Posted in Kısa Dönemli Etkiler

Akrep’te Satürn – Ay Kavuşumu … Farkındalıkla Başetmek Gereken Bir Gün


Lilith
Lilith (Photo credit: rami.sedhom)

Son iki gün biraz hassas konularla haşır neşir olanlar, bugüne ağızlarında acı bir tatla başlayabilirler. Bu tadı güne yaymamakta fayda var! Akrep’teki Satürn – Ay kavuşumu Lilith’den 150 derece açı alırken nihayet yüzleştiğimiz konuların, gözardı edilmiş yanları hakkında biraz vehim vesvese boyutuna da varan sorgulamalar yapmamıza neden olabilir. Ama böyle didiklemeler, dönüp dönüp hırslanıp sinirlenmeler, yazıp yazıp delilenmeler filan … bunlar hayırlı işler değildir :)

İnsan gerçekle yüzleşince, aksiyon alma ihtiyacı duyar. Kendini ”kaybeden” konumunda görür. Bu hissi gidermek için aksiyon almak ister. Aksiyon iki türlü alınır; ileri dönük yapıcı ve dönüştürücü ya da geriye dönük yargılayıcı, yıkıcı. Farkındalık oluşturan deneyimler, bize gelişmemiz ve tutumlarımızı, tercihlerimizi yeni bir boyuta taşımamız için verilmiş hediyelerdir. Yargılayıcı ve yıkıcı tavırlar ise, ileri gitmemize engel olan tutumları yeniden üretmemize, ve son günlerde yaşadığımız hengameyi aslında boş yere çekmiş olmamıza neden olacak, ”kaybeden” davranışlardır.  Hani bir laf vardır; ”İnsan-oğlu tuhaftır herşeyi, kaldırmaz. Olacak dersin kızar, olurken aldırmaz.” diye :) Kaybeden’lik bir gerçeğin yüzümüze vurulmasıyla, bir durumu farketmekle olmaz. Bize kaybettiren başkaları değildir. Bizim zaaflarımız, bizim tercihlerimizdir. Dolayısıyla aslında ne duruma, ne de bizim kayıplarımıza kou mankeni olan insanlara kızarız. Biz aslında kendimize kızarız…

O yüzden bugün yapılmaması gereken bir başka hareket de, uçan kafa dalma operasyonları!!! Sinirlenip SMS atmalar, telefona yapışıp saydırmalar, kapılara dayanmalar filan gayet gereksiz… Birşeyi farkettiğiniz zaman önce kendi içinize çekilin Dostlar … kendinizle söyleşin. Acıyı yeni bir acı yaratarak gidermeye çalışmak eski usuldür. Eski usullerin bizi getirdiği yer bellidir. Bu kısır döngüden çıkmak için, duyguya mesafe almak ve kendi içimizdeki kısır bakış açılarının farkına varmak gerekir. Hatırlayın Mars – Satürn karesi hakkında geçen hafta yazdıklarımı – reklamlarrrrr – hatta dönün bir daha okuyun lütfen! Öğrenmemiz gereken şey BIRAKMAK!

Hakkını verelim yaşamın … bırakalım başkalarını yargılamayı, cezalandırmayı … bırakalım pişmanlıkları, hırçınlıkları … geçmişin yakasını bırakalım ; öğrendiklerimizin hakkını verelim.

Bugün akşama doğru Ay, tıpkı limana yanaşmış bir gemi gibi bizi ileri götürmek için bekleyen Kuzey Ay Düğümü’ne doğru ilerler. Yarın sabah, hem gemiye binmiş, hem de Ay Yay’a geçtiği için daha feraha çıkıp, taze ufukları görmeye başlamış oluruz. O yüzden bugün, sukunet! Ne vehim, ne vesvese, ne saldırganlık, ne yıkım … Sadece bilmek, kabul etmek ve sessizce sindirmek hayatın sunduğu dersi.

Yarın ola hayrola!

Alp Ersönmez ve Erkan Oğur tam böyle günler için bir çalışma yapmışlar birlikte … ”Burada Yaralı Biri Var.” Müzik Ruh’un Gıdasıdır. Sarar yaraları … sular gönlümüzün tazelenmeyi bekleyen tohumlarını … bizi koynunda yarına saklar.

Author:

Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi

5 thoughts on “Akrep’te Satürn – Ay Kavuşumu … Farkındalıkla Başetmek Gereken Bir Gün

 1. Benim ruhumun besini bu yazılarınız oldu artık size minnettarım, e, üstüne bir de müzik ballı lokma tatlısı :) Sevgiler.

 2. …” Bugün akşama doğru Ay, tıpkı limana yanaşmış bir gemi gibi bizi ileri götürmek için bekleyen Kuzey Ay Düğümü’ne doğru ilerler. Yarın sabah, hem gemiye binmiş, hem de Ay Yay’a geçtiği için daha feraha çıkıp, taze ufukları görmeye başlamış oluruz. O yüzden bugün, sukunet! Ne vehim, ne vesvese, ne saldırganlık, ne yıkım … Sadece bilmek, kabul etmek ve sessizce sindirmek hayatın sunduğu dersi “…

  bundan daha berrak, ferahlatici, ayni zamanda geçmisimin getirdigi derslerin eseri bugun ki benligimin muthis ozetleyicisi ve adeta halet-i ruhiyemi okuyan guzellikte bir astrolojik/spirituel yaziyi uzun zamandir okumamistim, emeklerinize candan tesekkurler hanimefendi.

  Sizin blogunuzu geçen sene sonuna dogru kesfetmistim, yasamimin golgede kalan zonlarina isik tuttunuz, sizinde yasaminiz hep isik dolu olsun ve yeni yiliniz mutluluklarla bezensin insallah :)

  sevgilerle kalin ve iyi çalismalar.

  Nurettin Ozdemir

  1. Nurettin Bey… sağolun varolun … sadece böyle bir yazıyı almak için dahi bütün bir yıl yazabilirdim :) İnsanın emeklerinin bir işe yaradığını, birilerinin hayatında kıymeti harbiyesi olan bir görevin içini doldurduğunu farketmesi kadar huzur veren birşey olamaz. Ben de size yol açıklığı dilerim. Sevgilerimle :)

   1. Ne demek hanimefendi, emeklerinizin degeri gerçekten sonsuz, en azindan benim için.

    Yol’umun gidisati iste aynen sizin bahsettiginiz o ” gemi ” ye benzemekte, bir astrolojik donusum bu kadar mi bir insana konusur., yazdiklarinizi muthis bir enerji ve haz ile okudum hatta onlari bir yerlere not ettim.

    Er veya geç, geri donusu olmayan fakat hep gozardi edilen seçimler vs. derken yasam aniden ” ya simdi ya hiç ” dercesine varliklarimizi durtuklemekte !!

    Evet o meshur ” gemiye ” dun bindim., nihayet :)

    Iste tam bu fazda bana isik oldunuz, daha ne isterim ki yuce guçlerden..

    Bedenim, ruhum ve zihnim hafiflediler, inanin payiniz var sizinde, Allah sizinde ne muradiniz varsa hayirlisi ile versin :)

    Ben sizi bir yil dan daha çok uzun sure okumaya çoktan istekliyim :)
    Yeter ki siz bizlere isik huzmesi olmaya devam edin..

    Tekrar tesekkurler.

    Sevgilerle kalin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s