10 Ocak 2016, Oğlak Burcu'nda Yeniay; Değerlerimize Sahip Çıkma Zamanı!

Ernesto (El Chango) Garcia Cabral

10 Ocak 2016, Oğlak Burcu'nda Yeniay; Değerlerimize Sahip Çıkma Zamanı!

10 Ocak 2016 günü, İstanbul’a göre saat 03:30 itibariyle, YENİAY adını verdiğimiz Güneş & AY kavuşumu gerçekleşecek.
YENİAY haritasını değerlendirirken, aşağıdaki göstergeleri dikkate alıyorum;

 • Güneş ve AY, Oğlak Burcunun 19 derecesinde ve haritanın 2’inci evinde kavuşuyorlar.
 • Pluto da bu kavuşuma eşlik ediyor ve YENİAY Uranüs – Lilith karşıtlığı ile T-kare yapıyor.
 • Diğer taraftan retro sürecine yeni giren Jüpiter – Kuzey AY Düğümü kavuşumu ve Chiron – Selene – Güney AY Düğümü kavuşumu da YENİAY’a ılımlı açılar alıyor.
 • Haritanın yükseleni 25 derece Akrep. Akrep Burcunun modern yöneticisi Pluto zaten YENİAY oluşumunun eşlikçisi. Klasik yönetici olan Mars ise Akrep Burcunda ve 12’inci ev sınırında Juno ile kavuşumda. Mars 4’üncü ev sınırında yerleşen Neptün ile üçgen açı yapıyor.

GENEL MEALİ ve BURÇLARA GÖRE YORUMLAR;
Gelir kaynaklarımız,  manevi değerlerimiz, değerli olma duygumuz, üretkenliğimiz, talep görme arzumuz, hayatımıza değer katan unsurlarla ilişkimiz, bu YENİAY’da bizim için odak noktası olacak.
Bu konulardaki duruşumuzu korumak, geliştirmek veya dönüştürmek için adım atmak zorunda kalacağız. Zorunda kalacağız diyorum zira bu konularda endişe veren ya da şaşırtan bazı gelişmeler, bizi adım atmaya sevk edecek.
Ya maddi koşullarımız, değer verdiğimiz şeyler, veya değerli olma duygumuza yönelik bir engel, bir tehdit algılayacağız, ya da bu konularda hem riskli görünen hem de cazip fırsatlarla karşılaşacağız…
Ve mutlaka ama mutlaka önceliklerimizi, bizim için ASIL değer taşıyanın ne olduğunu kendimize sormamız gerekecek!
Önümüze çıkan engelleri ya da fırsatları değerlendirirken, dikkat etmemiz gereken önemli bir konu da DETAYLARI GÖZ ARDI ETMEMEK!
Zira gayet iyi bildiğimiz ya da varlığını kuvvetle sezdiğimiz bir faktörü dikkate almadan davranırsak, ileride bunu atlamış olmaktan dolayı sıkıntı çekeceğiz.
Hatta bir Merkür Retrosu döneminde olduğumuzu düşünecek olursak, belki de;

 • Önümüze çıkanlara hemen atlamamak,
 • İyice düşünmeden karar vermemek,
 • Aklımıza ya da ayağımıza takılanların asıl öneminin zaman içinde yerini bulmasına izin vermek,
 • Aksi gidenleri ille de olsun bitsin diye zorlamak yerine asıl rengi ortaya çıksın diye akışına bırakmak,

gibi önlemler almamız yerinde olur!
Önem verdiğimiz, emek verdiğimiz, anlam yüklediğimiz bir şeyler yolumuzdan, elimizden, ömrümüzden çıkabilir… Bunların çıkmasında bir hayır var deyip temizliğe izin vermek, yolumuzun açılmasını sağlayacak ve bitiş gibi görünenler bizim için yeni bir başlangıç anlamını taşıyacaktır.
Geçmişten gelen ve ucu açık kalan hesaplarımız, pürüzlerimiz ya da geçmişte yapılmış hatalar, atlamalar, boş vermeler yüzünden şimdi aksak gitmeye başlayan işler varsa, hepsi TOPLA BENİ diye önümüze gelebilir.
Maksadı aşan bir güç kullanmadan, eskiden yaptığımız hataları tekrarlamadan, tutkularımızın, korkularımızın, beklentilerimizin esiri olmadan, ORTALIĞA DÜZEN VERMEK için iyi bir zamandır.
Bütün bunların içinde PUSULAYI KAYBETMEMEK İÇİN hep aklımızda tutmamız gereken şey ise şudur;
Bizi değerli yapan, ne para, ne satın aldığımız nesneler, ne başkalarından gördüğümüz ilgi ve saygı, ne hayatımızda var olan bir takım zenginlik unsurlarını elimizde tutma becerisidir….
Bizi değerli yapan, bizi biz yapan nitelikleri, yani özsaygımızı, tutarlılığımızı, dürüstlüğümüzü ne olursa olsun koruyabilmek, hayata anlamlı bir katkıda bulunabilme becerimizi ve bunun için verdiğimiz çabayı ne olursa olsun ayakta tutabilmektir.
Bazen birileri elimizden bir şeyleri alır… Bazen hak ettiğimizi düşündüğümüz bir şey bize verilmez… Bazen birileri yaptıklarımızın ya da varlığımızın önemini yok sayarak davranır…  Ya da basitçe, biz birileri ya da bir şeyler karşısında kayba uğramış hissederiz.
Ya da bir ödülü, bir konumu, bir başarıyı kazanmak için, bize yakışmayan, içimize bir şekilde sinmeyen, bizi bazı değerlerimizden vaz geçmeye zorlayan, bir şeyleri kazanıyormuş gibi gelirken, çok önem verdiğimiz başka şeyleri tehlikeye atmak anlamına gelen seçimler yapmak zorunda kalırız.
İşte tam bu noktada, asıl kayıp ve kazancın ne olduğunu kendimize sormamız gerekir. Kazanmak için, kaybetmemek için, ya da kaybettik ve çok tepemiz attı diye değerlerimizi yitirecek şekilde davranmak daha beter bir kayıp değil midir?
Besbelli bu YENİAY bize bu sorular üzerinde kafa yormak için fırsat verecektir 😉
BURÇ ve YÜKSELEN BURÇ için yorumlara gelince;
KOÇ veya YÜKSELEN KOÇ:  Toplumsal konumunuz, kariyeriniz, sorumluluklarınız gibi konularda sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Ani fırsatlar da çıkabilir, sizin bir konuda rahatsızlık duyup elinizdeki fırsatları aniden bir yana itmek gibi bir eğiliminiz de olabilir. Bazı konumları ve teklifleri size getireceklerini ve sizden götüreceklerini hesap etmeden önemsemeyin. Hele bu teklifler geçmişte tanıdığınız kişilerden geliyorsa, mutlaka eski deneyimlerinizi dikkate alarak cevap verin. Önceliklerinizi, sizi değerli kılanın ve hayatınıza değer katanın ne olduğunu dikkate alarak karar verirseniz, daha mutlu olursunuz 🙂    
BOĞA veya YÜKSELEN BOĞA:  Hayat planlarınızda sürpriz niteliğinde değişimler olabilir. Beklentilerinizin karşılanmadığı, gelişme, eğitim, seyahat planlarınızın ertelendiği ya da engellendiği durumlarla yüzyüze kalabilirsiniz. Size haksızlık edildiğini düşünebilirsiniz. Aşkta ve işte size geçmişte kaybettikleriniz ile rövanşa kalkışma imkanı doğabilir. Eğer tekrar ringe çıkmaya niyetlenirseniz, kendinize geçmişte yaşadığınız acıları tekrar yaşamamak için, geçmişte göz ardı  ettiğiniz detayları yine görmezden gelmemeyi HATIRLATIN!
İKİZLER veya YÜKSELEN İKİZLER:  Harcamalarınıza dikkat etseniz iyi olur 😉 Zira alacak verecek dengeniz biraz elden geçmek istiyor… Borç vermemeye, mümkünse cebinizde olmayan parayı harcamamaya, dıştan gelecek desteklere de fazla güvenmemeye gayret edin. Başlangıçta acı veren bitişler veya bir sorunun göz ardı edilemez hale gelmesi gibi tatsız durumlar da yaşayabilirsiniz. Bu durumda kaçmak yerine gerçeği göğüslemeniz yerinde olur. Haa… bir de bu aralar kimseyi aldatmamaya, karman çorman menfaat ya da seks ilişkilerine girmemeye çalışın! Fena tongaya basabilirsiniz 😉
YENGEÇ veya YÜKSELEN YENGEÇ:  Hımm… Bu aralar hayat veya iş ortaklıklarında sorunlu konular ortaya dökülebilir. Bu türden bağlılıkların size yüklediği sorumluluklar ya da hayatınızın ilişkileriniz nedeniyle aldığı şekil, sizin beklentilerinize uymayabilir. Beklenmedik şekilde sonuçlanan ya da zora giren uzun dönemli ilişkileriniz ve bağlılıklarınız üzerinde gidip gelip kafa yorabilir, içten ya da dıştan alıp verebilirsiniz 🙂 Nostaljiyi de abartmasanız iyi olur! İyisi mi siz ilişkilerinizden de öte, ilişkilere bakış açınızı elden geçirin.  Bakışınızı değiştirirseniz, ilişkilerinize verdiğiniz değeri, kendinize verdiğiniz değeri ve seçimlerinizi de değiştirebilirsiniz 😉
ASLAN veya YÜKSELEN ASLAN: Yaşama ve çalışma rutininiz, sağlığınız, gündelik sorumluluklarınız, beklenmedik gelişmelerle sekteye uğrayabilir ya da sizi endişelendiren bir hal alabilir. Yapmak istediklerinizi ertelemeniz ya da sizi mutlu eden değil mecbur olduğunuz şeyleri yapmanız gerekebilir. Geçmişte ihmal ettiğiniz bazı ödemeler, atladığınız bazı detaylar, ya da ihmalkarlıklarınız sorun olabilir. Ödemediklerinizi ödemek zorunda kalabilir, alamadıklarınızı tahsil etmek isteyebilirsiniz. Sakin olun 🙂 Biraz dikkat, sabır ve disiplinle hepsi yoluna girecektir…
BAŞAK veya YÜKSELEN BAŞAK: Oooo hayııır! Bu yarım kalmış heyecanlar, kursakta kalmış hevesler, acılı bitmiş aşklar temasından hemen hemen çıkın :))) Şekerim olmuşla ölmüşün çaresi yok biliyorsunuz. Fırrk fırk burun çekerek, size yapılanlar ya da yapılmayanların hesabını tutarak moraliniz motivasyonunuz hepten bozulacak. Çocuklarınızla veya sevdiklerinizle ilgili endişe veren gelişmeler, başlamayı düşündüğünüz ya da bir türlü başlayamadığınız projelerle ilgili aksaklıklar filan da gündem teşkil edebilir. Bu konularda da olmamış olana dertlenmeyi bırakıp, eldekiyle ne yapabileceğinize odaklanmanız yerinde olur!
TERAZİ veya YÜKSELEN TERAZİ: Güvenlik ve aidiyet duygunuz, alışkanlıklarınız, sığındığınız kaleler ya da fiziksel anlamda yaşadığınız yerle ilgili pek de hoşunuza gitmeyen değişiklikler gündeme gelebilir. Siz bu rahatsızlık hissini daha önce de yaşamıştınız ve bu dejavu ile tekrar karşı karşıya kalmaktan hiç hoşnut olmayabilirsiniz. Şunu hatırlamaya çalışın, size iç huzuru veren şey mekanlar, koşullar ve insanlar olunca, mutluluk ve güven hissiniz daima dışa bağımlı olacaktır. Oysa iç huzuru adı üstünde İÇSEL bir şeydir 😉 Engelleyemediğiniz şeylere alışmaya ya da, ne olmasını tercih ediyorsanız bunu gerçekleştirmeye yönelik seçimler yapmaya başlayın.
AKREP veya YÜKSELEN AKREP: Bu aralar evren sizi iletişim ve hareket kaabiliyetiniz konusunda sınava çekiyor 😉 Bir türlü doğru zamanda doğru adımı atamıyorsunuz. Ne deseniz ne yapsanız istediğiniz gibi olmayabilir. Hatta yaptıklarınızın  ters teptiğini görebilirsiniz. En beteri de, bazı insanların – ki aslında siz insan sarrafısınızdır – umduğunuz gibi çıkmamaları ya da istediğiniz tepkileri vermemeleri iyice tepenizi attırabilir. Ammaann diyim sonra pişman olacağınız hiç bir şeyi bu ara yapmayın 😉 Yakın çevrenizin, akrabalarınızın veya kardeşlerinizin sorunları da gündem teşkil edebilir. Onlarla ilişkilerinizde sorumluluklarınızı ve sınırlarınızı belirlerken özenli davranın…
YAY veya YÜKSELEN YAY: İstediğiniz parayı, önemi, saygıyı alamamaktan endişe edebilir, ya da bunları elde etmek için istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda kalmak gibi bir ikilemde kalabilirsiniz. Beklentilerinizi, taleplerinizi ve önceliklerinizi çok iyi değerlendirin… Ailenize karşı görevleriniz ile kariyer planlarınız arasında denge kurmanız da gerekebilir. Sonradan mutsuz, çaresiz, tatminsiz hissetmemek için çok büyük fedakarlıklar yapmamaya, sonradan pişmanlık duymamak için şimdi çok büyük riskler almamaya dikkat edin.
OĞLAK veya YÜKSELEN OĞLAK: Hayatınızda bazı ani bitişler, sıfır noktasına dönmek gibi algılanabilecek gelişmeler yaşanabilir. Aile ve ev düzeniniz ya da mesleki konumuz ve sorumluluklarınızı yerine getirme şekliniz konusunda endişe duyabilirsiniz. Ancak şimdi yaşanacak gelişmeler size geçmişe bir daha bakma imkanını tanıyacaktır. Yapılmış olan hataları, eksikleri tanımlamanız, kendinizden ve etrafınızdakilerden beklentilerinizi elden geçirmeniz, affedilmesi, düzeltilmesi, onarılması gereken şeyleri saptamanız, ya da sadece bir süre sakin ve durağan kalıp, olayların yeni bir raya oturmasına izin vermeniz gerekebilir. Kaygıdan uzak, teslimiyete yakın durun 😉
KOVA veya YÜKSELEN KOVA: Bu ara kendinizi kapana kısılmış, hareketsiz, beceriksiz hissedebilirsiniz. Hatta fiziksel olarak hareket imkanlarınız bir hastalık nedeniyle kısıtlanmış bile olabilir. Eh canım naapıcaksınız… Bu da bir süreçtir 🙂 Sınırları zorlamak yerine bazen de kabul etmek, elimizde olan maddi, ve fiziksel koşulların imkanları çerçevesinde davranmayı öğrenmek gerekir. Bu süreci iç değerlerinizi keşfetmek için kullanmak, kendinize acımak yerine şifa bulmaya odaklı düşünmek, hem kendinizden hem de etrafınızdan beklentilerinizi de şöyle bir elden geçirip daha mütevazi hedefler saptamak iyi olabilir 😉
BALIK veya YÜKSELEN BALIK: Bu aralar yeni çevrelere girebilir, yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak yeni ortamlar ve insanlar söz konusu olsa da, siz eski yaralarınızı eski hatalarınıza devam ederek kapatmaya çalışırsanız, aynı yaraların tekrar açıldığını göreceksiniz. Kendinize acımayın ve sorumluluğu yeterli olmayan insanların sırtına yıkmayın. Maddi konularda kaygılarınız tavan yapmış olabilir. Bu konuda da çok iyimser olmaya kalkmayın ama, içinizi de karatmayın! Zira eski iyilikleriniz, aldığınız dualar, nereye gideceğini bilmeksizin denize attığınız balıklar, bu ara size geri dönebilir 🙂

0 Comment

 1. capensistheplant

  Merhaba Juno,
  Ikizler yukseleni okuyunca bir an ay tutulmasi olacak sandim. Tekrar baktim, yeni ay halbuki… Tehditlerle yuzlesmek yerine bir seylerin farkina vardigimiz icin hangi evde oluyorsa o evle alakali yeni baslangiclar yapacagiz diye ummustum. Baska seylerle kotu bi acisi mi var 🙂 ?

  1. JUNO

   Açıları da yukarıda yazdım.
   Benim yeniay ile ilgili yorumum bu.
   İşinize yarıyorsa alın yaramıyorsa başka yorumlara takılın.
   Sevgiyle 🙂

 2. Ebru zzzz

  Bu ne biçim yeni ay yaaaa:( şaka bi yana bu aralar kafama taktiğim hersey mevcut bu yazıda.kendime verdigim değeri başkalarının sevgisine ve onayına bağlayan özgüvensiz bi teraziyim ben.onceliklerim hakkında hep sorun yaşadım hala daha yaşıyorum. Kısıtlanmış hisseden Son derecelerdeki yükselen kovayim ve balıkta ki yorum gibi yeni ortamlarda eski yaralarla uğraşıyorum ve umarım dua aliyorumdur.eskiden bi yazıniz da bütün sorunlarimi hatalarımi gördüm ama şimdi ne yapacağımı bilmiyorum diye yorum yapmıştım bana verdiğiniz cevabı unutmuyorum.hersey bilmekle başlar cereyan ortaya çıkar ki kurusun kötülük bilinir ki uzak durulsun karanlığın karanlıkla silindigi hiç görülmemiştir fakat ışık karanlıkta parlar…. O zamandan beri yapabildiğim fazla bişey yok ama desteğinizi hiç unutmadım. Sevgi açligina verebileceğiniz bi tavsiye var mi:) çok uzun oldu kusura bakmayın sizi seviyorum……

  1. JUNO

   Çok teşekkür ederim bu yorum için 🙂
   Uzunluk sorun değil ama içtenlik kıymetli…
   YARATAN BİZİ SEVİYOR ve kimse bizi öyle doyurucu sevemez.
   Bilmem bu açlığa cevap olur mu?
   Sevgiyle 🙂

 3. bumuşumuomu

  ben kendime ve başkalarına karşı koşulsuz sevgi duymaya çalışıyorum. sevgiyi bir koşula bağladığımızda hep bir çıkmaza giriyoruz. ben hepimizi var eden enerjinin sevgi olduğunu varsayıp, en doğal şeyin bunu koşulsuzca alıp vermek olduğuna kanaat getirdim. bu yolla kalp çakramı da açacağımı umuyorum. meditasyonlarda da bazen, gerçekten sevgi alıp-verebildiğim durumlarda, asıl doğamızın (özümüzün) böyle olduğunu farkediyorum.
  sevgiler

 4. Nisan

  Çok güzel yazılarınız, yaşayacaklarımızla çok bağlantılı her zaman, eğer o durumları yaşamadan okuyorsak, durup düşünüyoruz ve en doğru şekilde hareket ediyoruz, tekrar çok teşekkürler..

 5. herşeyizvehiçiz

  Anne ve babasi oglak, kendisi terazi olan bir kocaman cocuk olarak 10 ocak itibariyle cok zor bir donemden geciyoruz.. saglik, duzen, aile olarak. Yazinizi okudugumdan beri etkisinden kurtulamiyorum.. umarim her sey duzluge aydinliga mutluluga cikar.. sadece yazmak istedim. Sevgiler..

  1. JUNO

   Amin… en iyi dileklerim sizinle olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

Arşiv

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: