Posted in Astroloji, Uzun Dönemli Etkiler

19 Aralık 2016 – 8 Ocak 2017, OĞLAK Burcu’nda Merkür Retrosu… FİKR-İ SABİT TUZAKLARI!


katty-huertas
by Kathy Fuertas

2016 biterken, yılın  son Merkür retrosunu da idrak edeceğiz :)

Gerileme olarak tabir ettiğimiz süreç tam olarak 19 Aralık 2016 – 8 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Ancak Merkür gölge tabir ettiğimiz sürece 1 Aralık itibariyle girdi ve Ocak sonuna kadar da gölgede kalacak.

 • 01 Aralık 2016 Merkür Yay Burcunun 29 derecesinde RX (gölge) zonuna girdi.
 • 19 Aralık 2016 15 derece Oğlak’tayken Durağan/Geri süreç başlayacak.
 • 08 Ocak 2017 29 derece Yay’da iken Durağan/Düz konuma gelecek
 • 27 Ocak 2017 15 derece Oğlak’a geldiğinde RX (gölge) konumundan tamamen kurtulacak.

Dolayısıyla RETRO sürecinin yansımalarını Aralık başı itibariyle hissetmeye başlayabiliriz!

Bu RETRO biz fanileri nasıl etkiler derseniz;

Aslında zor geçmiş bir yılı bitirirken, tam da ihtiyacımız olan şeyi yaşıyoruz diyebilirim :)

Sürekli hayata müdahale etmeye, sürekli her şeyi kendi ”doğrularımız” çerçevesinde kurgulamaya çalışan zihnimizi biraz durdurup, yaptıklarımızın, kurduklarımızın, zorladıklarımızın sonuçlarını değerlendirmek için HARİKA BİR FIRSAT!

Merkür’ün geri gidişi Oğlak Burcu’nda gerçekleşecek… Oğlak’ın niteliklerine baktığımızda, disiplin, otorite, organizasyon, mükemmel işleyen ve sürekliliği sağlanmış bir sistem, ekonomiyi yöneten kurumlar, devlet düzeni gibi kavramların ön plana çıktığını görürüz.

Oğlak mükemmel bir disiplinle işletilen kurgu ise, Oğlak’ta Merkür retrosu bu kurgunun içerdiği gözardı edilmiş aksaklıklar, ya da bu kurgu işlesin diye kullanılan yöntemlerin sonucunda yaşanan olumsuz yan etkilerdir. Dolayısıyla şimdi, hem KURGUDAKİ HATALAR hem de UYGULAMADAKİ SORUNLAR gözümüzün önüne serilecektir.

2016 yılı biterken Retro’da geçireceğimiz bu Aralık ayı boyunca, dünyada ısrarla devam ettirilen tüm politik, siyasi ve ekonomik sistemlerde, çıkabilecek her türlü aksaklığın GÖZÜMÜZE BATACAĞI bir süreçten geçmeyi bekleyebiliriz!

Dünyayı yönetenler, bu süreçte sistemsel aksaklıklar, zorluklar, tıkanmalar ile yüzleşmek zorunda kalabilirler.

Oğlak’ın gölgesi, tutturduğu yolda anlamsız bir ısrar ve yapıcı olmaktan çıkıp yıkıcılığa varan bir kontrol ihtiyacıdır. Tıpkı Satürn gibi, DONUK, GEÇİT VERMEYEN, AKIŞA MANİ OLAN bir enerji oluşturabilir. Merkür’ün Oğlak’ta Retro yapması AKIL TUTULMASI yaşamaya ve SABİT FİKİR tuzaklarına düşmeye müsait bir süreçtir.

Bu Merkür Retrosu’nun önemini arttıran bir etken de, aynı süreçte ”Ağır Abiler” dediğim, Satürn, Uranüs, Chiron ve Jüpiter arasındaki ”az rastlanır” açıların tam halini alıyor olmasıdır!

Aralık sonuna denk gelen Satürn – Chiron karesi, bıçağın kemiğe dayanmasına ve aşırı baskının yol açtığı acıların artık kabul edilemez, çekilemez bir hale gelmesine işaret eder. Yine aynı dönemde tam halini alacak olan Jüpiter – Uranüs karşıtlığı ve Satürn – Uranüs üçgeni ise, gözden kaybolan kopuk uçurtmalar misali ele avuca gelmeyen enerjileri, radikal ve nereye varacağı kestirilemeyen çıkışları temsil eder.

Bu açıların, Oğlak’ta yaşanacak bir Merkür Retrosuna denk gelmesi, çözüm yolunu tıkayan, acıları ve çatışmaları derinleştiren, dar görüşlü kararlara yol açabilir. O zaman arayı ısıtarak çözmeyi reddettiğimiz buzlar, olayların şiddetiyle kırılır… Dönüşümün sosyal ve ekonomik maliyeti daha yüksek olur…

Öte yandan, liderler ve uluslar, bu süreci ”nerede yanlış yapıldığını” ve ”neyin değişmesi gerektiğini” tanımlamak, hatta ”beklenmedik değişimlere kapı açmak” için BİR FIRSAT olarak da kullanabilirler.

Umarız, 2017’ye girerken yaşanacak bu ”tıkanma noktasına geldik” ya da ”sistem kendini yıkıma götürüyor” hissiyatı, olumlu çözümlemelere vesile olur. Dilerim OĞLAK’ta başlayıp YAY Burcu’nda biten bu RETRO, geçmişten yapılan hatalardan ders almış bir şekilde YENİ PLANLAR yapılmasına, yeni – ve daha insani – hedefler belirlenip, yeni yöntemler aranmasına zemin sağlar…

Bireysel düzlemde ise, bu Retro hepimiz için kendi hayat kurgumuzdaki hataları ve uygulamadaki sorunları fark edeceğimiz bir zamanı temsil etmektedir.

Bu süreçte, zihinsel ve fiziksel her türlü ilerleme çabamızın ters teptiğini görebiliriz. Tıkanmışlık, durağanlık, başarısızlık ve çıkışsızlık hissimiz artabilir. Yanlış anlaşmalar ve iletşimin tıkanması yüzünden ilişkilerde gerilim yükselebilir.

İşte tam bu noktada olan bitenin akışına kapılıp ”Akıl Tutulması” yaşamamak çok önemlidir!

”Sabit Fikirde” ısrarcı olmamak, zihnimizin kısa devre yapma ihtimalini fark etmek, bizi aşırı derecede inciten çatışmalara başka bir gözle bakabilmek, akmıyorsa durmak, gitmiyorsa zorlamamak, ille yapayım derken yıkıcı da olabildiğimizi anlamak, böyle süreçlerde hayat kurtarır.

2016’nın son ayında, ”burdan öte yol olmadığını” açıkça fark edeceğimiz için, bu güne dek göze alamadığımız kararları vermeye de daha yatkın hale gelebiliriz.

Başka bir deyişle bakış açımız ve tutumumuzdaki katılığın sonuçları ile yüzleşmek, bizi değişime açık hale getirebilir :)

Merkür Retrosu’nun BURÇLARA GÖRE ETKİLERİNE GELİNCE;

KOÇ veya Yükselen KOÇ: İş hayatınızda kariyerinizde, toplumsal rolünüzde, üstlendiğiniz sorumluluklarda, tıkanma noktasına geldiğiniz yerleri fark etmeniz gereken bir süreçtesiniz. Altından kalkamayacağınız ya da ilerleme imkanı vermeyen bir konuma sıkışıp kalmış olabilirsiniz. Yaşayacağınız olaylar sayesinde, ya görevinizi değiştirmeniz, ya görevinizi yerine getirme şeklinizi elden geçirmeniz, ya da sistemi daha esnek ve akışkan olacak şekilde yeniden yapılandırmanız gerektiğini anlayacaksınız. Bu sürecin sonunda yetkinliğinizi ve etkinliğinizi arttırmanın yepyeni yollarını bulacaksınız.

BOĞA veya Yükselen BOĞA: Yolculuk planlarınız, eğitim planlarınız, hatta hayata dair planlarınız bir tıkanma noktasına gelmiş gibi görünüyor! Tutunduğunuz düşünceler, değişmeyen yargılarınız ya da doğrularınızı hayata geçirme şekliniz, sizi daha ileri götürmediği için, ”Ben nerede yanlış yaptım?” sorusunu soracağınız bir aşamadasınız. ”Akıl tutulması yaşıyorum! Bildiklerim ve düşünebildiklerim bana yetmiyor…” diyorsanız, ARA ALIN! Bazen bir Boğa bile ”en doğrusunu bilmek” konusunda eksik kalır :))) Siz başka açıdan bakmanız gerektiğini kabul edin, hayat size yeni bir açı verir ;)

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER: İhtiyaç duyduklarınızı bulamamak, taleplerinize, girişimlerinize cevap alamamak, bir ilişkiye / bağlantıya saplanıp kalmış hissetmek ve bu bağın size göre tıkanık olan yerlerine çözüm üretememek, borçlarınızı ödeme ya da alacaklarınızı tahsil etme konularında zorluklar yaşamak, ertelenmiş sağlık sorunları yüzünden radikal tedavilere mecbur kalmak, değiştiremediklerinizi olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmek… Türünden size imkansız gelen şeyleri deneyimleyeceğiniz bir süreçtesiniz :) Çözemiyorsanız, çözülmeyi, değişmeyi, gerekirse bırakmayı, vazgeçmeyi kabul edeceksiniz…

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ: İkili ilişkileriniz, iş ve hayat ortaklıklarınız, kontratlarınız tıkanma noktasına gelmiş konular var! Hayatınızdaki bazı insanlarla sizi kabul edemeyeceğiniz kadar zorlayan, ya da kabul edilemeyecek şekilde davrandığınız haller yaşamaktasınız. Çıkışsız hale gelmiş her mesele, bu süreçte önce tavan yapacak sonra da masaya yatacak. Sağlık, hukuk gibi bir başka uzmana danışmanız gereken konularda da yardım almayı kabul etmeniz ya da anlaşamadığınız uzmanı değiştirmeniz gerekecek. Sürecin sonunda işbirliklerinizi YAPICI hale getirecek ya da bitireceksiniz.

ASLAN veya Yükselen ASLAN: Günlük yaşamınız, alışkanlıklarınız, çalışma ortamınız, sağlığınız, hizmet verme şekliniz ya da size hizmet verenler ile ilişkileriniz açısından ne kadar tıkanıklık noktası varsa, hepsi bu süreçte önünüze serilebilir. Rahatınıza geldiği için öyle yaptığınız şeylerin, rahatınıza mal olduğunu fark edebilirsiniz! Yeme biçiminizi, yaşama biçiminizi, çalışma biçiminizi, hayatınızı kolaylaştırmasını istediğiniz insanlarla ilişki kurma şeklinizi gözden geçirin. Hayat kalitenizi, bedeninizle ilişkinizi, kendinizden hoşnutluğunuzu sağlamak için, işe kendinizden başlamanız gerektiğini anlayacaksınız ;)

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK: Üretkenliğinizin, heveslerinizin, canlılığınızın, hayata bağlılığınızın, sizde coşku ve mutluluk hissi yaratan faaliyetlerin ve ilişkilerin, çocuklarınızla iletişiminizin bir tıkanma noktasına geldiğini fark edebilirsiniz. Atmayı düşündüğünüz adımlar, yapmayı düşündüğünüz başlangıçlar, ateşlemeyi düşündüğünüz ilişkiler, umduğunuzdan daha AĞIR AKSAK gidebilir! Kendinizi bozmayın :) Neyin olmadığına ve neden olmadığına iyi bakın. Olmayacak duaya mı amin diyorsunuz, yoksa olacak işi siz mi yokuşa sürüyorsunuz bir anlarsanız, arkası daha kolay gelecek ;)

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ: İçine sığındığınız güvenlik alanları sizi boğmaya başlamış olabilir… Aileniz, eviniz, aidiyetleriniz, özel yaşamınız konusunda çıkışsızlık yaşıyor, sizi tüketen sorumluluklar ile korkutan bitişler arasında bunalıyor olabilirsiniz. Güvende kalmak için yaptığınız tercihlerin sonuçları, size kendinizi güvensiz hissediyor olabilir. Sonuç itibariyle hayatın size mesajı ”kabuğu kırmadan hayat yok!” Yani yumurtanızdan, kozanızdan, altın kafesinizden, ana rahimi bellediğiniz alanlardan çıkmak zorundasınız… Çıktığınızda hayatın dışarıda da devam ettiğini görüp şaşırabilirsiniz :)

AKREP veya Yükselen AKREP: Merkür sizi, iletişim ve hareket alanınızla ilgili kısıtlamalar açısından vurabilir! İnsanlara ulaşamadğınızı, görünmez / duyulmaz olduğunuzu, adım atmanızın, mesafe kat etmenizin önünde belirgin engeller oluştuğunu görebilirsiniz. Geçmişte yaptığınız seçimler ve benimsediğiniz tutumlar nedeniyle, işlerin bu hale geldiğini anlamanız ya da zaten bu hale geleceği belli olan ilişkileri ve iletişimleri boşuna zorladığınızı fark etmeniz de mümkün. Yanlış anlaşmalar yoğun olabilir. Sosyal çevrenizle bağınızın zayıfladığını hissedebilir ya da bazı çevrelerden siz de çekilmek isteyebilirsiniz. GÖZLEMEDE KALIN! Moral bozmayın, ders alın :)

YAY veya Yükselen YAY: Bu ara temel meseleniz maddi kısıtlamalar olabilir. Para, yetenek, güç açısından arzu ettiklerinizin gerisinde kaldığınızı düşünebilirsiniz. Yapabilecekleriniz yapmak istedikleriniz için bi boy küçük kalabilir. Ya da siz kendinizi eksik ve sıkıntıda hissederek geri duruyor olabilirsiniz. Sonuç itibariyle, maddi koşullarınızı geliştirecek, prestijinizi, özsaygınızı arttıracak, hayatta yaptıklarınızın dişe dokunduğu hissinizi yükseltecek yeni mecralar bulmanız lazım. Ama önce kendi kapasitenizi yeniden tanımlamak ve gerekli düzenlemeleri, geliştirmeleri yapmak zorundasınız. Sonrası zaten gelir ;)

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK: Merkür sizi kendinizden şüpheye düşmeye, yaptıklarınızın bir anlamı olup olmadığını sorgulamaya, tavır ve yön itibariyle ileri gidebilir durumda olmadığınızı zannetmeye itebilir. Kendinizi tıkanmış, sınırlanmış, önünü görmekte zorlanır halde bulabilirsiniz. ABARTMAYIN :) Sadece sınırlarınızı esnetmeye, olasılıkları fark etmeye ve gerekli adımları atmaya hazır olun. ”Vay efendim bu hali nasıl öngöremezmişim, hayat önüme çıkatmadan da ben akıl edip nasıl hazırlıklı olamazmışım!” gibi gizli ego triplerine girmeyin :))) İleri hamlelerin hepsi, insanın geri kalma endişesi ile başlar. Kendinize engel olduğunuz yerleri fark edin yeter ;)

KOVA veya Yükselen KOVA:  Canım siz bu bir-iki ay baya düz bunalımda hissedebilirsiniz! Zira fikirleriyle ön planda olmaya alışkın insanlar, içe dönük ve düşünceli olmayı, depresif olmak zannederler :))) Yapma değil planlama, anlatma değil düşünme, sorgulama, eksikleri tamamlayıp sorunları giderme, zaafiyetleri saptayıp  bazı şeylerden vazgeçme, geride bırakma sürecindesiniz. Çözülme, bırakma, teslimiyet, yeni bir yaratıcılık sürecinden önce gelen içi boşalma ve yıkım hissi, hayatınıza hakm olabilir. Bunu gerekli ve öğretici bir zaman olarak görün. Israrla olmayan, yürümeyen, gelişmeyen şeylerin altındaki nedenleri anlamanıza çok yardımı olabilir ;)

BALIK veya Yükselen BALIK: Hayatın umut ve heves ettiğiniz kadar hareketli ve renkli olmaması, sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Siz yeni fırsatların üzerine gitmek isterken, engeller, ertelemeler veya yüksek risk içeren gelişmeler ayağınıza dolanabilir. Umduğunuza koşmak değil, bulduğunuzu iyi değerlendirmek gereken bir süreçtesiniz. Yeni çevrelere kendinizi kabul ettirmek, yeni girişimlere kalkışmak için uygun bir zaman değil. Belirsizlik ve durgunluk sizin yaratmaktan hoşlandığınız ama yaşamaktan hoşlanmadığınız durumlardır :)  Şimdi yapabileceğiniz en iyi şey, sizin başlatmadığınız ve tercih etmediğiniz böylesi bir süreçte ayakta kalmayı öğrenmek. Belki bu sürecin sonunda hiç bir şeyi ertelememek gerektiğini daha iyi idrak edersiniz ;)

Author:

Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi

14 thoughts on “19 Aralık 2016 – 8 Ocak 2017, OĞLAK Burcu’nda Merkür Retrosu… FİKR-İ SABİT TUZAKLARI!

 1. Gökyüzü hareketleri niye bu kadar insanın ruhunu yakıyor.kendi kendime, ortada kimse olmadan 8 sene öncesinin renkli güzel günleri ile yaşayıp duruyorum,(yükseleni akrep yay karışımı)hayalperest bir balık olarak. Ki kaç kovaladan bıkıp oyunun dışına çıkıp oyuncu değiştirdim,yani sakin siyah beyaz bir filmi tercih ettim renkler çok fazla gelince. Ama bu kadar zaman sonra bu saplantı neden ola ki. Merkür retrosu mu yapıyor bunu merkürü dövsem rahatlarmıyım😊 Yada enerji duasına falan çıkacağım mevcut hayatla yetinmek için😊 offf keşke gezen hareketleri rahat bir zamanda doğmuş olsakdık.

   1. Şahsen annem doğum saatimi tam geçiş dakikası belirtiyor. Ben araftayım yükselen konusunda. Sizinde mi öyle sayın rem?

 2. Merhaba, yengeç burcu için eğitim alanı açısından da tıkanmalar mevcut mu? Öğrenci mertebesinden çıkamadığım için sormak istedim. Teşekkür ederim.

  1. Evet doğum haritasında zaten retro olan bir gezegen, zaman akışı içinde retroya girdiğinde, sizin durumunuzda olanlara avantaj sağlar :)

 3. juno’cum tam doğa da yeni bir yaşama başlamış, bir miktar içine kapanışın, içsel yüzleşmelerin ardından (ki bunlar bir döngüler şeklinde ziyarete gelmeye devam edebilirler pek tabi) dinginliği bulmuş, geveze zihnin de boşluklar oluşmaya başlamış bir dönemdeyken bu retronun potansiyel risklerini okuyunca şaşırdım. senin uyarılarını ciddiye alırım ama bu sefer çok kafama takmayacağım galiba..
  çok sevgiler ege’den..
  tuğçe

 4. Merhabalar yazılarınızı keyifle okuyorum ve yararlı buluyorum. Bu retro hakkında bir sorum olacak. Bir retro da yeni işlere ilişkilere başlamayın, kalıcı olmayabilir tarzı bir şey okumuştum. Acaba bu her merkür retrosunda geçerli mi ? Özellikle bu retroda ? Cevaplarsanız sevinirim. Burcum terazi yükselenim yay. Teşekkürler :)

  1. Hayatınıza biri girmişse girmiştir :) Senden hoşlanıyorum ama bunun adına 15 gün sonra ilişki diyelim mi diyeceksiniz? Sadece retro sürecinde tanıştığınız kişilerin sizi eskiden beri yaşadığınız ilişki tiplerini sorgulattırma özelliği olabilir. Buna dikkat edin…

   1. Yani öyle bir şey söz konusu değil. Zaten bir süredir hayatımda olan bir şey bu. İçim rahatladı biraz. Teşekkürler.. Eskiden yaşadığım ilişki tiplerini sorgulama özelliği cümlesini biraz daha açabilir misiniz ?

   2. İlişkilerde hep takıldığınız insan tiplemesi… Hep yaptığınız hatalar… SABİT FİKİR MALUM :)

 5. vallahi yanıyoruz..billahi yanıyoruz..bittik galiba..sona geldik galiba? oğlak yükseleni, yengeç güneşi ay aslanı merkür yirmidokuz drc ikizleri, yanıyor.

  allah selamet versin.
  serptiğiniz suların serinliği,
  teşekkürler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s