7 Kasım 2014, Boğa Burcu’nda DOLUNAY – DEĞER’lerimize Sahip Çıkma Zamanı!

Newborn by Steve Hanks
Resim:

7 Kasım 2014, Boğa Burcu’nda DOLUNAY – DEĞER’lerimize Sahip Çıkma Zamanı!

6 Kasım’ı 7 Kasım’a bağlayan gece – İstanbul’a göre – saat 00:23’de, DOLUNAY dediğimiz AY – Güneş Karşıtlığını yaşayacağız.

Bu DOLUNAY’da ana bileşenler, önemli Sabit Yıldızlar ile kavuşum halinde. DOLUNAY’ın hikayesini okumak için, bunları dikkate almak gerekiyor.

An’ın haritasında;

– Ay 14 derecede ”değer verdiklerine düşkün ve kararlı” Boğa Burcunda ve ”inançlarımızı temsil eden” 9’uncu evde.

– Güneş ise 14 derecede ”kaybı kazanca çevirmeyi bilen, dönüşüm üstadı” Akrep Burcunda ve ”sözler ve tutumları, yakın çevremizdeki insanları” temsil eden” 3’üncü evde konumlanıyor.

– Yükselen Noktası Aslan Burcu’nun 29 derecesi. Bu nedenle haritanın yöneticisi de Güneş. Yükselen hem ”egomuzu dürtükleyen” Lilith ile hem de REGULUS Sabit Yıldızı ile kavuşuyor. REGULUS, hırs, kıskançlık, intikam gibi düşük seviyeli duygularla, varlık sebeplerine ihanet etmemeleri gereken ”Görevlilerin Yıldızı” olarak bilinir.

– Ay CETUS yıldız kümesininin en bilinen sabit yıldızı Menkar ile kavuşuyor. CETUS’un en büyük düşmanı, aldatan ve kandıran Yılan’dır. Menkar ise boyunduruk altına alınmış düşmandır.

– Güneş Zuben El Genubi ile kavuşuyor. Bu Terazi’nin haksız kazanç, hırs ve bencillik ile dolu olan kefesidir.

– AY’ın yerleştiği Boğa Burcu’nun yöneticisi Venüs, Güneş ile kavuşum halinde. Yani, AY Güneş’ten beslense de, niteliklerini Güneş’e geri yansıtıyor!

– Ay ve Güneş Karşıtlığından, hem Balık’taki ”eziklikten azizliğe doğru geçmeye çalışan” Chiron’a, hem de Oğlak’taki ”dirayetli ve dönüştürücü” Mars-Pluto-Selena stelyumuna, ılımlı açılar uzanıyor.

MEALİ;

Bu DOLUNAY bizi, tahrik eden olaylar, fırsatlar ve insanlarla sınayacak!

Hepimizin, değerli olma istediği, hayatımıza değer katma güdüsü vardır. Bu güdümüzü kah yaptıklarımızla, kah kendi kaynaklarımız sayesinde aldıklarımızla veya bir şekilde başkaları üzerinden elde ettiklerimizle gerçekleştiririz.

Değerlilik önemli olduğu için, değer verdiğimiz şeylere sahip olmak gibi bir zaaf ve sahip çıkmak gibi bir arzusu da geliştiririz. Bunun doğal karşılığı ise değersizlik endişesi, eksilme kaygısı, mahrumiyet çekme ve kaybetme korkusudur.

İnsan ”kaybeden” durumuna düşmeyi, uğranan kayıpları, değer verilen şeylere sahip olmak açısından başkaları ile kendisini karşılaştırdığından gördüğü eksiklikleri, hep kendi değerinin bir ölçütü haline getirir.

Geçmişimizde maddi veya manevi olarak kayba uğratıldığımızı, eksildiğimizi, azımsandığımızı düşündüğümüz, yetersizlik hissini ya da çaresizlik duygusunu deneyimlediğimiz her olay, bizim özdeğer algımızda çizikler yaratır.

Bizi ”en-bi vuran” olaylar, YİNE YENİK hissetme ihtimalini çağrıştıran durumlardır…

”En-bi baştan çıkartan” fırsatlar ise, RÖVANŞ alma ihtimalini önümüze seren durumlardır 🙂

Bu DOLUNAY’da; Kaybetme – Kazanma, Değerlilik – Değersizlik, Önemsenme – Gözardı Edilme gibi ikilemlerle sınanacağımız belli…

Olaylar ve insanlar bize meydan okuyabilir, tahrik edebilir, teşvik edebilirler…

Bize düşen ise, EN DEĞER VERDİĞİMİZ’in ne olduğuna karar vermek ve bunu hayata geçirmek!

Nefsimiz, alışkanlıklarımız, korkularımız, kayba-dair anılarımız ya da kazanca dair kalıplarımız, bizi zaaflı hale getirecek.

Ve seçim yaparken, terazinin bir kefesinde ”haksız kazanç” ya da ”boş zafer” var ise, diğer kefesine de – özümüze duyduğumuz saygı, iman ettiğimiz fikirler ya da manevi değerler, onur bildiğimiz tutumlar – gibi niteliklerin oturduğunu… YANİ birini elde tutmak için, diğerinden fedakarlık etmemiz gerektiğini içten içe bileceğiz!

Eğer ne adına neden vazgeçeceğimize bilincimiz ile karar veremezsek, alışkanlıklarımız ya da duygularımız ile davranırsak, kendimizi GEÇİCİ bir hazza ve kazanç hissine kaptırmamız ya da yine yenilmiş, incitilmiş, haksız bir fedakarlıkta bulunmuş, büyük bir geri adım atmış hissetmemiz mümkün…

Bu DOLUNAY deneyiminin en büyük ödülü; bilinç dönüşümü olacak!

Bu dönüşümü zaten yaptıysak, terazinin hangi kefesini ağır bastıracağımızı rahatça bulacak ve öze-güvenimizi, onur duygumuzu pekiştirmiş olacağız.

Bu dönüşümü, tercih anında yaparsak, daha önce beceremediğimiz bir adımı atmış ve gerçekte neyin önemli ve huzur verici olduğu hakkında sağlam bir deneyim elde etmiş olacağız.

Her iki durumda da, nefsimizi ya da bizi tahrik edenleri, bizden bir şey umanları, bize sırt dönenleri, yolumuza çıkanları değil, ta derinde bir yerde hepimizin taşıdığı o gerçeği dinlemiş, ve RUH’umuzu doyurmuş olacağız. Bu bizi farklı bir değer boyutuna ve farklı bir hoşnutluğa taşıyacak.

Bu dönüşümü seçim anında yapamaz, boşa düşer, zaaflarımıza yenilir, kaygı veya beklenti dolu zan tuzaklarına düşersek, olaylar dizgesinin bizi getireceği çıkmazda, bir şekilde neyi dönüştürmemiz gerektiğini fark edeceğiz. Bu dahi biraz geç alınmış ama küskünlük ile kaçırılmaması gereken bir ödül olacak.

Ayartılmak, en büyük zaaf ve en sinsi tehdittir! İnsan hep dış etkenlerle ayartılır ama ayartılan nefstir.

Nelerden ayartıldığımızı bilmek ve buna karşı tetikte olmak iyidir 🙂

Ayartılmamayı seçmek daha iyidir :)))

İnsanın nefsi hep skordan yanadır… Ama bir sınavdan YÜZAKI ile çıkmak, KAZANMAK ANLAMINA GELMEZ!  Hayatın sınavları SKORA değil SPORTMENCE TUTUMA bakar 😉

Bu kural, İNSANLAR, TOPLUMLAR ve DEVLETLER için aynı ölçüde geçerlidir… Lider konumunda olan insanlar için en-bi geçerlidir!

Bu DOLUNAY Aslan Burcunun en son gününde, ya da Başak Burcunun ilk gününde doğmuş olanları, Yükselen Burcu Aslan’ın sonu veya Başak’ın başına gelenleri, AY’ı veya burç ve yükselen burç yöneticisi bu derecelere denk düşenleri daha sıkı sınayacaktır! Bu grupta olanların özellikle göreve çağrıldığı bir zamandır. Dünyadaki boş zevklerin, onursuz kazançların, haksız zaferlerin karşısına onurlarını ve imanlarını koyarak enerjiyi dengelemeleri beklenmektedir.

Ne var ki her insan GÖREVLİDİR! Ve bu birkaç günlük bu sınav dönemi, HEPİMİZE ”nefsimize rağmen asıl görevimizin ne olduğunu, insanlık onurumuzun neyi gerektirdiğini” bir şekilde hatırlatacaktır.

Hepimize KOLAY GELE!

TRYING TIMES … yani ZOR ”ya da sınayan” ZAMANLAR; ”Eğer kardeşlerimize gerçek bir sevgi besleseydik… Herkes daha az acı çekerdi” diyor Donny Hathaway;

[wpvideo SSR3RPVt]

0 Yorum

 1. DERYA

  Var olan tüm gerçeklik algılanmak içindir..kolay gele 🙂

 2. hatice

  mahrumiyet çekme ve kaybetme korkusudur. — Korkum bu.–
  İnsanın nefsi hep skordan yanadır… Ama bir sınavdan YÜZAKI ile çıkmak, KAZANMAK ANLAMINA GELMEZ! Hayatın sınavları SKORA değil SPORTMENCE TUTUMA bakar;)
  –Genelde sportmence ve adil davranmaya çalışıyorum ama skor da istiyorum. Olmadığı zaman kendimi ikna ediyorum ama skor seviyorum. Maalesef ama’lar bitmiyor. Bitecek inşallah bi gün.–
  Dünyadaki boş zevklerin, onursuz kazançların, haksız zaferlerin karşısına onurlarını ve imanlarını koyarak enerjiyi dengelemeleri beklenmektedir. –Umarım yapabilirim.–
  geçen hafta çok korkuyordum ama bu hafta göreve çağrıldığıma emin oldum.
  sizin her kolay gelsin demenizi bizzat kendime denmiş kabul ediyorum. Teşekkür ederim.

  1. JUNO

   Hepimiz için böyle 🙂
   KOLAY GELSİN!

 3. ayşe sumaktaş

  Sevgili Juno 🙂
  Başak Burcunun ilk gününde doğmuş ve yükseleni Aslan olarak durumum vahim mi acaba ?
  :((

  sevgiler

  1. JUNO

   Anlatılan konularda ayartılmamaya özen göstermeniz lazım o kadar 🙂

 4. H.Beyza

  Sayfa açılırken: hiii ne güzel duvar kağıdı! — birkaç saniye sonra: ay ne güzel bir resiiim….. yazıyı okumaya başlayınca: vaay roman gibi birdolunay.. — yazının sonlarına doğru: aaa ben de mi görevliyim acaba, dur bi yükselen dereceme bakiim.. zaten Ay’ım da Boğa’da. — yazının sonunda: hımm madem emir büyük yerden, en iyisi ben bu yazıyı bir daha okuyayım.. EN DEĞER VERDİKLERİM mi? resimdeki… Teşekkürler Juno 🙂

 5. ella

  Etrafina göre yasamamaya dikkat eden birisiyim.Ailemle, isimle ve sade hayatimla şükür edip yaşamayı kendime hatirlatirim hep.Cok zor artik inanin nefsi kontrol etmek.Insanlar hep benim neyim eksik bende yapayim düsuncesiyle en basit en gulunc yasamlari sergiliyorlar…Ve sizde bu kadar samimiyetsiz ve show peşinde insanin icinde kendi degerlerinize sahip cikmaya gayret ediyorsunuz…Zor gercektende! Güzel bir platform burasi…Yazilariniz yalniz olmadigimizi hissettiriyor…

  1. S.A.

   Ne güzel yazmışsınız.. 🙂 hiçbirzaman ayartılamamanız dileğiyle 🙂 sevgiler
   Sanem

 6. freud

  ”nefsimize rağmen asıl görevimizin ne olduğunu, insanlık onurumuzun neyi gerektirdiğini” özümseyerek ve bilerek çalışıyorum ama malesef onursuz olanlar daha iyi konumda şimdilik.saygılar…

  1. JUNO

   İşte zaten görev bu; DENGELEMEK!
   Son yüzyılın en iyi teorisi Nash’in denge teorisi 🙂

 7. dew

  Evet basak olarak yine bana, yine bana! Olsun; ne sinavlar verdik buna benzemez. Azimliyim..;)

 8. Ayşe

  Gökyüzünde olan biten her şeyi bize tatlı ve umut dilli anlattığın için aşırının aşırısı teşekkürler Juno’m!

 9. Zeynep

  Bu gece rüyamda küçük bir bebegi yıkamaya koyuluyordum. Bazen zamanı zihnime süzen her türlü sembolle yazılarınızdaki resimlerin örtüşmesi yaşamın nefes alan tabiatının iltifatı,hediyesi gibi oluyor bana. Rüyanın daha derin anlamlarına inmeyelim tabii, korkulur, bebek resninde bulusmak kafi.(:
  Açıklayıcı, kolaylaştırıcı anlatımınız için çok teşekkürler..

 10. Cagil

  Duzeltmek istiyorum , burcum akrep , ay burcum boga ise …. korkuyorum ben bu dolunaydan ..

 11. cherry blossom

  Bugün bir sürü aydınlanma yaşadım. Farkında olmak problemleri çözmenin en büyük adımı bence. Nefsimin peşinden sürüklenmek alışkanlığa dönüştüğünde bir zaman sonra rehavete kapılıp boşveriyorum, düşünmeden yaşamaya başlıyorum. Ve istemediğim bir insana dönüşüyorum. Bu aydınlanmalarımı dolunayın etkisine bağladım, bilmem ki doğru mu yaptım 🙂

 12. Hulish

  Junocum kalemine emeğine sağlık biraz önce dolunay gerçekleşti ve dualar ettim, hayırlara vesile olsun inşallah. Bugüne kadar emeğe saygı gösterdim ve hakkım olanla idare ettim ama çok kandırıldım. umuyorum ki artık hakkımızı yiyip durmadan hep bana, hep bana diyenler derslerini alırlar ve İlahi adalet tecelli eder. En içten Sevgiler.. bu arada senin yazılarını kaçırmadan okurken artık sana yazanların yazılarını da zevkle okuyorum, tam sana yakışır okurlar, herkesi tebrik ederim 🙂

 13. Gülbin EGE TANYELÎ

  tam da su anda yazinizi okuyarak kendi ayartildigim tetiklen digim seyi farkederek bir dönüşüme gidiyorum.Sezgisel zekaniz paylasiminiza sonsuz

 14. Huseyin Kara

  Yüzyüze konuşmak isterdim sizle. Bir süredir yazılarınızı takip ediyorum merakla, heyecanla. Işıklar yaktığınız için teşekkürler, “Işık”ın kendisine ise şükürler.

 15. ebru

  alakasız olacak ama yazının başında verdiğiniz bilgilere özellikle bakıyorum bu Zuben El Genubi yıldızı zararlı bir yıldız mı benim venüs jüpiter ve kad la kavuşuyor ilgimi çekti. bide terazi burcuyum terazinin kötü tarafları demişsiniz bu yıldız için. güneşlede diadem yıldızı kavuşuyor. sormak istediğim bu yıldızlar ne kadar etkili dikkate almalı mıyız? diadem için kendini kurban etme falan yazıyor bilemedim 🙁 tabi ki harita bütün ama merak ettim?

  1. JUNO

   Maalesef haritayı görmeden bu kadar detay bir konuda yorum yapmak uygun değil.
   Ama siz Internetten dolma bilgilere çok fazla takılmayın 😉
   Sevgiler

 16. gaib1984

  Çok ilginç. Dün dediklerinizi aynen yaşadım. özellikle en çok etkilenen burçlarda ikimizde varız. Bugün biz yok, o ve ben var. Allah herkesin hakkında hayırlısını nasip etsin.

 17. ezel

  Juno! Sizinle iletisime gecmek istiyorum. Telefonunuzu gönderirmisiniz?

  1. JUNO

   junoastroloji@gmail.com dan bana ulaşabilirsiniz.
   Sevgiler 🙂

 18. mukitika

  vuhuuu..görev zamanı öyle mi junim..regulüs desteği ile kalbim der ki; 23/8 tertip emir ve komutalarınıza hazırdır Merkez 🙂
  hayırlısı olsun..
  Kadir olan Allah Kerim’dir..

  Bu süreçteki kalbi yol haritaları neler olmalı diye düşününce, kalbe şu kevser değdi..

  İsmi Allah olan Rahman ve Rahiym Ar’af suresi 199. ayette “Affedici ol, olumlu, yararlı şeylerle hükmet ve cahillerden yüz çevir!” buyurur..

  Evliyalar güzeli Geylani Hz. Resulün hadisini de naklettiği şu sözü ile kalbe dokundu:
  “Bu kalp sevdiği şeylerin tamâmını terketmedikçe, her gittiği yerden kesilmedikçe, bütün mahluklara karşı zâhid olmadıkça sıhhat ve felah bulamaz, düzelemez. Terket ki, terkettiğin şeyden daha hayırlısı sana verilsin. Hz. Peygamber’den (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle rivâyet olunmuştur:
  “Allah rızâsı için her kim bir şeyi terkederse, Allah ona terkettiği şeyden daha hayırlısını verir.”

  Hz. Mevlana’dan da şu kalbi destek gelir;
  “Ümit, güvenlik yolunun başıdır. Yolda yürümesen de daima yolun başını gözet. “Doğru olmayan şeyler yaptım.” deme, doğruluğu tut. / O zaman hiçbir eğrilik kalmaz. / Doğruluk Musa’nın asası gibidir. Eğrilik ise sihirbazın sihrine benzer. Doğruluk ortaya çıkınca onların hepsini yutar.”

  neylerse güzel eyleyen Mevla’ma her daim şükür olsun hamdolsun..

 19. mukitika

  sevgili junim..yazının önemli bir kısmında “Yükselen Noktası Aslan Burcu’nun 29 derecesi. Bu nedenle haritanın yöneticisi de Güneş. Yükselen hem ”egomuzu dürtükleyen” Lilith ile hem de REGULUS Sabit Yıldızı ile kavuşuyor. REGULUS, hırs, kıskançlık, intikam gibi düşük seviyeli duygularla, varlık sebeplerine ihanet etmemeleri gereken ”Görevlilerin Yıldızı” olarak bilinir.” demişsin ya..çetin bir savaş var o halde nefs ile..
  Buna binaen şunu sormak isterim: “…düşük seviyeli duygular ile varlık sebeplerine ihanet etmemeleri…” bu cümlenin zahir anlamı çok açık; amma velakin batin olarak anlamak algılamak ötesinde idrak etmek için bir kaç aydınlatıcı mum isteriz..zira daha önce kibir ile ilgili olarak yazdığın bir yazı da kibir olarak tabir edilemeyen hadiselerin kibir olduğunu idrak etmiştik..bil vesile yine yol gösterici yönlendirmelerinden bir kuple rica edebilir miyiz? şimdiden teşekkürler..

  1. JUNO

   Zahiri batını aynı 🙂
   İnsan nefsine hizmet etmek adına, Rabbine aykırı iş yapıyor yani arzu ve kibirle davranıyorsa, varlık sebebine ihanet eder.
   Canımcım… ÖZ hep basittir!
   Yapman gerekeni yap…
   Dahası diye kazımaya odaklanıp, KAYTARMAAAA 🙂

 20. mukitika

  huu..evvel O ahir O..Zahir O Batin O..
  diyorsun öyle mi junim.. teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: