Posted in Astroloji Hakkında Genel

Güneş Pluto Kavuşumu; Anlamak Çözmeye Yeter mi?


85bbbc80ed9d6b1dc6ebac79bb9f4c4e
Grafik ANONİM

Güneş Oğlak burcunda ilerlerken, Ocak ayının başından beri Pluto ile yakın temasa girdi, YENİAY zamanına kadar da öyle kalacak.

Bu yakınlık, 4-7 Ocak günleri arasında daha belirgin yaşanıyor ve Uranüs – Lilith karşıtlığı ile, Güneş-Pluto Kavuşumu arasında bir T-kare oluşuyor. Öte yandan, yine Güneş-Pluto kavuşumu, Balık’taki Chiron-Selena ikilisine 60 derece açı yapıyor.

Hatta 5 Ocak’a özel olarak bu ikili,  Akrep’te ilerleyen Ay’dan da 60 derece görünüm alacak.

Bu meyanda Merkür ve Jüpiter de RETRO olarak tanımladığımız konuma geçiyorlar…

MEALİ;

Hepimiz için ”Haaa, demek ki böyleymiş!” deyip AYDINLANMA zamanı… Ancak bu fark edişler, sert çıkışlar veya olumsuz anlamda şaşırtan sürprizlerle olabilir.

Kavrayışımızın ve hareket kaabiliyetimizin önündeki kapılar biraz kırıla döküle açılacak!

İnsan hep belirsizliğin zor olduğunu söyler ama aslında çoğumuz belirsizlikten yararlanarak yaşar, belirsiz alanlara kaçarak oyalanırız…

Bizi asıl sınava çeken durumlar, kaçınılmaz gerçeklerin önümüze konulduğu ve gerçeği idrak etmemek gibi bir şansımızın kalmadığı zamanlardır.

Böyle idrak anları sert patlamalara, ani ve aşırı tepkilere yol açabilir.  Bu ilk tepkinin ardından ise SEÇİM zamanı gelir…

İnsan ya gerçeğe küser, ya da gerçekle büyür! Büyümek için, bize acı verenin ne olduğunu ve ondan niye böylesine kaçtığımızı bulmamız gerekir.

Yani asıl anlamamız gereken ”NEYİ değil NİYE Görmek İstemediğimizdir!” Zira bizi asıl yıkan, görmek istemeyişimizin ardındaki korkudur!

Derine itilmiş olan korkularımız vardır… Bunların çoğu da, KAYBETME, REDDEDİLME, hatta en derinde bir yerde HAYATTA KALAMAMA gibi isimlere sahiptir. Bu korkuların temelinde,  içimize paslı bir çivi saplı kalan ve bizi kangren eden yargı ve kabuller vardır.

O çiviyi oradan çıkartmadığımız sürece, korkularımızın hayaleti bizi büyüyerek takip eder. Ve biz hep çocuk kalırız!

Bu görünümlerin Merkür ve Jüpiter’in RETRO süreçlerine girerken gerçekleşmesi ve akabinde Oğlak Burcunda bir YENİAY yaşanacak olması, DEĞERLİ BİR EŞİK’te olduğumuza işaret ediyor.

5 Ocak’ta Kova’nın yıldırımlı aydınlanması ile başlayıp, 25 Ocak’a kadar Oğlak Burcu’nda seyredecek olan Merkür Retrosu, bizi HAREKET KAABİLİYETİMİZİ KISITLAYAN DÜŞÜNCE VE TUTUMLARIMIZ hakkında düşünmeye sevk edecek.

Kendimize bazı adımları niye atamadığımızı sormak zorunda kalacağız. bunun için de ”zihinsel ve fiziksel anlamda engelli” olduğumuz konular bir bir önümüze gelebilir…

Başak’taki Jüpiterin bir Merkür Retrosu ile başlayıp bir başka Merkür Retrosu ile Mayıs ayında sona erecek olan ”gerileme” süreci ise bizi içinde kaybolduğumuz detaylardan sıyrılıp, anlamlı cümleler kurmak için teşvik edecektir!

Bu süreçte bizi sevgiyle sarıp cesaret verecek, düşeceğimizi sandığımız yerde kolumuza girip kaldıracak bilgi ise şudur;

Yaratıcı sistem bizi eksiklerimizle yargılamaz… Bizim tasarımımız zaten o eksiklerle yapılmış ve bizden bunları fark edip aşmak için çaba göstermemiz istenmiştir :)

Yani biz ”idrak – kabul – çaba” döngüsüne girdiğimizde, aslında özgürleşme, büyüme ve en önemlisi varlık amacımızı gerçekleştirme yönünde çok kıymetli bir adım atmış oluruz.

Bizi böyle Yaratan ve önümüze bu süreçleri getiren Yüksek İrade, biz adım atma arzusunu gösterdiğimizde ve samimiyetle yardım istediğimizde HER AN bizimle olacaktır. Biz de korkularımızla değil ONUNLA yürümeyi  kabul ettiğimizde, aslında her KAZA’nın bir hediye olduğunu ve ENGELSİZ olduğumuzu fark edeceğiz…

İman, Umut ve Sevgi ile :)

Şarkımız BACK TO BLACK :))) ”Sen ona döndün, ben de karanlığıma…” Oysa zaman geçici ışıklar bulmak değil, karanlığı kökten temizlemek zamanı. HADİ BAKALIM ;)

 

Advertisements

Author:

Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi

8 thoughts on “Güneş Pluto Kavuşumu; Anlamak Çözmeye Yeter mi?

 1. Sevgili Juno,
  feylosofca yorumlarınız kendi evrenimizdeki sendelememize teselli vermekte:) Beni en ziyade sarsan halet-i ruhiyeme izlek olan şu yorumunuz oldu:
  “…bizi içinde kaybolduğumuz detaylardan sıyrılıp, anlamlı cümleler kurmak için teşvik edecektir!”
  Bir kitap yazma gailesi içindeyim ve boğulduğum yerden bir nefes verdiniz.
  Selam ve saygıyla
  Çırpınan özne:)

 2. Dün akşam Amy Winehouse gelmişti aklıma. Back to Black şarkısını çok severim. Açtım bu şarkının çeşitli yerlerde farklı zamanlardaki kayıtlarını dinledim, dinledim ağladım. Amy Winehouse’un (bize göre) zamansız ölümü hakkında düşündüm.
  Bugün başka bir şeyler araştırırken bu yazıya denk geldim. Sonuna kadar okudum ve en sonunda Back to Black görünce… Bu bir mesaj mı? Mesajları yerli yerine oturtmak konusunda başarılı olduğumu söylenemez :)

  Ve evet, dün “haaaaaa demek öyleymiş” dediğim bir olay oldu. Fakat neden “öyle” olduğu esrarını koruyor.

  Sevgiler.
  Nil.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.