3 Temmuz Oğlak-Yengeç Ekseninde Dolunay

3 Temmuz Oğlak-Yengeç Ekseninde Dolunay

3 Temmuz Oğlak-Yengeç Ekseninde Dolunay

Gerçi bu aralar ne olsa ”ilginç” … Göklerdeki macera bitmiyor. Yukarıda nasılsa aşağıda da öyle olduğu için elbette bizim maceramız da dolu dizgin devam etmekte… Ama bu  Dolunay hakikaten ilginç!

Öncelikle Ay karşıt burcu Oğlak’ta, Güneş ise Yengeç’te…Yani Güneş’in Ay gibi, Ay’ın ise kendi doğasıyla kavgalı gibi olduğu bir Dolunay. Oğlak, disipline eder…sınır koyar… karar alır ve uygular. Heves eden, özlem duyan, gevşeyip seren, hayale dalan, burnunu çeken, mızmızlanan Ay Oğlak’ta kendini çukulatası elinden alınıp, önüne bir tabak kereviz konulmuş bir çocuk gibi hisseder.

Ay Dolun halini almadan hemen önce Retro Pluto ile bir kucaklaşma ve Uranüs ile bir kare yaşıyor! Bu alevden bir gömlek giymek gibidir… Öte yandan sabırsız ve komplocu Uranüs, Merkür ve Venüs ile ılımlı açılar içindedir… Yani değer ve düşünce sistemlerimizde değişimler yapmaya kararlıdır.

Dolunay anında Güneş ve Ay karşıtlığı 5. ve 11. evler arasında yaşanıyor. Bu benlik ve büyük özne arasında yaşanan bir meydan okumadır. Güneş’in yani egonun benlik evinde olması, topa tutulanın ne olduğu hakkında bize fikir vermektedir…

Bu göstergelere bakarak şunu söylemek yerinde olur; bu Dolunay bizlere bıçağın kemiğe dayandığı konularda kesin ve net kararlar almak ve tutumlar belirlemek üzere hazırlanmış bir komplo gibidir! Üstelik bu kez egomuzu kendi tercihimizle alt etmek ve hayal kırıklıklarımızın cam kırıklarına çıplak ayakla basıp geçmek pahasına… Dolunay’ın mesajı şudur: ”Kendinizle ve çevrenizle kavgalı olmayı bırakın… Karar alın ve çözüme odaklanın. Zira geldiğiniz noktada içinizi yakan kızgınlık, korku ve endişelerden başka kaybedecek birşeyiniz yok!”

Peki kazançlarımız nerelerden olacak?  29 hazirandan başlayarak Dolunay’a kadar giden süreç içinde, hangi konulara kafa yorduğunuza ve kendinizi ne için karar almaya mecbur hissettiğinize dikkat edin. Muhtemelen, bu birkaç gün içinde yoğunlaştığınız konularda bir sonuca varmanız ve çıkış yakalamanız için, Dolunay’ın desteğini alacaksınız. Kazancın tam anlamıyla idrak edilmesi ve korunabilmesi için gözden kaçırılmaması gereken nokta ise şudur: ”Bencil olmayın! Elde ettiğiniz fırsatları başkalarını da besleyecek, destekleyecek şeyler üretmek için kullanıın. Girdiğiniz süreçte kimsenin hakkını yemeyin ve paylaşmanız gereken değer, bilgi ve övgüleri paylaşın. Bu sizi daha fazla zenginleştirecektir.”


Oğlak burcunun 12. derecesinde gerçekleştiği için, Oğlak, Yengeç, Koç ve Terazi burçlarının 10-14 derecesi arasında Güneş, Yükselen veya önemli bir gezegeni bulunan kişiler bu Dolunay’dan daha yoğun seviyede etkileneceklerdir. Ancak göklerin bu kadar ısrarla mesaj verdiği bir dönemde herbirimizin payına düşen önemli öğretilerin varlığı kuşku götürmez…


Haydi Burç ve Yükselen Burçlara göre, bizi bekleyen fırsatları değerlendirelim;


KOÇ ve Yükselen KOÇ: Koçlar, mesleki yaşamları ve sosyal prestijleri konusunda çıkış yapma imkanına sahipler. Ama önce bu konuda onlara engel olan tutumlarını farkedip vazgeçmek fırsatını bulacaklar. Bu sayede önlerine açılan yeni kapılardan daha rahat geçecekler. Kişisel kaygıları, güven arayışları ya da içe dönük tutumları nedeniyle adım atmaktan kaçındıkları alanlara girebilirler… Özel hayatlarında onların toplumsal konumunu ya da iş hayatını olumsuz yönde etkileyecek meseleler varsa bunlarla yüzleşip, karar alabilirler. Fazla tutucu veya kendine dönük davrandıkları için göremedikleri fırsatları farkedebilirler. İhmal ettikleri sorumluluklar varsa farkedip yerine getirebilirler. Ebeveynlerinin arasındaki zihniyet farklılıklarının ya da onlardan miras aldıkları özelliklerin kendilerinde yarattığı  iç çatışmaları farkedebilir ve bunlardan işe yarar bir sentez oluşturmak ya da işlerine yaramayan kalıpları terk etmek yolunu seçebilirler.


BOĞA ve Yükselen BOĞA: Boğaların yüzü ufka dönük bu aralar. İşleri bir biçimde yabancı ülkelerle ve farklı coğrafyalarla bağlantılı ise, bu dönemi iyi kullanmaları gerekir. Keyif için yapılan seyahatlere çıkmaları mümkündür. Bu seyahatler zihinsel ve düşünsel anlamda da gerçekleşebilir. Hayata dair yeni algılar, açılımlar edinmeleri, bakış açılarını genişletmeleri hatta eğitim almaları için son derece uygun bir dönemdir. Daha önce aklınıza gelmemiş olan fikirler geliştirebilir, ya da yeni çevrelerle iletişimlerinizden çok güzel çıkış noktaları yakalayabilirsiniz.Tanıdık sınırlar içinde kapalı kalmak, bildik söylemlere sığınmak, önyargılarınıza takılı kalmak, hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi olmadığınız görüşleri, insanları ve fırsatları yargılamak ve olumsuzlamak, vesvese, dedikodu ile vakit geçirmek ya da dürüstçe konuşmalar yerine faydası olmayan fikir tartışmalarına girmek, size zaman ve fırsat kaybettirecektir. Kendinizden kaçmak için ”benzer ve güvenli” bulduğunuz insanlara ve çevrelere sığınmayın! Ve insanları gerçekten önemseyin… Diğerlerini -size benzemeseler de – anlamak, oldukları gibi kabul etmek ve saygı göstermek, size de kendiniz olmak ve yolunuzu özgürce çizmek şansını verecektir. Eğer uzun bir süredir bağınızı kopartmak istediğiniz çevreler ve bazı insanlardan uzaklaşmak adına almanız gereken kararlar, bazı kişilere yapmanız gereken açıklamalar varsa, bu Dolunay size bunu yapmak için de cesaret ve şans verecektir.

İKİZLER ve Yükselen İKİZLER: Bu aralar iç dünyanızda fırtınalar kopuyor. Onlara sırt dönmeyin, gözleyin ve çözümleyin. Kayıplarınıza veda etme zamanı! Elinizde olanlara – ya da olmasını istediklerinize – sıkı sıkı tutunarak ilerlemeniz mümkün olmayacak. Bu aralar, hayır görmediğiniz ilişkileri, işleri, çatışmaları bitirmek size hafifletici ve  tazeleyici bir etki yapacak. Bırakın geçmiş geçsin ki, yeni enerjiler hayatınızda girecek yre oturacak iskemle bulsunlar! Olabildiğince yeni fırsatlara odaklanın. Deneyimlerinizi kullanarak, birilerinin sorunlarını çözmelerine yardımcı olmanız da mümkün. Başkaları için yaptığınız işlerden – temsilcilik, danışmanlık, iş takibi – fayda görmek için çok uygun bir devredesiniz. Çözüm yeteneğiniz size yeni kapılar açacak. Ama hizmet verdiğiniz kişilere saygılı ve hakkaniyetli davranın. Kendinizde eksikliğini hissettiğiniz şeyleri başkalarından tamamlamaya, başkalarının enerjilerini ve kaynaklarını – para, bilgi, çevre, fikir, cinsel enerji – dürüst olmayan bir şekilde kullanmaya kalkmayın.  

