Posted in Kısa Dönemli Etkiler

Sivri, Hınzır & Cüretkar Yorumlar; İKTİDAR İLE ARASI NASILDIR?


Botero's Monalisa
Botero’s Monalisa

Herkes öyle ya da böyle iktidara adaydır ve güç adamı bozar ;) Her insanın ”yönetilen olmakla” baş etmek için bir stratejisi ve zamanı gelip de gücü eline alınca ortaya çıkan bir takım ”şaşırtıcı” eğlimleri vardır! İşteeee burçlara göre iktidar halleri! Ayyy yine benden nefret edeceksiniz :)))

Koç ve Yükselen Koç: Yönetilen olduğu durumlarda eğer güvendiği bir yöneticisi varsa sadık bir destekçi hatta kraldan çok kralcı olması mümkündür. Tuttuğu takıma, inandığı lidere, doğduğu mahalleye laf edeni kabak gibi oymaya yatkındır :))) Ama kişiliğine saldıran, haklarını korumayan, güvenlik ve destek beklentisini karşılamayan bir yönetime karşı cephe alıp, direnişe de geçebilir.  Yöneten olduğu durumlarda ise tek kelimeyle ”otokrat” davranır. Gücün onda olduğunu herkese gösterme ve ciddiye alındığını tekrar tekrar kontrol etme ihtiyacı vardır. Alanına el atanı asla unutmaz ve bunu yapana mutlaka haddini bildirir. Eline geçirdiği mevzileri canı/kanı pahasına geri vermemek ve yitirdiği ya da ulaşamadığı her şeyi hırs haline getirmek gibi halleri de vardır…

Boğa ve Yükselen Boğa: Yönetilen olduğu durumlarda ”iyi vatandaş” ya da sevilen bir eleman olmayı önemser. Genelde yönetime yakın olup çıkarlarını onunkiyle paralel tutmayı becerir. Çok güzel ”aferin” alır… Yöneten olduğu durumlarda ise ”tutarsız, inişli çıkışlı” bir tavır sergiler. Bir kere ”herşeyin en iyisini bilen” ve ukalalığı ile çaycıyı bile bunaltan bir yönetici olacaktır. Her dakika değil ama beklenmedik anlarda herkesin işine müdahale edebilir. Öte yandan rutin işler ve sıkıcı sorumluluklar üzerine yığıldığı zaman hafiften bunalabilir. Yaratıcı dehasını spekülatif konulara ve iş geliştirme planlarına adamayı tercih edecek, diğer detaylarla uğraşmak için tuttuğu kişileri de arada bir yapacağı kontrol ve eleştiri ataklarıyla deli edecektir :)))

İkizler ve Yükselen İkizler: Yönetilen olduğu durumlarda ”pimpirikli” davranır. Gözleri ve kulakları sürekli olarak aksak giden durumları yakalamak üzere açıktır. Memnun edilmesi zor bir vatandaş / eleman / ekip oyuncusudur. Takip ve raporlama işlerine koşularak, sisteme entegre edilmesinde sonsuz fayda vardır :))) Yöneten olduğu durumlarda ise aşırı talepleriyle altındakileri bezdirecektir :))) Sürekli ”hayal kurup imkansızı istemeye” bayılır… Her allaan günü değişen gündemine ve tıka basa doldurduğu günlük akışına tahammül edebilenlere ise garip bir bağlılık geliştirir :))) Yani siz onu terk edip sektör hatta ülke değiştirmediyseniz, mutlaka sizi bulur ve iş teklif eder :))))

Yengeç ve Yükselen Yengeç: Yönetilen olduğu durumlarda uyumlu ve destekleyici görünür ve ”asla işgüzarlığa varmayan bir yardımseverlikle” davranır. Patronun / iktidar sahibinin yanında ondan yana görünmeyi ama yönetimden şikayeti olanlara da ”onları çok iyi anladığını ve empati yapabildiğini” söyleyerek, kimseyle fazla çatışmadan yaşar gider… Yöneten olduğu durumlarda ise birden bire sert ve tahammülsüz yanları ortaya çıkar. Bir kere kesinlikle ”haklıdır” ve başka türlüsünü düşünmeye niyeti yoktur. Seri şekilde emirler yağdırır ve istediği gibi yapılmayan şeylerin hesabını asla açık bırakmaz! Ayrıca bağırarak yapamıyorsa bile ağlayarak her istediğini yaptıracağından emin olabilirsiniz :)))

Aslan ve Yükselen Aslan: Yönetilen olduğu durumlarda ”ayrıcalıklı” biri gibi davranır. Yönetime yakın olabilir hatta yönetim namına çalışan bir görevli, iktidarın elinin yetmediği işleri ”halleden” kişi olma rolünü rahatça benimseyebilir. Bu da ”sıradan” vatandaş muamelesi görmekten onu korur ve yönetimin zayıf noktalarını görmesine imkan verir. Yöneten olduğu durumlarda ise ”alan memnun satan memnun” sistemleri kurar… Onun suyuna gidenleri abad edip, hoşlanmadıklarını gözünün ve ayağının altından uzaklaştıran bir stratejisi vardır. Kendisinin eşsiz biri olduğunu düşünen ve koşulsuz bir şekilde memnun edilmek isteyen biriyle ”geçinmeyi bilenler” için ideal bir yöneticidir :)))

Başak ve Yükselen Başak: Yönetilen olduğu durumlarda ”her an her göreve hazır ve nazır” biri gibi davranır. İmkansız sözcüğünü sarf etmekten özenle kaçınır. Sadece kendisine verilen görevlerin fazla detayına indiği ve başlamayı bilip ”pimpirlenmekten” bitirmeyi beceremediği için biraz azar işitebilir ;) Yöneten olduğu durumlarda ise ”gözüm üzerinizde” modeli bir yöneticidir.Sabah namazıyla işinin başına gidip, mesai başlarken gelenlere kötü kötü bakan ve akşam vaktinde çıkmak isteyenlere vatan haini muamelesi yapan gruptandır :))) Soru ve sorgularıyla herkesi bayıltır… Ayrıca bütün talepleri o yapar ve ”hayır” sözcüğünü kabul etmez ama kendisine bir taleple gelinmesinden neffffrettt eder :)))

Terazi ve Yükselen Terazi: Yönetilen olduğu durumlarda ”güvenilir ve ne yapacağı bilinen” biri gibi davranır. Sabırlı ve saygılı olduğu ve kendisine çizilen sınırları aşmaya kalkmadığı için genelde yöneticiler tarafından sevilen bir kişidir. Yöneten olduğu durumlarda ise ”kendini kollayan ve yakınlarını kayıran” bir tutumu vardır. Tanımadığı, bilmediği insana çekimser yaklaşan, güvenmekte problem yaşayan ve kendi eksiklerini ortaya çıkartabilecek ya da yerine göz dikebilecek insanları etrafında bulundurmak istemeyen biridir. İşi geliştirmekten çok, devraldığı haliyle muhafaza etmeye yatkındır. Kendisine çok yetenekli olmasa da ”bir şekilde sadık” insanlardan oluşan bir ordu kurar!

Akrep ve Yükselen Akrep: Yönetilen olduğu durumlarda ”ne yapacağı belli olmayan” biridir. Pimi çekilmiş bir bomba gibi ortalarda dolanır… Olmayacak yerde açık bulur, söyler, yöneticileri dumur eder ve eşşek gibi çalışanlardan çok daha fazla kredi almayı becerir :))) Herkesi onun ağzına bakar hale getirir ama işine gelmedi mi de çeker gider! Yöneten olduğu durumlarda ise ”orada olmak için doğmuş” gibi bir tutumu vardır. Akrep’in yönettiği her yer – ister okul kantini olsun ister bir ülke – ”TEKADAM” prensibiyle çalışır. İşin beyni, kahramanı, yüzü ve tüm madalyaları toplayanı O’dur… Gerisi teferruattır :))) Teferruatın işi O’nun arzularını mükemmelen yerine getirmektir. Haa bir de şeytan tüyleri vardır… Herkese kendilerini sevdirirler!

Yay ve Yükselen Yay: Yönetilen olduğu durumlarda ”canı ne isterse onu yapan” biridir. Eğer kendini adayacağı bir dava verildiyse, kendini kaptırıp yönetime herkesten çok bağlı olabilir. Ama merkezi başka bir hedefe kayınca, onu tutmak mümkün olmaz… Yani çok güvenilir gibi görünen ama ne zaman neye takılacağı belli olmayan bu nedenle de riskli biridir! Yöneten olduğu durumlarda ise ”gıcık” bir tutumu vardır. Bi kerem kimseyi beğenmez! Önüne gelen her işte ve görüştüğü her insanda bir kusur bulur… Ve detaylara kapılıp amacı unutmaya yatkın hale gelir.  Yönetici olarak başarılı olması için, manik ve takıntılı davranmasına engel olacak, geniş yürekli ve iş bitirici insanlara ihtiyacı vardır :)))

Oğlak ve Yükselen Oğlak: Yönetilen olduğu durumlarda ”asker mantığıyla davranan” biridir. Tam bir emir eridir. Ama emirleri çok net vermeniz gerekir… Zira iyi anlatılmamış hedeflere koşmakta zorluk çeker. Bir de iyi ayar vermek gerekir zira vur deyince öldürür :))) Yöneten olduğu durumlarda ise ”dengeleri gözeten” bir tutumu vardır. Acele ettirilmeyi de işine karışılmasını da sevmez… Sözlerini tutar. Kimseye haksızlık etmemeye çok dikkat eder. Ele aldığı her sistemi mükemmelleştirmeye çalışır. Ama bir Oğlak’ın yönetiminde müthiş gelişmeler kaydetmiş bir iş yerinden ya da ülkeden söz etmek mümkün olmaz… Çünkü ani kararlar almakta zorlanır. Keskin geçişler yapmakla ilgili bir sorunu olduğunu gizlemek için de, olabildiğince alışılmış yöntemlere ve sınırlara bağlı kalmaya çalışır.

Kova ve Yükselen Kova: Yönetilen olarak ”uzlaşmayan ve sabit fikirli” biridir. Yalan söylemez… Arkadan iş çevirmez… Ama inanmadığı ve ikna olmadığı hiç bir işi yapmaz. Üstelik kendi işine karışılmasından da hiiiç hoşlanmaz :) Yani çaycı bile olsa, onun bildiği işe kimse bulaşamazzz!  Yöneten olduğu durumlarda ise ”akıllara durgunluk veren” bir tutumu vardır. Kafayı belirli konulara TAKAR! Ama öyle böyle değil, feci takar :))) İstediğini elde etmek için her şeyi gözden çıkartmaya yatkındır. Çok çalışır ve yaratıcı yöntemleri, şık manevraları ile herkesi hayran bırakır. Ama fazla risk aldığı için adapte olunması zor bir yöneticidir. Ya ona hayran olur ve sırf ne yapacağını görmek için yanında kalır , ya da asla güvenemez ve ilk fırsatta gemiyi terk edersiniz ;)

Balık ve Yükselen Balık: Yönetilen olarak ”yanar döner” biridir. Canı istedi mi elinden gelmeyen hiç bir şey yoktur. Dehası ile herkesi hayran bırakır. Ama yan çizmek isteyince de ondan beteri olmaz :))) Renk vermemek konusunda bir dahidir. Çok konuşup hiç bir şey söylenmemesi gereken durumlar için biçilmiş kaftandırlar! Yöneten olduğu durumlarda ise ”işin kapsamını uzay boyutuna taşımaya kalkan” bir tutumu vardır. ”Hocam, şimdilik şunu şöyle toparlayıverseydikkk!” diyenleri ”vizyonsuz cahiller” olmakla suçlar ve ”yapılmamış olanın büyüsü” ile güç bulurlar. Abartmasına çok iyi abartırlar ama cesaretleri kırılınca toparlanmaları zordur. Onların çocuksu cazibelerine kapılıp arkalarından ortalığı toplayacak ve hedeflerine sınır koyacak birileri olmazsa, gemiyi limana vardırmaları biraz zor olur ;)

Advertisements

Author:

Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi

7 thoughts on “Sivri, Hınzır & Cüretkar Yorumlar; İKTİDAR İLE ARASI NASILDIR?

  1. teşekkürler juno… bu hınzır cüretkar sivri ama kesinlikle gerçekçi yorumlardan daha çok istiyoruz inşallahhh :) kalemine sağlık… 3 farklı yönetici kişi var çevremde.yay kova oğlak ve yorumların KESİNLİKLE DOĞRUUU….

  2. Sevgili Juno merhaba. Her zamanki gibi güzel tespitler, elinize sağlık…Bişey soracağım; yükselen burç asıl burcun önüne geçebilir mi? Yengeçten ziyade yay gibi çıktım bu yazıda..Sevgiler…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.