Posted in Astroloji Hakkında Genel

Mars, Satürn, Chiron arasında T-KARE ; Kırıldığın Yeri Tanımak…


Joel Rea
by Joel Rea

Gökler yazın geldiğini kabul etmiyor… Arada bir boşanan yağmurun bizi serin ve diri tuttuğu gibi, astrolojik etkenler de gevşeyip kendimizi ”fazla düşünmek ve uğraşmak gerekmeyen bir akışa” bırakmamıza müsade etmiyorlar :)

Durum nedir derseniz;

 • 25 derece İkizler’e varan Mars, retro Satürn’e tam karşıtlık yapıyor.
 • 28 derece Balık’taki Chiron, Mars ve Satürn’ü tam açılı olmasa da etkili bir  T-Kare’ye çekiyor. Üstelik bugün Yengeç’teki AY ile de üçgen konumda olduğu için daha etkili…
 • Mars ve Satürn, Kuzey ve Güney Ay Düğümlerini de işin içine katarak bir Mistik Dörtgen oluşturuyorlar. Hatta, Koç’taki Uranüs ve Venüs Kavuşumuna gelen 60’lık açılar, bu Mistik Dörtgeni açık bir mektup zarfı gibi önümüze atıyor :)))
 • Bize zarf attığını söylediğim Uranüs & Venüs kavuşumu, AY’a da kare açı yapıyor!

MEALİ;

Hayatı mümkün hale getiren şey ”ARZU”dur. Bir canlının oluşumu dahi, yükseliveren bir arzunun tatmin edilmesi ile başlar ;)

Bizi en büyük sınavların içine sokan, en derin dersleri yaşatan ve böylece olgunlaşıp hayatı daha derinden kavramamıza neden olan şey de arzudur…

ARZU, hayatın önümüze attığı zarf, bizi oltaya getiren yem, kendimizi denememize ve geliştirmemize vesile olan çağrı, bizi üretmeye teşvik eden dürtü, ve yine de sınırlarımızı fark etmemize neden olan uyarıdır.

”Yenilen Pehlivan Güreşe Doymaz!” demişler!

Bin mücadeleden galip çıksak, aklımız hala yenildiğimiz yerde kalır. İnsanın içinde bir yer vardır ki, canının çekip de uzanamadığı meyveye doymaz… Hele de tam o ağaca tırmanırken düştüyse!

İşte bu aralar hayat önümüze ” bir türlü dalamadığımız deniz, bakıp da çıkamadığımız dağ” gibi hissettiren bir şeyleri çıkartabilir.

Bu durumda DÖRT YOLLU BİR KAVŞAK uzanır önümüzde;

 • ”Ulan bu defa o meyveyi yiyecem!” diye palas pandıras dalıp, aynı heves yükselişini yaşayabiliriz :) Meyveyi alamadan sırt üstü düşmemiz ve aynı yerden kırılmamız da mümkündür bu durumda, uzanıp, koparıp, ısırıp ”Bu kadar gayret bunun için miydi?” dememizde :) Ya da almiş olmanın heyecanıyla ısırdığımız lokmanın boğazımıza takılıp bizi boğmak üzere olduğunu görebiliriz… Burada fark etmemiz gereken asıl kırık; açgözlü, düşüncesiz, deneyimlerimizden ders çıkartmak için yeterli sabrı ve özeni göstermeyen biri oluşumuzdur. Arzu kara bir hırsa dönüştüğünde bizim kendimizden büyük bir düşmanımız yoktur.
 • ”Ben bu ağaca daha önce tırmanmaya kalkıp çok fena düşmüştüm. Uzak olsun o meyve benden! Yeter ki bir daha o can acısını yaşamayayım…” diyebiliriz. Bu durumda, içimizdeki yeniklik hissi ve korkunun temelini fark edip, onu gidermenin bir yolunu bulmak için uğraşmamız gerekir. Zira bizi incitmesinden korktuğumuz şeyi ve incindindiğimiz yeri yok sayarak yaşarsak, o korku hep bizim kendimize olan saygımızdan daha büyük olacak, ve bir yanımız kırık kalacaktır…
 • Ağaca tırmanırken duygularımızla değil, her attığımız adımı kontrol etme, dengemizi koruma, ve becerilerimizi geliştirme isteğiyle hareket edebiliriz. Arzunun bizi diğer uyaranlara kör etmesine izin vermemeye çalışır, gerekirse vazgeçip geri inmeyi göze alırız. Amacı, kendimizi eğitmek için bir araca dönüştürebiliriz.
 • Ortada tırmanıp da kopartmaya değecek bir şey olmadığını, o meyvenin dalda dururken elde durduğundan daha güzel göründüğünü fark edebiliriz. İçimizde oluşan arzu kıvılcımına göz kırpıp omuz silker, enerjimizi bizim için daha kıymetli olan bir hedefe saklar ve ağacın yanından geçip dümdüz yürür gideriz.

İnsan aslında bütün savaşlarını kendiyle verir…

Bizi değerli kılanın elde ettiklerimiz, değersizleştirenin ise kaybettiklerimiz ya da erişemediklerimiz olduğunu düşündüğümüz müddetçe, merkezimiz zayıftır!

Bu merkezi güçlendirmeden, bu özdeğer problemini halletmeden tırmandığımız her ağaç, girdiğimiz her savaş, kazansak bile bizi bir kayba sürükler…

İnsanı değerli kılan, her durumda dengeli, adil, üretken, ılımlı olmak için gösterdiği çabadır. Bu çaba bizim hayatımızı en tatlı meyve haline dönüştürür :)

Morcivert tonlarında bir müzikle kapatayım yazıyı; ”Bu kez o kadar kırılgan olmayacağım!” diyor Tracy Chapman :)

Advertisements

Author:

Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi

4 thoughts on “Mars, Satürn, Chiron arasında T-KARE ; Kırıldığın Yeri Tanımak…

 1. Çok güzel keşke daha fazla yazsanız:) Defalarca o ağaca tırmanmaya çalışıp defalarca düştükten sonra canının yanmamasını isteyip “uzak olsun” demek normal değil mi ya da ağaca tırmanırken attığımız her adımı bu kadar düşünürsek arzu arzu olmaktan çıkmaz mı, onu arzu yapan aslında hissettiklerimiz ve belki de bize hata yaptıran, kör eden, heyecan ve isteğimiz değil mi?Bütün meyveler dalında güzel ve sonunda olgunlaşıp düşecekler ama hayatımız boyunca o yolda yürürken bakıp geçecek miyiz böyle hepsini hiç mi tadına bakmıycazzz:)))) sonuçta bizim için yaratılmışlar yasak da değil:)) ya da en doğrusu o meyvenin bir gün olgunlaşıp içindeki güzel lezzeti taşıyamayıp dalından düşüp yuvarlanıp ayağımızın ucuna gelmesi ve bunun içinde kendimizi akışa bırakmak mı, ama o zaman isteyecek miyiz acaba bu meyveyi çabasız kazanılan şeyin değeri olacak mı yoksa bize eski yaralarımızı hatırlattığı için artık istemeyecek miyiz o tadı?Gerçek sorulardır cevaplanması şiddetle rica edilir:))) çünkü birazcık kafam karıştı :D daha da çooook yazmanız dileğiyle koccamannnn sevgilerrrrr…

 2. Bugünümü kendime anlatan bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık…
  Hergün nasıl da merak ediyorum yazacaklarınızı, bilemezsiniz.

  Sevgiler,

 3. Arzulu pehlivanlı yazılarınıza pek anlam veremedik, aylardır bir dağdır denizdir pehlivandır elmadır arzu seli morcivert! Nedir bu ya? Yoksa elma ağacından mı düştünüz son zamanlarda Mediha Hanım?

 4. Merhaba beni daha iyi anlatamazdı kimse, kendim bile.. Bu ve bir önceki yazınız.. Haziran Ay’ı burç Yorumları olacak mı? Teşekkürler gerçekten

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.