Posted in Kısa Dönemli Etkiler

Venüs Chiron Üçgeni… Endişeli Yüreklere Tavuk Suyuna Çorba


Chicken-Soup by GoodFood
Chicken-Soup by GoodFood
Bu yazı Babam ve Sevgili Öğretmenim’e Adanmıştır…
O’nun eşsiz emekleri olmasaydı ben hayatı OKU’yamazdım!

Bugün Yengeç’teki Venüs ile Balık’taki Chiron arasında TAM ÜÇGEN açı oluştu… Ayrıca, Venüs Merkür Kavuşumu, Chiron, Kuzey ve Güney Ay Düğümleri arasındaki UÇURTMA formu, bu oluşumla daha da etkin hale geldi. Ay’ın gün boyunca  önce Güneş sonra da Jüpiter ile 60’lık açı yapması da, ŞİFA BULMA enerjisine destek veriyor… MEALİ;

Uçurtmayı irdelemekte fayda var MEAL bulmak için… Kökü Kuzey Ay Düğümünde yani varılması gereken noktada… Bu nokta Pluto ve Mars tarafından yönetilen Akrep’te… Pluto’nun Güç Anlayışı’nın yeniden yapılandırılması ile ilgili olduğunu dünkü yazıda geniş olarak açıklamıştım. Mars ise Neptünle ve yavaşça gündeme giren Chiron ile yaptığı kareler yüzünden, aşkın ve taşkın, hesapsız ve aşırı idiialı tavırların, inanç sistemimize zarar verdiğini dile getiriyor. Şimdi burada azıcık daha uzun durmak istiyorum;

İnsanın yaşamayı arzu etmesinin, hayata tutunmasının temelinde, VAR OLMAYA bir anlam yüklemesi yatar… ANLAMLI olanın ne olduğu hakkındaki varsayımlarımızı ise, bizi yetiştiren aile, içinde büyüdüğümüz toplum, dahil olduğumuz din ya da dünya görüşü sistemi, belirler. Okuduklarımız ve düşündüklerimizle bizler de bunların üzerine geliştirmeler yaparız. Böylelikle zaman içinde bilinç altımıza ANLAM hakkında bazı ”olmazsa olmaz” kalıplar yerleşir.

Ama bazen de bu kalıplar  – Mars Neptün karesinin temsil ettiği üzere – birbiriyle çelişir;

 • Anlamlı bir iş yapan insanın sosyal konumu itibarlı ve cebi doludur – Bazen manevi ilkelerimiz ile ters düşmeyi sineye çekmezsek, işimizi ve dolayısıyla konumumuzu hatta eşimiz ve çocuklarımızın saygısını kaybedebiliriz.
 • Evlilik kutsaldır – Sadakat sıkıcıdır.
 • Toplumda gördüğümüz haksızlıklara karşı çıkmak gerekir – Durup dururken rahatını ve düzenini bozmamak gerekir.
 • Saygısıza haddini bildirmek farzdır – Baş edemediğin güç karşısında geri çekilmek akıllıcadır.

Böyle yüzlerce örnek yazılabilir… Böyle çelişkilerin orta yerinde kalmak, bir süre sonra hayatın ve varoluşumuzun anlamı hakkında sorgulama içine girmemize neden olur. Kendimizi ÇIKMAZ’da hisseder ve açık ya da örtülü bir depresyona girer, hayattan tat almamaya başlar ve geleceğe dair umutlarımızı yitiririz!

Akrep’teki Kuzey Ay Düğümü, bu endişe, bedbinlik ve umutsuzluk hislerine neden olan anlam çelişkilerimize, yepyeni bir gözle bakarak, hayat yolumuzu açmaya davet ediyor bizi.

Uçurtmanın burnunu çevirdiği Güney Ay Düğümü ise, Venüs’ün yönetiminde olan Boğa’da… Bu konum geçmişten gelen değer anlayışımızı ve ön kabullerimizi temsil ediyor ve onları gözden geçirip oluşan delikleri onarmak ya da bazı ön kabulleri iptal etmek gerektiğini gösteriyor. İyi de NASIL?

İşte uçurtmanın kulakları olan Chiron ve Venüs’ün yaptığı tam da bu! ”UMUTSUZ DEĞİLSİNİZ… UMUT SİZSİNİZ” diyor gökler bize. Yeter ki ”zaten hep…” diye başlayan yılgınlık cümlelerine bir son verin! Şöyle bir bakın etrafınıza bakalım, sizin ”olmaz” dediklerinizi şıppadanak oduruveren neler neler oluverdi bugünlerde etrafınızda…

Bizim eski değer yargılarımıza göre ‘’beğenmediğimiz ve gidişatlarında pek bir hayır görmediğimiz veletlerin’’ günlerdir sokaklarda yürür ve parklarda yatıp kalkarken yaptıkları en büyük hizmet, aslında İÇİMİZDEKİ UMUT AĞACI’nı canlandırmak oldu… Aslında onlar yalnızca resmi iktidara değil, içimizde mıh gibi duran ve hepimizi varsayımlarımızın kölesi yapan, sosyal ve mantıksal ön kabullerin iktidarına da NANİK yaptılar :)

Yani bize GELECEK’ten korkmanın beyhude olduğunu… BÜYÜK SENARYOYU YAZARININ, bizim  dar ve cahil kafalarımızın çok ötesinde planlar yaptığını ve İSTİKBAL’in GENÇLERDE olduğunu bir kez daha kafamıza kafamıza çaktılar… Hem de bizim alıştığımız gibi nalet nalet söylenerek ya da bağırarak değil… GÜLÜŞÜP EYLEŞEREK!

Parkın akibeti ne olur bilmem… Mahkemeden ne karar çıkar ya da referandumda hangi düşünce kazanır… Benim tek bildiğim İNSANLIK KAZANDI! Sıcacık bir tas tavuk suyuna çorba gibi geldiler, endişeli ve umudu yitirmiş gönüllerimize… Onların da gönülleri şad, yolları açık olsun :)

Bu arada yaşamını yitiren biri polis dört vatandaşımıza da gani gani rahmet, yaralananlar da tez şifalar olsun…

The Times They Are A Changing … Bob DYLAN

http://www.youtube.com/watch?v=sbMlHGEICuY

Advertisements

Author:

Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi

12 thoughts on “Venüs Chiron Üçgeni… Endişeli Yüreklere Tavuk Suyuna Çorba

 1. Eline sağlık bi kere daha sevgili Junomuss :) Yazıyı adadığınız sevgili babanız ve öğretmeninize de sizdeki katkıları için teşekkür ediyorum. güzel yüreğinizi bizlere açmanızda katkılarına. Hayattalarsa uzun ömür, aksi halde sonsuz rahmet ve huzuru bulmuş olmalarını dilerim.

 2. sevgili juno, 90 kuşağı gençlerin, kuşak gezegenlerinin, pluto akrep, uranüs oğlak olduğunu gördüm. sayelerinde birşeyler dönüşüyor.
  bizim ülkenin natal haritasındaki, k.a.d nasıl yorumlanıyor? gitmemiz gereken yol nedir?

  1. KAD Turkiye Haritasında Başakta, 3’üncü evde… Yani Türklerin düşünceyi davranışa, hayali elle tutulur gerçeğe, geleceği gündeliğe dökmeyi öğrenmesi, bazı şeyleri güzel idealler olarak değil somut yapılar haline getirmeyi kabul etmesi gerekiyor! Bizler mükemmel bir geleceği hedeflerken, bunun yol taşlarını sabırla döşemeyi ihmal edebiliyoruz… Ayrıca KAD yöneticisi Merkür de 5’nci evde Terazide ve 7’inci evin yöneticisi Satürn ile kavuşuyor… Bizim demokrasi düşüncesini hayata geçirmemiz va sağlamlaştırmamız gerekiyor. Kendi nüvemizi oluşturan bileşenlerle uyum ve birlik sağlayamazsak, düşmanlarımızın uydusu olmaktan asla kurtulamayacağız! Sevgilerimle :)

 3. ne guzel olmus burasi:) yeni arkadaslar katilmis,cig gibi buyumus yoluna eslik edenler.uzun bir aradan sonra eli bos gelmedim.Guzel bir soz getirdim sana Halil Cibran’dan.Umarim hosuna gider.Seni ve tum dostlari tekrar selamlarim.Guzel yuregine saglik.Sevgimle
  “Tasidigin fener senin degildir,soyledigin sarki senin yureginde bestelenmedi,isigi tasisan bile isik olamazsin,gitarin tellerini titreterek gitar calamazsin.” Halil Cibran

   1. hosbuldum:) kisa sureliginede olsa.karabatak gibiyim bir var bir yok.Yengecte degilim ama seviyorum kendime kacmayi.Ustumu ortup demlenmeyi:)Basarilarina duaciyim guzel insan.. Yureginin sesi daim olsun. Sevgilerimle..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.