YENGEÇ ve Yükselen YENGEÇ: Bu Dolunay sizde büyük bir enerji patlaması yapabilir. Kendinizi  ”herşeye layık” göreceğiniz ve en iyisini isteyeceğiniz bir zaman yaşayabilirsiniz. Hayatınıza, uzun süreli olabilecek bir ilişkinin girmesi, bir ilişki içinde geleceğe dönük kararlar alma – olumlu olumsuz -ihtimallerinin doğması, iş ortaklıkları yapmanız ya da ortaklığınızı yeni bir boyuta getirmeniz mümkündür. Ancak beklentilerinizin yüksek olduğu bir dönemdesiniz. Daha önce yapmış olduğunuz fedakarlıkların, göstermiş olduğunuz anlayış ve sevginin karşılığını beklediğiniz ya da size yetersiz, haksız, özensiz gelen karşılıklara tepkinizi kontrol edemediğiniz birkaç gün yaşayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şudur; incinmiş olmanız, daha iyisini bekliyor olmanız, son dönemde yaşadığınız sorunları bir daha yaşamamaya ve bir çıkış yapmaya kararlı olmanız sizi ”maksadını aşan” tavırlara itmesin! Özellikle vicdan ve etik adına başkalarından beklediklerinizi kendiniz uygulayıp uygulamadığınıza çok dikkat edin. Eğer yeni ilişkilere girecekseniz onlardan ne beklediğiniz konusunda kendinize dürüst olun. Varolan ilişkiniz içindeki hesaplaşmalarınızı yapın ama beklentilerinize ve taleplerinize dikkat edin. Size meydan okuyan, rakip gördüğünüz ya da kıskandığınız insanları da iyi gözleyin… Size sizin hakkınızda çok şey söylüyor olabilirler…

ASLAN ve Yükselen ASLAN: Bu aralar kendinizi bakıma alın! Bedeninize özen gösterin. Hayatınıza çeki düzen verin. Eksik gedik işlerinizi tamamlayın. Eski sevgililer, geçmiş gönül ağrıları ile iç hesaplaşmalarınızı yapın. Kendinize acımayı ve olmamış, yürümemiş şeylere vah tüh etmeyi de lütfen bir kenara bırakın! İyileşme, yara sarma, sadeleşme ve derlenip toplanma zamanına girdiniz. İş hayatınızda da ne zamandır sarkan konuları derleyip toplayabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız insanlara sa çeki düzen vermeniz gerekiyorsa yapın ama ”suçlamayı” abartmayın. Eğer fazla sorumluluk alıp paylaşmayı bilmediyseniz ya da zamanında bazı şeyleri görmezden geldiyseniz, bunda sizin de sorumluluğunuz var! Hayatınıza yeni yüzler giriyor… Yeni arkadaşlar, yeni diyaloglar bu güne dek farkına varmadığınız kapıların açılmasına vesile olabilirler. Bu aralar kendinizi hayata kaptırmak yerine gözlemci, bilgi toplayıcı ve değerlendirmeci davranın. Olmuşlara ve olabileceklere duygu ve yargı değil, mantık çerçevesinden bakın. Hem sorularınızın cevaplarını hem de hayatınızda sorun olarak gördüğünüz şeylerin çözümlerini rahatça görebileceksiniz. Kendi değerinizi ”alabildiklerinizle” – para, eşya, ilgi, önem – ölçmeyi bırakın. Onun yerine değer yargılarınızı ve kendinizi yargılama biçiminizi elden geçirin ve değiştirmeye açık olun ki, ileri gitmeniz için evrenin sunduğu şansları farkedin!

BAŞAK ve Yükselen BAŞAK: Yaratıcı enerjinizin tavan yaptığı bir devre! ”Aşk sa gelsin, maceraysa kim tutar beni, yaratıcı girişimler ise hepsinin ağası paşası benim” der gibi bir haliniz var. Kişisel cazibeniz de oldukça yüksek… Ama ”fazla” tutkulu ve takıntılı olmamaya, abartmamaya, dünyanın merkezindeyim havasında paldır küldür yürürken sizi hayatta tutan damarlara takılıp düşmemeye ve onları da kopartmamaya dikkat edin! Bastırdığınız duygular ortaya çıkınca ”amacınız ne kadar meşru veya güzel olursa olsun” bencil davranabiliyorsunuz. Siz hep işinize karışılmasını risk olarak görüyorsunuz ama bazen kendi kendinizin en büyük riski siz oluyorsunuz. Bu devrede alacağınız kararlar ve atacağınız adımlar adeta gökler tarafından izlenecek. Ummadığınız şeylerle karşılaşabilirsiniz. Bilin ki bunların hepsi hem bir farkındalık açılımı hem de birer sınav niteliği taşıyacaktır. İletişimlerinizde uyumu ve dengeyi kurmak için ekstra çaba sarfedin. Ilımlı olun, destek alın, en iyi liderlerin iyi takipçilerden çıktığını unutmayın. Hormonlarınızın ve egonuzun değil kalbinizin sesini dinlerseniz bu devreyi hem iyi geçirir hem de uzun vadeli fırsatların kapısını açmış olursunuz.

