Posted in Ay Döngüleri

10 Mayıs 2013, YENİAY ve GÜNEŞ TUTULMASI BOĞA Burcunda, Burçlara Göre Etkiler


''GURUR ve ÖNYARGI'' kapak illüstrasyonu
”GURUR ve ÖNYARGI” kapak illüstrasyonu

10 Mayıs 2013, Cuma günü sabah saat 3:30 sularında Yeniay ve Güneş Tutulmasını bir arada yaşayacağız… Benimseyeceğimiz tutum doğrultusunda, uzun vadeli etkileri olacak bir geçiş basamağındayız!

 • Güneş & Ay kavuşumunu içeren Boğa Stelyum’u, bu tutulma ve başlangıç anında, Boğa’nın doğal evi olan 2’inci evde yani değerler evimizde yerleşmiş olacak.
 • Boğa’nın yöneticisi Venüs’ de ikinci evde ama İkizler’e taze bir selam çakmış vaziyette… Yani tutunduğumuz doğrular, sarıldığımız iddialar, benimsediğimiz varlık göstergeleri ile gerçekler arasında bir nitelik farkı var…
 • Güneş & Ay Kavuşumu yani TUTULMA, Yükselen ile yani anın senaryosu ile tam bir üçgen yapıyor. Bu durumda TUTULMA’dan korkmaya gerek yok. Ama anın Yükseleni Balık ve klasik Yöneticisi Jüpiter 3’üncü evde İkizler’de… Bu Jüpiter, Yükselen ile tam kare açı yapıyor. Dolayısıyla TUTULMA ve Yeni AY’ın mesajı pek de işimize gelmeyebilir :) Abartılarımız, kabartılarımız, üstten almalarımız, arkadan dolanmalarımız, olmadık iddialarımız ya da taleplerimiz, pek de hoşumuza gitmeyecek bir şekilde yüzümüze vurulabilir… Yani Yeni AY, bizim görünmesini istemediğimiz yanlara ayna tutabilir ve Güneş Tutulurken biz de olaylar ve insanlar karşısında tutulup kalabiliriz!
 • Güneş & Ay kavuşumuyla neredeyse birleşen Güney Ay Düğümü, 8’inci evde Akrep’teki Kuzey Ay Düğümü ve 12’inci evde yer alan Juno arasında, amansız bir T-kare var. Biz nefsi müdafa altında saklanıyoruz bir köşelere ama, bu saklanışın ne ecele faydası ne ömrümüze hayrı var! Yandaş, yoldaş, gönül kırığı ya da can düşmanı bellemeye çalıştıklarımızın da bizden pek farkı yok…
 • Kuzey AY Düğümünün yöneticisi Mars, Güney AY Düğümü ile birleşiyor. 10’uncu evdeki Pluto ile 1’inci evdeki Uranüs arasında ne zamandır varolan kare de iyice keskinleşiyor… Anın yöneticisi olan Satürn ise, Kuzey Ay Düğümü ile geniş orbu bir kavuşum, Neptün ve Pluto ile de geniş orblu olumlu açılar yapıyor…

MEALİ;

Matta Cüz 12:13 – ”Ve O adama elini uzatmasını söyledi. Adam (sakat olan) elini uzattığında, onun da tıpkı diğer eli gibi dümdüz olduğunu gördü” 

Biz hep sakat, eksik, hatalı olan yanlarımızdan utanırız! O kadar utanırız ki, yalnız başkalarından değil, kendimizden de saklarız onları… Yani hatalarımızı, eksiklerimizi inkar ederiz… Kör, sağır ve dilsiz oluruz onlar hakkında… GURUR dediğimiz ama aslında KİBİR’den başka bir şey olmayan bu iç-düşmana sahip çıkmak adına, ONUR’umuzdan fedakarlık eder hale geliriz!

Oysa sakat elini uzatmayan ve yardım istemeyen, yani hatasını itiraf edip telafisi için bir fırsat, eksiğini tamamlamak için bir umut, ters gideni düze çevirmek için bir yol aramayan, bahane bulan, başkalarına kabahat bulan, kendine hep bir kaçacak delik bulan insan, kendini daima eksik, yetersiz, ayıplı, onursuz, değersiz, gereksiz hissetmeye devam edecektir. Duruşu hakkında daima kaygılı olacak, sorumluluktan kaçtığını bilmenin yükü daima sırtını kamburlaştıracaktır. Yani dik durayım derken daha da bir eğilecektir başı…

Sakat elimizi, kırık yanımızı, eksik, hatalı, işlevsiz, yararsız olsa da üzerine titreyerek örtmeye ve her türlü müdahaleden uzak tutmaya çalıştığımız duygu-düşünce-davranış kalıplarımızı korkmadan uzatıp değişimin bir parçası olmayı kabul etmek hakkında dersler yaşatacak bize bu Güneş Tutulması! Yeni AY’ın teması ”Kibirimizi Feda Edip Onurumuzu Geri Almak” olacak…

Bazılarımız ödememiz gereken maddi manevi borçları, bazılarımız itiraf ve telafi edilmesi gereken suçları, bazılarımız ertelenmiş özürleri, bazılarımız kaytardığı işleri, bazılarımız kabul etmediğimiz eksikleri ve hataları, bazılarımız boş yere anlam ve önem yüklediğimiz için bizim hayatımızın anlamını eksilten şeyleri bırakıvereceğiz hayatın bize uzanan ellerine… Bırakıvereceğiz ve onların yükünden kurtulacağız :) Belki yeni yükler binecek bunun bedeli olarak sırtımıza ama sakat olan ve saklı tutulan elimiz de yepyeni ve sapasağlam olacak tıpkı diğeri gibi… Gücümüzü, öz-saygımızı, onurumuzu, yeniden olumlu ve anlamlı birşeyler yapma ve üretme yeteneğimizi, hayata övünülecek bir şeyler katma fırsatını, yani hayata verdiğimiz değeri ve yüklediğimiz anlamı, geri kazanacağız!

Bazılarımız yine kaçırmaya, yine saklamaya çalışacak elini… KİBİRLİ ve ÖZÜRLÜ olmayı seçecek… Canı bir daha yanacak aynı yerden… Belki fark edecek, belki etmeyecek ve başkalarını ya da basitçe hayatı suçlayacak… Yani bir başka bahara kalacak tazelenme umudu!

Yeni AY ve Güneş Tutulması’nın BURÇ ve YÜKSELEN  BURÇ’a göre etkileri AŞAĞIDA yer alıyor… Ama Yeni Ay’ın girdiği burçtan ziyade haritanızda düştüğü ev önemli olduğu için, bir önceki ya da bir sonraki burcun yorumu da size uyuyor olabilir… Demedi demeyin :)

Arzu ederseniz okurken müzik de dinleyebilirsiniz; SORRY Seems To Be The Hardest Word – Bazen Üzgünüm Demek Çok Zor Gelir …  bir değişiklik yaptım NATALY DAWN’dan ekledim :)

KOÇ ve Yükselen KOÇ:  Koçlar için kendilerine söyledikleri yalanların yerini gerçek ile doldurma ve kapattıkları, ihmal ettikleri yaraları şefkat ile iyileştirme zamanı… Herşeyi kontrol altında tutuyor gibi görünseler de aslında, herşeyin ellerinden kaçması an meselesi gibi bir his var içlerinde. Güvensizlik duygusu onları hiiiç bu kadar endişeye sürüklememişti! Ama güvenin yeniden yapılandırılması için, yaprak gibi titreseler de bir adım geri atmamaya kararlı oldukları duruşların, vatan toprağı belleyip bir kıdımını feda etmedikleri konumların feda edilmesi ve iki çift samimi laf ile ortalığın toparlanması şart…

BOĞA ve Yükselen BOĞA:  Boğaların ne isteyip ne istemediklerini pek bilmedikleri, üstlerine aldıkları görevleri, etiketleri nasıl taşıyacaklarını kestiremedikleri bir zaman. Ama bunu ne kendilerine ne de başkalarına itiraf edemedikleri de bir gerçek! Na-malup ağır sıklet boks şampiyonu moduna bağlama halleri var üstlerinde ama, gelin siz bir de içlerinde ne fırtınalar kopuyor diye sorun… Kendilerini olduklarından daha güçlü ve aslında ne kadar hazır olduklarını bilmedikleri işbirlikleri ve ilişkilere pek açık gibi göstermeyi bırakmaları, akıllarının yatmadığı, gönüllerinin almadığı noktada da bir time-off almaları, ilişkilerine bir çerçeve koymaları ya da konulan çerçeveye sığmak için samimiyetle çaba göstermeleri şart!

İKİZLER ve Yükselen İKİZLER:  İkizler bu Güneş Tutulmasında onları korkutan gerçekler ve hayatlarında bir türlü tamamlayamadıkları dönüşümler ile yüzleşecekler. Hesaplaşmalarının daha çok içsel olma ihtimali çok yüksek. ”Benim hayatımın anlamı ….’dır. ” cümlesindeki boşluğu doldurmak için kullandıkları sözcüklerin içi boşalmış gibi  gelebilir.  Kendilerini olduklarından daha farklı bir yere pozisyonlama gayretinin başta onları sıkmış olması, bunun sebeplerinden biridir! Bir sebep de oldukları ya da istedikleri gibi davrandıklarında, çok önemsedikleri bazı onayları alamamak, ya da önemsedikleri bazı konumları yitirmek korkusu… Ne yapmaları lazım? Elbette önem ve öncelik sıralamalarında dürüst olmaları! Sevilmek, beğenilmek, onaylanmak, duruşuna konumuna halel getirmemek hayatı keyifli hale getirebilir ama, HER SEÇİŞ BİR VAZGEÇİŞTİR!

YENGEÇ ve Yükselen YENGEÇ:  Yengeçler bu Güneş Tutulmasında ENDİŞELİ bir modda olacaklar… Alıştıkları ve zevk aldıkları şeylerin tehlikeye girdiğine dair bir gerilim hissetmeleri çok mümkün. Tanıdık, bildik yöntemlere, ortamlara ve insanlara tutunamadıkları bir dönemden geçiyorlar. Bu nedenle hayatlarını toplamak, iç bütünlüklerini korumak, kendilerine güvenlerini ve hayattan aldıkları zevki tazelemek her zamankinden daha zor geliyor olabilir. Yani aslında DESTEKSİZ ve SAVUNMASIZ kalmaktan dolayı mutsuzlar… Yaşadıkları korku hatta panik hissinin de, azcık abartılı bir  boyuta vardığını ve aslında bir kaçışın kamuflajı haline geldiğini kendilerine itiraf etmelerinde fayda var! Bunu her zaman zevkli ya da kolay bulmasanız da KENDİNİZDEN SİZ SORUMLUSUNUZ Yengeç Kardeşler :)

ASLAN ve Yükselen ASLAN:  Aslanlar bu Güneş Tutulmasında prestij konusu haline getirdikleri konulardan – iş, sosyal konum, medeni hal, toplumsal onay – yana  hayal kırıklığı ya da endişe yaşayabilirler! Hayatlarına çeki düzen vermek konusunda isteksiz davranmaları ve herşeyi oluruna bırakmaları en sonunda onları sıkışmış hissettikleri bir duruma getirmiş olabilir. İş, sağlık, çalışma ve yaşama ortamı gibi konularda onların göze alıp da yapamadıkları bütün değişimler, sürpriz gelişmelerle gündemlerine yerleşiyor… İsteseler de istemeseler de gündelik düzenlerinde köklü değişiklikler yapma mecburiyeti ile yüzleşecek Aslanlar bu Yeni AY sürecinde. Kolay gelsin Kedicikler :)

BAŞAK ve Yükselen BAŞAK:  Başaklar bu Güneş Tutulmasında inandıkları, iddia ettikleri, eleştirdikleri, savundukları, saldırdıkları, hayal ettikleri, umut ettikleri konularda, somut adımlar atamadıkları gerçeğiyle yüzleşecekler… Düşünce ve heveslerimiz, onları hayata geçiremediğimiz zaman sadece bir iyiniyet ya da bir böbürlenme vesilesi olarak kalmaya mahkumdurlar! Evet, belli ki siz bazı konularda atıp tutmaktan pek hoşlanıyor, bunu bir prestij meselesi haline getiriyorsunuz… Ama bu konuda pek az şey yaptığınızı kabul edin. Dolayısıyla ya söylediklerinizi yapın, ya da yapamadıklarınızla ilgili planlarınızda bir değişiklik yapın… Bu arada, yüzleşmelerin Başak için çok zor olduğunun da altını çizmek isterim! Başak, sütten ak baldan temiz olduğuna inanmak istediği için en büyük zaaflarını daima görmezden gelir. Ama bu Yeni Ay size bu konuda fazla şans vermeyebilir…

TERAZİ ve Yükselen TERAZİ:  Teraziler ”THE END” teması üzerinde derin ve kapsamlı bir çalışma yapacaklar bu Güneş Tutulması sürecinde… Terazi noktayı koymaktan nefret eder. Hep seçimi biri yapsın, kendisi de konum alsın ister ama bu defa olaylar tahammül sınırlarını aşmış boyutta! Yalnız eleştiri, beklenti ve yargılama boyutunda kalamayacak, elinize kılıcı alıp kafa da kopartacaksınız… Bu size kendinizi mutlu, güçlü, değerli, anlamlı hissettiğiniz konularda ENGELLİ ya da KISITLANMIŞ hissettirecek bir karar olabilir. Ama bu kararı alarak aslında siz anlamsız beklentilere bir son vermiş ve yaşamınızın tekdüze akışında, artık önüne geçilmesi mümkün olmayan bir değişimi başlatmış olacaksınız. KOLAY GELE :)

AKREP ve Yükselen AKREP:  Akreplerin ucu bucağı hepten karışmış hayat kontratlarına bir çeki düzen vermeleri, amaçsız ve sonuçsuz davranışlarına bir DUR demeleri gereken bir zaman! Kendinize dürüst olarak bir sorun: ”Ne İstiyorsunuz?” Ne istediğinizin adını koyduktan sonra yine sorun: ”Bunun için ne yapıyorsunuz?” Aradaki farkın suçu emin olun kimseye ait değil! Hayatımı değiştirmek, ya da bazı kalıcı atılımlar yapmak istiyorum diye diye bu güne geldiniz ama ortada sizi bunaltan bir karmaşadan başka bir şey yok. ”Ben hiç mutlu olamayacak mıyım?” diye soran Akrepler; sizi mutlu eden girişimler de, taşınması gereken bir sorumluluk, özenle yürütülmesi gereken bir projeye dönüşüyor biliyorsunuz. Dolayısıyla heves ve tercihlerinin gereğini yapmayanların, beklemedikleri sonuçlara razı geleceğini hatırlatmalıyım üzülerek…

YAY ve Yükselen YAY:  Yay’ların yayılmaya bir son vermeleri lazım artık! Günlük yaşamınıza bir çeki düzen vermeye mecbursunuz… Bu aralar, tembelsiniz, mızmızsınız, kafanıza yorganı çekip yatmak, DEPRESÜF olmak ve kimseye hesap vermemek istiyorsunuz amaaaa, MÜMKÜNÜ YOK! Yay Kardeşler :) Gün toparlanma günüdür… Gereksiz işleri ayıklayıp, öncelikli olanlara odaklanmak, sırf korktuğunuz ya da gözünüz yemediği için kalkışmak istemediğiniz işleri tamamlamak, yaptığınız kontratların açık kalmış uçlarını toparlamak durumundasınız. Bir de – nasıl yapacaksınız bilmiyorum ama – olur olmaz ilişkilere girme arzunuza az bişey dikkat edin :)))  Kaybettiğiniz güvenlik ve öz-değer duygusunu, neye hizmet ettiği belli olmayan ilişkiler yerine koyamıyor, hatta azaltıyor! Bunu çoktaaan anlamış olmanız lazım…

OĞLAK ve Yükselen OĞLAK:  Valla birgün Oğlaklara bunu söyleyeceğime inanmazdım ama: ”DAĞILDINIZ SİZ!” Yani bir serseri hal geldi üstünüze ki, değme gitsin :))) Keyfe keder yaşamak arzusu, eğlencenin ve heyecanın dibine vurma eğilimi, çapkın mapkın bir haller… Fakat verdiğiniz sözlerin uçları salkım saçak yerlerde sürünüyor! Risk almaktan öte, neredeyse sorumsuz davranmaya başladınız. Oğlakcımlar, siz böyle şeylerin altından kalkamazsınız :) Bakın sonra insanlar sizin için güvenilmez filan demeye başlarlar, neme lazım kahrolursunuz! Ayrıca etrafınızdaki insanlara da biraz dikkat etmenizde fayda var… Siz böyle herkesle yüz göz olmaz, her iple her kör kuyuya inmezdiniz. Ama sanki bu aralar iple sapı birbirine karıştırmaya başladınız. Ay yazarken bi fena oldum :))) Ben de Oğlak’ım! Tez derlenip toplanılsın ki, Güneş tutulması akıl tutulmasına dönmesin :)

KOVA ve Yükselen KOVA:  Kovaların güvenlik arzusu ile bir alıp veremedikleri var bu aralar. Herşeyi FAZLASIYLA somut, kalıcı, belirli hale getirmek hevesine kapıldılar bir süredir ama biliyorsunuz ki sizi bir yerden sonra böyle şeyler sıkıntıya sokar! Siz çiçeği bahçede sever, ama saksıya koyup sulamanız gerekince fenalık geçirir ve kurutup günaha girersiniz. Yani kendinizi bilin de öyle davranın diyorum :) Elinizi kolunuzu kendiniz bağlayıp, sonra SIKILDIIIMMM diye kabahati başkasına atmayın. Sizin hayatınızın sınırlarını KABUL EDİLEBİLİR tanımlar ile yeniden yapılandırma zamanınız gelmiş… Bitirmeniz gerekenleri bitirin ki, başlamanız gerekenlerin aklı sizde, sizin aklınız da onlarda kalmasın. Siz sırf kendinize olan derin güvensizliğinizle yüzleşmemek için, güvence haline getirmek istediğiniz formatlara saplanıp kalacak insan değilsiniz!

BALIK ve Yükselen BALIK:  Yaptınız, ettiniz, gezdiniz, tozdunuz, bol bol konuşup, bir sürü işe burnunuzu soktunuz da… NE OLDU? Gün hesaplaşma günü… Dökün şekerim olanı biteni önünüze! Koyun alt alta ama, kandırıkçılık yapmadan koyun! Basit dört işlemler yeterli durumun adını koymak için… Kaçınmayın adını koyun! Ve kendinize yeni hedefler ve bunlara uygun SINIRLAR KOYUN. Sınır adabı, Balık’ın bitmeyen değil artık öğrendiği ders olsun bu Yeni Ay’da… Güneş Tutulmasının dalgalarından kumsalınızda geri kalan, bir melodram olmasın. Yeni Bir Yol Haritası olsun :)

Advertisements

Author:

Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi

12 thoughts on “10 Mayıs 2013, YENİAY ve GÜNEŞ TUTULMASI BOĞA Burcunda, Burçlara Göre Etkiler

 1. Yorumlarınızı renkli çiçekli bir blogdan okumayı, seçtiğiniz müzikleri dinlemeyi ve sizi seviyorum. Aşk ve sağlık sizinle olsun..

 2. her yazınızı şaşırarak okuyorum, bilin istedim……. sabrınız bol, sevginiz bereketli olsun…. sevgi ve teşekkürlerimle:)

 3. o kadar hoş tarzınız ve yazılarınız var ki nerdeyse hergün merakla bekliyorumm :)
  size bir soru sormak istiyorum izin verirseniz; güneş, yükselen ve ay burcu kadında önemlidir bunu biliyorum zira kişide ne şekillerde ortaya çıkarlar merak ediyorum..mesela ben akrep boğa yay’ım (hepsini de hissediyorum maalesef :))) yani hepsinimi okumalıyım yoksa daha net bir açıklaması varmı?? kısaca bilgilendiriseniz çok sevinirim..sevgilerimle :)

  1. Bu tür ay döngüsü ve transit yorumlarında Yükselen ve Asıl Burç dikkate alınmalıdır. Ay Burcu sizin ruh halinizi etkiler ama bu yorumlarda dikkate alınmaz. Sevgilerimle :)

 4. burayada yorum yazmak istedim şimdi, yazdıklarınızı tekrar tekrar okuyorum, cümlelerinizde yer alan ifadeleri düşünüyorum, ancak bu kadar güzel betimlenebilir bir durum, gerçekten sizin hayranınız oldum ben, bol bol zamanınız olsun ve yolumuzda bizi daha çok aydınlatın emi, sevgiyle ve sevdiklerinizle kalasınız…..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.