Posted in Astroloji Hakkında Genel, Burçlar

KUZEY AY DÜĞÜMÜ KOÇ’ta ya da 1’inci EV’de


''Ayakta kalmak yalnız olmak değildir... Hayatla yalnız da başa çıkabilecek kadar güçlü olmaktır''
”Ayakta kalmak mutlaka yalnız olmak değildir… Hayatla yalnız da başa çıkabilecek kadar güçlü olmaktır”

 

Kuzey Ay Düğümü Koç olanların Güney Ay Düğümleri Terazi’dedir. Dolayısıyla Terazi’nin olumlu özelliklerini korumakla birlikte aşırıya kaçan yanlarını temizlemek ve Koç’un olumlu özelliklerini benimsemek, gelişme yollarının önünü açmak için kaçınılmaz bir gereksinimdir;

İnsan dünyaya yalnız gelmiştir. Hayatındaki tüm önemli kavşaklarda da yalnız olacak – daha doğrusu kendisi arzu ettiği takdirde ona uzanan Rabbin eli ve buna vesile olan insan ve olaylar dışında – umduğu ya da alıştığı yerlerden destek alamayacaktır. Bu, büyümenin ve kendi sorumluluğunu almanın baş kuralıdır. Karar alma ve yön belirleme  sorumluluğunu başkalarının sırtına yüklediğimiz, ya da  – hayır demeyi bilmediğimiz, başka türlüsünü beceremeyeceğimizi sandığımız için -birilerinin bizi çekip çevirmesine izin verdiğimiz sürece,  gelişmemizi desteklemeyen bir akışa kapılır gideriz. Ama hayat buna izin vermeyecek ve güvendiğimiz, sırtımızı dayadığımız, sonsuz kaynağa sahip olduğunu ve bizi daima destekleyeceğini zannetiğimiz insanlardan dolayı ummadığımız sorunlar yaşatarak, direksiyonu elimize almayı öğretmeye çalışacaktır. Dolayısıyla, Kuzey Düğümü Koç’ta ya da birinci evde olan bir insan daima engellere rağmen yapmayı göze almak ve birilerini karşısına almak ya da memnun edememek pahasına kendi doğrularını uygulamayı öğrenmek durumunda kalacaktır.

Koç Kuzey Düğümü’nün öğreneceği bir başka ders, yardım etmek ya da destek vermenin sebep ve sınırlarını iyi belirlemektir! Vazgeçilmez olmak için yardım ediyorsak, bu son tahlilde ne bize ne de karşımızdakine hayır getirmeyecektir. Biz yapılması gerekenin bu olduğuna ve yapması gereken kişinin biz olduğumuza emin olduğumuz şeyleri yapmalı, bunun için de ekstra bir bedel belirlememeliyiz… Ayrıca başkasının yerine yaptığımız şeylerin onu güçlendirmediğini, bir süre sonra  bağımlılık ilişkilerinin her iki tarafını da kanatlarının gelişmesine mani olduğunu asla unutmamalıyız.  Ayrıca bize yönelik isteklerin de haddi aştığını gördüğümüz yerde, uyumu bozmamak ya da bazı çıkarlarımızı gözden çıkartamamak adına susmak ve istenileni yapmaya devam etmek de, ne kendimiz ne karşımızdaki adına iyilik getiren bir tavırdır. DURMAK ve DURDURMAK gereken sınırı bilmesi gereken biziz. Başkasının koyduğu sınırlara göre davranırsak, hem kendimize saygımızı yitirir, hem de karşımızdaki kişinin yoluna saygı göstermemiş oluruz…

Bir diğer konu da, yargı ve beklentileri dengelemek gereğidir! Başkalarının yargılarını dikkate almayı ama en önde tutmamayı, karşımıza çıkan kişilerin davranışlarına da yargıyla ya da beklentiyle yaklaşmamayı öğrenmek, bu Kuzey Düğümüyle doğmuş kişinin atlaması gereken önemli bir basamaktır. Her insan kendi seçimleri doğrultusunda yaşar ve sonuçlar alır. Karşımızdakilerin seçimleri son tahlilde onların kendi doğruları ve ”görebildikleri” çıkarları paralelinde gerçekleşecektir. Onların hayatını onlar adına değerlendirip düzeltmeye çalışmak boş bir çabadır. Onları bizim tercihlerimiz doğrultusunda davranmak için manipule etmeye çalışmak da öyle… Uyuşmayan insanlar yollarını ayırır ya da mesafelerini birbirlerinin yoluna müdahale etmeyecek şekilde ayarlar! Aslolan İLİŞKİ’nin biçimi değildir. İlişkiler için en iyi olan, onları ilk haliyle korumak değildir. Bizim kendimiz için hayal ettiğimiz ilişki biçimi ya da yaşama koşullarını BİRİLERİ’nin yerine getirmesini beklemek ve yanyana geldiğimiz kişiler ile birbirimizin gölgesinde kalacağımız hayatları sürdürmeye çalışmak, bizi hiç bir yere çıkartmayacaktır. Kendimizi sevmek ve kendimize güvenmek birilerinin bize hediye edebileceği birşey değildir. Ama kendimize verdiğimiz en büyük hediye bu olabilir ;)

Benim hediyem ise her zamanki gibi müzik :)

I WILL SURVIVE … Gloria Gaynor‘ın parçasını IN & OUT’dan muhteşem bir sahne eşliğinde sunuyorum! Yeterince ERKEK olmadığı konusunda eleştiriler alan kahramanımız, ERKEKLİK dersleri veren bir eğitim serisini izlemeye başlar… Kendisi olmaya cesaret etmek üzerine bir hayat dersine uyar gibi geldi :)

Author:

Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi

14 thoughts on “KUZEY AY DÜĞÜMÜ KOÇ’ta ya da 1’inci EV’de

 1. Önce bu yazınızı okudum, işte benim için yazılmış, ne olaki bu ay düğümleri dedim, sonra önceki yazınızdan kuzey düğümümüm koç olduğunu görünce çok şaşırdım. Yeni bulduğum sitenizi keyifle takip ediyorum, elinize sağlık.

 2. Kuzey düğümleri yazılarınızı heyecanla bekliyorum.inanın kitaplar okudum onlarla ilgili ama sizin kaleminizden okumak bambaşkadır eminim.teraziye daha sıra var biliyorum,yinede dort gözle bekliyorum

 3. Elinize dilinize sağlık diyorum başka da bir şey demiyorum:) astroloji ve sizin gibi yorumcular sayesinde çok şey öğreniyorum çoook.uykusuz gecelerime değecek inşallah.sevgiler juno.

 4. Benim KAD koçta, GAD terazide
  Ben epey zamandır hep adaletsizlikten yakınıyordum.
  Anladığım kadarıyla “kendi kuyruğumu kovalıyormuşum” (isyan etmek bu konuya dahil galiba)
  ve ayrıca; evet eskiden insanlara “hayır” diyemiyordum. Bakalım, olabilir, ey peki …. diyordum.
  Ama son birkaç yıldır artık insanlardan iğreniyorum, ikiyüzlü ve bencil olanlardan özellikle (artık herkesi aynı kefeye koyuyorum), Ve banane diyorum…
  -Evet canım acıdığı için böyle yapıyorum.-

  Anladığım kadarıyla artık adaleti aramak ve boş insanlara güvenmek yerine kendi değer yargılarıma güvenip kendi adaletimi sağlamam gerek (mi?).
  Teşekkürler…

  1. Sevgili YCG :)
   Bne neye EVET diyeceğimi tam anlamadım.
   O yüzden sorunuza cevap vermek yerine kendimce bir iki kelam edeceğim izninizle;
   Bizim adaletimiz diye birşey yoktur!
   Hayat adildir ama biz beklentilerimiz ve merkeze kendimizi koymamız nedeniyle bunu göremeyiz.
   Kayıp gibi görünenler değerli öğretiler içerir.
   Ve bazen büüyk kazanç gibi görünenler büyük tuzaklardır…
   Hayat ”biz mutlu olmak için yaşadığımızı sanırken bitirmeye çalıştığımız bir sınav”dır.
   Zamanla… epey bi zamanla herşey yerli yerine oturur ;)
   Bu arada merak etmeyin hepimizin – canımızı yakanların da – hikayesi aslında birbirine çoook benzer :)
   Sevgiyle

 5. kad koç ve 7.evimde…yıllarca adalet için savaştım, haksızlık var diye bağırdım. meğer en büyük haksızlığı ben kendime yapıyormuşum. adaletin a sı yokmuş kendi içimde…kendime karşı :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s