TERAZİ ve Yükselen TERAZİ: Teraziler hem toplumsal duruşlarını, hem de kişisel aidiyetlerini sorgular bir haldeler. Hem köklenmek ve kendilerini güvende hissetmek hem de anlamsız ayakbağlarından kurtulmak ve ileri gitmek istiyorlar… Aslında istedikleri kendilerini bulmak! ”Ben huzurlu, mutlu ve kendiyle barışık olmak için ne yapmalıyım?” sorusu beyinlerinde dönüp duruyor. Öte yandan, iş hayatlarına ve toplumsal prestijlerine odaklandıkları ve başarılı oldukları bir devre. Ancak birçok sevimsiz kaza, beklenmedik olay da patlak veriyor! Burnunuz düşse yere eğilip almayacak ve kendinizi her durumda haklı çıkartmaya çalışacak bir moddasınız ama, aksi giden şeylerde kısmen payınız olduğunu da itiraf etmek zorundasınız. İnsanlara verdiğiniz imesajlar ve güven duygusu sandığınız kadar net değil! Dönelim asıl meseleye;  Kendinizle çözmeniz gereken meseleleri başkalarıyla ya da görüntüyü sağlam tutarak çözemezsiniz. Bu Dolunay’da ”iç savaş”larınıza samimiyetle yaklaşın! Ev hayatınız, aile düzeniniz, özel yaşamınız, iç dünyanız ile ilgili sizi rahatsız eden konularda önemli çözümlemeler yapmaya fırsat bulacaksınız. Düzen gibi görünen şeylerin düzensizliği, sağdan soldan yükselen uyumsuz sesler, ya da sizin içinize sinmeyen yanları hakkında düşünün ve karar verin. Sonra da kararınızın arkasın da durun ve sorumluluklarınızı ihmal etmeyin!

AKREP ve Yükselen AKREP: Size kalsa, kafayı kapatıp gidecek yer arıyorsunuz! Çünki yakın çevrenizdeki olaylardan çok bunaldınız. Çok konuşma, çok çatışma, çok karmaşa, az sonuç…Özgür kalmak ve huzur bulmak mı istiyorsunuz? Dolunay iletişim konusundaki belirsizlikleri gidermeniz için için çok uygun bir zaman. Sözlerinizi iyi seçin, mesajlarınızda net olun… Karşınızdaki insanları belirsizlikte bırakmayın ve size böyle yapanlara uygun soruları sormaktan kaçınmayın. Kimseyi manipule etmemeye, varolan sorunları derinleştirecek tarzda davranmamaya özen gösterin. Bu ara basiretli ve toparlayıcı olması gereken sizsiniz. Ayrıca hayatınıza yeni birilerini almak konusunda da isteklisiniz… Hatta devam eden bir ilişki ya da evlilik içinde kaçamak yaşama eğiliminiz biraz fazla! Arayan bulur bumasına, hele de Dolunay’da… Ama dikkat edin, karda yürüyüp izimi belli etmem derken, fena halde yakalanabilir, ya da biraz eğleneyim kafayı dağıtayım diye düşünürken, sizi altüst edecek bir ilişkiye girmiş olabilirsiniz. Çocuklarınızla ilişkilerinize de özen gösterin. Onların çıkartacağı sorunlar, size kendi tavrınız hakkında önemli ipuçları verebilir.

YAY ve Yükselen YAY: Para geliyor! Eskiden yaptığınız bazı iş görüşmeleri ya da havada kalmış anlaşmalardan sonuç alabilirsiniz. Eğer maaş artışı, kontrat, ikramiye gibi beklentileriniz varsa bunlar sonuçlanabilir. Yani bir biçimde musluk açılıyor ve para geliyor da… geldiği gibi de gider. Dolunay’da kendinize hakim olun. Müsriflik yapmayın. Tüketimin fazlası size her zaman ama her zaman zarar getirmiştir! Anneniz gibi konuşucam; çok içmeyin, zararlı gıdaları fazla tüketmeyin, anlamsız ilişkilere girip egonuzu şişirmeye emek sarfetmeyin – büyüyün artık. – Aniden yaşadığınız yeri değiştirmenizi gerektiren ya da evinizde değişiklikler yapmanızı gerektiren durumlar ortaya çıkabilir. Böyle kararlar almanız gerekirse, bunları da ılımlı ve tutumlu bir yaklaşımla değerlendirin. 


OĞLAK ve Yükselen OĞLAK: Bu Dolunay Oğlaklar için tam bir kendileriyle yüzleşme zamanı! İlişkileriniz içinde alacağınız tavırlar ve size yansımalarına dikkat edin… Çok önemli ipuçları içerecekler. İnsanlarla çok sıradışı diyaloglargeçirmeye hazır olun! Ummadığınız yerden sınava çeklebilirsiniz. Kendinize yalan söylemeyin ve gözardı etmeye çalışmış olduğunuz konuları kendinizi kayırmadan ele almaya açık olun.  Sizi kızdıran ne? Neye tepki veriyorsunuz? Neden beklentilisiniz? İnsanların sizden ne beklediğini ve sizi nasıl gördüklerini biliyormusunuz? Aşktan ve mutluluktan anladığınız ne? Peki bugüne kadar sahip olduğuğunuz bu  anlayış biçimi sizi nereye götürdü? Bu Dolunay’da çanak çömlek patlar Oğlak Kardeşlerim 🙂 Hani beni de birkaç gün içinde sizinle beraber ah vah ederken bulabilirsiniz 🙂 Bu arada bu dönem ilişkiler hakkında yaşayacağınız idrakler, geçireceğiniz bakış ve tutum değişikliklerinin size getireceği yeni fırsatlara da hazır olun! Yeni yüzler girecek yakında hayatınıza… Ya aynı hikayelerin başka versiyonlarını yaşayacak, ya da yeni bir uzlaşma zemini yakalayacaksınız. Kolay gelsin 🙂

KOVA ve Yükselen KOVA: İçinizdeki meleği keşfetmeniz için harika bir zaman. Ama daha ziyade ortaya çıkan içinizdeki kızgın ve bastırılmış çocuk. Kurban psikozu yaşadığınız her konuda, sınavdan geçiyorsunuz. Gönüllü vermek ya da bunalıma girmek arasında gidip geldiğiniz bir araf dönemi bu… Aslında düzen kurmak, kendinize bakmak, sadeleşmek ve huzur bulmak istiyorsunuz. Ama ne mümkün? Küçük bir havuç koysam mı acaba önünüze 🙂 Bu ara elinizle verdiğiniz herşey size evrendne geri gelecek desem mi… Ani iş ve para fırsatları çıkacak karşınıza. Ayrıca sorumluluklarınızı sizinle paylaşacak insanlar da bulucaksınız. Ama Dolunay’da biraz sabır. Lütfen şeytanınıza değil meleğinize tutunun ve ne yparsanız gönülden yapın! İçinizdeki zenginliği bulmak size yepyeni kapılar açacak hem manevi hem de maddi anlamda…

BALIK ve Yükselen BALIK: Bu Dolunay’da erteledeğiniz bütün kararları alabilirsiniz. Kendinizi nihayet cesur ve adım atmaya istekli hissediyorsunuz! Kendi önünüze koyduğunuz tek engelin isteksiz ve amaçsız davranmanız olduğunu nihayet anlamış gibisiniz 🙂 Aşk mı gelir, iş mi olur… Ama önce kendinizi dört başı mamur bir şekilde yaşıyor ve ayakları yere basıyor hissedin. Hayat çok güzel diye haykırmayalı ne çok olmuştu değil mi… Dolunayla beraber siz de sürprizlerle dolu olacaksınız. Ayrıca, iş ve para konusunda  da yeni fırsatar sizi bekliyor olabilir.

VEE MÜZİK… Bu Dolunay için sizinle paylaşmak istediğim parça  ”I Feel You” – Seni Hissediyorum Biz yaşam içinde kendimizi çoğu kez yalnız ve anlaşılmaz hissederiz… Oysa yaşamın her hücresi bizim farkımızdadır ve bize kendimizi yansıtan bir ayna gibidir… Onlar bizi hissediyor! Kendimizi ve bütünlük içinde olduğumuz kocaman bir evren olduğunu hissetmesi gereken biziz…

http://www.youtube.com/watch?v=t0gmHaWck2w&feature=g-all-f

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: