2 Mart 2022, BALIK YENİAY’ı – Derin Çözülmeler, Çözümler ve Düzenlemeler Zamanı…

Esam Marouf
Resim: Esam Marouf

2 Mart 2022, BALIK YENİAY’ı – Derin Çözülmeler, Çözümler ve Düzenlemeler Zamanı…

2 Mart 2022 günü İstanbul’a göre 20:35’te YENİAY adını verdiğimiz Güneş – AY kavuşumu tam halini alıyor. YENİAY haritasını yorumlarken aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • AY ve Güneş Balık Burcu’nun 12 derecesinde ve haritanın 6’ıncı evinde kavuşuyorlar. Balık’ın modern ve klasik yöneticileri olan Jüpiter ve Neptün de bu stelyuma dahil oluyor.
 • Neptün’ün AY Düğümleri ile ılımlı, Lilith ile kare görünümleri var.
 • Haritanın Yükselen Noktası 2 derece Terazi.
 • Terazi’nın yöneticisi Venüs Oğlak Burcu’nda, Mars ve PLuto ile stelyum halinde. Bu stelyum AY Düğümleri ile ılımlı açılar yapıyor.

MEALİ;

Hayatımızda karmaşaya, belirsizliğe, karamsarlığa, kaybolmuşluk hissine, yanılsamalar, yanlış anlamalar ve aldanışlara, gerçekten uzaklaşan tavır ve yorumlara, derine bastırılmış olduğu için çarpık bir biçimde su yüzüne çıkan acılara neden olan şeyleri, BAŞKA BİR GÖZLE GÖRME ve ŞİFALANDIRMA zamanı!

Neler yaşayabiliriz;

 • İş ve hayat düzenimizle ilgili pratik kararlar alabiliriz. Gereği gibi yapılmamış, anlamsız ve verimsiz bir hal almış, uzayakalmış ve nereye varacağı iyice belirsiz bir hal almış işlerimizi önümüze koyup, onlarla ne yapmak istediğimize karar verebiliriz. Bundan sonra şu konuda şöyle bir sistem oturtacağım, şu tür bir sarkık dökük durum yaşanmayacak ya da şu iş tamamen bitmiştir, artık bununla uğraşmaktan vazgeçiyorum diyebiliriz.
 • Sağlığımız ve bedenimizle ilgili sorun ettiğimiz ama çözüm getirmeyi de ertelediğimiz konularda, meselenin etrafında mızıklanmayı bırakıp özüne inebilir ve bugüne kadar yaşanmış olan ”çıkmaz” hissini tamamen ortadan kaldıran bir karar alabiliriz.
 • Kafa ve duygu karışıklığı yaşadığımız konularda, bunalıma girmeyi bırakıp, kendi içimize bakabiliriz. Bütün bu karmaşaya neden olan parçamızı görebilir, kızmak, korkmak, acı içinde kıvranmak, dağılmak yerine gerçeği kucaklamak, kendimize ve konuyla ilgili her şeye şefkatle yaklaşmak, duygumuza, zihnimize ve tavrımıza düzen getirmek mükemmel bir fırsat yakalayabiliriz.
 • İlişkilerde birikmiş iletişim sorunları, anlaşmazlıklar, ihmalkarlıklar, ifade edilmemiş sıkıntılar, acılar, ilişkinin asıl değerinin, anlamının – olumlu veya olumsuz – ortaya çıkmasına ve yeni bir yol çizilmesine engel olan ertelenmiş ya da baskılanmış konular ortaya dökülebilir. Tarafların kendilerine ve birbirlerine göstermeyi beceremedikleri dürüstlük, şefkat, anlayış, saygı, sorumluluk gibi nitelikleri ortaya çıkartmalarına imkan verecek bir zemin yakalayabiliriz.

Karmaşa, üstüste birikmiş, anlamlı anlamsız kırık dökük bir yerlere konulmuş, gereğince kullanılmamış, bozuksa düzeltilmemiş, faydasızsa elden çıkartılmamış, kirlenmişse temizlenmemiş nesneler, ortamlar, duygular, tavırlar, tutumlar ile oluşur. Bizi işlevsizleştirir, yorar, yolumuzu uzatır, şevkimizi kırar, enerjimizi tüketir. Karmaşaları çözmek ve hayata yeni bir düzen getirmek kendimiz için yapacağımız en iyi şeydir. Ancak karmaşayı çözmek için önce kendi içimizdeki karmaşık duygu bunlar bağlı tutumları çözmek yani bir çözülme yaşamak gerekir. Hayatımızda böylesi bir karmaşa varsa kendimize şu soruları soralım;

 • Bunun gerçek adı, işlevi, anlamı nedir?
 • Ben bunu neden burada tutuyorum?
 • Neden bu konuda ısrarla böyle yapıyorum?
 • Bunun bana faydası ve zararı nedir?
 • Kendimi neden böyle bir şeye mahkum etmem gerektiğini zannediyorum? Neden bu karmaşanın içinde kaybolmuş şekilde yaşıyorum?
 • Aslında ne istiyorum?
 • Ne yaparsam, neyi feda edersem, neden vazgeçersem bu konuda feraha çıkarım?

İnsan çözülmelerden korkar… Çözülmesi gereken şeyler orada yokmuş gibi davranmayı ister. Ama o yığın fiziksel, zihinsel, duygusal bir kütle olarak hayatımızı işgal etmeye ve hatta bize yaşanacak alan bırakmamaya başlar.

Bu YENİAY’da, kendi içimize, derinlerimize bakmaktan, orada görmeyi reddettiğimiz şeylerin adını koymaktan, sırf bu içgörüye sırtımızı döndüğümüz için hayatımıza soktuğumuz karmaşaları fark etmekten, çözülmekten ve çözüme gitmekten korkmayalım. Kendimize, kendimizden kaçırdığımız parçalarımıza anlayış, dürüstlük ve şefkatle yaklaşmak tüm hayatımızı dönüştürecek bir başlangıca vesile olsun.

BURÇLARA GÖRE YORUMLAR AŞAĞIDA ama bu yazının arsaına bir müzik atmadan geçemeyeceğim; Peter Greeen – Apostle … Şifa Olsun

 

KOÇ veya Yükselen KOÇ : Gündelik yaşantınıza, iş düzeninize bir türlü hakim olamadığınızı düşünebilirsiniz. Sürüp giden aksamalar ve belirsizlikler sizi bunaltıyor olabilir. Eli kolu bağlı olma, olaylara müdahale edememe duygusunun sizi bunaltmasına izin vermeyin. Yapabileceğiniz bir şey yoksa, suyun akıp yolunu bulması için sabırlı davranın. Yapabileceklerinizi yapın ve süreci gözleyin. Eğer belrisizliğin nedeni sizseniz bunu da fark edin ve salıp bıraktığınız yerlere acil müdahale edin.

BOĞA veya Yükselen BOĞA : Fırsatları da, engelleri de gözünüzde çok büyütüyor, baktığınız yerde kontrol edemediğiniz bir değişim görünce hemen kaygıya kapılıyor olabilirsiniz. Gördüğünüz şeylere ”ben bunları tanımıyorum, bilmiyorum, sadece rahatsız oluyorum” diye bakmaktan vazgeçin. Kendinizi aptallaştırdığınızı ve çıkmaza sürüklediğinizi fark edin. Olumlu şeyleri ve olumsuzları birbirinden ayırın ve gereğince muamele edin. Siz karmaşayı büyütmekten vazgeçer, kendi içinizde huzuru bulursanız, etrafınız da daha kolay düzene girer.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER : İş hayatınızdaki karmaşaya, belirsizliklere bir son vermeniz lazım. Sizi sabote edenin beceksizlik kaygısı olduğunu fark edin. Ters gidebilecek şeyleri düşünmekten, çözüm üretmeye, iş üretmeye geçemiyor olabilirsiniz. Bir sorun da ayıklama yapamamak olabilir. Öncelik belirleyin ve bazı şeyleri düzene koyabilmek için bazı şeylerden feragat etmeniz gerektiğini farke din. İlk feragat etmeniz gereken kendi herşeye birden atlayıp hepsine bir kulp takarak uzaklaşma arzunuz da olabilir 🙂

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ : Önünüzü göremiyorsunuz… Zira planlarınız ve düzeniniz hep birilerine odaklı veya bağlı. Hayatınızı planlamanıza, mantıklı bir yol çizmenize engel olan parçanızı bulun. Bunun sizi bağımlı kıldığını ve sorumluluk almanıza engel olduğunu göreceksiniz. Yetersiz olma korkusu içinde kaybolup hareket edemez, yön çizemez hale gelmeyin. Siz ne yapmak istediğinizi bilir ve öyle davranırsanız, insanlarla aranızda bağımlılık değil, güven ve dayanışma ilişkisi kurarsınız.

ASLAN veya Yükselen ASLAN : Hayatınızda maddi ya da duygusal düzlemde bir dönüşüm geçirmeniz gerekiyor. Eğer konu maddi ise huzura kavuşmak için karmaşa ve ataleti sürdürmeyin. Hesap temizliği, borç harç kapatma, sorunlu işler ve ortaklıklardan kurtulma, verimsiz olan yatırımları bitirme, sizi tüketen ya da zarar görmenize neden olan tüketim alışkanlıklarına bir son verme gibi adımları atmaktan korkmayın. Duygusal olarak ise yıkım ve kayıp gibi görünen konulara, içgörü, şefkat, kabul ve yepyeni bir düzleme çıkma arzusu ile yaklaşın. Sorunların üzerine gitmekten korkmayın, zira bunların ortaya dökülmesi, son tahlilde temizlik ve iyilik getirecektir. Yıkıcı ve çözümsüzlük yaratan bir yanınız varsa bunu da görün ve sizi buna iten yanınızla yüzleşin.

