4 Aralık 2021, YAY Burcu’nda Güneş Tutulması ve YENİAY – Keşfetme Cesareti…

Enze Fu
Resim: Enze Fu

4 Aralık 2021, YAY Burcu’nda Güneş Tutulması ve YENİAY – Keşfetme Cesareti…

4 Aralık 2021 günü, İstanbul’a göre 10:43 itibariyle YENİAY adını verdiğimiz Güneş – AY kavuşumu tam halini alıyor. Bu YENİAY’a bir de Güneş Tutulması eşlik ediyor. Tutulma etkilerini değerlendirirken, aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • Güneş ve AY, Yay Burcu’nun 12 derecesinde ve haritanın 11’inci evinde kavuşuyorlar. Merkür de YENİAY’a eşlik ediyor.
 • Yay’daki Güneş – AY – Merkür kavuşumu, İkizler’deki Lilith’ten karşıt açı alıyor ve Neptün bu karşıtlığı T-kareye çeviriyor.
 • Yay’ın yöneticisi Jüpiter Kova Burcu’nun 25 derecesinde ve AY Düğümleri ile geniş orblu bir T-kare yapıyor. Jüpiter’in Kova’da olması ile, Yay’daki tutulmanın 11’inci evde yani Kova’nın doğal evinde olması konuyu daha vurgulu hale getiriyor.
 • Yükselen 15 derece Oğlak ve Vega Sabit Yıldızı ile kavuşuyor.
 • Oğlak’ın yöneticisi Satürn de Kova’da. Satürn, Uranüs ile tam kare konumuna 24 Aralık’ta girecek ancak, tultulma haritasında da 2 derecelik bir açıyla bu kareyi görüyoruz. Satürn CI’deki Uranüs ve MC arasında T-kare görünümünde duruyor. Satürn aynı zamanda Chiron ve YENİAY stelyumu ile ılımlı açılar yapıyor.
 • AY Düğümleri Yay-İkizler hattındaki son günlerini yaşıyorlar. 17 Ocak’ta Boğa-Akrep hattına geçmelerinden önceki kapanış seremonisini bu tutulma ile yapıyorlar.

MEALİ;

Geçtiğimiz 1.5 yıl içerisinde Yay-İkizler hattındaki tutulmaları deneyimledik. 5 Haziran 2020’de ilk tutulma olduğunda şöyle yazmışım;

 • Bilmek – Yapabilmek ikilemini yaşayacağımız zamana geldik.
 • Artık düşünce ile sözü, söz ile tavrı bütünlemek… Bütünlenmesi mümkün olmayan uçları törpülemek lazım.
 • İddialarımızın arkasında durabilmek, sözünün eri olmak şart! Bunun için de arkasında durulması gerekmeyen yani saçma ya da bizim için fazla ”iri” olan iddialardan vazgeçip, makul ve mantıklı konuşmalı, konuştuklarımızı da hayata geçirmek için çaba göstermeliyiz.
 • Zamanın gerekliliklerine uygun bir HAYAT VİZYONU geliştirmenin tam zamanı; Zanlarımızı, yargılarımızı, sorgusuz sualsiz kabullerimizi gözden geçirip, hayatın içerisinde bu kabulleri ve yargıları sınayıp, zihinsel ve sezgisel anlamda algılarımızı yeni bir platforma taşımalı, gerçekliğe dair perspektifimizi genişletmeli, doğru – yanlış denklemlerimizi güncellemeliyiz.
 • Bize anlatılan hikayeleri, verilen sözleri, ortaya atılan iddiaları da tutarlı bir şekilde sorgulamakla, bizi tatmin etmeyen cevapların üzerine gitmekle, bizi boş lafla ya da gözümüzü korkutarak oyalayanları da kendilerine getirmekle yükümlüyüz.

Başka bir deyişle zaman artık ”Büyümek Zamanı.”

Bu son tutulmayı yaşarken de geri dönüp bakmamız ve kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor;

 • Bildiğimi ve inandığımı sandıklarımın ne kadarını hayata geçirebildim?
 • Bilgi ve inanç düzeyinde tutunduğum hangi ”doğrular” uygulamada beni yarı yolda bıraktı veya hayatın somut olarak önüme koydukları ile uyuşmayan sonuçlar üretti?
 • Ne öğrendim?
 • Yola nasıl devam edeceğim?

Hayat bir keşif yolculuğudur. Eğer bize yüklenen bir takım zanları ve geçmişten bu yana kabul ettiğimiz ”doğruları”, geleceğe dair yargılar üretmek için kullanıyor – yani böyle gelmiş böyle gider mantığına sığınıyor –  ve keşif yapmaya alan bırakmıyorsak, BÜYÜDÜĞÜMÜZDEN bahsedemeyiz. Bizimki daha ziyade ömür tüketmek gibi bir yolculuktur.

Hayat kapsadığı tüm düzeneklerle birlikte evrilir. İnsan da bu evrimin bileşenlerini keşfeder ve kendini olabildiğince dönüştürerek süreçle uyumlu hale getirir. Süreci gözlemeyi, anlamlandırmayı ve kendi inançlarını, düşüncelerini, davranışlarını buna göre güncellemeyi reddeden kişi, zamanın ve hayatın gerisinde kalır.

İnsanı keşif yapmaktan alıkoyan, alışkanlıklarına sığınma arzusu ve bunun getirdiği atalettir.

Vurkaç kazanımlara odaklı ve insanlığın geleceğini zora koşan ekonomik ve politik yapılanmalar itibariyle zaten tıknefes olmuş dünyamız, Pandemi’nin de etkisiyle yaşantımızın her alanına yansıyan bir belirsizlik sürecine girdi. Güven ve düzen hissi giderek azaldı. Yaşama ve çalışma alışkanlıklarımız değişti. Parayı kazanma ve kullanma biçimlerimiz farklılaştı. Sosyal ilişkiler kurma ve bağlarımızı sürdürme formatımız bile bir dönüşümden geçti. Bu süreçte bazılarımız kendilerine söylenen her ÜST-BİLGİ’yi doğru kabul edip denileni yaptı ve ”eski” hayatını devam ettirebilmeyi umarak, mümkün olduğunca az şeyi değiştirerek yola devam etmeye çalıştı. Bazılarımız ise bitip tükenmeyen varyantlar, ne yaptığını biliyormuş gibi görünse de aklı-selim olmayan kararlar alarak ekonomik ve sosyal akışı giderek daha sallantılı hale getiren erk ve iktidar sahipleri, kapanan kapılar, sapa hale gelen yollar, eksilen güven, artan gerilim içinde, kendisine yeni yollar bulmak, yeni bir vizyon geliştirmek, elinde olan nitelikleri yeni durum içinde verimli bir şekilde kullanmak adına arayışa girdi.

Tutulma haritasına bakılırsa, belirsizlik, bilgi kirliliği ve yanılsamalar süreci biraz daha devam ediyor. Alıştığımız bir çok sistemin sallanıp yıkılacağı, bir çok koltuğun sahip değiştireceği, doğrularımızın ve mitlerimizin sorgulanacağı, inançlarımızı, önceliklerimizi ve değerlerimizi yeniden anlamlandıracağımız ve sıraya koyacağımız, hayatlarımıza dair kararlar alma sorumluluğunu birebir üstleneceğimiz bir sürece giriyoruz. Bitmeyen güvensizlik döngüsü, sosyal güvenlik ve hizmetler konusunda yeni açılımları gerektirecek. Sosyal anlamda yaşanan döngüye başka bir gözle bakan ve yeni talepleri olan bir kitle oluşacak. Bireysellik, sosyal gruplaşmalar ve toplumsal alana bakış yeni bir boyut kazanacak. Farklılıklara takılmak yerine, suni ayrımlara rağmen ne kadar ortak bir kaderi paylaştığımızı görmemiz ve buna göre davranmamız gerekecek. Her söyleneni doğru kabul eden ve denileni yapıp kabuğuna çekilerek, hayatın üstünden geçip gitmesini bekleyenlerden olmayı seçersek, mağduriyet döngüsüne takılıp kalma ihtimalimiz artıyor. Hayat bizden önce kafamızdaki sonra tavrımızdaki zincirleri kırmamızı ve keşif yolculuğuna çıkmamızı talep ediyor!

Her belirsizlik kendi yıkımlarını yaratırken, kendi kahramanlarını da üretir! Kahramanlar sorulmayan soruları düşünüp, verilmemiş cevapları arayanlar arasından çıkar. Güvenli gibi görünen ama bekleneni vermekten çok uzak olan konfor alanlarına sıkışıp kalmaktan sa, az bilindik ve maceralı görünen, fakat yeni umutlara da kapı açan yollara çıkmak, daha geliştirici bir tutumdur. Beklentiler ya da zanlarla değil, keşif cesaretiyle hareket etmek, hayatta kalma güdümüzü harekete geçirecek, hem kendi potansiyelimizi fark etmemizi hem de başkalarının varoluşuna yeni zeminler sunmamızı sağlayacaktır. Bu arayışta hiç hata yapmamak mümkün değildir. Hata kadar iyi bir öğretmen de yoktur! Hatasızlık beklentisiyle değil, tolere edilebilir hatalar yapmaya gayret ederek ve yaptıklarımızdan dersler çıkartarak, yola devam etmek bizi her anlamda büyütür ve geliştirir.

Gözümüz ve gönlümüz açık, keşif cesaretimiz daim, yolumuz aydınlık olsun. Yargılarımız ve korkularımız değil, farkındalıklarımız yolumuza ışık olsun. Beklenti ve kaygı ile yani herşeyin bizim alıştığımız ve sandığımız gibi olmasını talep ederek değil, UMUT ile yani olanın içindeki olasılıkları görerek ve onlarla uyumlanarak davranalım ki, çözümlerimiz bitmesin ve verimliliğimiz daim olsun. İnsanlara bulmak istediğimiz adalete uygun davranalım ki, yeni gibi görünen ufuklar, geçmişin bulutları ile kapanmasın.

TUTULMA OLDUĞU İÇİN BURÇLARA GÖRE YORUMLARI herkese açık olarak aşağıda bulabilirsiniz;

KOÇ veya Yükselen KOÇ: Hayat planlarınızı radikal şekilde güncelleyeceğiniz bir döneme girdiniz. Vizyonunuzu da yeni hayat biçiminize göre dönüştürmeniz gerekiyor. Karşınıza çıkan yenilikler sizi yeni alanlarda bilgilenmeye ve kendinizi geliştirmeye teşvik edecek. Bireysel kaygılarla ve geçmişten getirdiğiniz alışkanlıklarla davranmayın. Çok fazla belirsizlik, çok fazla ihtimal, çok fazla ve karışık ses arasında, ileri dönük olarak herkesin faydalanabileceği çözümlere yönelmeyi tercih edin.

BOĞA veya Yükselen BOĞA: Hayat size fırsatlar sunacak ama karşılığında bir şeylerden feragat etmeniz de gerekecek. Yeniliğe açık olabilmek için, maddi, fiziksel ya da duygusal düzlemde sahip olmaya alıştığınız şeyleri elden çıkartmak ya da sahip olduklarınızla ilişkini değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bazı girişimler yapmak için, alım satım yapma ya da kredi kullanma gibi seçeneklere yönelebilirsiniz. Hiç bir şey koymadan hiç bir şey alamazsınız ama taşıyacağınız riskin tolere edilebilir olmasına da özen gösterin.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER: İşbirlikleri, ortaklıklar ve kalıcı duygusal ilişkiler alanında yepyeni ihtimaller önünüze serilecek. İlişkilerle gelişmek ve yeni bir vizyon kazanmak imkanı bulacaksınız. Varolan ilişkilerinize de bambaşka bir gözle bakmak, içine saplanıp kaldığınız kalıpları sorgulamak, kendini geliştirmeye açık olmayan maddi veya duygusal bağları sonlandırmak ya da dönüştürmek için çok fazla sebebiniz olacak. Başkalarının deneyimlerinden yararlanmak ya da kendi bilgi ve deneyiminizle başkalarına hizmet vermek – örneğin eğitim ya da danışmanlık vermek – de önünüze çıkacak olasılıklardan biri.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ: Gündelik yaşam ve iş rutinlerinize bambaşka bir gözle bakmanız gerekecek. İlginç teklifler özellikle de iş teklifleri alabilirsiniz. Hayat düzeninizi yeniden yapılandırmak, bugüne dek alıştığınız kalıpların dışında bir sistem kurmak durumunda kalabiirsiniz. Eğitim almak ya da vermekle ilgili işlere yönelebilirsiniz. Her halükarda keşfetmeniz gereken çok yenilik ve öğrenip hayata geçirmeniz gereken çok bilgi olacak.

ASLAN veya Yükselen ASLAN: Enerjinizi, yeteneklerinizi, heyecan, merak ve coşkunuzu, heves ve gayretinizi, yepyeni alanlara yöneltmeniz gereken bir süreç sizi bekliyor. Üretken hissetmek, yaptıklarınızla beğeni görmek için seçtiğiniz yöntemleri sorgulayabilirsiniz. Sizi bugüne kadar kullanmadığınız becerilerinizi ortaya çıkartmaya teşvik eden teklifler alabilirsiniz. Aşktan ve mutluluktan ne anladığınızı da bir daha düşüneceksiniz. Hayatınıza giren insanlar kafanızı çok karıştırabilir, sizi yorabilir, dolaylı olarak da kendinizi keşfetmeniz, yanılsamalarınızı fark edip düzeltmeniz için vesile olabilirler.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK: Ev, aile, aidiyetler ve bireysel alan anlayışınıza yeni bir boyut gelecek. Konfor alanlarınızda çıkmak, insanlara ve mekanlara dair aidiyet hislerinizi dönüştürmek, huzurlu ve güvenli bulduğunuz ortamları arkanızda bırakmak ya da bu ortamlardaki yaşam kurgunuzu değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Geçmişinizi yepyeni bir gözle inceleyebilir, aile kurgunuz ve tarihinizden yepyeni dersler ve farkındalıklar çıkartabilirsiniz.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ: Çoook hareketli bir süreç sizi bekliyor. Hem fiziksel hem de zihinsel anlamda yolculuklar yapacak, tanıdığınız her insan, gittiğiniz her yer, kurduğunuz her iletişim sayesinde ufkunuzu geliştireceksiniz. Eğitim almak ve vermekle ilgili faaliyetlere de çok yatkın olabilirsiniz. Yakın çevrenize, çevrenizle iletişim kurma biçiminize farklı bir gözle bakabilir, kendinizi tanımlama ve konumlama şeklinizi dönüştürmek isteyebilirsiniz. Yazarak ya konuşarak hayatını kazanan biriyseniz, üretkenliğinize yeni bir boyut katmak, kendinizi ifade etme şeklinizi geliştirmek için uğraşabilirsiniz.

AKREP veya Yükselen AKREP: Gelir sağlama, üretken olma, kendinizi değerli ve gerekli kılma şeklinizle ilgili yeni keşifler yapmanız, bugüne dek açılmadığınız alanlara ilgi duymanız mümkün. İş alanınızla ilgili denememiş olan şeylere el atıp, kendi ufkunuzu genişletmek ve konumunuzu dönüştürmek isyetebilirsiniz. Ya da size gelen sıradışı bir teklifi kabul ederek yeni bir alana açılabilirsiniz. Para ve konum haricinde, hayata dair önceliklerinizin ve değerlerinizin de radikal bir değişim geçirmesi mümkün.

YAY veya Yükselen YAY: Geçtiğimiz 1.5 yılın size kazandırdığı deneyimleri yeni bir gözle ele almak ve atağa kalkmak için çok güzel bir döneme giriyorsunuz. Başkalarının yarattığı akıl karmaşalarını bir yan bırakıp, kendi vizyonunuzu oluşturmak, kendi keşiflerinizi yapmak, kendi hatalarınızı yapıp kendi doğrularınızı oluşturmak için çaba göstereceksiniz. Önümüzdeki altı ay size kendinize yeni bir gözle bakmak, neye hazır olduğunuzu anlamak ve ortaya koymak için imkan sağlayacak.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK: Kaybolmanın kendini bulmak için şahane bir yol olduğunu anlayacağınız bir zaman sizi bekliyor! Dıştan sakin görünseniz de iç dünyanızın derinlerine yolculuk yapacak ve psikolojik olarak da sezgisel olarak da kendi sınırlarınızı zorlayacaksınız. Bazı şeylerin sandığınız gibi olmadığını, üstünü örtülü kalmış boyutları olduğunu ya da anlaşılması, çözümlenmesi gereken yerleri olduğunu fark etmenize neden olacak gelişmeler yaşayabilirsiniz. Araştırma, deneysel çalışmalar, akademik konular gibi alanlarda aktifseniz, çok verimli bir dönem geçirebilirsiniz.

KOVA veya Yükselen KOVA: Kendinizi ve toplumdaki yerinizi bulacağınız bir süreç sizi bekliyor. Adeta bir amaca hizmet eden gayretler gösterdikçe, kendinizi de daha iyi tanımlayacak ve konumlandıracaksınız. Vizyonunuz gelişecek ve önünüzü açmak için bugüne dek denemediğiniz yöntemlere başvurmak isteyeceksiniz. Belirsizliğin içindeki fırsatları görmek ve başkalarının kullanmadığı yöntemlerle bunları somut olanaklara dönüştürmek için çaba göstereceksiniz.

BALIK veya Yükselen BALIK: Kariyerinizle ya da sorumluluklarınızı yerine getirme şeklinizle ilgili yeni olasılıklar sizi bekliyor. Biraz kafanız karışabilir ve seçim yapmak durumunda kalabilirsiniz. Önemli olanın güvenlik arayışı değil, vizyon ve açılım imkanı olduğunu aklınızda tutun. Son birbuçuk yılın sizde bıraktığı deneyimleri önünüze koyun ve onlardan işe yarar bir şey üretmeye çalışın. Kendinizi aşmaktan kaçınmayın.

4 Adet Yorum

 1. Hurşide

  Seni kendime bir ödül gibi götüyorum sevgili Juno. Çok aydınlatıcı ve rahatlatıcı bir yazı. Teşekkürler🙏🥰🌷🧿

 2. Mu

  Harika biryorum teşekkürler❤️💕

 3. Ceren Dirinda

  günlerdir kendi içimde nasıl diye yanıp kavrulduğum sorularmın cevaplarını aldım. Bunun için önce Rabbime sonra sana teşekkür ediyorum .

 4. Müge

  Teşekkürler🙏🏻🌸

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: