Posted in Uzun Dönemli Etkiler

Yay’daki Mars’ın Neptün Karesi ile İmtihanı; KENDİ EFSANEMİZE MESAFE ALMAK ZAMANI…


by June Leeloo
by June Leeloo

Mars meşrep itibariyle kolayına gelen bir burç olan Yay’a girdi…

Akrep’teki dolaylı ve hesaplı etkiler oluşturma, dış faktörleri dikkate alma, ayar vermek suretiyle sinsi sinsi müdahale etme filan durumları bitti… ”KOP DA GEL!” modu hayatlarımıza hakim olmuş durumda :)

Ancak Mars Yay’daki yolculuğunun ilk haftasında, Neptün karesi ile sınanacak!

MEALİ;

Yay abartılıdır! ”Durmayaydım Eyiydi!” Yay’ın en sevdiği düsturdur…

Mars Yay Burcu’ndan geçerken, özel tim komandosu hallerinin bir tık üstüne transfer olur; kafa yapacak birşey içmiş mücahit moduna bağlayıp ”Ne Duracakmışım Uleyynn!” kıvamına gelir :)

Bize etkisi ise – ne yapsak haklı, ne desek doğru, ne alsak yetmez, ne versek bitmez, ne kadar abartsak NORMAAALL, neyi ezip geçsek SIKINTI YOK – kafasına gelmemizdir.

Hayatta kalma güdümüzü temsil eden Mars, YAY’da yolculuk ederken; normal şartlar altında göze alamayacağımız riskleri almak, durup dururken kalkışmayacağımız zahmetlere heves kabartmak ve aşılmaz gibi görünen tepeleri fethetmek konusunda, daha bir cesaretli ve gayretli oluruz.

BU İYİDİR!

İnsanın arada bir mantığın dur dediği şeye, gönlüyle girip, kendi sınırlarına dair ön-kabullerini test etmeye, olasılıkları keşfetmeye, mucizelere izin vermeye ihtiyacı vardır :)

Ama cesareti yersiz bir cürete, mücadele keyfini anlamsız bir savaşa, özgürlük duygusunu sınırları kaybetme ve hadsizliğe çevirmemek için de, fren pedalının yerini unutmamak gerekir!

Aksi takdirde;

– ”Kafa iyiyken” girdiğimiz işlere, ”kafa normale dönünce” baktığımızda, ”Naapmışım abi ben!” dememiz,

– Ağzımızdan, elimizden, cebimizden çıkanı, gönlümüzden kopanı kontrol etmeden davrandığımız için, had, hudut, insaf, vicdan ölçülerini kaçırmış olduğumuzu GEÇ fark etmemiz,

– YAY’ın verdiği gazla – ”sadece bitiş çizgisini görmek” için gidip, geri dönüş için benzinimizin kalmadığını görmememiz,

Kısacası, en halis niyetlerle, en güzel duygularla çıktığımız bir yolu ya da sorgulanmayan bir haklılık hissiyle başladığımız bir mücadeleyi ”mundar” etmemiz, mümkündür.

Ve Mars’ın Yay’daki yolculuğunun ilk haftasında Neptün ile kare yapması, bizim hata payı yüksek varsayımlar ya da abartılı beklentiler içinde olma, bu nedenle de maksadını aşan ya da hedefi şaşan tavırlara girme eğilimimizi arttırabilir.

AMA BU DA İYİDİR :)

Maksadı aşabildiğimizi, hedefi şaşabildiğimizi, had hudut kavramı konusunda bir sıkıntımız olduğunu, ”tutturuyom istiyom” şımarıklığımız kadar ”AY YOK, ben dayanamiycam!” isyanlarımızın da faydasız ve anlamsız olduğunu, fark etmek iyidir!

Ve HAYAT bu farkındalığı kazandırmak için gerekli olan deneyimleri yaşatarak, bize kötülük yapmaz… Aksine ŞEFKAT gösterir.

Bu aralar, Lilith’in AY Düğümleri ile yaptığı ılımlı açılar da, kişiliğimizdeki varlığını göremediğimiz ya da adını koyamadığımız”gölgeler ile yüzleşmek” konusunda epey bir fırsatımız olacağına işaret etmektedir :)

Yani özetle bu aralar;

– Olmayacak duaya inat yüzünden amin dediğimizi ve sadece kendimize zarar verdiğimizi,

– Kendi kapasitemizi olumlu ya da olumsuz anlamda yanlış değerlendirdiğimizi, bu nedenle de UYGUN hedeflere, gerekli enerjiyi yönlendiremediğimizi,

– Sırf başladı da bitiremedi demesinler diye, suya yazı yazacak mürekkep icat etmeye çalıştığımızı,

– Sandığımız kadar sabırlı, iyi niyetli, gayretli, dirayetli olmadığımızı,

– Anlamsız bir hedefi kişisel takıntı haline getirip, bunun üzerini de ”kutsal cihat”, ”merhamet” ya da ”koşulsuz sevgi” filan gibi bir pastacı şekeri ile örttüğümüzü,

– Ya da hiç sandığımız kadar iyi yürekli, melek tabiatlı ve dürüst biri olmadığımızı.. başkalarını eleştirdiğimiz konularda onlardan farklı olmadığımızı ve tüm saldırılarımızın bize kendimizden utanma duygusu olarak geri döndüğünü,

FARK EDEBİLİRİZ…

Ve emin olun bu son derece  iyidir :)

İnsan hatalı olmaktan nefret eder… Bu nedenle de hatayı düzeltmek yerine, sürdürür! Dünyayı kirleten, yüreği kirleten, umudu ve gelişme imkanını kirleten hep bu KİBİR’dir! Ama hayat kibirli burunlarımızı sürtmeyi iş edinmiştir.

Ve bu çok ama çok iyidir :)

Mars, Yay’da ilerlerken şöyle bir 10-15 gün içinde Jüpiter ve Uranüs ile üçgen yapacak, Chiron ile de kare açıda olacaktır. O zaman yaşayacaklarımız bize tabiri caizse, ”hanyayı konyayı” daha iyi ayırt ettirecektir.

Eğer bu bir haftayı, hayat hakkında  ya da kendi hakkımızda yazdığımız efsanelerin arka planını sorgulayarak, hata yapabilme ihtimalimizi dikkate alarak ve olası hatalardan dolayı NE KENDİMİZİ NE DE BAŞKALARINI fazlaca yargılamadan, ılımlı ve çözüme odaklı adımlar atarak geçirirsek, ufuk daha açık, gök daha aydınlık olacaktır.

Ben hep erdem peşinde gezdim ama eğer dürüst olamadıysam, bil ki seni değil kendimi kandırdım diyor üstat… Sözler aşağıda… Müzik daha aşağıda :)

”Teldeki bir kuş gibi
Gece vakti nara atan bir sarhoş gibi tıpkı
Yolumda özgür olmayı istedim
Oltaya takılmış bir yem
Ya da eski moda bir şövalye gibi
Bütün ödüllerimi başkalarına dağıttım
Ve yine de nazik olamadıysam sana karşı
Umarım buna aldırmamayı başarabilirsin
Eğer dürüst olamadıysam
Bil ki, seni değil kendimi kandırdım
Tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi
Ya da alnından boynuz çıkmış bir canavar
Tırmalayıp uzaklaştırdım bana yaklaşmak isteyenleri
Ama bu şarkı benim yeminim olsun
Kendimi hepinize bağışlatacağım
Sopasına dayanarak yürüyen bir dilenci gördüm
Bana neden bu kadar çok şey istediğimi sordu
Ardı gölgeli bir kapıya yaslanmış güzel bir kadın ise
Neden daha fazlasını istemediğimi
Bense teldeki bir kuş gibi
Gece vakti nara atan bir sarhoş gibi tıpkı
Hep yolumda özgür olmak istedim”

LEONARD COHEN

Advertisements

Author:

Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi

30 thoughts on “Yay’daki Mars’ın Neptün Karesi ile İmtihanı; KENDİ EFSANEMİZE MESAFE ALMAK ZAMANI…

 1. Bekliyordum yazını bir Yay olarak.Mars neler getirecek senden dinlemek iyi gelecekti biliyordum.Ağzına ,kalemine sağlık.Gözüne ,gönlüne ,aktardıklarına ,bakış açına şükür.

 2. “ama hayat kibirli burunlarımızı sürtmeyi iş edinmiştir” :) şahaneydi vallahi doğru.

  Benim burnum sürtülsede , hala yukarı bakıyor bir tarafı çaktırmadan :))) ateş grubu olduğumdan mıdır nedir bazen çok büyük sözler sarf ediyorum :(( kibri törpülemek için de bir ders veriyor musunuz :))) özellikle öfke anında büyük sözler ağzımdan çıkıveriyor , ne tavsiye edersiniz bununla ilgili hayatın önerisi nedir ?

  mütevazı Oğlak Juno, siz toprak burcu olduğunuz için şanslısınız nitekim toprak tevazudur değil mi :) şaka bir yana , hayatın öğretmek istediği bir dersi o dönem öğrenememişsek , bir başka dönem(zaman) mutlaka bize öğretecektir öyle değil mi ? kısacası bu dersi alttan vermek zorundayız diymi hocam, kaçış yok :)))

 3. şu anda ohaaa,çüşşşş diyorum kendime !meğersem yine yanlış bi yerlere dört nala koşuyormuşum,korktum;ben artık kuyruğunu satürne kaptırmış zavallı bi akrebim çünkü :) junocum sevgilerrr,mırrrr :)

  1. Ben de bilemiyorum Elf’cim :)
   Niye buradayız…
   Kendimizi gerçekleştirmek için mi?
   Kendimize rağmen gerçeği yansıtmak için mi?
   Yol uzun… iş büyük :)
   Sevgilerimle

 4. Juno merhaba ..bloğunu bir kaç dakika önce buldum ve anlatımına bayıldım :)) sesli güldüm okurken ve tebrikler gerçekten nokta atışı yapmışsın. Bende bir balık olarak doğmuş ay burcu oğlak olmuş ve yükselen için Yay burcuna çarpılmış ortaya karışık bir türüm :)) ve astrolojiye bayılarak inanırım:))) Paylaşımların için tebrikler teşekkürler ve sevgiler :)))

 5. başkalarını eleştirdiğimiz konularda onlardan farklı olmadığımızı ve tüm saldırılarımızın bize kendimizden utanma duygusu olarak geri döndüğünü, bu nasıl bır cumledır boyle benı benden alan Junocum

 6. Junocum harikasın:) Hemencik okundu sindirilecek:) scorpio demişsin ya kuyruğunu satürne kaptırmış zavallı bir akrep diye.biz yaylara gelecek sıra kuyruğunu satürne kaptırmış zavallı yaylar olarak galiba:)) Allah hayırlısını versin. Tüm yorum yazan arkadaşların da ellerine,yüreklerine sağlık:) keyifle okuyorum.sevgiler hepinize:)

 7. uzun süredir yazdıklarınızı takip ediyorum.. yorumlarınızın bu derecede yaşadıklarımla örtüşmesi bir yana ifadenize bayılıyorum..

 8. Selam değerli Junimm,
  Gökyüzü bir garip bu aralar ama gariplik İYİDİR :))
  Dün gariplik üzerine tefekkür ettim..hani Resûlallah buyurdu, size deli demedikce imanınız sahih olmaz..hani garib lafzinı çok kullanır ya Hz muhammed sav.. Garip hani iki anlamda; ilk anlamı tuhaf acayip deli gibi birşey..İkinci anlamı yardıma muhtaç.. Demek ki garipsenmedikce (deli gibi olmadıkça) iman sahih olmayacak..O halde varsın deli desinler bize:)) Haa bir de gariplik ile gurb kelimesini benzettim belki arapça kökenleri aynıdır..hani gurb yani yakinlik de gariplik ile bağlantılı olabilir diye düşündüm sonra..hani o da gurbetle bağlantılıdır..gurbette insan Garip tir. .
  sevgilerimle..
  öpenziiiii öpenzelaaa..

 9. Junocum hatrın için neptünü 1 hafta bekliycem:) ama ondan sonraki hafta;) fırsatçılık yapıcam şu 3’lü gelene kadar.. şimdiden heycanlandım:))

 10. Bir haftadır gördüğüm kâbuslar buymuş.
  Yine burnumu sürtecek ve “dipteyim, sondayım” şarkısını söylerken aslında inişin daha yarısında olduğumu hatırlatacak.
  Ve mars sayesinde yine her şey zoruma gidecek.
  :p

 11. Sizi takip ediyorum ve üslubunuzu seviyorum fakat olasılıkları ve nasıl hissediyor olabileceğimizi anlatan bu yazılarda tarih aralığı vermiyorsunuz… Tamam Mars, Yay’da ama hangi tarih aralıklarında? Ne zamana dek etkisini sürdürecek vs?

  1. Sevgili Zeynep, bu yazı Mars-Neptün karesi hakkında ve ben 1 hafta kadar etkili olacağını söyledim.
   Yazı bir Mars Yayda yazısı değil. Öyle olsa zaman aralığını elbette verir ve hatta burçlara göre yorum filan da yazardım.
   Sevgiler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.