetin üstüne tüy diken- bir laf etmeden duramayacaktır! O zaman da, ”Sen uzlaşmak istemiyorsun. Sadece kendini dinletmek istiyorsun. Ben de verimsiz bulduğum bir konuşmayı dinlerken istemesem de ilgimi kaybediyorum. İyisi mi seni boşuna konuşturmayayım.” deyiverin :))) Ve o andan itibaren ne söylerse söylesin sadece gülümsemekle yetinin. Asla kendi fikrinizi tekrar etmeye de yanaşmayın. O zaten sizin temel isteklerinizi anlamıştır. Bir süre sonra orta yola uyan yaratıcı bir fikirle kapınızı çalar!

BALIK: Balıklar için hayat ikna olmak ve ikna etmek üzerine kurulu değildir…  Bir kere önce bunu anlayın! Sizinle tartışmaz, sadece kendince bir açılım getirir. Konu başlangıçtaki odağın ötesinde boyutlara varabilir.  Rahatsız olmadan ve yargılamadan dinleyin. Daima size katkısı olacak bazı ilginç saptamaları olacaktır. Sonra da zaten herkes kendi yoluna gideceği için, paylaşım yanınıza kar kalacaktır.

Advertisements

4 thoughts on “Hangi Durumda PES EDER!

 1. Boğayı ne kadar güzel anlatmışsınız …. hepsi de çok doğru çok anlamlı ve bize insanlarla iletişimde yol gösterici…

  1. :)))) bu iyiydi
   daha bir kaç gün önce bir Balık onları küçük görmekle beni suçladı…
   BİLMİYORUMMM BİLEMİYORUM ARTIK :)))))))))))))

   1. bir balık olarak (akrep yükselenli olmama rağmen :) ) küçük görmek gibi bir şey algılamıyorum balık hakkında yazılanlardan. gayet de doğru buluyorum hatta :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.