4 Temmuz 2016, YENGEÇ Burcu'nda YENİAY; Güvenlik Anlayışımıza Yeni Bir Bakış Açısı!

Nader Sarraf
Resim:

4 Temmuz 2016, YENGEÇ Burcu'nda YENİAY; Güvenlik Anlayışımıza Yeni Bir Bakış Açısı!

4 Temmuz 2016 günü, İstanbul’a göre 14:01’de YENİAY adını verdiğimiz Güneş & AY kavuşumu yaşanacak.
Bu YENİAY haritasını yorumlarken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • Ay ve Güneş Yengeç Burcu’nun 13 derecesinde kavuşuyorlar. 9’uncu evde gerçekleşen bu kavuşum, Venüs ve Merkür’ün de dahil olmasıyla bir Stelyum halini alıyor.
 • Yükselen Terazi’nin 21 derecesi ve Rigel sabit yıldızı ile kavuşuyor. Bu dereceler Via Combusta dediğimiz alana denk düşüyor.
 • Yükselen yöneticisi Venüs hem YENİAY Stelyumunun bir parçası, hem de MC ile kavuşuyor ve Mars ve Chiron ile bir Su Üçgeni oluşturuyor.
 • Pluto, YENİAY Stelyumuna karşıt.
 • Koç Burcunun 24 derecesinde olan Uranüs ise hem Yükselen noktasına karşıt, hem de Venüs’e kare.

Biz fanilerin payına düşene gelince;
Yükselen’deki Via Combusta ”Karanlıklar Vadisi” vurgusu ve Yengeç’teki yoğunlaşmanın anlamı şu; Kendimizi karamsar, güvensiz ve korunmaya muhtaç ya da korumak istediklerimiz hakkında kaygılı hissettiğimiz bir süreçten geçiyor olabiliriz.
9’uncu  evin ön plana çıkması nedeniyle de, YENİAY’da yeni bir  yön bulmak, geleceğe güvenle, umutla bakabilmek, yeni planlar yapabilmek istiyoruz.
Sosyal düzlemde hukuk, vicdan, din ve ahlak gibi kavramların bizi korumasına ve yön vermesine her zamankinden çok ihtiyaç duyabilir ve bu konularda yaşanılan hayal kırıklıkları ya da zaafiyetlerin artık giderilmesini istiyebiliriz. Manevi ve fiziksel anlamda sırtımızı dayamak, geleceğimizi üzerine inşa etmek istediğimiz zeminlerin, YETERİNCE güvenilir olmaması fikri bizi çok rahatsız edebilir. Milliyet, din ve sosyal duruş bazındaki aidiyetlerimize her zamankinden fazla sarılmak ihtiyacı duyabilir, bunlara yönelik saldırılara çok duyarlı olabiliriz. Başımıza gelen her sorunu DIŞ MİHRAKLARA bağladığımızı, ama kendi içi zaafiyetlerimizi, ihmal ettiğimiz yumuşak karnımızı görmezden gelmek eğiliminde olduğumuzu fark etmemiz gerekir.
Belirsizlik hissi ve bunun oluşturduğu yön bulma ve geleceğe yönelik tahminlerde bulunma zorluğu, böyle zamanlardan olan bitenden daha tedirgin edici gelir bize…
Bireysel düzlemde de, hayatımızın ne kadar güvenilir bir  zeminde ilerlediğini, inanmak ve dayanmak istediğimiz kurguların, beklentilerimizin,  gerçekle ne kadar uyum içinde olduğunu artık bilmemiz şart olur!
Bu yüzden dönüp kendimize şu soruları sormamız gerekir;

 • Güvende olmaktan ne anlıyorum?
 • Aidiyet hissettiğim kişiler, topluluklar, yerler, konumlar benim için gerçek birer güvence mi? Yoksa ben onları hayat planlarımın içinde belirli bir yere yerleştirdim ve öyle kalmalarını mı bekliyorum?
 • Kendimi kırılgan, saldırıya açık, güçsüz hissettiğim yerler neler? Ben bunları ne ile doldurmaya, geleceğe dair kaygı ve korkularımı nasıl araçlarla gidermeye çalışıyorum? Peki bu araçlar gerçekten güvenilir mi?
 • Eğer hayat belirsiz ve önceden tahmin edilemeyen dönemeçler ile doluysa, etrafımı ”güvenlik unsurları” ile çevrelemeye çalışmak ne kadar anlamlı? Onların kalıcı ya da tutarlı olması mümkün mü?
 • Eğer herkes ve her şey – tıpkı benim de olduğum gibi – kırılgan ve değişken ise, hiç bir şeyin değişmemesini, her şeyin beni korunaklı tutacak şekilde kalmasını ummak, hayatımdaki ASIL GÜVENLİK ZAAFİYETİ olabilir mi?
 • Ayağımın sürçtüğü, gafil avlandığım konularda sorun ve suç hep etrafımda mı? Ben hep kötü ya da beni hayal kırıklığına uğratan, beklentilerime karşılık vermeyen insanlarla mı çevriliyim?
 • Diyelim ki öyle…  O zaman, benim görmeyi reddettiğim gerçeklere, almayı ihmal ettiğim önlemlere, kendi ayaklarım  üzerinde duramadığım yerlere, hayatımdaki ısrarla kırılgan bıraktığım halkalara bir çözüm üretmem gerekmiyor mu?
 • ”Güvende olmak için” etrafımın güvenilir olmasını beklemek, BAĞIMLI OLMAK yerine, kendime güvenmeyi, esnek, çözüm odaklı, özenli, becerikli olmayı öğrenmek daha iyi bir yol olabilir mi?

Eğer tutunmaya çalıştığımız dallar elimizde kalıyorsa, şikayet etmeyi bir yerde kesmek ve ”Bu ağaç nasıl bu hale geldi? Ben niye bu kadar uyudum, ya da neden sorumluluk almak yerine niye sırtımı bu kadar etrafa dayadım?” diye kendimize çeki düzen vermek şart olmuştur!
Muhtaç olduğumuz kudret her zaman kalbimizdeki ışıkta mevcuttur 🙂
BURÇLARA GÖRE YORUMLARI 4 Temmuz 2016, YENGEÇ Burcu’nda YENİAY; Güvenlik Anlayışımıza Yeni Bir Bakış Açısı! dan okuyabilirsiniz.
I Just Can’t Rely On You – Sana Bir Türlü Güvenemiyorum 🙂 PALOMA FAITH

0 Yorum

 1. Feray ULAK

  Diyeceğim şudur ki muhteşemsiniz. Uzun zamandır sizi izliyorum ve her defasında yok artık diyorum kendi kendime. Hatta bence bu yazılar okuyana göre değişiyor herkesin durumuna uygun  bir forma bürünüyor diye düşünür oldum. Emin olun, benim gibi şimdiye kadar size hiç geri bildirimde bulunmadan, sizi izleyip “yok artık” diyen çok fazla, ki benim çevremde en az üç kişi var.  Ve Hasan Sonsuz ile yaptığınız kaydı izlediğimde, siz, artık kelimeler cümleler olmaktan çıkıp ete kemiğe büründünüz benim için ve ben o kadını çok sıcak çok samimi ve tatlı buldum, ve elbette ki çok sevdim. Hep var olun hep bize gökyüzünden haberler verin ve tatlı tatlı bize bizi hatırlatın.Selam ve sevgilerimle.
  From: JUNO Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi To: ulakferay@yahoo.com Sent: Friday, July 1, 2016 10:30 AM Subject: [New post] 4 Temmuz 2016, YENGEÇ Burcu’nda YENİAY; Güvenlik Anlayışımıza Yeni Bir Bakış Açısı! #yiv4726683439 a:hover {color:red;}#yiv4726683439 a {text-decoration:none;color:#0088cc;}#yiv4726683439 a.yiv4726683439primaryactionlink:link, #yiv4726683439 a.yiv4726683439primaryactionlink:visited {background-color:#2585B2;color:#fff;}#yiv4726683439 a.yiv4726683439primaryactionlink:hover, #yiv4726683439 a.yiv4726683439primaryactionlink:active {background-color:#11729E;color:#fff;}#yiv4726683439 WordPress.com | JUNO posted: “4 Temmuz 2016 günü, İstanbul’a göre 14:01’de YENİAY adını verdiğimiz Güneş & AY kavuşumu yaşanacak.Bu YENİAY haritasını yorumlarken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum; Ay ve Güneş Yengeç Burcu’nun 13 derecesinde kavuşuyorlar. 9’uncu evde ge” | |

  1. JUNO

   Çok teşekkürler 🙂
   Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: