Posted in Kısa Dönemli Etkiler

Venüs – Pluto – Lilith Üçgeni; SAHİP OLMA GÜDÜSÜ HAKKINDA DERSLER…


Illustration by George Hughes
Illustration by George Hughes

Venüs bir süredir Boğa’da… Yani kendini en fazla ait ve en sahiplenilmiş hissettiği burçta. Ne istediğini bilmek, arzu ettiklerimize hayatımızda kalıcı yerler açmak güdüsü, bu sürecin doğal bir parçası.

Bu günlerde ise, Oğlak’taki Pluto ve Başak’taki Lilith ile büyük üçgen, Jüpiter ile de kare açı alıyor!

Tam bu gün, Yengeç’teki Ay’ın Neptün ile üçgeni, Güneşle de karesi var… Eh kısacası arzular şelale ama kaygılar yüzünden gönül bahçesi tarumar :)

Hepimizin hayatında tatmak, elde etmek, hayatımızda var etmek istediğimiz bazı nitelikler vardır… Bunlar, konfor alanımızı donatmasını istediğimiz maddi ve manevi unsurlardır.

Bu ŞEY’leri isteriz. Zira onların BİZE YAKIŞACAĞINI, bizi tam ve doygun hissettireceğini düşünürüz.

Ama elde edememe veya edip de kaybetme korkularımız ayyuka çıkmışsa, bize ”iyi geleceğini” düşündüğümüz şeylere bakış açımız, sağlıklı olmakta  çıkıp takıntılı bir hale gelebilir…

İnsan mutluluğu ve huzuru, nesnelere, konumlara, ilişkilere borçlu değildir. Onlar bizi biz yapmazlar… Sadece hayatımızı dekore ederler.

İnsan her şeye sahip olsa da, kaybetme korkusunun yaptırdığı hatalara düşer. Zihninde ”daha iyi” olarak adreslediği bir konuma gelmek, daha ”istediği gibi” bir hale dönüştürmek, daha fazla kontrol altına almak gibi eğilimlerle, elinde olanın tadını çıkartmaktan, şükranla ve huzurla yaşamaktan kendini mahrum edebilir.

Ya da kaybettiklerine, geride kalanlara, istediği hale getiremediklerine takılıp, önüne bakmaktan, ileriyi görmekten, yeni olasılıklara açılmaktan kaçınabilir.

Hayat bitmeyen bir yarış değildir. Bazen de, yorulduğunda sırtüstü denize uzanmayı ve dalgaların seni usulca sahile taşımasına izin vermeyi bilmek gerekir.

Ve hayat  ”daha fazlanın her zaman daha iyi” hissettirdiği bir ”alışveriş çılgınlığı” da değildir!

Gücümüzü sahip olduklarımızla değerlendirmek, özdeğer algımızdaki deliklere işaret eder. Dünyevi kazançlar ve kayıplar karşısında ne kadar İNSAN kalabildiğimiz ise, gerçekten güçlü olup olmadığımıza…

”Gelecek olana iman etmenin ne olduğunu sorar dururdum… Belki de bu son inleyişimdir bilmiyorum!” BLACK DUB – Last Time. Kullanmak için bahane aradığım bir şarkıydı. Duruma uysa da uymasa da bu defa budur :)))

Advertisements

Author:

Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi

9 thoughts on “Venüs – Pluto – Lilith Üçgeni; SAHİP OLMA GÜDÜSÜ HAKKINDA DERSLER…

  1. zavalli bogalarin en agir tokadi yiyecegi midir meali acep? Ah sevgili Juno birkac gun onceden uyariverseydin keske bu kadar surunup parca pincik olmazdim belki.. :( sarkinin guzelligi muzigi yapanlarin tutkusundan geliyor sanirim..mukemmelmis..tabii kadin solistin sesinin guzelligine de diyecek yok.. cok guzel geldi hem muzik hem yazi, tesekkur ederim.

  2. Sevgili Juno, hayata ve kendime dair bildiğim ama yapamadığım pek çok şeyi senin yazılarını okudukça yapma konusunda motive oluyorum. Ruhumun derinlerine iniyorsun, yaşama tutkumu güçlendiriyorsun. TEŞEKKÜRLER:))

  3. Ömrümüzün dersi, duygularımıza, düşüncelerimize, kendimize hakim olmak olsa gerek… Şeytanın avukatı filminde Al Pacino’nun son repliklerini hatırladım, hani şu Keanu Reeves’i dark side’a katılması için ikna etme konuşması.. ömür bir nefs sınavı.. hak ediyorsan, en hayırlı olan zaten önüne serilir…

  4. Sizi takip etmek bir ayrıcalık. Burcu Başak yükseleni Akrep olan biri için bu açılar şu dönemde nasıl? çok kısa da paylaşırsanız minnettar olurum…Zor bir 3 ay sonrası ..şimdiden teşekkürler..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.