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK : İşbirlikleriniz, anlaşmalarınız ve duygusal bağlarınızla ilgili belirsizlikleri ortadan kaldırmanız gereken bir zaman. Kurduğunuz bağlardaki dolaşık, karmaşık, çözümsüzlüğe giden, yanlış anlaşmalara ve iletişim kirliliğine neden olan, rahatsızlık verse de çözüme gidilmediği için büyüyen konulara el atın. Bunu yapabilmek için de içinizdeki derin, alışverişe açık ve duyarlı olmaktan korkan, parçanıza bakın. Aslında duyarlı olduğunuzu ve duyarlılıkla davranılmak istediğinizi ama bu yanınızı bir tehdit olarak gördüğünüzü, bu yüzden de başkalarını anlamak ve kendinizi anlatmaktan kaçındığınızı görebilirsiniz. Siz en derinde neye ihtiyaç duyuyorsanız, başkalarının da buna ihtiyaç duyduğunu fark edin.

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ : Güvende hissetmek istiyorsunuz ve akıştaki en ufak düzensizlik sizi güvensiz hissettiriyor. Hayatınızın sorumluluğunu almaktan, çevrenizde aradığınız güveni kendi içinizde kurmaktan kaçınmayın. Eğer neler yapmanız gerektiğini adım adım belirler ve kaygıyı bir yana bırakıp somut adımlar atarak ilerlerseniz, hayatınızda çözülmeyecek problemler olmadığını, hatta bazı gerilimlerin, belirsizlik gibi görünen meselelerin mucizevi gelecek bir rahatlıkla ortaya çıktığını, belki de çözümün sorun gibi görünen şeyin içinde olduğunu fark edeceksiniz.

AKREP veya Yükselen AKREP : Mutsuz olmaktan korkuyorsunuz… Oysa mutlu olmak, kendinizi coşkulu ve yaratıcı hissetmek, enerjinizi verimli ve keyifli alanlara aktarabilmek için hiç bir engeliniz yok. Memnuniyetsiz ya da fazla kaygılı olmanızın nedeni hayal kırıklığına uğramayı istememek olabilir. Mutlu olmayı, sevilmeyi, şanslı ve keyifli olmayı hak ettiğinize inanmayan parçanızı görün ve onu iyileştirin. O zaman enerjinizi daha rahat açacak ve elinizde olan fırsatları daha iyi kullanacaksınız.

YAY veya Yükselen YAY : Maddi sorunlarınız çözülse daha huzurlu ve güvenli bir hayatınız olacağını, özel yaşantınızın da düzene gireceğini düşünüyor olabilirsiniz… Fakat konuyu bir de tersinden okumaya çalışın; belki de kendi içinizde huzurlu, ılımlı, güvenli, şefkatli, uyumlu olmaya özen gösterseniz, maddi konularda veya hayatta önem verdiğiniz diğer alanlarda başarılı olma şansınız da artabilir. Suçu ve çözümü yanyana olduğunuz kişilerde aramayın. Hayatınız nasıl olsun istiyorsanız siz öyle olun.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK : Çevrenizdekilerle iletişim sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Çözümlerin ortaya çıkması için önce sorunların ortaya çıkması gerekir. Kendinizi düzgün ifade edin. Söylediklerinizin ve yaptıklarınızın sorumluluğunu alın ve hatalı olduğunuz yerleri görün. Her şeyi siz yapmaya ya da her şeyin sizin istediğiniz zamanda istediğiniz gibi düzene girmesini sağlamaya çalışmayın. Anlaşılmamak ya da yanlış anlamak kaygısıyla gerilimi büyütmeyin. Sadece üzerinize düşen adımları atın ve diğerlerine de kendilerini ifade etmeleri, kendilerince çözümler üretmeleri için alan bırakın.

KOVA veya Yükselen KOVA : Bazen bazı şeylerin yoluna girmesi için müdahaleye değil, zamana ihtiyaç vardır. Yerli yersiz müdahaleler size kendinizi bir şey yapıyor hissettirse de aslında sürece katkıda bulunmaz. Olaylara müdahale edemediğiniz zaman kendinizi değersiz veya beceriksiz hisseden parçanızı fark edin. Bu kaygının sizi gerçekten yararlı olabileceğiniz, anlamlı sonuçlar üretebileceğiniz konulara odaklanmaktan alıkoyduğunu bilin.

BALIK veya Yükselen BALIK : Hayatınızda çözülmeyecek sorun, yoluna girmeyecek iş yok. Ama siz kendinizi güvende ve huzurlu hissetmiyorsunuz. Kendinizi sabote eden parçanızı görün ve bunun çok derinde kendine güvenmemekle ilgili olduğunu fark edin. Siz sakin, dingin, sezgileri açık ve akışta olduğunuz zaman ne kadar yaratıcı, şanslı ve bereketlibiri oluyorsanız, kendinizi kapatıp olumsuz düşünmeye başladığınızda da o kadar mutsuz, beceriksiz ve verimsiz oluyorsunuz. Kendinize şefkatli, hayata karşı da sabırlı ve güvenli olun.

1 Yorum

 1. Hatice

  Teşekkürler 🙏🏻

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: